تشخیص سرطان پروستات با آزمایش خون

سرطان پروستات نوعی بیماری است که در آن سلول های بدخیم (سرطانی) در بافت پروستات شکل می گیرند. علائم سرطان پروستات شامل ضعیف شدن جریان ادرار یا تکرر ادرار است. از آزمایش خون و آزمایش پروستات برای تشخیص سرطان پروستات استفاده می شود. رای تشخیص قطعی سرطان پروستات و یافتن مرحله سرطان ( نمره گلیسون )انجام بیوپسی ضروری است .

سرطان پروستات بدخیم

سرطان پروستات نوعی بیماری است که در آن سلول های بدخیم (سرطانی) در بافت پروستات شکل می گیرند  پروستات غده ای در سیستم تولید مثل مردان می باشد که درست در زیر مثانه (ارگانی که ادرار را جمع آوری و تخلیه می کند)  و جلوی رکتوم  (قسمت تحتانی روده) قرار دارد. پروستات به اندازه یک گردو است و بخشی از مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه خالی می کند) را احاطه کرده است. غده پروستات بخشی از مایع منی را تولید می کند .

مراحل تشخیص سرطان پروستات

از آزمایش خون و آزمایش پروستات برای تشخیص احتمالی سرطان پروستات استفاده می شود.  آزمایشات و پروسه های زیر ممکن است مورد استفاده قرار گیرند:

تشخیص سرطان پروستات

معاینه فیزیکی و شرح حال

معاینه فیزیکی برای بررسی سلامت کلی و هم چنین بررسی علائم بیماری مانند برآمدگی یا هر چیز دیگری که به نظر غیر معمول است ، انجام می شود . باید از فرد مورد نظر شرح حال دقیق از سوابق بیماری های گذشته وی نیز گرفته شود.

معاینه مقعد ( توشه رکتال )

پزشک یا پرستار انگشت آغشته به روغن حودرا داخل مقعد می کند و پروستات را از طریق دیواره رکتوم از نظر وجود توده ها یا بزرگی غیر طبیعی لمس می کند.

تشخیص سرطان پروستات با آزمایش PSA

آزمایشی که میزان PSA خون را اندازه می گیرد. PSA ماده ای است که توسط پروستات ساخته می شود و ممکن است در خون مردانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند بیشتر از مقادیر طبیعی وجود داشته باشد . همچنین ممکن است سطح PSA در مردانی که مبتلا به عفونت یا التهاب پروستات یا BPH (پروستات بزرگ شده اما غیر سرطانی) هستند نیز بالا باشد.

آیا می دانید آزمایش PSA چیست؟ آیا به دنبال تفسیر آزمایش PSA هستید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

تفسیر آزمایش PSA

 سونوگرافی ترانس رکتال ( از طریق رکتوم )

در این روش پروب سونوگرافی که اندازه  یک انگشت می باشد در رکتوم قرار می گیرد تا بتوان پروستات را بررسی کرد. این پروب امواج صوتی پرانرژی (سونوگرافی) را به بافت ها یا اندام های داخلی ساطع کرده و ایجاد اکو می کند. این اکو تصویری از بافت های بدن به نام سونوگرافی را ایجاد می کند. ممکن است از سونوگرافی ترانس رکتال در طی بیوپسی استفاده شود که به آن بیوپسی هدایت شده با سونوگرافی ترانس رکتال گفته می شود.

اگر آزمایشات تشخیصی اولیه بالا باشند ، پزشک ممکن است از سونوگرافی پروستات برای ارزیابی بیشتر پروستات استفاده کند. یک پروب کوچک ، هم  و هم شکل یک سیگار ، داخل رکتوم وارد می شود. این پروب از امواج صوتی استفاده می کند تا تصویری از غده پروستات ایجاد کند.

چگونه پروستات تشخیص داده می شود

 تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ترانس رکتال (MRI)

در این روش از یک آهنربای قوی ، امواج رادیویی و یک کامپیوتر  برای ایجاد یک سری تصاویر جزیی از نواحی داخل بدن استفاده می شود. پروبی که امواج رادیویی را ساطع می کند ، به داخل رکتوم ، نزدیک پروستات وارد می شود. این کار کمک می کند تا دستگاه MRI تصاویر واضح تری از پروستات و بافت اطراف آن ایجاد کند. MRI به روش ترانس رکتال انجام می شود تا بتوان تشخیص داد که سرطان در خارج از پروستات به بافته ای مجاور گسترش یافته است یا خیر.

این روش تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی هسته ای (NMRI) نیز نامیده می شود. MRI ممکن است در طی بیوپسی پروستات نیز استفاده شود که بیوپسی هدایت شده با  MRI ترانس رکتال نامیده می شود. این روش هنوز در کل جهان مورد استفاده قرار نمی گیرد ، اما برای کمک به بیوپسی و تشخیص پروستات انجام می شود.

اگر مشکوک به سرطان پروستات هستید و با گرید های سرطان پروستات آشنایی ندارید می توانید برای آشنایی با سطح های سرطان پروستات و روش های درمان هر یک از سطح های سرطان پروستات به لینک زیر مراجعه کنید.

درمان سرطان پروستات

تشخیص قطعی سرطان پروستات با بیوپسی

برای تشخیص قطعی سرطان پروستات از بیوپسی ترانس رکتال استفاده می شود. در این روش قسمتی از بافت پروستات توسط سوزن نازکی که از طریق رکتوم به داخل پروستات وارد می شود ، برداشته می شود. این روش ممکن است با کمک سونوگرافی ترانس رکتال یا MRI ترانس رکتال انجام شود تا نمونه های بافتی دقیق گرفته شود. یک آسیب شناس (پاتولوژیست ) بافت نمونه گیری شده را زیر میکروسکوپ مشاهده می کند و به دنبال سلول های سرطانی می گردد.

اگر نتایج آزمایشات اولیه حاکی از سرطان پروستات باشند ، پزشک ممکن است بیوپسی پروستات (نمونه گیری از پروستات) را توصیه کند. بیوپسی پروستات اغلب با استفاده از یک سوزن نازک که وارد پروستات می شود ، انجام می شود. نمونه ی بافتی در آزمایشگاه از نظر وجود سلول های سرطانی بررسی می شود.

دکتر حسین کرمی متخصص سرطان پروستات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر داوود سه شنبه ۵ آذر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،دکترجان من47سال سن دارم،دائمأورزش میکنم،ولی چند وقتی هست مشکل کم فشاری،وگاهأزودبه زود ادرار کردن دارم،وبعضی مواقع احساس میکنم از مجاری ادراری چیزی شبیه منی خارج میشود،لطفأراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر NAME سه شنبه ۵ آذر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام توصیه به سونوگرافی پروستات و ازمایش ادرار میشه.جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر حسن جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من نمی دانم بیماریم چه چیزی است ولی نشانه های مانند اینکه باید دوبار دستشوی بروم ولی کمتر از قبل دست شویم می آید و اینکه در آخر قطر قطر می آید و باید در آخر ادرار به سختی ادرار می کنم و من یوبست هم دارم و اینکه تمام نشانه های که برای شما گفتم بعضی وقت ها این نشانه نیستند و قطر ادرار در بعضی از وقت ها خوبه و بعضی وقت کمی بد است دکتر آیا نیاز به عمل دارد یا ندارد و من ۱۶سالم و اینکه برایم بگوید چه بیماری است و سنو گرافیک دو مرحله گرفتم ولی ۱۰سی سی در مثانه مانده بود ومثانه من۲۱۵سی سی دارم و بعضی وقت احساس می کنم چیزی در حالتم هست ولی چند روز این احساس دارم و بعد چند روز خوب می شود
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر. به اینجانب پزشکم قرص فیناستراید 5+ تامسوور نوشته و پروستات بنده طبق ازمایشات و سونوگرافی کمی بزرگ است ایا مشکل بنده با این داروها حل می شود یا خیر اگر نه چه باید کرد با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر NAME یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام تا زمانی که به دارو پاسخ درمانی داده میشه ادامه بدید و در صورت جواب ندادن کاندید عمل میشید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر