علت بزرگ شدن پروستات در جوانان و درمان آن

آیا بزرگ شدن پروستات در جوانان نگران کننده است و نیاز به بررسی دارد؟

بزرگی پروستات یا پروستات بزرگ شده یک وضعیت پاتولوژیک دستگاه ادراری است که در آن غده ى پروستات متورم و ملتهب می شود. کار پروستات تولید مایع منی است. بزرگ شدن پروستات باعث فشار بر پیشابراه و کاهش تخلیه ی ادرار می شود.

به طور نرمال بزرگی پروستات در سنین بالای 50 سال دیده می شود و در سنین بین 20-40 سال نادر است. بزرگی پروستات در یک مرد جوان نگران کننده است زیرا اختلال جریان ادراری می تواند همراه با مشکلات دیگر نظیر اختلال عملکرد کلیه، عفونت مثانه و عفونت های مکرر دستگاه ادراری باشد.

علایم بزرگ شدن پروستات در مردان جوان

بزرگی پروستات در مردان جوان با مشکل ادراری شروع می شود و اگر درست تشخیص داده نشود و به موقع درمان نشود ممکن است بر اساس شدت و میزان التهاب دچار عوارض دیگر بیماری شوند. علایم بزرگی پروستات در مردان جوان ممکن است دیده نشود و بعد از ماه ها یا سالها پیشرفت بیماری علایم ظاهر شوند.

1- کاهش جریان ادرار

فرد نه تنها جریان ادرار ضعیف دارد بلکه حس می کند مثانه اش کاملا خالی نشده و حین ادرار درد دارد. تا زمانیکه پیشابراه زیر فشار پروستات است و مثانه کاملا تخلیه نشود دفع ادرار ناقص صورت می گیرد.

2- تراوش ادرار

به دلیل فشار پروستات بزرگ شده جریان ادرار از پیشابراه مختل می شود و مثانه خوب تخلیه نمیشود و حس پرشدگی دارد و از آنجا که مقدار زیادی از ادرار قادر به عبور از مثانه نیست، منجر به تکرر نشت ادرار به دلیل افزایش ضربان های ادراری می شود.

3- تردید ادراری

هر وقت که به دستشویی می روید برای مدت طولانی ترشحات ادراری دارید. این شرایط را تردید ادراری مى گویند که یکی دیگر از علایم رایج بزرگی پروستات در جوانان است.

شب ادراری در مردان

4- شب ادراری

1 بار شب از خواب بیدار شدن و تخلیه ی ادرار طبیعی است ولی اگر 4 بار یا بیشتر در شب اتفاق بیفتد قطعا به پروستات بزرگ شده در مرد جوان اشاره می کند.

5- ادرار چکه چکه

گاهی ممکن است بی اختیار چند قطره ادرار لباس زیر شما را خیس کند، یا گاهی به طور فوری نیاز به تخلیه ی ادرار به حدی شدید شود که قبل از رسیدن به دستشویی کمی ادرار ترشح شود.

6- تکرر ادرار

این وضعیت به خاطر فشار پروستات بزرگ شده بر پیشابراه و مانع بر سر راه تخلیه ی ادرار ایجاد می شود، مثانه پر و پرتر می شود و نیاز به تخلیه ی مکرر ادرار افزایش می یابد.

7- بی اختیاری ادرار

فرد قبل از اینکه به دستشویی برسد مقداری از ادرار خارج مى شود.

8- تلاش براى ادرار

به دلیل فشار پروستات بزرگ شده بر پیشابراه برای تخلیه ی ادرار باید تلاش کرد که می تواند دردناک باشد.

9- درد هنگام ادرار

بزرگ شدن پروستات باعث درد در هنگام ادرار می شود و علامت رایج این بیماری است.

10- ادرار چرکی

در پروستات بزرگ پیشرفته چرک در ادرار ظاهر می شود، اگر چرک در ادرار دیده شود یعنی فرد حتما پروستات بزرگ دارد و باید اقدامات پزشکی انجام شود.

خون در ادرار

11- خون در ادرار

هماچوری در مرحله ی پیشرفته ی بیماری دیده می شود.

12-سوزش ادرار

این نیز می تواند نشانه ای از پروستات بزرگ باشد. ممکن است هر بار تخلیه ی ادرار با سوزش همراه باشد.

علت بزرگ شدن پروستات در مردان جوان

علت دقیق بزرگ شدن پروستات مشخص نیست اما مطالعات نشان می دهد که تغییر هورمون جنسی مردانه ممکن است علت این بیماری باشد. معمولا در افراد مسن رخ می دهد. بر اساس مطالعات علت بزرگ شدن پروستات در مردان جوان می تواند علل اولیه مثل علل ژنتیکی، هر گونه سابقه ناهنجاری های بیضه یا برخی تغییرات هورمونی غیر طبیعی باشد.

برخی از عوارض پروستات بزرگ شده در مردان جوان چیست؟

بزرگ شدن پروستات در جوانان ممکن است منجر به مشکلاتی برای فرد شود. به استثنای تمام عوارض ناشی از پروستات بزرگ درمان نشده مانند اختلالات کلیوی، عفونت های مکرر دستگاه ادراری، مشکلات مربوط به فعالیت های جنسی نیز دارند.

همچنین ممکن است باعث ناباروری در مردان جوان به علت تولید نامناسب اسپرم ها در نتیجه ى پروستات بزرگ شده شود. اگر انسداد کامل پیشابراه به علت پروستات بزرگ شده وجود داشته باشد، ممکن است مجبور باشد برای تخلیه ادرار از مثانه از سوند استفاده کند زیرا ممکن است منجر به عفونت شود.

هیچ گاه برای کمک به پیشگیری از سرطان پروستات زود نیست!

سرطان پروستات به صورت ناگهانی بروز نمی دهد. حتی انواع تهاجمی این بیماری نیز با گذشت زمان به وجود می آیند. به همین ترتیب، هیچ گاه برای داشتن یک سبک زندگی سالم که می تواند به کاهش خطر تشخیص ابتلا به سرطان در آینده کمک کند دیر نیست.

طبق نتایج مطالعاتی که در ارتباط با سبک زندگی و توانایی تاثیر آن بر خطر ابتلا یا زنده ماندن فرد از سرطان پروستات صورت گرفته، شواهدی وجود دارند که بیانگر نقش داشتن  عوامل زیر هستند:

 • رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز یا لبنیات پر چرب
 • مصرف زیاد کلسیم
 • سیگار کشیدن
 • قرار گرفتن در معرض سموم آفت کش
 • مصرف بیش از حد الکل
 • بی تحرکی
 • داشتن اضافه وزن

✔️ سرطان پروستات در مراحل اولیه اغلب علائمی ندارد

یک دلیل بزرگ برای اینکه سرطان پروستات می تواند افراد را غافلگیر کند این است که فرد مخصوصا در مراحل اولیه سرطان، علائمی را از خود بروز نمی دهد.

همزمان با پیشرفت بیماری، علائم می توانند مشکلات ادراری (مانند مشکل در ادرار، افزایش دفعات یا شدت احساس نیاز به ادرار کردن)، اختلالات نعوظ و پدیدار شدن خون در ادرار را شامل شود.

با این حال، از آنجایی که این علائم می توانند علائم بیماری های دیگری باشند که به طور معمول در مردان بروز می دهند ممکن است نادیده گرفته شوند. بنابراین، در صورت شک داشتن باید این علائم را بررسی کرد.

✔️ سرطان پروستات می تواند در بین مردان جوان تر بسیار تهاجمی تر باشد

ممکن است این موضوع غیر عادی به نظر رسد، اما هر چه فرد در سن پایین تری به سرطان پروستات مبتلا شود احتمال مرگ او در اثر این بیماری بیشتر است. یکی از دلایل عمده این است که سرطان پروستات معمولا هیچ علائمی در مراحل اولیه خود ندارد.

به همین دلیل، هنگامی که سرطان پروستات تهاجمی در مردان جوان تر تشخیص داده می شود، اغلب به یک مرحله پیشرفته تر وارد شده و درمان آن با چالش های بیشتری همراه خواهد بود.

دلیل دیگر این است که سرطان های پروستات که در مردان جوان تر بروز می دهند با سرعت بیشتری رشد کرده و می توانند نسبت به سرطان های پروستات یافت شده در مردان مسن تر، مهلک تر باشند.

✔️ مردان جوانی که در معرض خطر زیادی هستند باید زود تر غربالگری شوند

احتمال ابتلای مردانی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پروستات هستند 2 تا 3 برابر بیشتر است. در صورتی که مردان جوان آشنایانی مبتلا به این بیماری داشته باشند، این احتمال حتی بیش از این می شود.

در حالی که جامعه سرطان آمریکا به مردان دارای احتمال متوسط ابتلا به سرطان پروستات توصیه می کند که از سن 50 سالگی از نظر ابتلا به این بیماری غربالگری شوند، مردانی که در معرض خطر بالاتری قرار دارند (از جمله آمریکاییان آفریقایی تبار) باید این غربالگری را از سن 45 سالگی شروع کنند.

درمان های طبیعی بزرگ شدن پروستات در مردان جوان

در حالی که اقدامات پزشکی مناسب در درمان بزرگ شدن پروستات ضروری است، بسیاری از درمان های طبیعی وجود دارد که می تواند علائم پروستات بزرگ در مردان جوان را کنترل کند. این روش های خانگی عبارتند از:

1-زمان تخلیه ی ادرار

این کار کاملا یک درمان طبیعی موثر برای کنترل علائم پروستات بزرگ است. حتی اگر احساس تخلیه ی ادرار ندارید هر نیم یا یک ساعت یک بار به دستشویی بروید، این کار نه تنها کنترل فوری ادرار را بر عهده خواهد داشت، بلکه فشار روی مثانه و پیشابراه را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

2- تخلیه به موقع ادرار

هر وقت نیاز به تخلیه ی ادرار داشتید به دستشویی بروید. سعی نکنید ادرارتان را نگه دارید این باعث استرس اضافی به مثانه و پیشابراه، به خصوص در موارد پروستات بزرگ شده می شود. بنابراین هر وقت احساس نیاز به تخلیه ی ادرار داشتید به دستشویی بروید، این یک راه طبیعی برای کنترل بر تخلیه ادرار به علت بزرگ شدن پروستات در مردان جوان است.

فواید نوشیدن آب

3- نوشیدن آب زیاد

نوشیدن مقدار زیادی آب پیشابراه را از باکتری پاک می کند و همچنین مثانه را آرام می کند و از این رو کاملا طبیعی برای درمان علائم پروستات بزرگ در مردان جوان است.

4- ورزش منظم

این نیز یک درمان موثر طبیعی برای پروستات بزرگ است. این کار نه تنها فشار در پیشابراه را کاهش می دهد، بلکه باعث کاهش علائم پروستات در جوانان می شود. بهترین ورزش برای این وضعیت منقبض و شل کردن عضلات کف لگن است. انجام این تمرین در طولانی مدت در آرام سازی التهاب غده پروستات و درمان پروستات موثر است.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین راه درمان بزرگی پروستات

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

علت بزرگ شدن پروستات در جوانان و درمان آن
4 (80%) 17 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامدموسوی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  5سال پیش پروستات خودم رابکه 60سال دارم اجراحی بوسیله تراش انجام دادم اماهنوزناراحتم گاهی ادرارم بندمیآیدوجدیدآباعکس گرفتن تشخیص تنگی مجرای ادراردادندوقرص تاوانکس وفینایداسترایدوقطره دادنداماجدیدآادارم باریک شده وسوزش وتکررادراردارم حالاچکارکنم آیاقرص تاوانک وتامسولوسین بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   باید سیستوسکوپی کنید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر مهرداد جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من از دوازده سال پیش متوجه سوزش ادرار شدم و کلیه درد و بالاخره بعد از مراجعه به پزشک گفتند که شما کلیه هات مشکلی ندارن و خوب میشی و باگذشت زمان بهبودی حاصل نشدو تا اینکه سال ۹۲ به یک پزشک دیگه مراجعه کردم چون سوزم شدید شده و تخلیه کامل نداشتم و بعد قطره قطره میاد و باریک هم میاد و ایتکه ایشون گفتن شما تنگی مجرا داری و عمل سرپایی شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   باید سیستوسکوپی کنید
 • تصویر کاربر جلیل چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  من 51 ساله با ابعاد 43*42*44 و حجم آن 42 سی سی پروستاد من است و هیپر پلازیلوب های میانی به نفع BPH خفیف مشهود است تجویز پزشک قرص پروترال 0.4 شبی یک قرص و عمل فدق شش ماه قبل بدون مش گذاری سوالات
  1- مصرف قرص پروترال 0.4 باعث عدم نعوذ و عدم میل جنسی می شود بهتر نیست بجای آن از قرص palmetto استفاده شود و بخاطر کاهش میل جنسی تمایل به استفاده از قرص پروترال 0.4 نیستم .
  2- باتوجه به عمل فدق . دکتر پیشنهاد جراحی پروستاد داده برای محافظت فدق البته فدق را هم خود همان دکتر ارولوژیست عمل کرده بدون نصب مش .
  3- مشکلی از بابت تکرر ادرار ویا سوزش ندارم اما چون پدرم 80 سالگی عمل کرده می خواهم پیشگیری از بزرگ شدن آن بکنم و بدنبال مداوا هستم جهت جلوگیری از بزرگی آن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 27 سالمه اواخر زمستون سال گذشته گاهی اوقات دوچار بی اختیاری ادرار به صورت اورژانسی میشدم که بعد از خارج شدن چند قطره اروم میشد اما با گرم تر شدن هوا مشکلم کاملا برطرف شد تا امسال با شروع دوباره سرما مشکلم با شدت بیشتری برگشت بعد از مراجعه به دکتر و انجام سونوگرافی مشخص شد بزرگی پروستات دارم و ابعاد پروستاتم دارم و به دستور پزشک به مدت یک ماه شبی یک عدد کپسول تامزو 0/4 و تولرین 1 مصرف کردم اما هنوز بهبودی چشمگیری حس نکردم اگه امکانش هست لطف کنید راهنمایی کنید.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   در این سن نیاز به دارو نیست شما سالمید
 • تصویر کاربر مصعب پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من27 سالمه ادرارم خیلی اذیتم میکنه کاملا تخلیه نمیشه هربار یه ربع رو توالت میشینم ادرارم قطره قطره میاد کامل تخلیه نمیشه بلند میشم که بیام برون بازم مثانه م پره دوباره ؟مجبور بشینم وتا زمانی که آب نریزم رو آلتم اون قطره قطره هم نمیاد خیلی عذاب مکشم لطفا راهنمایم کنیدچیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر کرمی 28 سالمه6 ماه بیشتر سوزش و تکرر ادرار دارم سوزش ادرارم بعد از ادرارمه ازمایش ادرارم سونوگرافی همه سالمه پیش دکتر متخصص رفتم بعد از معاینه گفت عفونت پروستات داری قرص امنیک و تاواکنس وقرص ضد التهاب برام نوشت یه مدت که قرصها رو استفاده کردم هیچ تغییری نکردم عکس سونو براتون فرستادم

  نظر شما چیه اقای دکتر؟ ممنون میشم جوابمو بدی
  1. تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   عذر خواهی میکنم دو بار سوال کردم سوال اول شماره پیگیری رو ثبت نکردم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   دکتر خوب چرا سوزش و تکرر ادرار دارم چون همه چی نورماله برام جای سواله ؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   اهمیت ندهید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر کرمی 28 سالمه6 ماه بیشتر سوزش و تکرر ادرار دارم سوزش ادرارم بعد از ادرارمه ازمایش ادرارم سونوگرافی همه سالمه پیش دکتر متخصص رفتم بعد از معاینه گفت عفونت پروستات داری قرص امنیک و تاواکنس وقرص ضد التهاب برام نوشت یه مدت که قرصها رو استفاده کردم هیچ تغییری نکردم عکس سونو براتون فرستادم

  نظر شما چیه اقای دکتر؟ ممنون میشم جوابمو بدی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من به علت جلوگیری ازخروج منی هنگام انزال در آزمایش سونوگرافی هیدرسل خفیف بیضه و دوبرابرشدن اندازه پروستات نشان داد ومشکل ادراری ندارم آیا درمانی هست که پروستاتان به اندازه اولیه برگردد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   شما از نظر من اصلا مشکلی ندارید
 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من جوان 23ساله ام درد شدیدی در مستانه دور الت و درد بیضه ها نیز دارم چند روزی هست که این طور شدم و قبل از این درد نداشتم واز نظر ادرار مشکلی ندارم مشکل چیه پروستات هسته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر م شنبه ۳ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام 42 سال سن دارم .اخیراً دچار سنگ کلیه شده ام - مدتها احساس عدم تخلیه کامل مثانه داشتم -با مراجعه به پزشک
  و در آزمایش سونوحجم پروستاتم 42 سی سی اعلام شد که برای سن من بزرگ است . وفق مطالب این صفحه 1- بنده سالها دچار واریکوسل بیضه بوده ام آیا ممکن است بزرگی پروستات ناشی از آن باشد؟ 2- امروز صبح بدون سابقه قبلی فشار ادرار در حجم نه چندان زیاد باعث ترشح چند قطره به لباسم شد. 3- با پریدن از روی ارتفاع خیلی کوتاه در حد بیست سانتی متر احساس سوزشی در زیر ناحیه بیضه ها دارم . مزید باستحضار :در خصوص فعالیت جنسی و نعوذ هیچ گونه مشکلی ندارم و روند آن طبیعی میباشد . بسیار ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   در سن شما مشکلی نیست تلقین نکنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر