علت بزرگ شدن پروستات در جوانان و درمان آن

آیا بزرگ شدن پروستات در جوانان نگران کننده است و نیاز به بررسی دارد؟

بزرگی پروستات یا پروستات بزرگ شده یک وضعیت پاتولوژیک دستگاه ادراری است که در آن غده ى پروستات متورم و ملتهب می شود. کار پروستات تولید مایع منی است. بزرگ شدن پروستات باعث فشار بر پیشابراه و کاهش تخلیه ی ادرار می شود.

به طور نرمال بزرگی پروستات در سنین بالای 50 سال دیده می شود و در سنین بین 20-40 سال نادر است. بزرگی پروستات در یک مرد جوان نگران کننده است زیرا اختلال جریان ادراری می تواند همراه با مشکلات دیگر نظیر اختلال عملکرد کلیه، عفونت مثانه و عفونت های مکرر دستگاه ادراری باشد.

علایم بزرگ شدن پروستات در مردان جوان

بزرگی پروستات در مردان جوان با مشکل ادراری شروع می شود و اگر درست تشخیص داده نشود و به موقع درمان نشود ممکن است بر اساس شدت و میزان التهاب دچار عوارض دیگر بیماری شوند. علایم بزرگی پروستات در مردان جوان ممکن است دیده نشود و بعد از ماه ها یا سالها پیشرفت بیماری علایم ظاهر شوند.

1- کاهش جریان ادرار

فرد نه تنها جریان ادرار ضعیف دارد بلکه حس می کند مثانه اش کاملا خالی نشده و حین ادرار درد دارد. تا زمانیکه پیشابراه زیر فشار پروستات است و مثانه کاملا تخلیه نشود دفع ادرار ناقص صورت می گیرد.

2- تراوش ادرار

به دلیل فشار پروستات بزرگ شده جریان ادرار از پیشابراه مختل می شود و مثانه خوب تخلیه نمیشود و حس پرشدگی دارد و از آنجا که مقدار زیادی از ادرار قادر به عبور از مثانه نیست، منجر به تکرر نشت ادرار به دلیل افزایش ضربان های ادراری می شود.

3- تردید ادراری

هر وقت که به دستشویی می روید برای مدت طولانی ترشحات ادراری دارید. این شرایط را تردید ادراری مى گویند که یکی دیگر از علایم رایج بزرگی پروستات در جوانان است.

شب ادراری در مردان

4- شب ادراری

1 بار شب از خواب بیدار شدن و تخلیه ی ادرار طبیعی است ولی اگر 4 بار یا بیشتر در شب اتفاق بیفتد قطعا به پروستات بزرگ شده در مرد جوان اشاره می کند.

5- ادرار چکه چکه

گاهی ممکن است بی اختیار چند قطره ادرار لباس زیر شما را خیس کند، یا گاهی به طور فوری نیاز به تخلیه ی ادرار به حدی شدید شود که قبل از رسیدن به دستشویی کمی ادرار ترشح شود.

6- تکرر ادرار

این وضعیت به خاطر فشار پروستات بزرگ شده بر پیشابراه و مانع بر سر راه تخلیه ی ادرار ایجاد می شود، مثانه پر و پرتر می شود و نیاز به تخلیه ی مکرر ادرار افزایش می یابد.

7- بی اختیاری ادرار

فرد قبل از اینکه به دستشویی برسد مقداری از ادرار خارج مى شود.

8- تلاش براى ادرار

به دلیل فشار پروستات بزرگ شده بر پیشابراه برای تخلیه ی ادرار باید تلاش کرد که می تواند دردناک باشد.

9- درد هنگام ادرار

بزرگ شدن پروستات باعث درد در هنگام ادرار می شود و علامت رایج این بیماری است.

10- ادرار چرکی

در پروستات بزرگ پیشرفته چرک در ادرار ظاهر می شود، اگر چرک در ادرار دیده شود یعنی فرد حتما پروستات بزرگ دارد و باید اقدامات پزشکی انجام شود.

خون در ادرار

11- خون در ادرار

هماچوری در مرحله ی پیشرفته ی بیماری دیده می شود.

12-سوزش ادرار

این نیز می تواند نشانه ای از پروستات بزرگ باشد. ممکن است هر بار تخلیه ی ادرار با سوزش همراه باشد.

علت بزرگ شدن پروستات در مردان جوان

علت دقیق بزرگ شدن پروستات مشخص نیست اما مطالعات نشان می دهد که تغییر هورمون جنسی مردانه ممکن است علت این بیماری باشد. معمولا در افراد مسن رخ می دهد. بر اساس مطالعات علت بزرگ شدن پروستات در مردان جوان می تواند علل اولیه مثل علل ژنتیکی، هر گونه سابقه ناهنجاری های بیضه یا برخی تغییرات هورمونی غیر طبیعی باشد.

برخی از عوارض پروستات بزرگ شده در مردان جوان چیست؟

بزرگ شدن پروستات در جوانان ممکن است منجر به مشکلاتی برای فرد شود. به استثنای تمام عوارض ناشی از پروستات بزرگ درمان نشده مانند اختلالات کلیوی، عفونت های مکرر دستگاه ادراری، مشکلات مربوط به فعالیت های جنسی نیز دارند.

همچنین ممکن است باعث ناباروری در مردان جوان به علت تولید نامناسب اسپرم ها در نتیجه ى پروستات بزرگ شده شود. اگر انسداد کامل پیشابراه به علت پروستات بزرگ شده وجود داشته باشد، ممکن است مجبور باشد برای تخلیه ادرار از مثانه از سوند استفاده کند زیرا ممکن است منجر به عفونت شود.

هیچ گاه برای کمک به پیشگیری از سرطان پروستات زود نیست!

سرطان پروستات به صورت ناگهانی بروز نمی دهد. حتی انواع تهاجمی این بیماری نیز با گذشت زمان به وجود می آیند. به همین ترتیب، هیچ گاه برای داشتن یک سبک زندگی سالم که می تواند به کاهش خطر تشخیص ابتلا به سرطان در آینده کمک کند دیر نیست.

طبق نتایج مطالعاتی که در ارتباط با سبک زندگی و توانایی تاثیر آن بر خطر ابتلا یا زنده ماندن فرد از سرطان پروستات صورت گرفته، شواهدی وجود دارند که بیانگر نقش داشتن  عوامل زیر هستند:

 • رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز یا لبنیات پر چرب
 • مصرف زیاد کلسیم
 • سیگار کشیدن
 • قرار گرفتن در معرض سموم آفت کش
 • مصرف بیش از حد الکل
 • بی تحرکی
 • داشتن اضافه وزن

✔️ سرطان پروستات در مراحل اولیه اغلب علائمی ندارد

یک دلیل بزرگ برای اینکه سرطان پروستات می تواند افراد را غافلگیر کند این است که فرد مخصوصا در مراحل اولیه سرطان، علائمی را از خود بروز نمی دهد.

همزمان با پیشرفت بیماری، علائم می توانند مشکلات ادراری (مانند مشکل در ادرار، افزایش دفعات یا شدت احساس نیاز به ادرار کردن)، اختلالات نعوظ و پدیدار شدن خون در ادرار را شامل شود.

با این حال، از آنجایی که این علائم می توانند علائم بیماری های دیگری باشند که به طور معمول در مردان بروز می دهند ممکن است نادیده گرفته شوند. بنابراین، در صورت شک داشتن باید این علائم را بررسی کرد.

✔️ سرطان پروستات می تواند در بین مردان جوان تر بسیار تهاجمی تر باشد

ممکن است این موضوع غیر عادی به نظر رسد، اما هر چه فرد در سن پایین تری به سرطان پروستات مبتلا شود احتمال مرگ او در اثر این بیماری بیشتر است. یکی از دلایل عمده این است که سرطان پروستات معمولا هیچ علائمی در مراحل اولیه خود ندارد.

به همین دلیل، هنگامی که سرطان پروستات تهاجمی در مردان جوان تر تشخیص داده می شود، اغلب به یک مرحله پیشرفته تر وارد شده و درمان آن با چالش های بیشتری همراه خواهد بود.

دلیل دیگر این است که سرطان های پروستات که در مردان جوان تر بروز می دهند با سرعت بیشتری رشد کرده و می توانند نسبت به سرطان های پروستات یافت شده در مردان مسن تر، مهلک تر باشند.

✔️ مردان جوانی که در معرض خطر زیادی هستند باید زود تر غربالگری شوند

احتمال ابتلای مردانی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پروستات هستند 2 تا 3 برابر بیشتر است. در صورتی که مردان جوان آشنایانی مبتلا به این بیماری داشته باشند، این احتمال حتی بیش از این می شود.

در حالی که جامعه سرطان آمریکا به مردان دارای احتمال متوسط ابتلا به سرطان پروستات توصیه می کند که از سن 50 سالگی از نظر ابتلا به این بیماری غربالگری شوند، مردانی که در معرض خطر بالاتری قرار دارند (از جمله آمریکاییان آفریقایی تبار) باید این غربالگری را از سن 45 سالگی شروع کنند.

درمان های طبیعی بزرگ شدن پروستات در مردان جوان

در حالی که اقدامات پزشکی مناسب در درمان بزرگ شدن پروستات ضروری است، بسیاری از درمان های طبیعی وجود دارد که می تواند علائم پروستات بزرگ در مردان جوان را کنترل کند. این روش های خانگی عبارتند از:

1-زمان تخلیه ی ادرار

این کار کاملا یک درمان طبیعی موثر برای کنترل علائم پروستات بزرگ است. حتی اگر احساس تخلیه ی ادرار ندارید هر نیم یا یک ساعت یک بار به دستشویی بروید، این کار نه تنها کنترل فوری ادرار را بر عهده خواهد داشت، بلکه فشار روی مثانه و پیشابراه را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

2- تخلیه به موقع ادرار

هر وقت نیاز به تخلیه ی ادرار داشتید به دستشویی بروید. سعی نکنید ادرارتان را نگه دارید این باعث استرس اضافی به مثانه و پیشابراه، به خصوص در موارد پروستات بزرگ شده می شود. بنابراین هر وقت احساس نیاز به تخلیه ی ادرار داشتید به دستشویی بروید، این یک راه طبیعی برای کنترل بر تخلیه ادرار به علت بزرگ شدن پروستات در مردان جوان است.

فواید نوشیدن آب

3- نوشیدن آب زیاد

نوشیدن مقدار زیادی آب پیشابراه را از باکتری پاک می کند و همچنین مثانه را آرام می کند و از این رو کاملا طبیعی برای درمان علائم پروستات بزرگ در مردان جوان است.

4- ورزش منظم

این نیز یک درمان موثر طبیعی برای پروستات بزرگ است. این کار نه تنها فشار در پیشابراه را کاهش می دهد، بلکه باعث کاهش علائم پروستات در جوانان می شود. بهترین ورزش برای این وضعیت منقبض و شل کردن عضلات کف لگن است. انجام این تمرین در طولانی مدت در آرام سازی التهاب غده پروستات و درمان پروستات موثر است.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین راه درمان بزرگی پروستات

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

علت بزرگ شدن پروستات در جوانان و درمان آن
4.1 (81.11%) 18 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من قبلا در دوران بلوغ خود ارضایی میکردم تا دوران ۲۱ سالگی در آخرین بار در خود ارضایی دردی بین مقعد و آلت در هنگام انزال در این ناحیه تیر کشید و حالا بعد از یک سال هنوز این درد رو دارم درد گاهی به بیضه هام و لگن پاهام هم است خواهش میکنم کمکم کنید.
  هیچ دردی در بالای بیضه و کمر ندارم فقط در ناحیه بیضه و مقعد و گاهی مواقع در لگن .سوزش ادرار ندارم تکرر ادرار هم ندارم فقط احساس میکنم وقتی فشار ادرارم کم میشه ادرارم دو شاخه و در آخر قطره قطره میشه خواهشا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر حدود یکسال است فشار ادرارم کم شده ولی تخلیه تقریبا کامل صورت می گیرد تکرر و سایر اعلائم دیگر هم ندارم فقط حدود یک ماه است در ادرارم خون وجود دارد مخصوصا بعداز ورزش کردن خون در ادرارم با چشم دیده می شود که بعد 2ساعت رنگ ادرار به حالت طبیعی برمیگردد سونوگرافی انجام دادم اندازه پروستاتم 32 سی سی می باشد . سنم 33 سال می باشد. ممنون میشیم راهنمایی بفرمایید که مشکل چیه و آیا بیماری خطرناکی هست .درمانش چطوریه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید زیاد سوزش ادرار دارم سی تی گرفتم گفته شده که پرستاتم متورم شده سنم 34 سالمه در اثر چی متواند باشد و راه درمان عکس فرستادم خدمتان ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سیروان سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده ۲۱ سال سن دارم و یک روز ادرار خود را به شدت گیر دادم و دچار تکرر ادرار شدید شدم به طوری که مجبورم در روز و مخصوصا شب چندین بار ادرار کنم فشار ادرارم خیلی زیاد نیست مگر با فشار اوردن و مرتب احساس ادرار دارم برای چند بار ازمایش کشت ادرار دادم و عفونتی نبود و انواع انتی بیوتیک ها را استفاده کردم جناب دکتر نظر شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر آزاد سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده‌ 40سال سن دارم چند روز پیش به‌ دکتر مراجعه‌ کردم که‌ دلیلش بد رنگ بودن و درد در بالای قسمت چپ مثانه‌ بودکه‌ با سرما بیشتر میشد والانم با سرما درد احساس میکنم.سونوگرافی دادم و ابعدا پروستاتم(48*42*43)و حجم ان45سی سی هست.هیچ مشکلی در دفع ندارم تکرر ادرار ندارم فقط مشکل بنده‌ درد در اون ناحیه‌ که‌ عرض کردم میباشد که‌ در اثر سرما درد دارم .ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی اقای دکتر من 23 ساله هستم سه ساله ک ب التهاب پروستات دچار شدم وتکرر ادار ب طور مداوم دارم راهی برای درمان التهاب پروستات هست میشع راهنمای کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   در سن سما بیماری پروستات نداریم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جوانی ۲۶ ساله هستم حجم پروستاتم ۳۷ ادرارم به صورت کامل دفع نمیشه و حرکت اسپرمم ۴۰ به دکتر مراجعه کردم و داروی تامسون بهم دادن با ال کارنیتین .میخواستم لطف کنین و نظرتون رو راجع به بیماریم بگین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   از نظر من در سن شما بیماری پروستات نداریم
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر همسر من ٣٥ سالشه و با مراجعه به دكتر مشخص شد كه پرستاتشون بزرگتر شده . گاهي سورش ادرار دارن و در تخليه ادرار هم مشكل پيدا كردن . ميگه احساس ميكنم توي شكمم درد ميكنه . تمايلات جنسيشون هم خيلي كم شده . خواهش ميكنم راهنمايي كنيد بايد چيكار كرد .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   باید چکاب خورمونی شود
 • تصویر کاربر محا دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض خسته نباشيد
  جناب آقاي دكتر امروز اولين روزي است كه گاهي اوقات احساس تير كشيدن در ناحيه استخوان لگن دارم و مشكوك به مشكلي در پروستاتم شدم
  ٢٢ سال سن دارم
  شب گذشته انزال داشتم
  آيا ممكن است مشكل از پروستاتم باشد؟
  هيچگونه علائمي كه ذكر شده برا بيماري هاي پروستات را ندارم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   در سن شما بیماری پروستات نداریم
 • تصویر کاربر محمدی دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر من 24سال سن دارم الان پروستاتم به اندازه 24ccبزرگ هستش الان از قسمت بیضه خیلی ادیت میشم درحالت ارضاشدن لطفا راهنمایی کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   در سن شما مشکلی نیست
درحال دریافت اطلاعات