برای پروستات چه بخوریم؟ (۱۲ مورد)

با بالا رفتن سن، سلامت پروستات به یکی از دغدغه های مردان تبدیل می شود. عوامل متعددی در سلامت پروستات موثر است که می توان به تغذیه و سبک زندگی اشاره کرد.

در ادامه 10 ماده غذایی مفید که می تواند سلامت پروستات را تضمین کند معرفی شده است.

بادام زمینی و پروستات

1) بادام زمینی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات

همه ی انواع مختلف آجیل، منبع غنی از ماده ی معدنی سلنیوم هستند که برای سلامت پروستات اهمیت دارد. در حقیقت، تنها حدود 30 گرم بادام زمینی میتواند ده برابر نیاز روزانه از سلنیوم را برای بدن فراهم کند. مطالعات نشنان می دهد مصرف سلنیوم با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات در ارتباط است.

بادام زمینی در اصل یک دانه است نه یک آجیل، اما به دلیل پوسته ی چوبی ای که دارد به آن آجیل میگویند، وقتی پوسته اش باز شود، بین 8 تا 24 دانه در آن وجود دارد.

این آجیل/دانه منبع خیلی خوبی برای روی و سایر مواد معدنی مورد نیاز برای سلامت پروستات می باشد. به علاوه بادام زمینی همه ی امینواسید های ضروری برای ساخت پروتئین ها را دارد، همچنین این آجیل یک منبع مناسب برای منیزیوم و تیامین می باشد.

مقدار بالای چربی اشباع آن باعث محدود شدن مصرف آن به هفته ای چند اونس(هر اونس 28 گرم) میگردد، اما به دلیل این که منبع سرشاری از سلنیوم است برای سلامت پروستات شما بسیار مفید میباشد.

کلم بروکلی برای سلامت پروستات

2) کلم بروکلی دارای ویژگی های ضد سرطانی

کلم بروکلی سرشار از مواد مغذی بسیار مفید می باشد. کلم بروکلی به عنوان عضوی از خانواده ی گیاهان چیلیپایی است، خانواده ای که با گل کلم، کلم بروکسل، کلم پیچ و تعداد دیگری سبزی ها شناخته می شود. کلم بروکلی مقدار زیادی مواد دارویی سولفورفان و ایندول ها دارد، که هر دوی آن ها ویژگی های ضد سرطانی دارند.

سولفورفان فعالیت آنزیم های دتوکسیفیکیشن بدن را افزایش میدهد، آنزیم هایی که عناصر به وجود آورنده ی احتمالی سرطان را سریع تر از بین می برند. طبق مطالعات اخیر این خانواده ی گیاهی رشد سول های سرطانی پروستات را سرکوب می کنند، و همچنین تولید آنتی ژن اختصاصی پروستات را نیز محدود می کنند.

تحقیقات غربالگری راجع به پروستات، ریه، کولورکتال و سرطان تخمدان نشان داد که خوردن بروکلی بیشتر از یک بار در هفته میتواند خطر ابتلا به سرطان پروستان مرحله ی 3 و 4 را 45 درصد کاهش دهد. سالم ترین راه برای استفاده از بروکلی، بخارپز کردن آن برای کمتر از 5 دقیقه است.

اگر سبزیجات بیشتر از 5 دقیقه پخته شوند، ویژگی ضد سرطانی مواد دارویی آن ها از بین میرود.

فلفل قرمز برای پروستات

3) از بین بردن سلول های سرطانی پروستات با فلفل قرمز

فلفل قرمز تند که به عنوان چیلی شناخته می شود، منبع مواد محافظ پروستات است. فلفل قرمز تندی خود را از ماده ای به نام کپسایپین دریافت میکند. در حالی که کپسایین با توانایی ضد دردی که دارد شناخته میشود، مطالعات نشان داد این ماده همچنین میتواند سلول های سرطانی مانند سلول های سرطانی پروستات را از بین ببرد.

به طور خاص نشان داده شده که کپسایپین میتواند باعث القای آپوپتوز (مرگ خودخواسته سلول) سلول های سرطانی شود. کپسایپین این کار را با حمله به پروتئین های تولید کننده ی انرژی سلول به اسم میتوکندری انجام می دهد. همچنین این کار را بدون صدمه به سلول های سالم اطراف سلول های سرطانی انجام می دهد.

همراه با تونایی های ضد سرطانی، کپسایپین همچنین دارای فواید قلبی عروقی به دلیل آنتی اکسیدان قوی اش بوده که با رادیکال های آزادی که باعث ایجاد تصلب شراین می شود می جنگد. از دیگر فواید آن میتوان به جلوگیری از ایجاد زخم، باز کردن و تخلیه ی بینی محتقن و کاهش صدمات سلولی که میتوانند به عوارض دیابتی منجر شوند اشاره کرد.

چای سبز برای پروستات

4) کاهش آنتی ژن اختصاصی پروستات با چای سبز

قدرت دارویی چای سبز مربوط به ترکیبات آنتی اکسیدان آن به اسم کاتچین می باشد. کاتچین نوعی پلی فنول است که به از بین بردن باکتری ها و ویروس ها کمک می کند، سیستم ایمنی را تقویت می کند و با انواع مختلف سرطان مانند سرطان پروستات می جنگد. گرچه انواع مختلفی کاتچین وجود دارند.

تحقیقات نشان میدهد که پلی فنول موجود در چای سبز می تواند به میزان قابل توجهی سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات و سطح دو بیومارکر دیگر برای سرطان پروستات را کاهش دهد. کاتچین موجود در چای سبز همچنین ممکن است به مردانی که در مرحله ی قبل از سرطان پروستات هستند کمک کند. تحقیقات نشان داده افرادی که در مرحله ی پیش سرطانی پروستات هستند با مصرف روزانه ی مقداری کاتچین خطر تبدیل به سرطان پروستات در آن ها کاهش یافته و همچنین بروز علائم دستگاه ادراری تحتانی را کاهش می دهد، موضوعی که کاتچین را تبدیل به ماده ی مفیدی برای درمان علائم ناشی از بزرگی خوش خیم پروستات میکند.

تحقیقات فراوان نشان داده اند مردانی که روزانه حداقل سه فنجان چای سبز در روز مینوشند، خطر ابتلای آن ها به سرطان پروستات کاهش می یابد. کارشناسان متوجه شده اند ترکیبات چای سبز با فعالیت آنزیمی که باعث ایجاد سرطان پروستات میشوند تداخل میکنند و این ترکیبات باعث القای آپوپتوز در سلول های سرطانی نیز میشوند.

قارچ برای سلامت پروستات

5) کاهش تومور های پروستات با قارچ

قارچ ها به ویژه قارچ های آسیایی، فواید بسیاری شامل کمک به از بین بردن سرطان دارند. یکی از انواع قارچ های آسیایی که سابقه ی طولانی مدت استفاده به عنوان مواد دارویی دارد، به نام شیتاکی میباشد. این قارچ  دارای لنتینا، نوعی بتا گلوکان که خاصیت ضد سرطانی دارد میباشد. برای مثال مطالعه ای که در سال های اخیر انجام شده است نشان داده که قارچ شیتاکی انتشار تومور را در موجودات آزمایشگاهی سرکوب میکند. در مطالعه ی قبلی لنتینا مانع رشد و توسعه ی سرطان روده  در موش ها شده است. تاکنون هیچ مطالعه ای راجع به اثر قارچ شیتاکی در سرطان پروستات انجام نشده است.

قارچ آسیایی همچنین حاوی آنتی اکسیدانی به اسم ال-ارگوتیونین است. مطالعات نشان داده است ارگوتیونین با غلظت بالایی در قارچ شیتاکی، صدف، گوش ماهی، قارچ ریشی و قارچ مایتیک وجود دارد. ارگوتیونین ویژگی های آنتی اکسیدانی خود را برای محافظت از سلول های بدن که شامل سلول های پروستاتی هم می شوند استفاده میکند. تحقیقات نشان داده است ارگوتیونین از سلول ها در برابر صدمات سم ها و دیگر مواد محافظت می کند.

انار برای سلامت پروستات

6) کاهش رشد سرطان پروستات با انار

تحقیقاتی فراوانی راجع به فواید مصرف این میوه انجام شده است. به خصوص انار سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد دارویی به اسم الاژیتانین است که به ویژه برای ارتقای سلامت پروستات مفید میباشد. مطالعات نشان داده خواص انار باعث جلوگیری از رشد و تکثیر سرطان پروستات و همچنین تسریع مرگ سلول های سرطانی می شود.

در دیگر مطالعات نشان داده شده که الاژیتانین میتواند با رشد عروق خونی جدید ارتباط داشته باشد، چیزی که برای رشد تومور پروستات ضروری میباشد. همچنین نشان داده شده آب انار به میزان قابل توجهی پیشرفت سرطان پروستات در مردانی که جراحی یا رادیودرمانی برای بیماریشان داشته اند اما مقدار PSA  آن ها کاهش نیافته است را کاهش داده است.

فواید تخم کدو برای اقایان

7) کاهش بزرگ شدن پروستات با تخم کدو                                    

تخم کدو فواید بی نظیری برای پروستات دارد، به خصوص برای مردانی که بزرگی خوش خیم پروستات دارند. این شرایط که باعث بزرگ شدن غده ی پروستات میشود، مردان بالاتر از 50 سال را معمولا درگیر میکند. یکی از مسائلی به که ایجاد این شرایط کمک میکند، تحریک بیش از حد سلول های پروستاتی توسط تستوسترون و دیگر هورمون ها مانند دهیدروتستوسترون است. روغن موجود در دانه های کدو میتواند به جلوگیری از اثر هورمون ها با افزایش ضخامت سلول های پروستاتی کمک کند.

روغن تخم کدو همچنین حاوی کارتنوئید ها و امگا 3 میباشد. تحقیقات نشان داده است مردانی که کارتنوئید رژیم غذایی بالایی دارند، خطر کمتری برای ابتلا به بزرگی خوش خیم پروستات آن ها را تهدید میکند.

ماهی سالمون

8) ماهی سالمون حاوی آنتی اکسیدان های قوی مبارزه کننده با سرطان

چربی امگا 3 برای محافظت از سلامت پروستات اهمیت بالایی دارد، و یک راه خوشمزه برای تامین آن استفاده از ماهی سالمون است. بافت گوشتی و طعم خوب سالمون برای افرادی هم که علاقه ی زیادی به ماهی ندارند نیز میتواند رضایت بخش باشد. رنگ گوشت ماهی سالمون از قرمز تا صورتی و نارنجی متفاوت است و برخی از انواع ماهی سالمون مقدار بیشتری اسید چرب امگا 3 نسبت به دیگران دارند.

تحقیقات نشان داده چربی امگا 3 موجود در ماهی میتواند باعث کاهش سرعت رشد تومور پروستاتی و پیشرفت بیماری در بیمارانی که قبلا مبتلا شده اند، شود و به جلوگیری از ابتلای دیگران نیز کمک میکند. نتایج تحقیقات نشان می دهد خوردن ماهی هایی مانند سالامون برای حداقل یک بار در هفته ممکن است باعث کاهش خطر ابتلای مردان به سرطان پیشرفته پروستات شود، اگر آن شخص به طور ژنتیکی در معرض خطر ابتلا به بیماری باشد.

تحقیقاتی که انجام شده گزارش کرده اند اسید های چرب امگا 3 به خصوص EPA و DHA که دو چربی اصلی موجود در روغن ماهی هایی مانند ماهی سالامون می باشند، قدرت زیادی در اثرات ضد سرطانی (جلوگیری از رشد عروق خونی تومور و تغذیه ی آن) دارند.

گوجه برای پروستات

9) کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات با گوجه فرنگی

گوجه فرنگی ماده ی غذایی محبوبی بوده که منبع سرشاری از لیکوپن، نوعی ماده ی با خواص درمانی، یا نوع خاصی کارتینوئید که در گیاهان زرد، نارنجی و قرمز یافت میشود میباشد. لیکوپن یک آنتی اکسیدان قوی بوده که در تحقیقات فراوان خاصیت آن در افزایش سلامت پروستات اثبات شده است.

اگر چه گوجه فرنگی تازه حاوی مواد غذایی فراوانی است، قدرت آنتی اکسیدانی آن بعد از فرآوری شدن افزایش می یابد. فرآوری کردن دیواره ی سلولی گوجه فرنگی را از بین میبرد، که این کار باعث میشود لیکوپن ها بیشتر برای بدن در دسترس باشند. بنابراین رب گوچه فرنگی، سس گوجه فرنگی، سوپ و آب گوجه فرنگی مواد آنتی اکسیدان بیشتری را برای بدن فراهم میکنند.

مطالعات نشان داده مصرف روزانه 50 گرم رب گوجه فرنگی به مدت 10 هفته، باعث کاهش 10 درصدی در آنتی ژن اختصاصی پروستات میشود. همچنین افرادی که مقداری زیادی گوجه فرنگی، رب گوجه فرنگی، سس  و آب گوجه فرنگی مصرف میکنند، کاهش 35 درصدی در ابتلا به سرطان پروستات و کاهش 53 درصدی درابتلا به سرطان بدخیم پروستات دارند.

زردچوبه

10) زردچوبه اولین ادویه ی ضد سرطان

ماده ی فعال زرچوبه کارکومین است که مزه ی تلخ و شیرین ادویه را به وجود می آورد. تحقیقات اخیر نشان داده است کارکومین باعث جلوگیری از انتشار سرطان پروستات (متاستاز) میشود.

همچنین دیگر مطالعات کشف کرده که زردچوبه توانایی القای مرگ خودخواسته ی سلول های سرطانی را دارا میباشد. چیزی که به اسم آپوپتوز شناخته میشود.

توت

11) توت

توت فرنگی، بلوبری، رزبری و بلک بری ها منابع بسیار عالی از آنتی اکسیدان هستند که به از بین رفتن مواد زائد در بدن کمک می‌کند. مواد زائد بدن که به رادیکال های آزاد معروف هستند، تولید سوخت و سازهایی هستند که در بدن رخ می‌دهد و می‌توانند منجر به بروز بیماری در طولانی مدت شوند.

مرکبات: پرتقال، لیمو، لیموترش سبز و گریپ فورت ها بسیار غنی از ویتامین سی هستند که به محافظت از پروستات آقایان کمک می‌کند.

پیاز و سیر

12) پیاز و سیر

یک پژوهش اثبات کرده است که مردانی که مشکل بزرگی پروستات دارند، کمتر از سیر و پیاز استفاده می‌کنند و در مقابل افرادی که پروستات آنها مشکلی ندارد از سیر و پیاز بیشتر در رژیم غذایی خود بهره می‌برند.

جهت اثبات این ادعا به تحقیقات بیشتری نیاز است اما به هر حال پیاز و سیر از جمله مواد بسیار سالم و مفید هر رژیم غذایی محسوب می‌شوند.

همچنین برخی از تحقیقات بر روی استخراج عصاره گیاهان، نظیر گرفتن عصاره یک نوع نخل خاص با نام saw palmetto، نشان داده‌اند این مواد نیز در محافظت از اندازه پروستات آقایان و نرمال بودن جریان ادرار تاثیرگذار هستند. البته برای اثبات همه این ادعاها نیاز به تحقیقات بیشتری است.

 دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای پروستات چه بخوریم؟ (۱۲ مورد)
4 (80%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمرجان سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۰۷:۰۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت شما جناب دکتر همسر من عفونت پروستات داره و موقع ادار خیلی سوزش داره و اصلا نمیتونه ادارش رو تخلیه کنه در واقع به صورت قطره قطره هست .دکترش قرص سیپروفلوکساسین500 نوشته و دوروز داره مصرف میکنه همراه با کپسول تاموسین ولی ادارش هنوز به همون شکل هست و نمیتونه تخلیه کنه .آیا تا زمانی که قرص ها اثر کنن راه حلی هست که راه ادارش رو باز کنن ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۰۷:۰۷( 2 هفته پیش)
   بیایید ببینم۰۳۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربرغلام سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۱۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده 49 سال دارم اندازه پروستات 44 سی سی هست psa هم نرمال هستش اما سوزش ادرار دارم ودر قسمت بالای آلتم احساس درد وسنگینی می کنم وان آبگرم تسکین پیدا می کنم شبها هم یکبار بیشتر به دستشویی نیاز ندارم . خواهشا راهنمایی بفرمایید شهرستانم. سونو گرافی قبل و پس ازتخلیه هم دادم مشکلی نبوده. کمربند می بندم یا رانندگی خیلی اذیت میشم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۱۷( 5 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب از مظر من با توجه به سن شما سالميد اهميت ندهيد
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۳۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام پدرم 55ساله است سوزش ادرار وتب لرز دارد سونوگرافی انجام دادیم اندازه پروستات 70سی سی است راههای درمان آن را بفرمایید آیا نیاز به عمل دارد یا دارو با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۳۷( 6 ماه پیش)
   اگر ادرار خوب میاید دارو نمیخواهد
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ۰۹:۱۵( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام وخسته نباشید.من زمانی که برای تخلیه ادرار می روم درحالی که ادارم تمام شده زمانی که مدفوع خارج می شود مقدار زیادی ادار از من خارج می شود که بطور معمولی خارج نمی شود .البته زمانی که مدفوع سفت ویبوستی است.علت ان چیست وچه کار باید بکنم .باتشکر از شما.
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ۰۹:۱۵( 8 ماه پیش)
   اینها مهم ومرضی نیستند ودرمان نمیخواهد
 • تصویر کاربرکامیار سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ۱۰:۰۲( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید .من جوانی 26ساله هستم تاخیر و وقفه و تکرار ادرار دارم رفتم دکتر عکس هم گرفتم و دکتر گفت تنگی مجرا ندارم . راستی ادار زرد رنگ دارم .به نظر شما ممکن بزرگی پروستات داشته باشم . واگه داشته باشم و عمل کنم باعث ناباروری میشود ؟ خیلی ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ۱۵:۵۳( 9 ماه پیش)
   در سن شما مشکل پروستات ندارم
  2. تصویر کاربرکامیاریکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ ۱۰:۵۴( 9 ماه پیش)
   ممنونم
  3. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ۱۰:۰۲( 9 ماه پیش)
   سپاس
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر