سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات، رشد سلولهای سرطانی در غدد پروستات است. این سرطان، شایعترین سرطان در میان مردان است.

نشانه های سرطان پروستات

در بیش تر موارد علائم سرطان پروستات در مراحل اولیه نمایان نمی شوند. این علائم در افراد مختلف متفاوت بوده و در شرایط متفاوتی ایجاد می شوند. در نتیجه ،تست های غربالگر یروتین از جمله توشه ی رکتال (DRE) و اندروژن اختصاصی پروستات(PSA) حائز اهمیت اند.

انجمن سرطان آمریکا توصیه میکند که تمامی مردان از ۵٠ سال به بالا از لحاظ سرطان پروستات کنترل شوند. مردانیکه فاکتور های خطر در آنان بالاست باید این آزمایشات را از سنین پایین تری آغاز کنند.

علائم ادراری سرطان پروستات 

به دلیل مجاورت غده ی پروستات با مثانه و پیشابراه ، سرطان پروستات میتواند علائم ادراری متنوعی را ایجاد کند. بسته به سایز و محل تومور، به پیشابراه فشار آمده و جاری شدن ادرار مهار می شود.

برخی از علائم سرطان پروستات که در رابطه با ادرار کردن است، عبارتند از :

۱) سوزش و یا درد هنگام ادرار

۲) دشواری هنگام ادرار کردن و یا متوقف شدن جریان ادرار

۳) تکرر ادرار شبانه

۴) بی اختیاری ادرار

۵) کاهش جریان ادرار و یا سرعت خروج آن

۶) ادرار خونی(هماچوری)

دیگر علائم و نشانه های سرطان پروستات

سرطان پروستات میتواند به بافت هایمجاور یا استخوان ها متاستاز بدهد(منتشر شود). چنانچه این سرطان به نخاع منتشر شود به اعصاب نخاعی فشار وارد می شود. دیگر علائم سرطان پروستات شامل موارد زیر است :

 • خون در مایع منی
 • اختلال و یا دشواری نعوظ
 • نعوظ دردناک
 • تورم در پاها یا ناحیه ی لگنی
 • بیحسی یا درد در لگن و پاها
 • درد استخوانی که برطرف نشده و مرتبط با شکستگی استخوانی نیست.

 

درمان بزرگی پروستات

چه کسی خطر ابتلا به سرطان پروستات را دارد؟

بالا رفتن سن در مردان (در سن 50 سالگی) بیشترین عامل خطر برای سرطان پروستات است. علاوه بر این، داشتن یک پدر یا برادر با سرطان پروستات خطر ابتلا به سرطان پروستات را دو برابر می کند. با این حال، مردان آمریکایی آفریقایی بیشترین خطر ابتلا به سرطان پروستات را دارند. تحقیقات نشان می دهد که اکثر مردان در سن 70 سالگی دارای نوعی سرطان پروستات هستند و بسیاری از آنها هیچ علامتی ندارند.

 

 

جلوگیری از سرطان پروستات

محققان معتقدند که رژیم غذایی کم میوه و سبزیجات، اما با گوشت و فراورده های لبنی با چربی بالا خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد. تحقیقات زیادی روی این مساله صورت گرفته است و گمانه زنی های جاری نشان می دهد که گوشت و غذاهای پرچرب دارای ترکیباتی هستند که باعث افزایش رشد سلول های سرطانی می شوند.

آیا رابطه جنسی زیاد می تواند منجر به سرطان پروستات شود؟

گمانه زنی های زیادی در مورد اینکه چرا سرطان پروستات ایجاد می شود، وجود دارد. با این حال، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد”رابطه ی جنسی بیش از حد”، استمناء، هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) یا وازکتومی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.

تشخیص سرطان پروستات

 • معاینه رکتوم دیجیتال (DRE)

تست DRE برای تعیین اینکه آیا پروستات بزرگ شده است و یا نرم است، برآمدگی دارد یا بسیار صفت است، انجام می شود. در طی یک آزمایش دیجیتال رکتال، دکتر برای تشخیص ناهنجاریهای پروستات با استفاده از یک انگشت روغنی با دستکش، تست را انجام می دهد.

 • تست PSA

آزمایش دیگری بر روی نمونه خون برای تعیین سطح پروتئین (آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA) تولید شده توسط سلول های پروستات انجام می شود. آزمایش PSA ممکن است نشان دهد که یک فرد احتمال ابتلا به سرطان پروستات بالاتری دارد اما اختلاف نظر در مورد آزمایش وجود دارد.

نتایج تست PSA

به طور کلی سطح PSA کمتر از 4 نانوگرم در هر میلی لیتر خون به عنوان یک سطح طبیعی در نظر گرفته می شود در حالی که PSA بیش از 10 نانوگرم در میلی لیتر، خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد. متاسفانه، برخی از مردان سطح متوسط (5 تا 9 نانو گرم در میلی لیتر) دارند، و وضعیت آنها را برای قضاوت سخت تر می کند. بدتر از آن، بعضی از مردان علیرغم نشان دادن سطح PSA کمتر از 4 نانوگرم، سرطان پروستات دارند.

 • بیوپسی سرطان پروستات

اگر دکتر شما تعیین کند که آزمایش PSA و رکتوم دیجیتال نشان دهنده سرطان پروستات است، پزشک می تواند به شما پیشنهاد دهد که بسته به سن، وضعیت پزشکی و عوامل دیگر، بیوپسی پروستات ضروری است. بیوپسی با قرار دادن یک سوزن از طریق مجرای رکتوم یا بین مجرای رکتوم و اسکروتول انجام می شود و سپس نمونه های کوچکی از بافت پروستات را که می تواند تحت یک میکروسکوپ برای بافت سرطانی بررسی شود، بر می دارد. بیوپسی می تواند میزان بدخیم بودن سلولهای سرطانی پروستات را شناسایی و تعیین کند.

آیا سرطان پروستات کشنده است؟

در اکثر افراد، سرطان پروستات به آرامی در این مراحل پیشرفت می کند؛ همه افراد مبتلا به سرطان پروستات مرحله I تا III، 5 سال یا بیشتر زنده می مانند و با درمان های فعلی، چشم انداز برای زنده ماندن افراد مبتلا در آینده بهتر است.

 درمان سرطان پروستات

 • پرتودرمانی

تابش، یک پرتو متمرکز شده است که می تواند برای از بین بردن سلول های سرطانی، به خصوص سلول های مهاجر (متاستاز) از غده پروستات استفاده شود. از پرتوهای تابشی می توان برای کاهش درد استخوان ناشی از سلول های سرطانی تهاجمی استفاده کرد.

 • جراحی

پروستاتکتومی رادیکال جراحی غده پروستات است. معمولا این درمان زمانی انجام می شود که سرطان تنها در غده پروستات قرار دارد. تکنیک های جراحی جدید کمک می کند تا از آسیب به اعصاب جلوگیری شود، اما ممکن است جراحی عوارض جانبی مانند اختلال نعوظ و اختلال کنترل ادراری را داشته باشد. با این حال، این عوارض جانبی به تدریج در برخی از بیماران بهبود می یابد. امروزه جراحان از روش رباتیک برای کمک به عملیات استفاده می کنند.

مقابله با بی اختیاری

بی اختیاری ادرار یک عارضه رایج برای مردان پس از عمل جراحی سرطان پروستات است و این مشکل می تواند حتی پنج سال پس از عمل جراحی ادامه داشته باشد. در یک بررسی از 111 مرد که در سال 2003 منتشر شد، 69 درصد افراد بی اختیاری پس از عمل جراحی پروستات را گزارش کردند. اکثر این مردان برای بهبود از تمرینات عضلانی لگن استفاده کردند (تمرینات Kegel). بسیاری از افراد از دستگاه های مهار کننده، از جمله پد، لباس زیر مخصوص و دستمال های بهداشتی برای مدیریت بی اختیاری استفاده کرده اند.

برخی از نکات برای بی اختیاری های پس از جراحی:

– کافئین و الکل کمتری بنوشید. هر دو اینها می توانند مثانه را تحریک کنند و نیاز شما را به توالت افزایش دهند. کاهش یا حذف آنها از رژیم غذایی، نیاز شما به ادرار مکرر را کم می کند.

– سیگار را ترک کنید. علاوه بر سایر مشکلات سلامتی, تنباکو موجب بی اختیاری ادرار در مردان می شود.

 هورمون درمانی

هورمون درمانی با استفاده از داروها برای کوچک کردن یا کاهش رشد سلول های سرطانی پروستات طراحی شده است، اما سلول های سرطانی پروستات را از بین نمی برد. این روش برای کاهش علائم سرطان پروستات و کاهش سرعت گسترش سرطان های پروستات بدخیم با از بین بردن یا کاهش تولید هورمون های مردانه (آندروژن ها) مانند تستوسترون مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض هورمون درمانی

  • ناتوانی جنسی
  • رشد بافت پستان
  • گر گرفتگی
  • افزایش وزن

شیمی درمانی

شیمی درمانی برای کشتن سلول های سرطانی که رشد سریعی در بدن دارند، طراحی شده است، در نتیجه اغلب هنگامی که سلول های سرطانی پروستات متاستاتیک به دیگر بخش های بدن حمله می کنند، استفاده می شود.. متاسفانه، شیمی درمانی اغلب سلولهای دیگر بدن مانند سلول های مو، سلول های مخاطی و سلول هایی را که در دستگاه گوارش قرار دارند، از بین می برد. این مساله می تواند منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود.

عوارض شیمی درمانی سرطان پروستات

 • ریزش مو
 • زخم های دهان
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • دیگر بیماری های مزمن

 کریوتراپی( سرما درمانی)

Cryotherapy یک درمان است که سلول های سرطانی را با انجماد و سپس گرم شدن دوباره تجزیه می کند و از بین می برد. این درمان نسبت به جراحی کمتر تهاجمی است، اما اثربخشی درازمدت آن هنوز در حال بررسی است.

سرما درمانی سرطان پروستات و ناتوانی جنسی

متأسفانه، انجماد به سلول های عصبی از جمله سلول هایی که در نزدیکی پروستات هستند و عضلات را کنترل می کنند، آسیب می زند. بسیاری از مردان (تا 80٪) بعد از کریوتراپی ناتوان می شوند. اختلال نعوظ یک عارضه جانبی شایع بعد از کریوتراپی نسبت به پیوند پروستاتکتومی رادیکال است.

 مقابله با اختلال نعوظ (ED)

اختلال در نعوظ (ED یا ناتوانی در ایجاد یا حفظ نعوظ) یک عارضه بسیار رایج در بسیاری از درمانهای سرطان پروستات است. در برخی از مردان، به خصوص کسانی که زیر 70 سال سن دارند، ممکن است در حدود 2 سال پس از جراحی، عملکرد نعوظ بهبود یابد. علاوه بر این، ممکن است بیمار از داروهای مختلف و درمان، از جمله انواع مختلفی از دستگاه های خاص برای مردان مبتلا به ED استفاده کند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

سرطان پروستات چیست؟
به مطلب امتیازدهید


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررضوانی سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید .در تاریخ۹۶/۱۱/۶ ب دلیل تشخیص سرطان پروستات عمل رادیکال پروستات انجام دادام خوشبختانه همه مراحل خوب پیش رفت وحتی درتاریخ ۹۷/۱/۱۹ازمایش پی اس ا هم ۱/. بوده تنها مشکل درد بیضه ک در ۹۷/۱/۱۴اوج گرفت و اروم شد اما گاهی باز دارم میخواستم بدونم درد بیضه ام طبیعی
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۸( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب ذا زمان بهتر ميشود
 • تصویر کاربرحمزه سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدر من ٧٠ ساله ست از روز يكشنبه ٢ ارديبهشت ماه بعلت نيومدن إدرار سوند وصل كردن ولي از روز چهارشنبه غروب درد بسيار شديدي تو شكم و پهلو ها مخصوصا پهلوم سمت راست احساس ميكنن كه كلا بي تابشون كرده بشدت و آزمايش و سونوگرافي داديم و در جوابيه سونوگرافيش نوشته: مثانه بدون ضايعه و ژناتيو جداري و لومينال مشاهده شد
  مثانه با ضخامت جداري ٤ ميلي متر به نفع سيستيت حاد مشاهده شد
  پروستات با حجم ٧٤ سي سي و با اكوپترن هتروژن مشاهده شد.(BPH)
  و ايشون بشدت از روز چهارشنبه غروب درد دارن،آيا مثانه پدرم عفونت كرده و اين درد براي اين موضوعه ؟؟ميخواستم بدونم آيا داروي آنتي بيوتيكي هست براي از بين بردن عفونت و كم شدن دردش؟؟ و اينكه ايشون بايد عمل بشه يا با دارو مشكل حل ميشه؟؟
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۷( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب بهتر است در اين شرايط عمل كنند
 • تصویر کاربرحسین سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و تشکر بنده 51 ساله هستم از نغوظ دائم شبانه رنج میکشم از سال 93داروی فیناید 5 مصرف میکنم لطفا راه درمان قطعی را بفرمائید.
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۷( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب جز مصرف شل كننده ها راهي ندارد بايد تحت نظر پزشك تجويز شود
 • تصویر کاربرseshan سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۶( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  به مدت ده روز است که کپسول تامسولوسین مصرف می کنم و الآن تپش قلب پیدا کردم. آیا تپش قلب عوازض جانبی استفاده از این کپسول است؟ به خوردن کپسول ادامه بدهم یا قطع کنم؟
  در ضمن کبدچرب دارم از نوع خفیف
  باتشکر از پاسخ شما
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۶( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب دارو را قطع كنيد
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۶( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وادب مدتی است کپسول امنیک 4 برای بزرگی پروستات مصرف میکنم چند مرتبه است موقعه ارضا شدن اب منی خارج نمیشود ایا مربوط به مصرف این دارو است ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۶( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب عارضه دارو است با قطع درست ميشود
 • تصویر کاربرموسی سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۵( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی وقتی هوا سرد میشه حالت ادرار دارم و یکم میمانم باعث سوزش میشه علت چیست
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۵( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب اين حتلت طبيعي است
 • تصویر کاربرسعید سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۵( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر..پدرم 81 ساله است حدود 4 سال قبل پروستات عمل کرده که در نمونه برداری سرطان تشخیص داده شد الانم با وجود psa 8.8 و خون در ادرار و wbc وrbc بالا فقط کپسول تاموسیلین مصرف میکنن.میخواستم بدونم نیاز به اقدام خاصی هست؟دکترش میگه سرطان پیشرفته هست ولی اقدامی لازم نیست فقط کپسول کلسیوم داده.در ضمن چند وقته یه کم نفس تنگی هم داره البته ناراحتی قلبی هم دارن.با تشکر از شما
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۵( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب بهترين كار برداشتن دو طرفه ليضه ها ميباشد
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۴( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 48 سال سن دارم سه سال بیشتره که سوزش مجرای ادرار دارم (سوزاک)بانزدیکی کرئن با همسرم سوزش بیشتر می شود . همسرم دکتر رفته عفونت نداره یا خیلی کم که اون هم دو مرتبه دارو مصرف کرداما همچنان سوزش دارم . حدود 5 ماه افلوکساسین 200 بعد 300 به همراه پرازوسین بعد ترازوسین 2میلی مصرف کردم . ضرورت تخیله ادرار مقداری بهترشده اما اوج سوزش نگهداری ادرار خیلی سخت است .قبلا لباس زیر بو می گرفت این مورد هم حل شده اما سوزش ادامه دارد ناگفته نماند دو هفته ای بهتر بودم اما احساس کردم با نزدیکی دوباره بدتر شدم.
  ضمنا 5 ماه پیش سونو دادم اندازه پروستاتم 58 سی سی بود.
  لطفا راهنمایی فرمایید چه داروهایی مصرف کنم تا این سوزش لامذهب مرا رها کند.
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۴( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب اگر كشت از مجرا طبيعي باشد درمان نميخواهد
 • تصویر کاربرمحمود سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۴( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من ۳۴ سال سن دارم.. که سنگ ۵در ۸امده بود داخل مثتانه که دکتر از راه مجاری سنگ کامل دراورد. اما الان حدود دوماه بیضه سمت راست با زیر شکم سمت راست درد میکنه. که دکترم قرص داد و اما اثری نکرده. حتی موقع ادرار نوک آلتم میسوزه بعضی وقتا. حتی پهلوم بعضی موقع ها درد میکنه.. علت و درمانش راهنمایی کنید .. ممنون
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۴( 4 ماه پیش)
   سونو جديد انجام دهيد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربرمحمود سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۳( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من ینگ داشتم ۸در ۵ کهدر سمت راست امده بود داخل مثتانه که دکتر فیاض بخش من واسه عمل برد و اون رو از راه مجاری که میگفت در لوله حالب گیر کرده در اورده.بعد عمل الان حدودا ۲ ماه بیضه سمت راست با زیر شکم سمت راست درد میکنه. خیلی قرص داده اما هیچ تاثیری نداشته و در موقع ادرار نوک التم میسوزه. الانم پهلوه درد داره. چیکار باید بکنم ؟ ممنون
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۳( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب سونو بعد از عمل كرده ايد كه ببينيم سنگ كاملا؟ درمان شده
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر