همه چیز درباره ی مقدار PSA [کامل]

PSA پروتئینی می باشد که به وسیله ی سلول های طبیعیِ پروستات و همچنین سلول های سرطانیِ پروستات تولید می شوند. به طور طبیعی تمام مردان از مقدار PSA کمیدر خون شان برخوردارند. زیاد شدن مقدار PSA ممکنه نشانهِ وجود مشکلی در غده پروستات باشد، اما الزما به معنی سرطان پروستات نمی باشد.

تفاوت آزمایش PSA و PSA آزاد چیست؟ آیا باید هر دو آزمایش را انجام داد؟

نیازمند بودن فرد به انجام هر دو آزمایش کاملا به شرایط شخصی او بستگی دارد. این همان دلیلی است که این سوال سردرگمی و بحث های بسیاری را ایجاد می کند.

PSA، پروتئینی که توسط سلول های غده پروستات تولید می شود، به دو روش در بدن گردش می کند: اول به صورت آزاد و دوم به صورت ترکیب با پروتئین های دیگر.

به PSA ای که به صورت آزاد گردش می کند PSA آزاد می گویند. آزمایش PSA آزاد درصد PSA ترکیب نشده و آزمایش PSA میزان کل PSA و PSA آزاد را می سنجد.

آزمایش psa

✅ سرطان پروستات همانند برخی وضعیت های دیگر می تواند سطوح PSA را بالا برد. این وضعیت ها شامل بزرگ شدن پروستات، التهاب پروستات و کهولت سن می شوند.

مقدار psa

در حقیقت، مطالعات نشان دادند که حدود 75 درصد مردان دارای سطوح افزایش یافته PSA، مبتلا به سرطان پروستات نبودند. پزشکان جهت تعیین ابتلا یا عدم ابتلای افراد به سرطان پروستات به روش سنتی نمونه برداری تکیه می کنند. انجام نمونه برداری به اندازه جراحی آسیب رسان نیست اما سبب ناراحتی شده و می تواند اضطراب ایجاد کند.

برخی متخصصان اورولوژی (مجاری ادرار) قبل از اینکه به فرد دارای سطوح بالای PSA نمونه برداری را پیشنهاد کنند، مقدار نرمال free – psa آزاد خون او را اندازه می گیرند. سطوح PSA کل، عددی بین 4 تا 10 نانوگرم بر میلی لیتر (ng/ml) می باشد.

✅ مطالعات نشان داده اند که در مردان دارای سطحی مزری و بینابینی از PSA کل و مقدار psa آزاد بالاتر از 25 درصد احتمال ابتلا به شرایطی خوش خیم بیشتر از ابتلای آنها به سرطان می باشد. به همین دلیل نیز انجام نمونه گیری غیر ضروری می گردد. مردان با PSA کل در محدوده مشابه و مقدار psa آزاد کمتر از 10 درصد نیاز به انجام نمونه برداری دارند. احتمال ابتلا به سرطان در این افراد بیشتر است. (جدول پایین را مشاهده نمایید.)

در برخی موارد، مردانی با سطح عادی PSA به سرطان مبتلا می باشند اما کم بودن مقدار psa نیاز به انجام نمونه برداری را نشان نمی دهد. در حالی که، مقادیر پایین PSA و PSA آزاد می توانند بیانگر نیاز به انجام نمونه برداری باشند. به همین دلیل است که برخی پزشکان به طور خودکار انجام هر دو آزمایش را تجویز می کنند.

مقدار psa آزاد

در حالی که اینجواب آزمایش کلی مقدار psa نتایجی مرزی و بینابینی را نشان می دهد و یا به نظر می رسد که مقدار psa به سرعت افزایش یافته است (حتی در صورتی که اعداد پایین باشند) انجام آزمایش PSA آزاد را درخواست می کنم.

✅ بنابراین، با اینکه انجام آزمایش PSA آزاد ضروری نیست اما هنگامی که نتایج آن به همراه نتایج دیگر آزمایشات بررسی می شود می تواند تصمیم پزشک را برای انجام دادن یا ندادن نمونه برداری تغییر دهد.

ممکن است در آینده آزمایشات دیگر بتوانند به تعیین نقش داشتن بافت سرطانی یا عوامل خوش خیم در تغییرات PSA کمک کنند.

احتمال ابتلا به سرطان پروستات بر اساس درصد PSA آزاد در مردان با میزان کلی PSA بین 4 تا 10 نانو گرم بر میلی لیتر به شرح زیر می باشد:

درصد PSA

احتمال ابتلا به سرطان پروستات

0 تا 10 درصد

56 درصد

10 تا 15 درصد

28 درصد

15 تا 20 درصد

20 درصد

20 تا 25 درصد

16 درصد
بیشتر از 25 درصد

8 درصد

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

همه چیز درباره ی مقدار PSA [کامل]
3.4 (67.5%) 8 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سلمان سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدرم را در تاریخ 97/5/3 در بیمارستان امام حسین زنجان عمل پروستات شد و بعد از تقریبا 35 روز نمی تونست ادرار کنه و این باعث شد که عفوت ادراریبگیره و کارش به بیمارستان ولیعصر زنجان کشید و بعد از ۵روز مرخص شد و تا کنون از سوند ادراری استفاده می کند و آقای پزشک کفتند که از پیری هست و داروی بتانکول کلریاد و ویتامین ب ۱ داد ودارو ها را ۵ روز دادم وروز ششم سوند را ساعت ۹ صبح باز کردیم و تا ۸ شب نتوانست ادرار کند و دوباره سون زدند سوال اینجاست ایا می شود دوباره سونوگرافی گرفت و مشخص شود که عمل خوب انجام گرفته انسداد ادراری از پروستات نیست راه علاج دارد سن پدرم 81 است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   باید بیایید نوار عصب مثانه بگیریم تا مشخص شود۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر ZOHRH سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر پدرم در ازمایش P.S.A = 0.5 و FREE P.S.A =0.2 است و سن 57 سال است ایا خطری تهدیدشان میکند؟
  ممنون میشم که جواب سوالم به ایمیل یا شماره تماسم ارسال شود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   نه اصلا
 • تصویر کاربر موسی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من 35 سالمه . از دو سال پیش هنگام نعوظ آلتم در دراز مدت ، چه ارضا بشم و چه ارضا نشوم خون و لخته می آمد. خلاصه بعد از مصرف دارو و سونوگرافی مشکلم حل نشد . بعد رفتم سیستوسکپی دکتر گفت که تنگی مجرای داری حالا آمدن خون بر طرف شده اما مشکل ادرار کردن همراه بادرد دارم دکترم را عوض کردم دکتر جدید هم فرمودند التهاب پروستات داری کپسول امنیک 4/0 و قرص فنازومکس برام نوشتن با اینکه خوب نشدم مشکل دیکری هم برام اضافه شده ، که موقع ارضا آب منی ازم بیرون نمیاید خواهشن کمکم کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   عارضه دارو است قطع کنید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقتی تخم مرغ میخورم فردا صبحش ادرارم یا نمیاد یا خیلی کم میاد.اما وقتی تخم مرغ نمیخورم کلن خوب میشم.اما بازم بعضی وقتها یک مقدار کم فشار دفع ادرارم کم میشه.دلیل چیست.مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   نخورید
  2. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر
   بله میدونم.الان چند وقته که نمیخورم.فقط میخواستم بدونم دلیلش چیه.چرا اینطوری میشه.مشکل از کجامه؟خطرناک نباشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر داوود سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  به نام الله
  با سلام
  جناب دکتر پروستات بنده بنا به تشخیص متصص اورولوژی ملتهب می باشد خواستم ببینم آیا پروستات ملتهب را می شود به حالت اولیه اش بازگرداند؟؟
  سوال دیگرم این است که با داشتن پروستات ملتهب از چه خوردنی هایی باید استفاده کردو از چه خوردنی هایی باید پرهیز کرد؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   همه را قطع کنیداب زیاد بخورید
 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام شش ماه هست دچار هرنی اینگونیال ۱۶ میلیمتر سمت راست و ۱۲ میلیمتر سمت چپ نیاز به جراحی دارد.در ضمن بزرگی پروستات تحت نظر دارم از کپسول تامسولاسین استفاده میکنم.
  ۱- جراحی کدام عارضه واجب تر است.
  ۲-عمل هر دو همزمان امکان پذیر است.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   باید بیایید معاینه کنم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر عمران سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  من يك پسر جوان ٢٥ ساله هستم
  چند وقتي هست كه پرتاپ ادرارم كم شده ايا اين نشانه پروستات هست
  بقيه علائم رو ندارم فقط همين كه فشار ادرارم كم هستش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   از نظر تنگی مجرا بتید بررسی شوید
 • تصویر کاربر فرامرز سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مدت زیادی نزدیک ۱ ساله باعث عفونت شدم وبا مصرف قرص دارو بهتر شدم ولی از ان زمان مجرای ادرارم تنگ شده وحین ادرار یه سوزش خفیفیم دارم .و در سکسم میش ابم که بو میکنم بو میده احساس عفونتم دارم .کمکم کنید از شرش خلاص شم .داروی پیشنهادیتون ‌ و طرز استفاده ممنون با تشکر منتظر راهناییتون هستم دکتر😘😘😘
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   باید سیستوسکوپی کنید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  متوجه درد مبهم در آلت بیضه درد عضله پشت ران و فاصله مقعد تابیضه شدم پزشک ترازوسین ۲و دیازپام ۲تجویز کرد با اولین دوز تمام نشانه ها از بین رفت روز بیستم نشانه ها برگشت همراه با سوزش بعد یک دوره تاوانکس ۵۰۰ بیست روز روزی دو عدد و سه ماه سیپرو ۲۵۰ تجویز شد اما افاقه نکرد بعد تامسولوسین داد باز هم بی نتیجه الان میگه امکان داره مهره های کمرت مشکل داشته باشه و روی عصب ها فشار میاره مشکلات فعلی: درد لگن مخصوصا هنگام رانندگی؛ تیر کشیدن گهگاه مقعد ؛ درد کمر حس ناخوشایند در آلت و بیضه و بدتر از همه موهای ناحیه تناسلی شبیه سوزن شده و خیلی اذیتم میکنه ؛ چه کنم آقای دکتر؟
  عمل کنم خوب میشم؟ ضمنا مجردم آیا عمل باعث عقیمی میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   از نظر من شما نیاز به دارو ندارید
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  به آقای دکتر صالحی فرد فوق تخصص در اصفهان مراجعه نموده ایم بیان نموده که من در مشکل تو مانده ام و شدیدا نیازمند راهنمای شما دکتر عزیز گرامی میباشم
  ۱-راه ادرار بسته میشود ومجبور به سون زدن میشویم که مدت سه سال است درگیر این بیماری میباشیم در ضمن پدر اینجانب داری یک کلیه و کلیه دیگر هم به اذعان یکی از متخصصین عزیز در چند سال قبل که فرمودند نزدیک به ۳۰ درصد کارای دارد که البته بر اثر اصابت گلوله در جنگ تحمیلی این اتفاق افتاده و جانباز ۵۰ درصد میباشد و قرص های زیادی برای در مان این بیماری مصرف نموده است که نمونه آن فروزماید ۴۰ که تاثیری ندارد. البته متادون و تریاک هم نیز مصرف مینماید گفتن که شاید برای تجویز شما موثر باشد
  09137951428
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   باید را مثانه با منظم پی گیری باز نگاه داشته شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر