همه چیز درباره ی مقدار PSA [کامل]

PSA پروتئینی می باشد که به وسیله ی سلول های طبیعیِ پروستات و همچنین سلول های سرطانیِ پروستات تولید می شوند. به طور طبیعی تمام مردان از مقدار PSA کمیدر خون شان برخوردارند. زیاد شدن مقدار PSA ممکنه نشانه وجود مشکلی در غده پروستات باشد، اما الزما به معنی سرطان پروستات نمی باشد.

تفاوت آزمایش PSA و PSA آزاد چیست؟ آیا باید هر دو آزمایش را انجام داد؟

نیازمند بودن فرد به انجام هر دو آزمایش کاملا به شرایط شخصی او بستگی دارد. این همان دلیلی است که این سوال سردرگمی و بحث های بسیاری را ایجاد می کند.

PSA، پروتئینی که توسط سلول های غده پروستات تولید می شود، به دو روش در بدن گردش می کند: اول به صورت آزاد و دوم به صورت ترکیب با پروتئین های دیگر.

به PSA ای که به صورت آزاد گردش می کند PSA آزاد می گویند. آزمایش PSA آزاد درصد PSA ترکیب نشده و آزمایش PSA میزان کل PSA و PSA آزاد را می سنجد.

آزمایش psa

✅ سرطان پروستات همانند برخی وضعیت های دیگر می تواند سطوح PSA را بالا برد. این وضعیت ها شامل بزرگ شدن پروستات، التهاب پروستات و کهولت سن می شوند.

مقدار نرمال پی اس ای (psa)

در حقیقت، مطالعات نشان دادند که حدود 75 درصد مردان دارای سطوح افزایش یافته PSA، مبتلا به سرطان پروستات نبودند. پزشکان جهت تعیین ابتلا یا عدم ابتلای افراد به سرطان پروستات به روش سنتی نمونه برداری تکیه می کنند. انجام نمونه برداری به اندازه جراحی آسیب رسان نیست اما سبب ناراحتی شده و می تواند اضطراب ایجاد کند.

برخی متخصصان اورولوژی (مجاری ادرار) قبل از اینکه به فرد دارای سطوح بالای PSA نمونه برداری را پیشنهاد کنند، مقدار نرمال free – psa آزاد خون او را اندازه می گیرند. سطوح PSA کل، عددی بین 4 تا 10 نانوگرم بر میلی لیتر (ng/ml) می باشد.

تفسیر آزمایش psa  و free psa

✅ مطالعات نشان داده اند که در مردان دارای سطحی مزری و بینابینی از PSA کل و مقدار psa آزاد بالاتر از 25 درصد احتمال ابتلا به شرایطی خوش خیم بیشتر از ابتلای آنها به سرطان می باشد. به همین دلیل نیز انجام نمونه گیری غیر ضروری می گردد. مردان با PSA کل در محدوده مشابه و مقدار psa آزاد کمتر از 10 درصد نیاز به انجام نمونه برداری دارند. احتمال ابتلا به سرطان در این افراد بیشتر است. (جدول پایین را مشاهده نمایید.)

در برخی موارد، مردانی با سطح عادی PSA به سرطان مبتلا می باشند اما کم بودن مقدار psa نیاز به انجام نمونه برداری را نشان نمی دهد. در حالی که، مقادیر پایین PSA و PSA آزاد می توانند بیانگر نیاز به انجام نمونه برداری باشند. به همین دلیل است که برخی پزشکان به طور خودکار انجام هر دو آزمایش را تجویز می کنند.

مقدار psa آزاد

در حالی که اینجواب آزمایش کلی مقدار psa نتایجی مرزی و بینابینی را نشان می دهد و یا به نظر می رسد که مقدار psa به سرعت افزایش یافته است (حتی در صورتی که اعداد پایین باشند) انجام آزمایش PSA آزاد را درخواست می کنم.

✅ بنابراین، با اینکه انجام آزمایش PSA آزاد ضروری نیست اما هنگامی که نتایج آن به همراه نتایج دیگر آزمایشات بررسی می شود می تواند تصمیم پزشک را برای انجام دادن یا ندادن نمونه برداری تغییر دهد.

ممکن است در آینده آزمایشات دیگر بتوانند به تعیین نقش داشتن بافت سرطانی یا عوامل خوش خیم در تغییرات PSA کمک کنند.

درصد احتمال ابتلا به سرطان پروستات بر اساس free psa

احتمال ابتلا به سرطان پروستات بر اساس درصد PSA آزاد در مردان با میزان کلی PSA بین 4 تا 10 نانو گرم بر میلی لیتر به شرح زیر می باشد:

درصد PSA

احتمال ابتلا به سرطان پروستات

0 تا 10 درصد

56 درصد

10 تا 15 درصد

28 درصد

15 تا 20 درصد

20 درصد

20 تا 25 درصد

16 درصد
بیشتر از 25 درصد

8 درصد

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

همه چیز درباره ی مقدار PSA [کامل]
3.6 (71.11%) 9 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام شش ماه هست دچار هرنی اینگونیال ۱۶ میلیمتر سمت راست و ۱۲ میلیمتر سمت چپ نیاز به جراحی دارد.در ضمن بزرگی پروستات تحت نظر دارم از کپسول تامسولاسین استفاده میکنم.
  ۱- جراحی کدام عارضه واجب تر است.
  ۲-عمل هر دو همزمان امکان پذیر است.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 10 ماه پیش)
   باید بیایید معاینه کنم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر عمران سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  من يك پسر جوان ٢٥ ساله هستم
  چند وقتي هست كه پرتاپ ادرارم كم شده ايا اين نشانه پروستات هست
  بقيه علائم رو ندارم فقط همين كه فشار ادرارم كم هستش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 10 ماه پیش)
   از نظر تنگی مجرا بتید بررسی شوید
 • تصویر کاربر فرامرز سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مدت زیادی نزدیک ۱ ساله باعث عفونت شدم وبا مصرف قرص دارو بهتر شدم ولی از ان زمان مجرای ادرارم تنگ شده وحین ادرار یه سوزش خفیفیم دارم .و در سکسم میش ابم که بو میکنم بو میده احساس عفونتم دارم .کمکم کنید از شرش خلاص شم .داروی پیشنهادیتون ‌ و طرز استفاده ممنون با تشکر منتظر راهناییتون هستم دکتر😘😘😘
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 10 ماه پیش)
   باید سیستوسکوپی کنید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  متوجه درد مبهم در آلت بیضه درد عضله پشت ران و فاصله مقعد تابیضه شدم پزشک ترازوسین ۲و دیازپام ۲تجویز کرد با اولین دوز تمام نشانه ها از بین رفت روز بیستم نشانه ها برگشت همراه با سوزش بعد یک دوره تاوانکس ۵۰۰ بیست روز روزی دو عدد و سه ماه سیپرو ۲۵۰ تجویز شد اما افاقه نکرد بعد تامسولوسین داد باز هم بی نتیجه الان میگه امکان داره مهره های کمرت مشکل داشته باشه و روی عصب ها فشار میاره مشکلات فعلی: درد لگن مخصوصا هنگام رانندگی؛ تیر کشیدن گهگاه مقعد ؛ درد کمر حس ناخوشایند در آلت و بیضه و بدتر از همه موهای ناحیه تناسلی شبیه سوزن شده و خیلی اذیتم میکنه ؛ چه کنم آقای دکتر؟
  عمل کنم خوب میشم؟ ضمنا مجردم آیا عمل باعث عقیمی میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 10 ماه پیش)
   از نظر من شما نیاز به دارو ندارید
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  به آقای دکتر صالحی فرد فوق تخصص در اصفهان مراجعه نموده ایم بیان نموده که من در مشکل تو مانده ام و شدیدا نیازمند راهنمای شما دکتر عزیز گرامی میباشم
  ۱-راه ادرار بسته میشود ومجبور به سون زدن میشویم که مدت سه سال است درگیر این بیماری میباشیم در ضمن پدر اینجانب داری یک کلیه و کلیه دیگر هم به اذعان یکی از متخصصین عزیز در چند سال قبل که فرمودند نزدیک به ۳۰ درصد کارای دارد که البته بر اثر اصابت گلوله در جنگ تحمیلی این اتفاق افتاده و جانباز ۵۰ درصد میباشد و قرص های زیادی برای در مان این بیماری مصرف نموده است که نمونه آن فروزماید ۴۰ که تاثیری ندارد. البته متادون و تریاک هم نیز مصرف مینماید گفتن که شاید برای تجویز شما موثر باشد
  09137951428
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   باید را مثانه با منظم پی گیری باز نگاه داشته شود
 • تصویر کاربر nazanin یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر برادر من بر اثر ژنتیک دچار بیماری کلیوی شدند ایشون در کلیه چپشون سنگی. به بزرگی 23 میلی دارند و به تازگی دچار بزرگی پروستات شدن و ایشون الان 24 سال سن دارن آیا با درمان کلیه ممکن هست پروستات ایشون خوب بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   بايد با روش PCNLدرمان شود فيلم من را ببينيد
 • تصویر کاربر ایمان سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من همونم که گفتم پسری ۲۲ ساله ام و درد شکم و درد خفیف در مثانه و گاهی عدم تخلیه کامل ادرار دارم و شما پاسخ دادید که مشکل از پروستات نیست و کلا بیخیال این بشم. دلیلتون مبنی بر اینکه مشکل از پروستاتم نیست رو لطف میکنید بگید؟
  اینو هم بگم اگه ادرار داشته باشم و دیر برم دستشویی دیگه ادرارم کامل دفع نمیشه تا چند ساعت بعدش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام در سن شما مشكل پروستات نداريم اگر پيگيري بكنيد بايد از نظر عصب وپمپاژ مثانه وتنگي مجرا بررسي شويد
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،یکسال هست که سوزش ادرار دارم،رفتم دکتر قرص تامسولوسیون و افلوکساسین داده،من سابقه التهاب مفاصل آرترز ،آلرژی و آسم شدید دارم،چطوری این دو داروی سنگین و پرعارضه را مصرف کنم؟؟؟
  در حالت عادی بدلیل آرترز بسختی راه میروم.سونوگرافی و آزمایش کشت ادرار هم چیزی نشان نداده.خواهش میکنم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   اب زياد مصرف كنيد خوب ميشود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر