عفونت پروستات در مردان و راه های درمان آن

عفونت پروستات تنها درصد کمى از مردان مبتلا به پروستاتیت (التهاب پروستات) را تشکیل می دهد. عفونت پروستات شامل عفونت های حاد و مزمن پروستات است.

اشریشیا (نوعی باسیل گرم منفی از خانواده انتروباکتریاسه‌ است که بطور شایع در روده جانوران خونگرم وجود دارد) اِکلی و سایر باکتریهای گرم منفی، عامل بسیاری از عفونت های حاد و مزمن پروستات می باشند. علائم عفونت پروستات عبارتند از:

✔ درد کشاله ران

✔ اختلال در ادرار کردن

✔ انزال دردناک

✔ کاهش تولید ادرار

✔ برخی علائم احتمالی دیگر مانند تب، ضعف، و عود دوره ای علائم حتی پس از درمان است.

درد کشاله ران

برای درمان التهاب و عفونت پروستات آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. پروستاتیت مزمن عفونی ممکن است نیاز به درمان طولانی مدت آنتی بیوتیک داشته باشد، حتی ممکن است در برخی موارد فرد مبتلا چند روزی در بیمارستان بستری شود. عفونت های شدید ممکن است به بستری شدن در بیمارستان برای مصرف آنتی بیوتیک های IV نیاز داشته باشند.

درمان های خانگی در کاهش علائم اثر محدودی دارند. مردان مبتلا به عفونت پروستات یا پروستاتیت نیازمند مراقبت های پزشکی و دارویی هستند. پیش آگهی پروستاتیت عفونی حاد معمولاً خوب است، اما پروستاتیت مزمن عفونی پیش آگهی متوسط دارد زیرا درمان آن دشوار است.

مروری بر التهاب و عفونت پروستات

غده پروستات قسمتی از سیستم تناسلی آقایان است که با ترشح مایعی به انتقال اسپرم کمک می‌کند. این غده در زیر مثانه و میزنای قرارگرفته است. عفونت پروستات میتواند غده پروستات را تحریک کرده و باعث التهاب و ورم پروستات شود.

عفونت پروستات اغلب در آقایان 30 الی 50 سال و حتی گاهی بالاتر از 50 سال اتفاق می‌افتد. متأسفانه بسیاری از مردم عفونت و التهاب پروستات را باهم اشتباه می‌گیرند. اما عفونت پروستات فقط شامل دو نوع از چهار نوع، طبقه بندی اصلی پروستاتیت است. 

مؤسسه ملی بهداشت چهار نوع طبقه بندی برای پروستاتیت تعیین کرده است که عبارتند از:

✅ عفونت‌های باکتریایی حاد

✅ عفونت‌های باکتریایی مزمن

✅ عفونت‌های غیر باکتریایی مزمن

✅ عفونت پروستات التهابی فاقد نشانه

پروستاتیت مزمن غیر باکتریایی نیز ممکن است گاهی ناشی از عفونت باشد، هرچند ممکن است، سطح عامل به وجود آورنده بسیار پایین یا اصلاً پیدا نباشد. در صورتی‌که عامل عفونت از طریق بیوپسی مشخص شود، عفونت‌های باکتریایی حاد و عفونت‌های باکتریایی مزمن تشخیص داده می‌شوند.

موسسه ملی بهداشت معیارهای گسترده ای را برای سندرم درد مزمن لگنی که عفونت و سایر مشکلات را شامل می شود، تعیین کرده است که به شرح زیر است:

پروستات

معیارهای ورود

 ✔ آقایان با سن حداقل 18 سال

✔ درد و ناراحتی در ناحیه لگن به مدت حداقل 3 ماه

معیارهای معافیت

✔ آثار سرطان دستگاه تناسلی

✔ بیماری سنگ ادرار فعال

✔ هرپس یا تبخال تناسلی

✔ مصرف آنتی‌بیوتیک در سه ماه گذشته

✔ بیماری التهاب شکمی

✔ سابقه شیمی‌درمانی و پرتودرمانی ناحیه لگن

✔ سابقه عمل پروستات در سه ماه اخیر

علل عفونت پروستات

عفونت های باکتریایی تنها درصد کمی از موارد پروستاتیت را ایجاد می کنند. عوامل عفونی پروستات برای پروستاتیت عفونی حاد و مزمن به شرح زیر است:

☑ باکتری E.COLI و باکتری‌های گرم منفی در 80 درصد موارد از عوامل اصلی عفونت‌های پروستات هستند. اشریشیا کلای، انتروباکتر، سراتیا، سیدوموناس، انتروکوکوس و پروتوس نمونه‌ای از باکتری‌های گرم منفی هستند.

☑ بیماری‌های مقاربتی در آقایان زیر 35 سال که رابطه جنسی دارند، انتقال می‌یابد و موجب عفونت پروستات می‌گردد. باکتری کلامیدیا، نیسریا، تریکوموناس و اورپلاسما در این دسته دخیل هستند.

☑ در موارد نادر استافیلوکوک و استرپتوکوک از باکتری‌های عامل عفونت هستند.

عامل عفونت ممکن است به دو روش پروستات را تحت تأثیر قرار دهد:

باکتری حاصل از عفونت‌های قبلی مجاری ادراری از طریق مجرا پروستات وارد پروستات می‌شود.

حرکت ادرار عفونی به سمت بافت غده‌ای پروستات موجب عفونت پروستات می‌شود.

علائم عفونت پروستات

عفونت پروستات به دو دسته حاد و مزمن تقسیم می‌شود. 

درد

# علائم عفونت پروستات حاد

 از آنجا که عفونت‌های باکتریایی حاد با مجاری ادراری در ارتباط است علائمی از قبیل موارد زیر را شامل می‌گردد:

✅ افزایش تعداد دفعات ادرار

✅ احساس درد در هنگام دفع ادرار

✅ درد در ناحیه تناسلی

✅ احساس درد در هنگام انزال

✅ تب بالا، کسالت و خستگی از موارد عمومی هستند که باید توسط پزشک بررسی گردد.

# علائم عفونت پروستات مزمن

برخی علائم عفونت‌های باکتریایی مزمن همانند عفونت‌های باکتریایی حاد است البته خفیف‌تر از آن هستند. این علائم عبارت‌اند از:

✅ افزایش تعداد دفعات دفع ادرار همراه با درد

✅ درد در ناحیه اندام‌های تناسلی

✅ اختلالات جنسی

✅ تب پایین، درد مفاصل و عضلات

✅ استرس و کسالت در آقایانی که دارای عفونت‌های باکتریایی مزمن هستند رایج است.

در صورت مشاهده هرکدام از موارد زیر توصیه می‌شود به پزشک مراجعه شود:

☑ درد و سوزش در هنگام ادرار

☑ مشکل دفع ادرار

☑ درد در ناحیه اندام‌های تناسلی

☑ احساس درد در هنگام انزال

معاینه پروستات

تشخیص عفونت پروستات

تشخیص عفونت پروستات از طریق بررسی سابقه بیماری، بررسی فیزیکی و برخی آزمایش‌های تشخیصی، صورت می‌گیرد.

راههای درمان عفونت پروستات

درمان مبتنی بر نوع عفونت و حساسیت ارگانیسم های آلوده کننده به درمان ضد میکروبی است.

درمان پروستاتیت بستگی به علت زمینه ای آن دارد و می توانند شامل موارد زیر باشد :

– آنتی بیوتیک ها 

معمولاً این درمان برای پروستاتیت توصیه می شود. پزشک براساس نوع باکتری هایی که عفونت را ایجاد کرده اند، درمان مناسب را انتخاب خواهد کرد.

چنانچه علائم شما شدید باشند،ممکن است نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک های داخل وریدی پیدا کنید. همچنین چنانچه پروستاتیت مزمن یا عودکننده باشد ، امکان دارد که نیاز به مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی به مدت بیش از 4 تا 6 هفته داشته باشید.

– مسدود کننده های آلفا 

این داروها به شما در شل شدن عضلات گردن مثانه و فیبرهای عضلانی که پروستات را به مثانه پیوند می دهند، کمک می کند. این درمان می تواند علائمی همچون ادرار دردناک را کاهش دهد.

– داروهای ضد التهابی 

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می توانند باعث افزایش احساس راحتی در شما گردند.

درمان دارویی بزرگی پروستات

درمان سرطان پروستات با کپسول و قرص

در اینجا لیستی از داروهای خوراکی معمول را که در درمان و کاهش علائم سرطان پروستات به کار می روند به شما ارائه خواهیم کرد:

– فلوماکس (تامسولوسین )

این دارو با شل کردن عضلات پروستات و مثانه به کاهش علائم هیپرپلازی نظیر اختلال در شروع جریان ادرار و تکرر و فوریت ادرار می پردازد. دیگر داروها با مکانیسم مشابه : راپافلو (سیلودوسین)-ترازوسین- یوروکساترال (آلفوزوسین یک مسدود کننده ی آلفا) – دوکسازوسین

– سیالیس (تادالافیل)

این دارو با افزایش گردش خون بیضه ها اختلالات نعوظ را از بین می برد و همچنین می تواند به بهبود علائم هیپرپلازی کمک کند.

– آوودارت (دوتاستراید ) 

این دارو می تواند باعث کاهش اندازه ی پروستات بزرگ شده گردد و در نتیجه علائمی همچون تکرر ادرار و فوربت در ادرار را بهبود بخشد. داروهای با مکانیسم مشابه : جالین

– فیناستراید 

این دارو با کاهش اندازه ی پروستات همراه با سایر داروها می تواند در کاهش علائمی چون فوریت در ادرار ، خالی نشدن کامل مثانه و تکرر ادرار شبانه موثر باشد.

# درمان پروستاتیت باکتریایی حاد

 تری متوپریم-سولفامتوکسازول (باکتریم، سپترا) یا فلوروکینولون ها (سیپروفلوکساسین [سیپرو، سیپرو XR، پروکوئین XR]، نورفلوکساسین[نوروکسین]) به مدت حداقل یک هفته وبرای عفونت های رایج و مکرر دوره های طولانی مدت (باکتری های گرم منفی).

عفونت هایی که تکرار نمی شوند ، ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک دیگرى داشته باشند، بهترین روش، تعیین میزان حساسیت عامل آلوده کننده به ضد میکروب ها و استفاده از موثرترین آنتی بیوتیک ها است. این اطلاعات توسط کارکنان آزمایشگاه به پزشک معالج داده می شود.

چنانچه تب بالا یا علائم عفونت باکتریایی شدید در فرد ظاهر شود، امکان نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد. در بیمارستان، به بیماران آنتی بیوتیک هایی مانند سفالوسپورین یا آمپی سیلین (پرین سی پن) به اضافه ی آمینوگلیکوزیدها (جنتامایسین، آمیکاسین (آمیکین)) به صورت داخل وریدی تزریق می شود.

گاهی اوقات بیمار ممکن است نیاز به یک کاتتر (یک لوله ی کوچک که داخل مجرای ادرار قرار داده می شود) برای از بین بردن انسداد شدید که مانع جریان یافتن ادرار می شود، داشته باشد.

خوردن دارو برای درمان پروستات# درمان پروستاتیت باکتریایی مزمن

اثربخشی آنتی بیوتیک ها محدود است، زیرا اکثر آنتی بیوتیک ها در بافت پروستات زمانى که ملتهب نیست، نمی توانند نفوذ کنند.
بیماران در ابتدا آنتی بیوتیک های سولفامتوکسازول و تری متوپریم (باکتریم DS، سپترا DS) را دریافت خواهند کرد. دیگر آنتی بیوتیک های بالقوه موثر عبارتند از:

 • سیپروفلوکساسین (سیپرو)
 • نورفلوکساسین (نوروکسین)

بیماران اغلب آنتی بیوتیک ها را به مدت 6 هفته مصرف می کنن، برخی ممکن است نیاز به مصرف طولانی تری داشته باشند. ارگانیسم های منفرد ممکن است به مرور زمان به آنتی بیوتیک ها مقاوم شوند ، بنابراین پزشک متخصص باید از آنتی بیوتیک ها یا سایر درمان های جایگزین استفاده کند.

بسیاری از مردان پس از اتمام دوره های آنتی بیوتیکی مکرراً دچار عفونت می شوند. این افراد ممکن است نیاز به استفاده ی طولانی تر از آنتی بیوتیک ها و یا سایر روش های درمانی داشته باشند.

اگر فرد مبتلا به بیماری های پروستات عود کننده یا مقاوم به درمان باشد، پزشک ممکن است با ادامه ی آنتی بیوتیک درمانی، ماساژ و یا تخلیه (درناژ) (2 یا 3 بار در هفته) پروستات را نیز برای وی انجام دهد. با این وجود بسیاری از پزشکان ممکن است این رویکرد را نداشته باشند.

کانال ها و غدد درگیر ممکن است مسدود شده و آبسه ها را ایجاد کنند. اعتقاد بر این است که ماساژ پروستات این انسداد ها را از بین برده و به این ترتیب امکان تخلیه ی طبیعی آن ها و بنابراین نفوذ بهتر آنتی بیوتیک ها را فراهم می سازد.

در صورتی که داروها براى بیماران موثر باشند، به ندرت احتیاج به جراحی پروستات خواهند داشت. درمان های دیگر شامل مسدود کننده های آلفا (مثلا تامسولوزین [فلوماکس] یا ترازوسین [هیترین]) می باشد که می تواند با شل کردن گردن و عضلات مثانه علائم ادرار دردناک را کاهش دهد.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

           شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

عفونت پروستات در مردان و راه های درمان آن
2.8 (56%) 5 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.من 31 سالمه دچار التهاب پرستات هستم.پیش 2 تا متخصص رفتم انواع انتی بیوتیک لووفلاکسین 500 و 750 و ملوکسیفار مصرف کردم 1 جلسه ام شوک ویو تراپی رفتم الان موقع نشستن درد دارم و احساس میکنم ورم داره پرستادم.شدت ادرار و دفع ادرار و ارضا شدن مشکلی ندارم خسته شدم انقد قرص خوردم واقعا نمیدونم چیکار کنم مستسل شدم خواهش میکنم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر NAME دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

 • تصویر کاربر شاهين شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ٣٧سالمه و مجرد ٦ماه بعد از آزمايش شماره ١ قرص افلوکساسین٢٠٠روزي ١عدد و نیتروفورانتوئین ١هفته روزی٣تا و بعدش شبی ١عدد بعدآزیترومایسین ۵۰۰دوعدد یکجا مصرف كردم و از فردای مصرف آزیترومایسین افلوکساسین ۳۰۰هر ۱۲ ساعت ١هفته استفاده كردم بعدافلوكساسين ٣٠٠رو براي ١ماه روزي٢عدد مصرف كردم بعدش اریترومایسین٤٠٠ هر۶ ساعت به مدت۱هفته,, بعدش ١آمپول اندانسترون زدم نیم ساعت بعد مترونیدازول,۸عدد یکجا مصرف كردم و نتيجه ندادو آزمايش شماره ٢رو انجام دادم بعد٦ تا ونكومايسين هر١٢ ساعت تزريق با سرم و همزمان نيتروفورانتون رو مصرف كردم و آزمايش٣ رو انجام دادم پيش متخصص عفوني رفتم و گفتن بايد١ هفته بستري شم و بعدهم ٣هفته دارو مصرف كنم
  1. تصویر کاربر NAME شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام.مشاوره خوبی به شما داده شده است

 • تصویر کاربر شهرام چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من 42 سال سن دارم. با سابقه سنگ کلیه متعدد و نقرس هم دارم و هر روز طبق تجویز 300 میلی آلوپورینول مصرف میکنم. مدتی است سوزش ادرار دارم. و در هوای سرد هم ایجاد میشود و یا تشدید می شود.مخصوصا وقتی سرما می خورم.عفونت و خون در ادرار و درد در ناحیه لگن ندارم. قبلا که سونو دادم (یک سال پیش) دکتر گفت که در هردو کلیه سنگ 3و 4 میلی داری. سوزش در ناحیه انتهای مجاری است.آیا به پروستات ربطی دارد؟ آزمایش ادرار و خون دادم چیزی نبود حالا می خواهم سونو هم بدم. نظر شما؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  آيا بعد از بهبود عفونت و بزرگي پروستات نيازي به ادامه مصرف دارو مي باشد با توجه به اينكه گويا اگر دارو قطع گردد پروستات مجددا بزرك خواهد شد با تشكر
  1. تصویر کاربر NAME دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   چند سال سن دارید؟

  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   با سلام ٥٤ سال
  3. تصویر کاربر NAME سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام.پروستات به صورت پیشرونده بزرگ خواهد شد با افزایش سن.

   در صورتی که علائم کاهش فشار ادرار دارید می‌توانید درمان را ادامه دهید

   جهت اخذ نوبت با شماره های زیر هماهنگ بفرمایید ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   02171062350

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من 32 سالمه و دچار مشکل کاهش فشار ادرار و پرتاپ منی شده ام و به یک متخصص مجاری اراری مراجعه کردم که پس از سونو متوجه شدم که حجم پروستاتم 26 سی سی شده و پس از اون قرصهای تولروتودین و ترازوسین به مدت 3 ماه مصرف کردم و پس از حدود 2 ماه از قطع دارو ها دوباره علائم خفیفی همچون کاهش فشار ادرار رو دارم که خیلی برام نگران کننده شده
  1. تصویر کاربر NAME دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام.ازمایش PSA انجام داده اید؟در صورتی که طبیعی باشد جای نگران ندارد.از مصرف ادویه جات بپرهیزید.روزانه ۲ نوبت به مدت ۱۵ دقیقه داخل آب ولرم بنشینید

   جهت اخذ نوبت با شماره های زیر هماهنگ بفرمایید ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   02171062350

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من چند وقته عفونت پروستات دارم دو ماه که قرص افلکسیر 200 میخورم ولی همچنان ازارم مید.راهنمایی لطفا
  1. تصویر کاربر NAME دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   چند سال سن دارید؟

 • تصویر کاربر مرتضوی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  من پنجاه و یک ساله هستم و بزرگی پروستات در خانواده ما مرسوم است بطوریکه پدرم 2 مرتبه جراحی کرده و برادرم در سن پنجاه و چهارسالگی دارو مصرف میکند.
  کم کم احساس میکنم علائم بزرگی در بنده در حال ظهور است زیرا فشار ادرار کم شده و تعداد دفعات زیاد اما به مرحله حاد نرسیده.
  آیا میتوانم بصورت محدود از کپسولی که مانع بزرگی پروستات میشود بصورت محدود استفاده کنم تا از بزرگی پیشگیری کنم؟ اگر پاسخ مثبت است کدام کپسول را پیشنهاد میدهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده فردی 39 ساله مجرد .4ساله موقع سرما دچار فشار ناگهانی برای رفتن به سرویس میشم. مایع مردانه نیز زردرنگ وبد بومیشود. زمستان امسال دچار دردوسفتی در قسمت مثانه واحساس بی اختیاری ادرار. طبق قبل از سیپرو فلوکساسین و تولترودین استفاده کردم که بعداز 15 روز درد قطع شد ولی حالت بی اختیاری به جای خودش باقی ماند.لذا بپزشک مراجعه،افولوکساسین وتولترودین وتامسولوسین و مکمل ویتامین ای تجویز ومصرف شد بعد از گذشت 1ماه همچنان بی اختیاری ادرر هنوز قطع نشده است. صبح بعد ازرفتن به سرویس وانجام عمل استبراء علایم حاد میشود.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امير چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقاي دكتر سلام وقت بخير ٢٧سالمه تكرر ادرار داشتم ولي شديد نبود احساس ميكردم مثانم تخليه كامل نميشه به پزشك مراجعه كردم كفتن عفونت مثانس انتي بيوتيك كوتريموكسازول تجويز كردن مصرف كردم بهتر شدم ولي خوب خوب نشدم لطفا راهنماييم كنين
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدي سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وادب
  اقاي دكتر بنده دچار عفونت پرستات شدم واز كندي ادرار و تكرر ان درد مثانه و گاهي درد پرستات اذيت ميشم و حدود ٨ الي ٩ جلسه دكتر اورولوژي رفتم و انتي بيوتيك هاي مختلف به من دادن ولي هيچ فرقي نكرده اگر ممكنه راهنماييم كنيد
  خيلي ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر