آیا سرطان بیضه قابل درمان است؟

در صورت تشخیص به موقع، سرطان بیضه در بسیاری از مواقع قابل‌ درمان و قابل ‌بهبود است. این نوع سرطان، یکی از رایج‌ترین انواع سرطان در بین مردان 15 الی 34 ساله است. خطر مرگ در اثر ابتلا به سرطان بیضه بسیار اندک است. 

بیضه‌ ها بخشی از دستگاه تناسلی مردانه هستند. بیضه ها در کیسه ای به نام کیسه بیضه در زیر آلت تناسلی مرد قرار دارد. در قسمت بالایی و لبه خارجی، لوله‌ای لاستیکی شکل به نام اپیدیدیم‌ قرار دارد. سفتی بیضه‌ها از هر جهت باید یکسان باشد و اندازه آن‌ها نیز باید با یکدیگر برابر باشد.

پیش از آنکه اسپرم در مجرای وابران‌ آزاد شود و پیش از انزال، اسپرم باید در بیضه‌ها تولید شوند. ساخت هورمون مردانه مانند تستوسترون نیز یکی دیگر از وظایف بیضه است. این هورمون سبب افزایش قدرت جنسی و همچنین پیدایش صفات ثانویه در مرد میشود.

علائم سرطان بیضه

برخی از علائم تومور بیضه عبارت‌اند از:

✔ به وجود آمدن غده بدون درد در بیضه‌ها

✔ احساس سنگین شدن کیسه بیضه

✔ ورم بیضه‌ها که ممکن است همراه با درد یا بدون احساس درد باشد

✔ درد یا احساس درد در بیضه‌ها، کیسه بیضه و ران

هرگونه توده و سفت شدگی بیضه‌ها تا زمان تشخیص، باید به عنوان عامل سرطان تلقی شود. متأسفانه بسیاری از مردان، مراجعه به پزشک و تشخیص این علائم را حداقل به مدت 5 ماه به تأخیر می‌اندازند که در این مدت تومور می‌تواند در بدن پیشرفت کند.

از این‌ رو توصیه می‌شود در صورت مشاهده هرگونه از علائم مذکور، به‌خصوص اگر هرکدام از این علائم بیش از 2 هفته طول کشید، به پزشک اورولوژیست مراجعه نمایید. اورولوژیست نیز باید هرکدام از موارد زیر را کنترل کند:

✅ اپیدیدیمیت یا ورم اپیدیدیم‌

✅ پیچ‌خوردگی بیضه

✅ هیدروسل‌ یا انباشته شدن آب در کیسه بیضه که در ده نفر، یک نفر ممکن است به آن دچار شوند.

سرطان بیضه

علل سرطان بیضه

تنها عامل خطرناک ایجادکننده سرطان بیضه، عدم نزول بیضه از داخل حفره شکمی به داخل کیسه بیضه، در هنگام تولد است. در هر 100 نفری که به چنین اختلالی مبتلا باشند و از طریق عمل جراحی بهبود یابند، 8 نفر ممکن است به سرطان بیضه مبتلا گردند. سرطان بیضه میتواند در بیضه موجود در حفره شکمی ( بیضه نزول نکرده) یا در جهت مخالف آن رشد کند. در واقع در بزرگسالان بروز تومور دو سویه 2 الی 3 درصد است که به‌صورت هم‌زمان یا پس از بروز اولین تومور اتفاق می‌افتد.

شانس ابتلا به سرطان در افرادی که دارای سابقه خانوادگی این بیماری هستند، بسیار بیشتر است. خطر شیوع سرطان بیضه در سنین بین 15 الی 34 سال نیز بسیار زیاد است. سرطان بیضه در مردان سفیدپوست نسبت به مردان سیاه پوست، بسیار بیشتر اتفاق میافتد.

مراحل سرطان بیضه

#مرحله 1

سرطان تنها در بیضه تشخیص داده می‌شود.

#مرحله 2

سرطان در غدد لنفاوی شکم نفوذ و پیشرفت می‌کند.

#مرحله 3

سرطان در قسمت‌های مختلف بدن از قبیل کبد و ریه‌ها نیز ممکن است، نفوذ کند.

 سرطان بیضه

روش تشخیص سرطان بیضه

# بررسی‌ فیزیکی

ورم، توده و دیگر علائم ظاهری، توسط اورولوژیست بررسی و در مورد سابقه عدم نزول بیضه از حفره شکمی به داخل کیسه بیضه سؤالاتی پرسیده می‌شود.

# امواج فراصوت

اورولوژیست برای تشخیص ورم‌های مشکوک، عکس‌برداری توسط امواج فراصوت را تجویز می‌کند.

# آزمایش خون

آزمایش خون به‌منظور تشخیص سرطان به کار می‌رود، که وجود سرطان، از طریق آن، قابل شناسایی است.

برخلاف دیگر انواع سرطان، تکه‌برداری در مورد سرطان بیضه استفاده نمی‌شود، زیرا تکه‌برداری ممکن است موجب پیشرفت سرطان به دیگر قسمت‌های بدن شود.

پس از تشخیص سرطان، میزان شدت و پیشرفت آن توسط اورولوژیست مشخص می‌گردد.

نحوه درمان سرطان بیضه

 

عمل پروستات

# عمل جراحی

در صورت مشکوک بودن، تومور بیضه از طریق عمل جراحی برداشته می‌شود و بیضه مصنوعی جایگزین خواهد شد. بیضه مصنوعی تنها جنبه ظاهری دارد.

# درمان بیشتر

درمان‌های بعدی با توجه به تومور انتخاب می‌شوند، زیرا سرطان بیضه، بر اساس نوع سلول طبقه‌بندی می‌شود. نوع سلول از این لحاظ که درمان چه میزان بر تومور مؤثر است، حائز اهمیت است.

1- سِمینوما

 عمده‌ترین نوع سلولی است و از طریق شیمی‌درمانی و پرتودرمانی قابل‌ درمان است. در سِمینوما خفیف، نظارت فعال قابل ‌استفاده است اما ممکن است به شیمی‌درمانی و پرتودرمانی نیز نیاز باشد.

2- تومورهای غیر سِمینومایی

درمان از طریق مراقبت، عمل جراحی و شیمی‌درمانی صورت می‌گیرد. درمان همچنین بستگی به نوع سلول و میزان پیشرفت بیماری دارد. اورولوژیست با استفاده از تصویربرداری توسط اشعه ایکس و سی‌تی‌اسکن، میزان پیشرفت بیماری را مشخص می‌کند.

3- سرطان بیضه پیشرفته

 ممکن است پزشک به دلیل پیشرفت سرطان، ناگزیر به برداشتن غدد لنفاوی موجود در حفره شکمی شود. در صورت پیشرفت بیماری، بیمار ممکن است مجبور به شیمی‌درمانی باشد. در برخی مواقع غدد باقی‌مانده پس از دوره شیمی‌درمانی از طریق عمل جراحی برداشته می‌شود.

باروری

قدرت جنسی و باروری

برداشت یکی از بیضه‌ها تأثیری در قدرت جنسی و باروری ندارد، با این‌وجود امکان بروز هریک از موارد زیر وجود دارد:

✔ کاهش اندک تولید اسپرم

✔ تغییر در توانایی انزال

بیضه دیگر میتواند اسپرم کافی برای باروری را تولید کند. علاوه بر این نیز مصرف برخی داروها به انزال دوباره فرد کمک خواهد کرد و بسیاری از مردان پس از عمل جراحی، قادر به مقاربت دوباره خواهند بود.

 

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

 

آیا سرطان بیضه قابل درمان است؟
1 (20%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربربهزاد دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما مدرم بزرگی بد خیم پروستات دارن ولی در حال حاضر مثانه و الت تناسلی و بیضه ها شون ورم دار امکان داره دلیل عفونی داشته باشد این ورم یا علت همون بزرگی بدخیم پروستات هستش با سپاس
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 2 روز پیش)
   درمان ندارد
 • تصویر کاربرعلی شنبه ۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب پدر من حدود63 ساله دو سال پیش عمل پروستات داشت.ولی حالا از سوزش حین تخلیه ادرار ومنطقه عمل شده شکایت دارد. کپسول تامسولوسین .و قرص سیپرو کینول برایش تجویز شده ولی اعتقاد دارد اثر بخش نبوده .ممنون میشیم مارا راهنمایی کنید .ما چگونه میتوانیم جهت ویزیت شمارا حضوری درمطب ملاقات کنیم .باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربرسلمان شنبه ۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید آقای دکتر مدارک مربوط به سونوگرافی و ازمایشات را برایتان می فرستم من در شب و روز تکرر ادرار دارم و ادرارم هم در اول خوب می اید و در اخر کم کم می اید در شب وقتی بیدارم می شوم برای ادرار طرف چپ شکمم درد می گیرد فینستراید وتلرین دو مصرف می کنم دیروز رفتم پیش دکتر و دوباره آزمایش نوشت که خدمتان اراپه نموده ام خواهشمند اس راهنمایی نمایید من چمه
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام باید نوار مثانه بگیرید
 • تصویر کاربرمرتضی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۱۵سالمه نزدیک دوماه هستش که میرم دفع ادرار کنم ادرارم پرهستش ولی هرکاری میکنم بیرون نمیاد بعد از کلی زورزدن وقتی هممیادفشار ادرارم نسبت به قبلا خیلی ضعیف شده ناحیه ی دورناف و بیشترزیر ناف بیشتر موقع درد میگیره .یه ماه پیش،پیش دکتر هم رفتم دوبار ازمایش دادم و سونوگرافی رفتم ولی جوابش درست بودش برا همینم فک کرد بخاطر اینکه نافم درد میکنه رودل کردم .الان یه ماهه داره میگزره ولی وضعیتم هنوزمثل قبل هستش.
  خواهش میکنم کمکم کنیددکتر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   در ین شما. مشکلی نیست
 • تصویر کاربراردشیر سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض خسته نباشید لطفا بگویید که ورزش دوچرخه سواری برای پروستات اشکالی ندارد
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   نه
 • تصویر کاربرمرجان سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و درود، از خوزستان مزاحم میشم، من پنج سال پیش فتق کشاله ران سمت راست عمل کردم مش هم گذاشتم ولی متاسفانه عود کرد، الان هفت ماهه عمل کردم، محل برش وقتی دست میزنم درد دارم و مشکل اصلی که ذهنم مشغول کرده وقتی بیضه هام منقبض میکنم و میکشم بالا بیضه سمت راست بالا نمیاد و شل افتاده، بیضه درد، ورم و قرمزی هم ندار، فقط موقه شل کن سفت کن بیضه راست تحرک نداره، آیا بخاطر کندن مش قبلی عصبی چیزی آسیب دیده و علت درد محل برش آیا تیکه بخیه زیر پوست مونده
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   ممکن تست به دکترتان مراجعه نمایید
 • تصویر کاربرشاهین سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .من 35 ساله و مجرد هستم.چند وقت پیش خدمتتان رسیدم بابت مشکل اختلال نعوظ در هنگام رابطه که نعوظی اتفاق نمی افتاد.برای بنده قرص تادالافیل 10 رو تجویز کردین ولی تاثیر زیادی نداشت و سردرد حاصل خوردنش بود.خواستم ببینم دوباره مراجعه کنم خدمتتان؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   از مظر نشت وریدی بررسی میخواهد
 • تصویر کاربررضا سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آزمايش psa انجام شد و free psa 1.80و total psa19.77 را نشان مي دهد و همچنين آزمايش ادارار خون مشاهده شده است به نظر شما علت آن چيست
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   باید نمونه لرداری کنید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربررضا. سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام جوان سی ساله هستم که حدودسه ماه هست که به دردوسوزش ادراردچارهستم واول
  ادرارم همراه بایک لک هست.موقع انزال باهمان دردسوزش مواجه میشم ناحیه پرینالم دردمیگیره.الت تناسلی هم درد دارم سونودادم سنگ کلیه ندارم کلیه وپروستاتم نرمال فقط مثانم کامل تخلیه نمیشه به مطب دکترمتخصص کلیه ومجرای ادرای مراجعه کردم تشخیصشون تنگی مجرای ادراری بوده وگفتن بایدمیل بزنن واسم.امامتخصص کلیه دیگه ای گفتن که التهاب پروستات دارم.الان من بلاتکلیفم نمیدونم تشخیص کدوم درسته.افسردگی گرفتم توروخداراهنماییم بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب از نظر من شما سالميد ورزش ومصرف زياد اب وبيخيال باشيد
 • تصویر کاربرمهدی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بسم الله الرحمن الرحیم سلا م علیکم ضمن خسته نباشید برای شما و ارزوی طول عمر در جهت خدمت به مردم . من 36 سال سن دارم. بعضی اوقات ( متوسط هفته ای یکبار) هنگام بیدار شدن از خواب شوزش ر انتهای الت تناسلی دارم که این سوزش رر مسیر مجرای ادراری تا مقعد به صورت خطی ادامه دارد که همراه با سوزش که دست چپ و کف پای چپ است به طوری که در این حالت امکان تند راه رفتن نیز از من سلب میشود و باعث تشدید سوزش میشود .این موضوع مدت زیادی(حدود 17 سال) هست ولی قبلا چند ماهی یکبار بود و قابل اغماض ولی چون اکنون شدید تر شده است مطرح کردم .ایا این موضوع ارتباطی با ورم پرو ستات دارد ؟ چه بکنم برای رفع این سوزش ؟ .خدا خیرتان دهد.
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   اب زیاد بهورید خوب میشود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر