هر چیزی که باید درباره ی پیچ خوردگی یا تورشن بیضه بدانید

زمانی که طناب بیضه پیچ می خورد منجر به کاهش جریان خون می شود، تورشن بیضه یا پیچش بیضه نام دارد. در این مقاله به بررسی دقیق پیچ خوردگی بیضه و یا همان تورسیون بیضه می پردازیم. 

پیچ خوردگی بیضه چیست؟

تورشن بیضه یا پیچ خوردگی بیضه یک مشکل دردناک است که در اثر پیچ خوردن طناب اسپرماتیک به وجود می آید و چیزی است که باعث از دست رفتن جریان خون بیضه میشود.

تورشن بیضه یک اورژانس جراحی بوده و ممکن است در صورتی که بلافاصله درمان نشود باعث از دست رفتن بیضه ای که دچار تورشن شده است شود.

بافت بیضه بدون جریان خون نمی تواند زنده بماند. تورشن شایع ترین علت از دست رفتن بیضه در مردان بزرگسال است.

✅ علل پیچ خوردگی بیضه

اصلی ترین علت آن بدشکلی بل کلپر میباشد، یک نوع اختلال آناتومیکی است که در مردان وجود دارد. این مشکل آناتومیکی به طناب اسپرماتیک اجازه می دهد تا آسان تر بپیچد، درنتیجه اشکالی در جریان خون بیضه ایجاد میشود. این اتفاق میتواند خود به خود یا ممکن است به واسطه ی ضربه به وجود بیاید. راهی برای تشخیص این بدشکلی وجود ندارد. تعداد چشم گیری از مردان که این مشکل آناتومیکی را دارند، مشکلشان در هر دو بیضه وجود دارد.

✅ علائم تورشن بیضه چه چیزی هستند؟

علائم تورشن بیضه

تورشن بیضه با درد شدیدی در یک بیضه مشخص میشود، که به همراه تورم ناگهانی است. وقتی ساختار طناب دچار پیچش شود (مانند بند های عروسک خیمه شب بازی)، بیضه بالاتر می آید. ممکن است بیمار تهوع و استفراغ داشته باشد. همچنین ممکن است بیماری درد شکمی داشته باشد. ممکن است بیمار پیشینه ی یک درد بیضه ای در گذشته داشته باشد. همچنین ممکن است تب به همراه درد بیضه ای وجود داشته باشد.

تورشن بیضه بیشتر در گروه سنی 12 تا 18 سال مشاهده میشود، و اکثر موارد در مردان زیر 30 سال اتفاق می افتد.

آیا می دانید سرطان پروستات چیست؟ آیا م دانید بهترین روش درمان سرطان پروستات چیست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

درمان سرطان پروستات

✅ چه زمانی باید برای پیچ خوردگی بیضه با پزشک تماس بگیرم؟

درد و تورم بیضه باید به صورت اورژانسی بررسی شوند. بهتر است ارزیابی در اورژانس انجام بگیرد، جایی که عکس برداری سریع در دسترس باشد و مداخله های جراحی سریعا قابل انجام باشند. برای برطرف کردن تورشن یک محدوده ی زمانی شش ساعته وجود دارد، درمان جراحی در این بازه ی زمانی 100 درصدر مشکل بیضه را برطرف میکند. بعد از شش ساعت، درصد بهبودی پایین می آید، و اگر جراحی بعد از 24 ساعت انجام شود، دیگر بیضه قابل درمان نیست.

شما باید سریعا مشکل خود را به پزشکتان توضیح دهید و برسید که کجا باید شما را معاینه کند. همچنین ممکن است در موادی که نیاز به جراحی وجود دارد، از پزشکتان بخواهید که یک اورولوژیست را در جریان بگذارد.

✅ چه معاینات و آزمایش هایی برای تشخیص تورشن بیضه وجود دارند؟

معمولا معاینات جسمانی برای پیچ خوردگی بیضه، دردناکی کیسه یبیضه به همراه تورم یک طرفه ی بیضه و بالا رفتن بیضه را نشان می دهند. آزمایش ها ممکن است شامل بررسی ادرار و آزمایش خون باشد. همچنین ممکن است با یک یا تعداد بیشتری آزمایش رادیولوژی، از بیضه ی شما عکس برداری شود. عکس برداری ممکن است شامل سونوگرافی داپلر بیضه یا اسکن هسته ای بیضه برای پی بردن به میزان جریان خون بیضه باشد. براساس معاینه ی جسمانی و بازه ی زمانی، ممکن است عکس برداری انجام نشود و درمان اورژانسی برای حفظ بیضه نیاز باشد.

پیچ خوردگی بیضه چگونه درمان می شود؟

تنها درمان تورشن بیضه جراحی است، در موارد نادر، ممکن است پزشم بتواند به صورت دستی پیچ خوردگی بیضه را برطرف کند، اما این متداول نیست. درد بیضه که بی درنگ بررسی شده است، نمیتواند بیش از حد مورد توجه قرار بگیرد.

✅ درمان خانگی پیچ خوردگی بیضه

درمان خانگی برای تورشن بیضه مناسب نیست و ممکن است باعث از دست دادن بیضه شود.

✅ درمان پزشکی برای تورشن بیضه چیست؟

درمان تورشن بیضه

اگر پزشک به تورشن شک کند، یک اورولوژیست را در جریان قرار خواهد داد. وابسه به پیشینه و وضعیت جسمانی شما، ممکن مستقیم به اتاق عمل بروید یا بری عکس برداری فرستاده شوید. بعضی اوقات ممکن است تورشن توسط پزشک و به صورت دستی برطرف شود.در اورژانس، بیماری که دچار تورشن شده است مخدر هایی مانند مورفین و مسکن می گیرد.

عمل جراحی پیچ خوردگی بیضه

هدف از جراحی حفظ بیضه است. اگر بیضه قابل حفظ نباشد، برداشته خواهد شد (فرآیندی که به آن اورکیتوکتومی می گویند). اگر تورشن بیضه با موفقیت برطرف شود، بیضه به درون کیسه ی بیضه بخیه زده خواهد شد (اورکیوپکسی)، پس تا طولانی مدت دچار تورشن نمی شود. همچنین بیضه ی دیگر نیز همانگونه به کیسه ی بیضه ثابت خواهد شد.

✅ چه درمان های دیگری برای تورشن بیضه وجود دارند؟

شخصی که بیضه ی او خارج شده است، ممکن است برای یک بیضه ی مصنوعی کار بگذارند. این کار  بعد از این که اورولوژ احساس کرد بهبودی بعد از جراحی کامل شده است انجام  می پذیرد.

✅ قدم بعدی در تورِشن بیضه چیست؟

بعد از جراحی، بیمار یاد می گیرد که بیضه قابل حفط شدن است.

✅ چه پیگیری هایی برای تورِشن بیضه وجود دارند؟

جراح هر زمانی که نیاز باشد پیگیری ها را انجام خواهد داد.

✅ چگونه می توانم از تورِشن بیضه پیشگیری کنم؟

اورکیوپکسی از تکرار تورشن جلوگیری خواهد کرد.

✅ پیش بینی بعد از تورشن بیضه چگونه است؟

حتی بعد از اینکه یک بیضه از دست داده شود، باروری باید همچنان حفظ شود. پس از خارج کردن یک بیضه، تغییرات ظاهری آشکاری ایجاد نخواهد شد.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پانيذ یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام پدر من ٥٧ سالشونه و از
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   ؟؟
 • تصویر کاربر انسیه سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  اکوی پارانشیم تیرویید coarse و مختصری هتروژن است مطابقت با تست های فانکشنال تیروئیدی توصیه میشود یعنی چه؟ و درمدیال بخش تحتانی لوب راست یک ندول spongiform به ابعاد
  8*6.5
  میلی متر رویت و درمدیال بخش میانی و تهتاتی لوپ چپ دو ندول مشابه به ابعاد ۷*۶ میلی متر و ۵.۵*۵ میلی متر مشهود هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   با دکتر غدد مشورت شود و نه ارولوژی
 • تصویر کاربر أراز چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  عرض سلام و تشكر پيشاپيش
  من ساكن مسكو هستم و ٤١ سال دارم.حدود يك ماه و نيم پيش بعلت استفاده از اب خيلي سرد بيضه سمت راستم ملتهب شد كه با مراجعه به دكتر و انجام سونو و استفاده از انتي بيوتيك بمدت تقريبا يك هفته تقريبا رفع شد ولي در سونو گرافي بعدي التهاب در بيضه رفع ولي التهاب كمي در پروستات ديده شد.ضمنا در كشت إدرار چيزي رويت نشد.الان تقريبا ١٠ روزيسيت كه افلوكساسين و نوعي شياف استفاده ميكنم.البته هنوز درد كامل رفع نشده و كم وزياد ميشود .دوره درمان ١٠ روزه امروز تموم شد و ١٠ روز ديگر بايد يك شياف ديگر استفاده كنم .تا كشت مني هم انجام بدم .ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد كه روند درماني مناسب است و ادامه دار شدن درد عادي است ؟
  متشكرم جناب دكتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر درد ادامه دارد ، مجدد سونوگرافی از بیضه ها انجام شود
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دو روز پیش فوتبال بازی میکردم که ناگهان توپ به بیضه های بنده برخوردار کرده و درد شدیدی در من شکل گرفت و بعد از دو روز هنوز صبح ها بازم تیر هایی می کشه چکار کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام وادب ، خانم۴۶ ساله هستم ومدت ۳ سال است که هنگام ادرار کردن تا چند دقیقه بعدش سوزش دارم ،سالهای اول سوزش کم و گاهی بود الان هر دفعه هنگام تخلیه ادرار سوزش زیاد دارم و اسال است که خیلی اذیت میشوم وحتی گاهی هم که ادرار نمیکنم مجاریم میسوزد کشت ادرارم منفی است و هیچ مشکل زنانگی هم طبق گفته متخصص زنانم ندارم زمانیکه در طی روز ۵،۶ لیوان مایعات میخورم اصلا و ابدا سوزش ندارم زمانیکه کم مایعات میخورم خیلی میسوزد مجاری ادرارم
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر کشت ادرارتون نرماله اقدامی نیاز نیست ، مصرف مایعاتتون بیشتر شه
 • تصویر کاربر مهدیزاده شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  چند روز است که سوال پرسیدم ولی جوابی ندادید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سوالی نیامده. مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من بعد از ظهر خوابیدم بعد از ظهر از خواب بیدار شدم بعد از یک ساعت متوجه شدم بیضم درد میکنه اول فکر کردم چیز خاصی نیس ک همین یک ساعت پیش از دوستم پرسیدم گفت پیچ خوردگی بیضس لطفا کمک کنید 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر بنیامین دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من کلیه ام سنگ سازه و جنس سنگ ها کلیسم اگزالاته
  هر موقع دفع میشه بعد دقع شدن مشکلی سوزش و یا ادرار ندارم
  چند روز پیش سه تا سنگ رو دفع کردم ولی متاسفانه بعد دفع شدن الان وقتی ادار دارم به سختی ادرار میکنم و باید از زیر بیضه هارو فشار بیارم تا ادرارم بیاد و انگار چیزی جلوی ادرار رو گرفته و خیلی سوزش هم دارم
  ممنون میشم جوابم رو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام سی تی اسکن انجام دهید شاید سنگ در مجاری ادراری گیر کرده
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من یک سوالی از شما داشتم بیضه سمت چپ رو حدود پج سال پیش عمل کردم و بعد از عمل هم دوباره پیش دکتر نرفتم الان بالای بیضه سمت چپم بعضی وقتا درد خیلی کمی داره بعد موقع ادرار وقتی میشینم یک چیز پف کرده از زیر پوست بیضم معلوم میشه دست که به بیضم میزنم سفت نیست ولی بالای اون یک چیزی پف کرده بلند که میشم یکمی معلومه بعد هم موقع ادرار موقعه ای که زور میزنم یک مایع سفید رنگ پرنگ بعد از ادرار بیرون می‌آید که نه بو داره و نه چسبناک هست 16 سالمه چند ماه پیش هم خود ارضایی رو ترک کردم الان درد نداره آیا عفونت هست میخواستم بدونم مشکلی هست یا خیر ممنونم خسته نباشید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام یک سونوگرافی رنگی بیضه ها انجام بدید
 • تصویر کاربر آیناز دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  استاز اداری چیست؟ دخترم نه سالشه استاز اداری داره خیلی خطرناکه خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   یعنی ادرار باقی بمونه شرح حال کامل شون رو بفرمایید
درحال دریافت اطلاعات