مهم ترین اطلاعات درباره اندازه پروستات شما

اندازه ی پروستات در مردان با یکدیگر متفاوت است. و به همین علت است که مسئله ی پروستات و درمان آن مبهم است. مسئله ای که بسیار شگفت انگیز است این است که اکثر مردان درباره ی سایز پروستات خود آگاهی ندارند.


اندازه پروستات برای یک مرد بالغ به طور طبیعی 15 تا 30 سى سى است (یک نصف اونس تا یک اونس). مردانی که غده پروستات بزرگتر از 30 سی سی دارند احتمال هیپرپلازی خوش خیم (بزرگ شدن) یا سرطان پروستات در آن ها بیش تر است

غربالگری-  مردانی که برای سرطان پروستات تست سنجش PSA و غربالگری انجام می دهند ،این تست ها می توانند با مشخص نمودن اینکه چقدر پروستات بزرگ یا کوچک است بسیار مفید باشند زیرا معلوم می کند که چه میزانی PSA باید در سرم خون خود داشته باشند.

آزمایشات زیادی را با فرمول های مختلفی وحود دارند اما به عبارتی ساده تر یک پروستات با حجم ۶٠ سی سی باید ٢ برابر یک پروستات با حجم ٣٠ سی سی ، PSA بسازد.

همچنین مقدار PSA می تواند مختص سن نیز باشد یعنی همانطور که سن شما بالا می رود ، اندازه پروستات شما نیز باید بیش تر شود ؛ بنابراین چرا اندازه ی دقیق آن را نمی توان تشخیص داد؟

از یک متخصص اورولوژی بخواهید که اندازه پروستات شما را به شما بگوید.

با اینکه عدد آن تخمینی است اما می تواند کمک کننده باشد. یک متخصص اورولوژی می تواند با انجام DRE( توشه‌ی رکتال) و یا چنانچه تا به حال نمونه داده اید (نمونه های قبلی) و با استفاده از سونوگرافی از نمونه های گرفته شده اعدادی که حجم یا اندازه پروستات شما را نشان می دهند گزارش دهد.

☑️ وزن طبیعی پروستات

بزرگی پروستات

غده پروستات که در پایین مثانه یافت می شود معمولا به اندازه یک گردو است. این غده می تواند همگام با افزایش سن بزرگ تر شده و سبب ایجاد علائم ناراحت کننده ای در سیستم ادراری از جمله احساس ناتوانی در تخلیه کامل مثانه شود.

در صورت مشکل ساز شدن علائم ادراری به پزشک مراجعه شود. توصیه می شود در صورت مشاهده خون در ادرار، داشتن ادرار دردناک، عدم توانایی در ادرار کردن یا کنترل جریان آن فورا به پزشک مراجعه شود.

☑️ وزن غده پروستات

کانال سلامت بهتر بیان دارد که وزن میانگین غده پروستات در حدود 20 گرم یا 0.7 یک اونس می باشد. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه Duke اندازه غده پروستات نه تنها با افزایش سن بلکه با شاخص توده بدنی (BMI) نیز می تواند افزایش یابد.

در مطالعه ای که توسط Stephen Freedland و همکاران در فوریه 2006 در مجله The Journal of Urology منتشر شد مردانی که به طور خفیف چاق بودند غده پروستاتی به وزن 40 گرم (تقریبا 2 برابر وزن معمول) داشتند.

با این حال، مردانی که به صورت بیمار گونه چاق بودند نسبت به مردان ذکر شده غده پروستات کوچک تری داشتند. محققان به این گونه نتیجه گرفتند که این وضعیت ناشی از مقادیر کمتر تستوسترون در سرم خون بوده است.

☑️ بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی غیر سرطانی غده پروستات که به هایپر پلازی خوش خیم پروستات یا BPH نیز نامیده می شود می تواند میزراه را تنگ یا مسدود کرده و سبب ایجاد علائم ادراری شود. این علائم شامل ادرار مکرر، افزایش ادرار در شب، شدید شدن احساس دفع ادرار، ضعیف شدن جریان ادرار و چکه کردن پس از دفع ادرار می شود.

کانال اورولوژی بیان می کند که مردان مبتلا به بزرگی پروستات نسبت به دیگر مردان مقادیر بیشتری از پروتئینی به نام (آنتی ژن مختص پروستات یا PSA) تولید می کنند.

به گفته وب سایت کلینیک Mayo افزایش مقدار PSA با اینکه می تواند نمایانگر سرطان پروستات باشد اما الزاما به معنای ابتلای فرد نیست. در صورتی که سطح PSA در فرد بالا باشد احتمال دارد پزشک نمونه برداری را توصیه کند.

☑️ روش های تعیین وزن پروستات

به گفته کانال اورولوژی، پزشک می تواند از روش های مختلفی از جمله معاینه مقعدی دیجیتال جهت ارزیابی وزن پروستات و تعیین بزرگ شدن آن استفاده کند.

در معاینه مقعدی دیجیتال پزشک شکل، اندازه و قوام غده پروستات را به وسیله لمس کردن آن ارزیابی می کند. در حالت ایده آل غده پروستات باید نرم باشد. بافت بدخیم سفت و پایدار بوده و ممکن است نامتقارن نیز باشد.

تست های آزمایشگاهی از جمله آزمایش های خون و سونوگرافی (فراصوت) نیز برای بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شوند.

☑️ کارایی روش های اندازه گیری غده پروستات

برخی مستندات علمی بیان دارند که برخی روش های ارزیابی وزن غده پروستات دقت بیشتری نسبت به دیگر روش ها دارند. در مطالعه ای که توسط Stacy Loeb و همکاران در ژانویه 2005 در مجله The Journal of Urology منتشر شد کارایی هر دو روش معاینه مقعدی دیجیتال و سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت بر روی 36000 مرد ارزیابی شد.

این دو روش، روش های استفاده شده رایج برای تخمین وزن پروستات می باشند. نتایج بدست آمده بر روی 2283 مرد که تحت عمل پروستاتکتومی رتروپوبیک قرار گرفته بودند بررسی شدند.

محققان نتیجه گرفتند با اینکه سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت وزن پروستات را مقداری کمتر نشان داده است اما این روش نسبت به معاینه مقعدی دیجیتال اعداد دقیق تری را تخمین زده است.

 

☑️ رشد طبیعی اندازه پروستات در طول زندگی

پیشگیرى از بزرگ شدن پروستات (BPH)

غده پروستات به شدت غیر معمول است زیرا این غده در طی چند دوره از زندگی اغلب مردان رشد کرده و بزرگتر می شود.

اولین مرحله رشد، قبل از تولد و یا در هنگام آن تکمیل می شود. در این مرحله پروستات وزنی در حدود 1.5 گرم دارد.

دومین مرحله رشد در اوایل بلوغ و هنگامی اتفاق می افتد که غده پروستات وزنی در حدود 11 گرم دارد.

سومین مرحله رشد در میانه دهه 20 سالگی و هنگامی رخ می دهد که وزن پروستات تقریبا تا به 18 گرم افزایش می یابد.

یک دوره دیگر از رشد آشکار اندازه پروستات هنگامی اتفاق می افتد که مرد به میانه دهه پنجاه سالگی خود رسیده است.

هنگامی که فرد در دهه 70 سالگی خود می باشد، اندازه پروستات به بیشترین وزن خود یعنی 31 گرم می رسد.

بنابراین، در طول زندگی یک مرد غده پروستات به طور طبیعی تا به 21 برابر وزن دوران تولد خود می رسد. با اینکه غده پروستات در بیشتر طول زندگی فرد رشد می کند اما مشکلات جریان ادرار تنها پس از 50 سالگی و در نتیجه آخرین مرحله رشد پروستات به وجود می آیند.

✔️ تغییرات هورمونی که با افزایش سن رخ می دهند

دلیل بزرگ شدن غده پروستات در دوره های مختلف رشد هنوز مشخص نیست. با این حال، دو نظریه برای توضیح این پدیده وجود دارد. هر دوی این نظریه ها بر این باورند که تغییرات هورمونی در طول زمان موجب این رشد می شوند.

تغییر در تعادل هورمون های جنسی: همراه با افزایش سن، میزان هورمون مردانه تستوسترون نسبت به مقدار استروژن در حال گردش در بدن کاهش می یابد. استروژن هورمون جنسی اصلی در زنان است که در بدن مردان نیز وجود دارد.

برخی شواهد بیان دارند که این افزایش نسبی در مقدار استروژن در حال گردش ممکن است اثر یکی از مشتقات تستوسترون یعنی DHT را تقویت کند.

اندازه طبیعی پروستات

DHT رشد سلولی را در غده پروستات تحریک کرده و هنگامی به وجود می آید که تستوسترون تحت تاثیر یک آنزیم خاص قرار می گیرد. در نتیجه عملکرد استروژن و DHT، رشد سلولی و بزرگ شدن غده ای تقویت می شود.

✔️ تغییر در نقش هورمون DHT

بزرگ شدن اندازه پروستات نیازمند تبدیل هورمون تستوسترون به DHT (دی هیدرو تستوسترون) در حضور آنزیمی خاص به نام 5 آلفا ردوکتاز می باشد.

همزمان با افزایش سن حتی در هنگامی که مقدار تستوسترون در حال گردش افت می کند، مقدار هورمون DHT در غده پروستات بالا باقی می ماند.

برخی شواهد از این نظریه حمایت می کنند که ممکن است این مقدار زیاد هورمون DHT در پروستات، خود به تنهایی سبب رشد سلول و بزرگ شدن اندازه پروستات شود.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

            شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

مهم ترین اطلاعات درباره اندازه پروستات شما
4.5 (90%) 2 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین جمعه ۷ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب پروفسور من در حدود یکسال پیش در بیمارستان نیکان عمل کلیه باز سنگ حالب داشتم با شما عزیز دل بعد یکماه ادرارم قطع و وصل میشد بعد خوب تخلیه نمیشه رفتم سراغ کلیه گفتن مشکل نداره اما پروستات دو تا کلسیفه شده مجرا تنگ کرده که دارو دادن حقیقت نخوردم متاهل هم هستم چکار کنم هر روز داره بدتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   باید سیستوسکوپی کنید
 • تصویر کاربر بهادر دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر
  خسته نباشيد
  من ٢٩ سالمه و پس از انجام سونوگرافي متوجه شدم كه اندازه پروستات من ٣٨*٤٨*٣٥ mm و حجم تقريبي ٣٣ cc ميباشد.ميخواستم بدونم نياز به مراجعه به پزشك و مصرف دارو هست يا خير.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   نیاز به دارو نیست
 • تصویر کاربر س دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. پدرم 81 ساله س . حدود دو هفته قبل به علت تکرر ادرار و خالی نشدن مثانه به دکتر مراجعه کرده و با تجویز چند دارو بعد از چند روز کاملا بهبود یافته اند و تمام علائم قبلی برطرف شده است ولی گفتن باید عمل بشه تو سونوگرافی حجم پروستات 50 سی سی و جدار مثانه حدود 7 میلیمتر نشان داده. آیا با وجود بر طرف شدن کامل مشکلات ادراری باز هم عمل لازم است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   نیازی نیست
 • تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر طی سونوگرافی که گرفتم ابعاد پروستاتمنو به این شکل نشون‌داده
  23*34*33میلیمتروبه حجم 15سی سیرویت شده در سونوگرافی با مثانه پر
  سوالم اینه که من وقتی تز دستشویی خارج میشم بااینکه کلی وقت میزارم احساس میکنم که هنوز ادرار باقی مانده از کلیه هام هم سونو گرفتن کلیه سمت راست ۱۱۴میلیمتر و قطر ان ۱۲میلیمتر وسمت چپ هم یک شماره پایین تر ا ز راست میباشد ودکترم میگوید که نرمال است میخوام بدونم این احساس تخلیه نشدن ادرار از چیه نگرانم کرده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   باید نوار مثانه بگیرید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  اندازه پروستات 28 می باشد نیاز به خوردن دارو هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   اگر عرامت ندارد نه
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من ۵۶ سالمه و طبق سونوگرافی ای ک انجام دادم ابعاد پروستاتم 5×3 .9×4 سانتی متر و حجمش 42 سانتی متر مکعبه.میزان p.v.r بعد از تخلیه مثانه 87cc هستش.من قبلا هم سونو رفته بودم الان نسبت ب قبل حجمش بزرگتر شده با اینکه دارو مصرف میکردم.میشه راهنمایی کنید ک مشکل خاصیه یا ن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   دارو پروستات را ادامه دهید
 • تصویر کاربر اصغر سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشیدبنده 54سالمه که درهنگام تخلیه ادرارباتاخیرانجام می شودوبعدازتخلیه احساس می کنم بازیک کمی ادراردارم درصورتیکه جدیدا سونوگرافی دادم درجوابش ابعادپروستات 34-36-42میلیمتروحجم 27سی سی وفاقدرزیدویادراری می باشد.ممنون می شوم که راهنمائی فرمائید. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   چون ادرار باقیمانده ندارید نیاز به دارو نیست
 • تصویر کاربر بهروز سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من54 سال دارم وبيش از20سال ست كه موقع ادرارسوزش دارماندازه پروستاتم 31 مي باشدوPSAحدود1.2ميباشدپزشك معالجم معتقددچارالتهاب غددداخلي پروستات شده ام درحال حاضرفيناسترايد5 مصرف ميكنم كه بعدازدوماه هيچ تاثيري نداشته يك سال پيش تامسولوسين 0.4مصرف كردم بهترازفيناسترايد بودولي عوارض شديدي بوجوداوردوروي سوزش تاثيري نداشت ولي قطروپرتاب ادرارم رابه صورت طبيعي دراورده بود. لطفا نظرخودتان رابفرماييد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   از نظر من تگر تخلیه کامل است دارو نخورید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  46سال سن دارم آزمایش سال قبل پروستات 1/18 و امسال 1/70 میباشد هیچ مشکلی هم ندارم در آزمایش و سونوگرافی هم موردی ذکر نشده و حجم 22cc,قید شده آیا باید دارو مصرف کنم و نگران کننده می باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   تکرار تست سالیانه کافی است
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب در سونوگرافی پروستات با اکوی نرمال و حجم 27cc گزارش شده آیا به درمان خاصی نیاز است و اصولاً دارای وضعیت طبیعی هستم سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   نه درمان نمیخواهد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر