مهم ترین اطلاعات درباره اندازه پروستات شما

اندازه ی پروستات در مردان با یکدیگر متفاوت است. و به همین علت است که مسئله ی پروستات و درمان آن مبهم است. مسئله ای که بسیار شگفت انگیز است این است که اکثر مردان درباره ی سایز پروستات خود آگاهی ندارند.


اندازه پروستات برای یک مرد بالغ به طور طبیعی 15 تا 30 سى سى است (یک نصف اونس تا یک اونس). مردانی که غده پروستات بزرگتر از 30 سی سی دارند احتمال هیپرپلازی خوش خیم (بزرگ شدن) یا سرطان پروستات در آن ها بیش تر است

غربالگری-  مردانی که برای سرطان پروستات تست سنجش PSA و غربالگری انجام می دهند ،این تست ها می توانند با مشخص نمودن اینکه چقدر پروستات بزرگ یا کوچک است بسیار مفید باشند زیرا معلوم می کند که چه میزانی PSA باید در سرم خون خود داشته باشند.

آزمایشات زیادی را با فرمول های مختلفی وحود دارند اما به عبارتی ساده تر یک پروستات با حجم ۶٠ سی سی باید ٢ برابر یک پروستات با حجم ٣٠ سی سی ، PSA بسازد.

همچنین مقدار PSA می تواند مختص سن نیز باشد یعنی همانطور که سن شما بالا می رود ، اندازه پروستات شما نیز باید بیش تر شود ؛ بنابراین چرا اندازه ی دقیق آن را نمی توان تشخیص داد؟

از یک متخصص اورولوژی بخواهید که اندازه پروستات شما را به شما بگوید.

با اینکه عدد آن تخمینی است اما می تواند کمک کننده باشد. یک متخصص اورولوژی می تواند با انجام DRE( توشه‌ی رکتال) و یا چنانچه تا به حال نمونه داده اید (نمونه های قبلی) و با استفاده از سونوگرافی از نمونه های گرفته شده اعدادی که حجم یا اندازه پروستات شما را نشان می دهند گزارش دهد.

☑️ وزن طبیعی پروستات

بزرگی پروستات

غده پروستات که در پایین مثانه یافت می شود معمولا به اندازه یک گردو است. این غده می تواند همگام با افزایش سن بزرگ تر شده و سبب ایجاد علائم ناراحت کننده ای در سیستم ادراری از جمله احساس ناتوانی در تخلیه کامل مثانه شود.

در صورت مشکل ساز شدن علائم ادراری به پزشک مراجعه شود. توصیه می شود در صورت مشاهده خون در ادرار، داشتن ادرار دردناک، عدم توانایی در ادرار کردن یا کنترل جریان آن فورا به پزشک مراجعه شود.

☑️ وزن غده پروستات

کانال سلامت بهتر بیان دارد که وزن میانگین غده پروستات در حدود 20 گرم یا 0.7 یک اونس می باشد. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه Duke اندازه غده پروستات نه تنها با افزایش سن بلکه با شاخص توده بدنی (BMI) نیز می تواند افزایش یابد.

در مطالعه ای که توسط Stephen Freedland و همکاران در فوریه 2006 در مجله The Journal of Urology منتشر شد مردانی که به طور خفیف چاق بودند غده پروستاتی به وزن 40 گرم (تقریبا 2 برابر وزن معمول) داشتند.

با این حال، مردانی که به صورت بیمار گونه چاق بودند نسبت به مردان ذکر شده غده پروستات کوچک تری داشتند. محققان به این گونه نتیجه گرفتند که این وضعیت ناشی از مقادیر کمتر تستوسترون در سرم خون بوده است.

☑️ بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی غیر سرطانی غده پروستات که به هایپر پلازی خوش خیم پروستات یا BPH نیز نامیده می شود می تواند میزراه را تنگ یا مسدود کرده و سبب ایجاد علائم ادراری شود. این علائم شامل ادرار مکرر، افزایش ادرار در شب، شدید شدن احساس دفع ادرار، ضعیف شدن جریان ادرار و چکه کردن پس از دفع ادرار می شود.

کانال اورولوژی بیان می کند که مردان مبتلا به بزرگی پروستات نسبت به دیگر مردان مقادیر بیشتری از پروتئینی به نام (آنتی ژن مختص پروستات یا PSA) تولید می کنند.

به گفته وب سایت کلینیک Mayo افزایش مقدار PSA با اینکه می تواند نمایانگر سرطان پروستات باشد اما الزاما به معنای ابتلای فرد نیست. در صورتی که سطح PSA در فرد بالا باشد احتمال دارد پزشک نمونه برداری را توصیه کند.

☑️ روش های تعیین وزن پروستات

به گفته کانال اورولوژی، پزشک می تواند از روش های مختلفی از جمله معاینه مقعدی دیجیتال جهت ارزیابی وزن پروستات و تعیین بزرگ شدن آن استفاده کند.

در معاینه مقعدی دیجیتال پزشک شکل، اندازه و قوام غده پروستات را به وسیله لمس کردن آن ارزیابی می کند. در حالت ایده آل غده پروستات باید نرم باشد. بافت بدخیم سفت و پایدار بوده و ممکن است نامتقارن نیز باشد.

تست های آزمایشگاهی از جمله آزمایش های خون و سونوگرافی (فراصوت) نیز برای بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شوند.

☑️ کارایی روش های اندازه گیری غده پروستات

برخی مستندات علمی بیان دارند که برخی روش های ارزیابی وزن غده پروستات دقت بیشتری نسبت به دیگر روش ها دارند. در مطالعه ای که توسط Stacy Loeb و همکاران در ژانویه 2005 در مجله The Journal of Urology منتشر شد کارایی هر دو روش معاینه مقعدی دیجیتال و سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت بر روی 36000 مرد ارزیابی شد.

این دو روش، روش های استفاده شده رایج برای تخمین وزن پروستات می باشند. نتایج بدست آمده بر روی 2283 مرد که تحت عمل پروستاتکتومی رتروپوبیک قرار گرفته بودند بررسی شدند.

محققان نتیجه گرفتند با اینکه سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت وزن پروستات را مقداری کمتر نشان داده است اما این روش نسبت به معاینه مقعدی دیجیتال اعداد دقیق تری را تخمین زده است.

 

☑️ رشد طبیعی اندازه پروستات در طول زندگی

پیشگیرى از بزرگ شدن پروستات (BPH)

غده پروستات به شدت غیر معمول است زیرا این غده در طی چند دوره از زندگی اغلب مردان رشد کرده و بزرگتر می شود.

اولین مرحله رشد، قبل از تولد و یا در هنگام آن تکمیل می شود. در این مرحله پروستات وزنی در حدود 1.5 گرم دارد.

دومین مرحله رشد در اوایل بلوغ و هنگامی اتفاق می افتد که غده پروستات وزنی در حدود 11 گرم دارد.

سومین مرحله رشد در میانه دهه 20 سالگی و هنگامی رخ می دهد که وزن پروستات تقریبا تا به 18 گرم افزایش می یابد.

یک دوره دیگر از رشد آشکار اندازه پروستات هنگامی اتفاق می افتد که مرد به میانه دهه پنجاه سالگی خود رسیده است.

هنگامی که فرد در دهه 70 سالگی خود می باشد، اندازه پروستات به بیشترین وزن خود یعنی 31 گرم می رسد.

بنابراین، در طول زندگی یک مرد غده پروستات به طور طبیعی تا به 21 برابر وزن دوران تولد خود می رسد. با اینکه غده پروستات در بیشتر طول زندگی فرد رشد می کند اما مشکلات جریان ادرار تنها پس از 50 سالگی و در نتیجه آخرین مرحله رشد پروستات به وجود می آیند.

✔️ تغییرات هورمونی که با افزایش سن رخ می دهند

دلیل بزرگ شدن غده پروستات در دوره های مختلف رشد هنوز مشخص نیست. با این حال، دو نظریه برای توضیح این پدیده وجود دارد. هر دوی این نظریه ها بر این باورند که تغییرات هورمونی در طول زمان موجب این رشد می شوند.

تغییر در تعادل هورمون های جنسی: همراه با افزایش سن، میزان هورمون مردانه تستوسترون نسبت به مقدار استروژن در حال گردش در بدن کاهش می یابد. استروژن هورمون جنسی اصلی در زنان است که در بدن مردان نیز وجود دارد.

برخی شواهد بیان دارند که این افزایش نسبی در مقدار استروژن در حال گردش ممکن است اثر یکی از مشتقات تستوسترون یعنی DHT را تقویت کند.

اندازه طبیعی پروستات

DHT رشد سلولی را در غده پروستات تحریک کرده و هنگامی به وجود می آید که تستوسترون تحت تاثیر یک آنزیم خاص قرار می گیرد. در نتیجه عملکرد استروژن و DHT، رشد سلولی و بزرگ شدن غده ای تقویت می شود.

✔️ تغییر در نقش هورمون DHT

بزرگ شدن اندازه پروستات نیازمند تبدیل هورمون تستوسترون به DHT (دی هیدرو تستوسترون) در حضور آنزیمی خاص به نام 5 آلفا ردوکتاز می باشد.

همزمان با افزایش سن حتی در هنگامی که مقدار تستوسترون در حال گردش افت می کند، مقدار هورمون DHT در غده پروستات بالا باقی می ماند.

برخی شواهد از این نظریه حمایت می کنند که ممکن است این مقدار زیاد هورمون DHT در پروستات، خود به تنهایی سبب رشد سلول و بزرگ شدن اندازه پروستات شود.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

            شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

مهم ترین اطلاعات درباره اندازه پروستات شما
4.7 (93.33%) 3 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۴۳ سالمه از بچگی تعداد دفعات دفع ادرارم زیاد بوده و خوب تخلیه نمی شده و الان مشکل تکرر ادرار و سوزش و ادرار باقیمانده دارم اندازه پروستات 43ccهست سونوگرافی رو خدمتون میفرستم لطفا راهنمایی بفرمائید
  سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   در سن شما درمان نمیخواهد
 • تصویر کاربر مهران سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من سونوگرافی پروستات انجام دادم نتیجه این شد که پروستات دارای ابعاد نرمال وحجم 22 سی سی واکوژنسیته هترژون وکلسیفته است.
  سوال من ازشما این است که ایا من پروستات دارم واینکه یعنی چی نوشته که اکوژنسیته هترژون وکلسیفته است؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   اگر بالای ۵۰ سال هستید تست پی اس ا دهید
 • تصویر کاربر مهران سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  سونوگرافی پروستات انجام دادم ابعادش 36.34.28 هستش باحجم 17سی سی واکوی نرمال.ایا پروستات من بزرگ شده است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   نه مشکلی نیست
 • تصویر کاربر مهرداد سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من، منی ازم خارج نمیشه فقط دو تا سه قطره
  یه سونو دارم براتون گذاشتم، لطف کنید سونو رو بخونین
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   باید از نظر تنگی مجرا بررسی شوید
 • تصویر کاربر رامین سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلامآقای دکتر من 48 سالمه 4 ماه پیش در دفع ادرار هم سوزش داشتم و هم زمانبر بود رفتم سونو دادم اندازه پروستاده 42 بود پزشکم برام تامسولوسین اومنیک و فنازو پریدن تجویز کردن و سه ماه خوردم اندازه پروستادم به 39 رسید و یکماه هم آپو ترازسین خوردم و دوباره اندازش شده 37 من باید تا کجا دارو بخورم تا به اندازه نرمال برسم آیا دارو را تا آخر عمر بخورم تا بر نگردد لطفا رانمایی بفرمایید ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   در سن شما استفاده از ای ن داروها خوب نیست
 • تصویر کاربر خاتم سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام حجم پروستات 12ccوباسکوی coarse یعنی چی؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   بعنی مشکلی ندارید
 • تصویر کاربر شایان سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده سونو دادم حجم پروستات 31 سی سی و سنم 30 سالمه گاهی در ناحیه کمر درد و سوزش دارم کلیه هام رسوب نداره ایا پروستاتم سالمه یا نیاز ب دارو داره ؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   در سن شما نیاز به درمان ودارو نیست
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت استاد گرانقدر
  من 43 سال سن دارم درآزمایش ادرار چند گلبول خون مشاهده شده و آزمایش pas نرمال و یک است . در سنوگرافی نوشته ابعاد پروستات 40*31 م م و افزایش ملایم دارد . آیا نیاز به مصرف دارو دارم یا خیر . تخلیه ادرار در زمانیکه گوجه فرنگی می خورم روان تر است . تخلیه ادرار بعضی مواقع نیاز به زمان طولانی تری دارد و بعضی مواقع دوشاخه می شود. در انتهای تخلیه نیز قطره قطره می آید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مناف جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 56 سالمه امروز سونوگرافی کردم اندازه پروستات من 37 هست در ضمن مشکل ادرای ندارم من باید چکار کنم راهنمایی کنی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   پس نیاز به درمان ندارد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  در سونوگرافی که انجام دادم"پروستات به حجم ۲۵ سی سی دارای ابعاد بزرگتر از حد نرمال بوده و مختصرا به درون مثانه protrudeشده است.در حالی که مثانه دارای حجم و ضخامت نرمال است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   اگر ادرا مشکل ندارد درمان نمیخواهد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر