مهم ترین اطلاعات درباره اندازه پروستات شما

اندازه ی پروستات در مردان با یکدیگر متفاوت است. و به همین علت است که مسئله ی پروستات و درمان آن مبهم است. مسئله ای که بسیار شگفت انگیز است این است که اکثر مردان درباره ی سایز پروستات خود آگاهی ندارند.

اندازه طبیعی پروستات

اندازه پروستات برای یک مرد بالغ به طور طبیعی 15 تا 30 سى سى است (یک نصف اونس تا یک اونس). مردانی که غده پروستات بزرگتر از 30 سی سی دارند احتمال هیپرپلازی خوش خیم (بزرگ شدن) یا سرطان پروستات در آن ها بیش تر است.

غربالگری-  مردانی که برای سرطان پروستات تست سنجش PSA و غربالگری انجام می دهند ،این تست ها می توانند با مشخص نمودن اینکه چقدر پروستات بزرگ یا کوچک است بسیار مفید باشند زیرا معلوم می کند که چه میزانی PSA باید در سرم خون خود داشته باشند.

حجم طبیعی پروستات

آزمایشات زیادی را با فرمول های مختلفی وحود دارند اما به عبارتی ساده تر یک پروستات با حجم ۶٠ سی سی باید ٢ برابر یک پروستات با حجم ٣٠ سی سی ، PSA بسازد.

روش های اندازه گیری پروستات

همچنین مقدار PSA می تواند مختص سن نیز باشد یعنی همانطور که سن شما بالا می رود ، اندازه پروستات شما نیز باید بیش تر شود ؛ بنابراین چرا اندازه ی دقیق آن را نمی توان تشخیص داد؟

از یک متخصص اورولوژی بخواهید که اندازه پروستات شما را به شما بگوید.

با اینکه عدد آن تخمینی است اما می تواند کمک کننده باشد. یک متخصص اورولوژی می تواند با انجام DRE( توشه‌ی رکتال) و یا چنانچه تا به حال نمونه داده اید (نمونه های قبلی) و با استفاده از سونوگرافی از نمونه های گرفته شده اعدادی که حجم یا اندازه پروستات شما را نشان می دهند گزارش دهد.

چه زمانی باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنیم؟

بزرگی پروستات

غده پروستات که در پایین مثانه یافت می شود معمولا به اندازه یک گردو است. این غده می تواند همگام با افزایش سن بزرگ تر شده و سبب ایجاد علائم ناراحت کننده ای در سیستم ادراری از جمله احساس ناتوانی در تخلیه کامل مثانه شود.

در صورت مشکل ساز شدن علائم ادراری به پزشک مراجعه شود. توصیه می شود در صورت مشاهده خون در ادرار، داشتن ادرار دردناک، عدم توانایی در ادرار کردن یا کنترل جریان آن فورا به پزشک مراجعه شود.

وزن غده پروستات

کانال سلامت بهتر بیان دارد که وزن میانگین غده پروستات در حدود 20 گرم یا 0.7 یک اونس می باشد. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه Duke اندازه غده پروستات نه تنها با افزایش سن بلکه با شاخص توده بدنی (BMI) نیز می تواند افزایش یابد.

در مطالعه ای که توسط Stephen Freedland و همکاران در فوریه 2006 در مجله The Journal of Urology منتشر شد مردانی که به طور خفیف چاق بودند غده پروستاتی به وزن 40 گرم (تقریبا 2 برابر وزن معمول) داشتند.

با این حال، مردانی که به صورت بیمار گونه چاق بودند نسبت به مردان ذکر شده غده پروستات کوچک تری داشتند. محققان به این گونه نتیجه گرفتند که این وضعیت ناشی از مقادیر کمتر تستوسترون در سرم خون بوده است.

 روش های تعیین وزن پروستات

به گفته کانال اورولوژی، پزشک می تواند از روش های مختلفی از جمله معاینه مقعدی دیجیتال جهت ارزیابی وزن پروستات و تعیین بزرگ شدن آن استفاده کند.

معاینه مقعدی دیجیتال

در معاینه مقعدی دیجیتال پزشک شکل، اندازه و قوام غده پروستات را به وسیله لمس کردن آن ارزیابی می کند. در حالت ایده آل غده پروستات باید نرم باشد. بافت بدخیم سفت و پایدار بوده و ممکن است نامتقارن نیز باشد.

سونوگرافی پروستات

تست های آزمایشگاهی از جمله آزمایش های خون و سونوگرافی (فراصوت) نیز برای بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شوند.

برای اندازه گیری وزن پروستات معاینه مقعدی دقیق تر است یا سونوگرافی؟

برخی مستندات علمی بیان دارند که برخی روش های ارزیابی وزن غده پروستات دقت بیشتری نسبت به دیگر روش ها دارند. در مطالعه ای که توسط Stacy Loeb و همکاران در ژانویه 2005 در مجله The Journal of Urology منتشر شد کارایی هر دو روش معاینه مقعدی دیجیتال و سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت بر روی 36000 مرد ارزیابی شد.

این دو روش، روش های استفاده شده رایج برای تخمین وزن پروستات می باشند. نتایج بدست آمده بر روی 2283 مرد که تحت عمل پروستاتکتومی رتروپوبیک قرار گرفته بودند بررسی شدند.

محققان نتیجه گرفتند با اینکه سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت وزن پروستات را مقداری کمتر نشان داده است اما این روش نسبت به معاینه مقعدی دیجیتال اعداد دقیق تری را تخمین زده است.

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی غیر سرطانی غده پروستات که به هایپر پلازی خوش خیم پروستات یا BPH نیز نامیده می شود می تواند میزراه را تنگ یا مسدود کرده و سبب ایجاد علائم ادراری شود. این علائم شامل ادرار مکرر، افزایش ادرار در شب، شدید شدن احساس دفع ادرار، ضعیف شدن جریان ادرار و چکه کردن پس از دفع ادرار می شود.

کانال اورولوژی بیان می کند که مردان مبتلا به بزرگی پروستات نسبت به دیگر مردان مقادیر بیشتری از پروتئینی به نام (آنتی ژن مختص پروستات یا PSA) تولید می کنند.

 افزایش مقدار PSA با اینکه می تواند نمایانگر سرطان پروستات باشد اما الزاما به معنای ابتلای فرد نیست. در صورتی که سطح PSA در فرد بالا باشد احتمال دارد پزشک نمونه برداری را توصیه کند.

مراحل رشد طبیعی اندازه پروستات

پیشگیرى از بزرگ شدن پروستات (BPH)

غده پروستات به شدت غیر معمول است زیرا این غده در طی چند دوره از زندگی اغلب مردان رشد کرده و بزرگتر می شود.

اولین مرحله رشد، قبل از تولد و یا در هنگام آن تکمیل می شود. در این مرحله پروستات وزنی در حدود 1.5 گرم دارد.

دومین مرحله رشد در اوایل بلوغ و هنگامی اتفاق می افتد که غده پروستات وزنی در حدود 11 گرم دارد.

سومین مرحله رشد در میانه دهه 20 سالگی و هنگامی رخ می دهد که وزن پروستات تقریبا تا به 18 گرم افزایش می یابد.

یک دوره دیگر از رشد آشکار اندازه پروستات هنگامی اتفاق می افتد که مرد به میانه دهه پنجاه سالگی خود رسیده است.

هنگامی که فرد در دهه 70 سالگی خود می باشد، اندازه پروستات به بیشترین وزن خود یعنی 31 گرم می رسد.

علل بزرگ شدن پروستات

بنابراین، در طول زندگی یک مرد غده پروستات به طور طبیعی تا به 21 برابر وزن دوران تولد خود می رسد. با اینکه غده پروستات در بیشتر طول زندگی فرد رشد می کند اما مشکلات جریان ادرار تنها پس از 50 سالگی و در نتیجه آخرین مرحله رشد پروستات به وجود می آیند.

✔️ تغییر در تعادل هورمون های جنسی

دلیل بزرگ شدن غده پروستات در دوره های مختلف رشد هنوز مشخص نیست. با این حال، دو نظریه برای توضیح این پدیده وجود دارد. هر دوی این نظریه ها بر این باورند که تغییرات هورمونی در طول زمان موجب این رشد می شوند.

 همراه با افزایش سن، میزان هورمون مردانه تستوسترون نسبت به مقدار استروژن در حال گردش در بدن کاهش می یابد. استروژن هورمون جنسی اصلی در زنان است که در بدن مردان نیز وجود دارد.

برخی شواهد بیان دارند که این افزایش نسبی در مقدار استروژن در حال گردش ممکن است اثر یکی از مشتقات تستوسترون یعنی DHT را تقویت کند.

اندازه طبیعی پروستات

DHT رشد سلولی را در غده پروستات تحریک کرده و هنگامی به وجود می آید که تستوسترون تحت تاثیر یک آنزیم خاص قرار می گیرد. در نتیجه عملکرد استروژن و DHT، رشد سلولی و بزرگ شدن غده ای تقویت می شود.

✔️ تغییر در نقش هورمون DHT

بزرگ شدن اندازه پروستات نیازمند تبدیل هورمون تستوسترون به DHT (دی هیدرو تستوسترون) در حضور آنزیمی خاص به نام 5 آلفا ردوکتاز می باشد.

همزمان با افزایش سن حتی در هنگامی که مقدار تستوسترون در حال گردش افت می کند، مقدار هورمون DHT در غده پروستات بالا باقی می ماند.

برخی شواهد از این نظریه حمایت می کنند که ممکن است این مقدار زیاد هورمون DHT در پروستات، خود به تنهایی سبب رشد سلول و بزرگ شدن اندازه پروستات شود.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

            شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

مهم ترین اطلاعات درباره اندازه پروستات شما
4.8 (95%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ف یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید . بنده ۵۴ ساله هستم و سونوگرافی انجام دادم که تشخیص بزرگی پروستات دادن . عکس سونوگرافی رو خدمتتتون ارسال کردم . آیا غیر طبیعیه و جای نگرانی داره؟
  1. تصویر کاربر NAME یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 2 روز پیش)

   ازمایش PSA نیز بدید و اطلاع بدیدجهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر میترا چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم پروستات با حجم 35ccداره نتیجه سونوگرافی جدید امروز گرفته این هست پروستات باحجم35ccواکوی پارانشیمال نرمال رویت شدPvRحدود15ccمی باشد امکان داره بیشتر دراین مورد مارو راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر NAME چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام.اگر ادرار شان مناسب دفع نمیشه،دارو تامسولوسین مصرف کنه اگه جواب نداد عمل بشه. جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و درود
  بنده ۴۱سال دارم ۱ماه پیش چکاپ کامل پروستات وکلیه وکبد و....به صورت آزمایش و سونو دادم که در سونو همه چیز نرمال بود بجز پروستات که دکتر گفت پروستات التهاب داره حجم پروستات ۳۲سی سی بودند آزمایش PSA ./44بود و قرص پرازوسین۱میلی و سپروفلوکساسین۵۰۰ دادن که بعضی وقتا سوزش ادرار دارم بعد از یک ماه دوباره آزمایش و سونو دادم که حجم پروستات ۲۸ سی سی شد وpsa./61که بازهم دکتر گفت التهاب داره و کپسول تامسولوسین ۴/ و ویتامین تیامکس۳۰۰ دادن که مصرف کنم میخواستم بدونم آیا تجویز دکتر درسته و مگه پروستات نرمال چه اندازه هست و من باید چکار کنم آیا مشکل دارم یا نه ممنون از شما
  1. تصویر کاربر NAME چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

 • تصویر کاربر پژمان چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  پروستات من با انجام سونوگرافي ٢٩ccتشخيص داده شده و من سن ٣٧سالگي هستم ايا سرطان دارم ؟و چون جديدا ازدواج كردم ايا خطرناك هست؟
  1. تصویر کاربر NAME چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر اکبر یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.و خسته نباشید آقای دکتر پدر من امروز سونو داده پروستاتشون رو ۸۰سی سی گزارش کردن سنشم ۶۵
  نسبت به سنشون زیاد بزرگه?
  1. تصویر کاربر NAME یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 2 روز پیش)

   بزرگه.تامسولوسین شبانه یک عدد میل کنید

 • تصویر کاربر موسی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 38 سالمه سابقه سنگ کلیه دارم سونوگرافی پروستات انجام دادم 40سی سی است سوزش ادرار درد مثانه ودرد زیر ناف دارم بیشتر وقتها احساس ادرار دارم لطفا راهنمایی کنید ایا 40سی سی علایم سرطان است
  1. تصویر کاربر NAME سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.ازمایش PSA بدهید و بر اساس آن می‌شود جواب سوالتان را داد ولی احتمال آن خیلی کم است.جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض میکنم ، در سونوگرافی انجام شده گفته شده پروستات با حجم ۶۲ سی سی و ابعاد ۵۰ /۴۸/۴۸ دارای حاشیه لبوله برجسته به داخل مثانه و اکوی هتروژن هیپواکو می باشد
  سن ۵۴ سال آزمایش PSA هم ۴ می باشد
  لطفا مشکل را راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر NAME دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   ازمایش را تکرار و در صورت بالا بودن کاندید نمونه برداری پروستات هستید 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و ادب. بیمار مردی 85 ساله دارای حجم مثانه 32cc و حجم پروستات 96cc و ابعاد پروستات 51*64*55 میلیمتر و اکوی نسبی هموژن.
  حجم باقیمانده ادرار پس از تخلیه: 5cc نتیجه سونو فایل ضمیمه.
  از تکرر و سوزش ادرار رنج می برد.
  1- ایا به جراحی پروستات نیاز دارد؟
  2- چه نوع جراحی را توصیه می کنید؟
  1. تصویر کاربر NAME دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   تا زمانی که به درمان دارویی (تانسولوسین)جواب می‌دهد دارو مصرف کنند و در صورت عدم پاسخ آنگاه توصیه به عمل جراحی باز میشه

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر. بنده چند وقتی هست تکرر ادرار داشتم وچند بار شب بیداری .به پزشک مراجعه نموده که ایشان آزمایش psa گرفتند اندازه پروستات در این آزمایش 5.79 می باشد. در ضمن سن بنده 61 سال می باشد.
  در آزمایش فوق free psa 1.98 را نشان می دهد . لطفا دستورات لازم در این خصوص را بفرمایید با تشکر . خدانگهدار
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   ازمایش را تکرار و در صورت بالا بودن کاندید نمونه برداری هستیدجهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ 

 • تصویر کاربر مهراب جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، ۳۴ سالمه و ابعاد پروستات من ۴۰×۳۴×۴۵و حجم تقریبی ۳۲ میباشد علت بزرگ شدن چی میتونه باشه و راه درمانی چیه
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   اگر ادرارتان راحت خارج می‌شود نیاز به کاری نیست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر