مهم ترین اطلاعات درباره اندازه پروستات شما

اندازه ی پروستات در مردان با یکدیگر متفاوت است. و به همین علت است که مسئله ی پروستات و درمان آن مبهم است. مسئله ای که بسیار شگفت انگیز است این است که اکثر مردان درباره ی سایز پروستات خود آگاهی ندارند.


اندازه پروستات برای یک مرد بالغ به طور طبیعی 15 تا 30 سى سى است (یک نصف اونس تا یک اونس). مردانی که غده پروستات بزرگتر از 30 سی سی دارند احتمال هیپرپلازی خوش خیم (بزرگ شدن) یا سرطان پروستات در آن ها بیش تر است

غربالگری-  مردانی که برای سرطان پروستات تست سنجش PSA و غربالگری انجام می دهند ،این تست ها می توانند با مشخص نمودن اینکه چقدر پروستات بزرگ یا کوچک است بسیار مفید باشند زیرا معلوم می کند که چه میزانی PSA باید در سرم خون خود داشته باشند.

آزمایشات زیادی را با فرمول های مختلفی وحود دارند اما به عبارتی ساده تر یک پروستات با حجم ۶٠ سی سی باید ٢ برابر یک پروستات با حجم ٣٠ سی سی ، PSA بسازد.

همچنین مقدار PSA می تواند مختص سن نیز باشد یعنی همانطور که سن شما بالا می رود ، اندازه پروستات شما نیز باید بیش تر شود ؛ بنابراین چرا اندازه ی دقیق آن را نمی توان تشخیص داد؟

از یک متخصص اورولوژی بخواهید که اندازه پروستات شما را به شما بگوید.

با اینکه عدد آن تخمینی است اما می تواند کمک کننده باشد. یک متخصص اورولوژی می تواند با انجام DRE( توشه‌ی رکتال) و یا چنانچه تا به حال نمونه داده اید (نمونه های قبلی) و با استفاده از سونوگرافی از نمونه های گرفته شده اعدادی که حجم یا اندازه پروستات شما را نشان می دهند گزارش دهد.

☑️ وزن طبیعی پروستات

بزرگی پروستات

غده پروستات که در پایین مثانه یافت می شود معمولا به اندازه یک گردو است. این غده می تواند همگام با افزایش سن بزرگ تر شده و سبب ایجاد علائم ناراحت کننده ای در سیستم ادراری از جمله احساس ناتوانی در تخلیه کامل مثانه شود.

در صورت مشکل ساز شدن علائم ادراری به پزشک مراجعه شود. توصیه می شود در صورت مشاهده خون در ادرار، داشتن ادرار دردناک، عدم توانایی در ادرار کردن یا کنترل جریان آن فورا به پزشک مراجعه شود.

☑️ وزن غده پروستات

کانال سلامت بهتر بیان دارد که وزن میانگین غده پروستات در حدود 20 گرم یا 0.7 یک اونس می باشد. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه Duke اندازه غده پروستات نه تنها با افزایش سن بلکه با شاخص توده بدنی (BMI) نیز می تواند افزایش یابد.

در مطالعه ای که توسط Stephen Freedland و همکاران در فوریه 2006 در مجله The Journal of Urology منتشر شد مردانی که به طور خفیف چاق بودند غده پروستاتی به وزن 40 گرم (تقریبا 2 برابر وزن معمول) داشتند.

با این حال، مردانی که به صورت بیمار گونه چاق بودند نسبت به مردان ذکر شده غده پروستات کوچک تری داشتند. محققان به این گونه نتیجه گرفتند که این وضعیت ناشی از مقادیر کمتر تستوسترون در سرم خون بوده است.

☑️ بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی غیر سرطانی غده پروستات که به هایپر پلازی خوش خیم پروستات یا BPH نیز نامیده می شود می تواند میزراه را تنگ یا مسدود کرده و سبب ایجاد علائم ادراری شود. این علائم شامل ادرار مکرر، افزایش ادرار در شب، شدید شدن احساس دفع ادرار، ضعیف شدن جریان ادرار و چکه کردن پس از دفع ادرار می شود.

کانال اورولوژی بیان می کند که مردان مبتلا به بزرگی پروستات نسبت به دیگر مردان مقادیر بیشتری از پروتئینی به نام (آنتی ژن مختص پروستات یا PSA) تولید می کنند.

به گفته وب سایت کلینیک Mayo افزایش مقدار PSA با اینکه می تواند نمایانگر سرطان پروستات باشد اما الزاما به معنای ابتلای فرد نیست. در صورتی که سطح PSA در فرد بالا باشد احتمال دارد پزشک نمونه برداری را توصیه کند.

☑️ روش های تعیین وزن پروستات

به گفته کانال اورولوژی، پزشک می تواند از روش های مختلفی از جمله معاینه مقعدی دیجیتال جهت ارزیابی وزن پروستات و تعیین بزرگ شدن آن استفاده کند.

در معاینه مقعدی دیجیتال پزشک شکل، اندازه و قوام غده پروستات را به وسیله لمس کردن آن ارزیابی می کند. در حالت ایده آل غده پروستات باید نرم باشد. بافت بدخیم سفت و پایدار بوده و ممکن است نامتقارن نیز باشد.

تست های آزمایشگاهی از جمله آزمایش های خون و سونوگرافی (فراصوت) نیز برای بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شوند.

☑️ کارایی روش های اندازه گیری غده پروستات

برخی مستندات علمی بیان دارند که برخی روش های ارزیابی وزن غده پروستات دقت بیشتری نسبت به دیگر روش ها دارند. در مطالعه ای که توسط Stacy Loeb و همکاران در ژانویه 2005 در مجله The Journal of Urology منتشر شد کارایی هر دو روش معاینه مقعدی دیجیتال و سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت بر روی 36000 مرد ارزیابی شد.

این دو روش، روش های استفاده شده رایج برای تخمین وزن پروستات می باشند. نتایج بدست آمده بر روی 2283 مرد که تحت عمل پروستاتکتومی رتروپوبیک قرار گرفته بودند بررسی شدند.

محققان نتیجه گرفتند با اینکه سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت وزن پروستات را مقداری کمتر نشان داده است اما این روش نسبت به معاینه مقعدی دیجیتال اعداد دقیق تری را تخمین زده است.

 

☑️ رشد طبیعی اندازه پروستات در طول زندگی

پیشگیرى از بزرگ شدن پروستات (BPH)

غده پروستات به شدت غیر معمول است زیرا این غده در طی چند دوره از زندگی اغلب مردان رشد کرده و بزرگتر می شود.

اولین مرحله رشد، قبل از تولد و یا در هنگام آن تکمیل می شود. در این مرحله پروستات وزنی در حدود 1.5 گرم دارد.

دومین مرحله رشد در اوایل بلوغ و هنگامی اتفاق می افتد که غده پروستات وزنی در حدود 11 گرم دارد.

سومین مرحله رشد در میانه دهه 20 سالگی و هنگامی رخ می دهد که وزن پروستات تقریبا تا به 18 گرم افزایش می یابد.

یک دوره دیگر از رشد آشکار اندازه پروستات هنگامی اتفاق می افتد که مرد به میانه دهه پنجاه سالگی خود رسیده است.

هنگامی که فرد در دهه 70 سالگی خود می باشد، اندازه پروستات به بیشترین وزن خود یعنی 31 گرم می رسد.

بنابراین، در طول زندگی یک مرد غده پروستات به طور طبیعی تا به 21 برابر وزن دوران تولد خود می رسد. با اینکه غده پروستات در بیشتر طول زندگی فرد رشد می کند اما مشکلات جریان ادرار تنها پس از 50 سالگی و در نتیجه آخرین مرحله رشد پروستات به وجود می آیند.

✔️ تغییرات هورمونی که با افزایش سن رخ می دهند

دلیل بزرگ شدن غده پروستات در دوره های مختلف رشد هنوز مشخص نیست. با این حال، دو نظریه برای توضیح این پدیده وجود دارد. هر دوی این نظریه ها بر این باورند که تغییرات هورمونی در طول زمان موجب این رشد می شوند.

تغییر در تعادل هورمون های جنسی: همراه با افزایش سن، میزان هورمون مردانه تستوسترون نسبت به مقدار استروژن در حال گردش در بدن کاهش می یابد. استروژن هورمون جنسی اصلی در زنان است که در بدن مردان نیز وجود دارد.

برخی شواهد بیان دارند که این افزایش نسبی در مقدار استروژن در حال گردش ممکن است اثر یکی از مشتقات تستوسترون یعنی DHT را تقویت کند.

اندازه طبیعی پروستات

DHT رشد سلولی را در غده پروستات تحریک کرده و هنگامی به وجود می آید که تستوسترون تحت تاثیر یک آنزیم خاص قرار می گیرد. در نتیجه عملکرد استروژن و DHT، رشد سلولی و بزرگ شدن غده ای تقویت می شود.

✔️ تغییر در نقش هورمون DHT

بزرگ شدن اندازه پروستات نیازمند تبدیل هورمون تستوسترون به DHT (دی هیدرو تستوسترون) در حضور آنزیمی خاص به نام 5 آلفا ردوکتاز می باشد.

همزمان با افزایش سن حتی در هنگامی که مقدار تستوسترون در حال گردش افت می کند، مقدار هورمون DHT در غده پروستات بالا باقی می ماند.

برخی شواهد از این نظریه حمایت می کنند که ممکن است این مقدار زیاد هورمون DHT در پروستات، خود به تنهایی سبب رشد سلول و بزرگ شدن اندازه پروستات شود.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

            شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

مهم ترین اطلاعات درباره اندازه پروستات شما
4.8 (95%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخستا نباشید خدمت شما،درسونوگرافی پدرم بزرگی پروستات نوشته شده است
  ابعاد پروستات:45*37*33
  حجم پروستات:۲۹ccهستش سن پدرمم۴۶ساله هستش آیا مشکلی وجود دارد یک کیست کورتیکال هم به قطر12.9دارد،من خیلی براش نگرانم آیا مشکلی هست؟ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رفیع چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من 51سال دارم و به دکتر مراجعه کزدم و جواب سونو گرافی. به شرح زیر می باشد اکوزنیستی پروستات هموزن مباشد حجم پروستلت 22سی سی و PVR=66 سی سی اندازه گیری شد و دکتر برام دارو نوشته است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر اسماعیلی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.27ساله ومتاهلم.گاها مخصوصاروزهایی که فعالیت جنسی دارم بعداز ادرار دوسه قطره خون کدر میبینم یه دردخفیفی هم زیرشکم احساس میکنم.مشکل دفع ادرارندارم فقط کمی سوزش.رفتم سونو حجم پروستاتم 23 هست.نرماله یا جای نگرانی هست؟رفتم دکتر واسم کپسول تامسولوسین وقرص افلوکساسین200 وآمپول ایپاچین500 تجویزکرده.ممنون میشم جواب بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر morteza چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۵۵ سال دارم اندازه پروستات م را ۳۵ تعیین کردن آیا باید تحت درمان داریی قرار بگیرم در ضمن صبحها ادارارم قطع و وصل میشود. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   لطفا جهت کسب اطلاعات پزشگی به روز اینستاگرام اینجانب به ادرس drkarami را فالو نمایید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فواد چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید..26 سالمه و مجرد هستم من چند وقتیه که ادرارم بسختی میاد..و گاهی هم با تاخیر میاد..اولش اینجوری ولی وقتی میامد نرماله..در بعضی مواقع تکرر ادرار هم دارم...همزمان با این مشکل احساس میکنم از لحاظ جنسی هم ضعیف شدم. و التم حس قبل و رو نداره...هیچ سوزشی هنگام ادرار ندارم ..ادرارم خونی هم نیست...فقط باید بگم که من حدودا دو سال پیش سابقه ی التهاب پروستات رو داشتم..دقیقا همون علائم اومده سراغم ولی با درجه شدت پایین تر.....اون موقع تاوانکس مصرف میکردم....الان شما چه انتی بیوتیک و دارویی تجویز میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   لطفا جهت کسب اطلاعات پزشگی به روز اینستاگرام اینجانب به ادرس drkarami را فالو نمایید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرشید سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ووقت بخیر
  بعلت تکرر ادرار و به سختی تخلیه شدن ادرار سونوگرافی دادم که نتایج اون به پیوست ارسال می گردد..
  این مشکل حاد هستش؟ امکان درمان وجود دارد؟

  ممنونم راهنمایی بفرمایید آقای دکتر

  سن اینجانب 37ساله
  قد186
  وزن 98

  پروستات به حجم 25 سی سی پرومیننت با اکوژن هتروژن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   در سن شما نیاز به درمان نیست باید دارو بخورید
 • تصویر کاربر نوید چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید من 28 سالمه و مجرد. متاستفانه از 16 سالگی خودارضایی داشته ام . امروز پزشک معالج بعد از رویت سونوگرافی و آزمایشات گفت که اندازه پروستات شما 27 هستش و چون زیادی ازش کار کشیده اید. بزرگ شده. قرص پروستاتان و کتوکونازول200 تجویز کرد و گفت یک ماه دیگه مجددا مراجعه کنم. خواستم بدونم آیا بعد از مصرف داروها پروستاتم نرمال میشه و آیا بعد از ازدواج با مشکل مواجه میشم. ممنون از صبر و حوصله شما جناب دکتر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر کرمی
  من مردی چهل ساله هستم
  عموی بنده مشکل بیضه و مٹانه داشتن والان مٹانه رو برداشتن.
  چند وقتی میشه که مشکل تکرر ادرار پیدا کردم.بطوریکه حجم ادرار در مٹانه به حدی میرسه که بدون زور زدن در حدود 20 ٹانیه میکشه که مٹانه تخلیه بشه احساس شدید تخلیه ادرار اذیت میکنه و حتما باید برم دسشویی.
  سونگرافی مٹانه دادم که همه چیز عادی بود و سایز پروستات 5.3*3.6*2.7 سانتی متر بود و حجم پروستات 27.6 cc.
  ازمایش psa هم انجام دادم که نتیجه به شرح زیر است.
  Total psa 1.32
  Free psa 0.225
  در ضمن من ایران نیستم و عمان زندگی میکنم.
  ممنون میشم نظرتون رو بدونم.
  میخواستم بدونم خطری هست و اینکه چیکار باید بکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام استاد بزرگ وارم.من مخلص شمام.من ۲۳ سالمه ۱ سالی میشه تکرر ادرار دارم روزی ۱۰ بار بیشتر میرم دسشویی.مایعات هم زیاد نمیخورم ولی به اندازه میخورم.اندازه پروستاتم زده ۱۹ سی سی و زده مثانه اکوفری است.یعنی چی؟؟بعد نوشته پروستات کمی پرومیننت است؟؟اینارو خیلی کنجکاوم بدونم رشتم هم آزمایشگاهی هست.هیچ درد خاصی ندارم.فقط تکرر‌ ادرار خیلی اذیتم میکنه.باد سرد هم به مثانم میخوره فورا ادرارم میگیره.دکتر رفتم قرص تامسولوسین داده.گفت یکم التهاب پروستات دارم.ولی من موندم مشکلم چیه؟؟بخاطر خدا دکتر کمکم کن سربازم حیرون شدم با این تکرر ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ۵۷سال دارم پی اس ا ۵هست دکتر قرص تاموسین و افلوکساسین بهم داده و ورزش سبک و آب خوردن زیاد و افراط در نزدیکی و بهم توصیه کرده ولی من همسرم حضور نداره و امکان نزدیکی برام نیست میخواستم در این باره برام توضیح بدین و بدونم که چه تاثیری داره و نظرتون و در مورد ازمایش ام بهم بگین
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   3ماه بعد تکرار کنید اگر بالا رونده بود بیوپسی کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر