اندازه و حجم طبیعی پروستات چقدر است؟

اندازه ی پروستات در مردان با یکدیگر متفاوت است و به همین علت است که مسئله ی پروستات و درمان آن مبهم است. مسئله ای که بسیار شگفت انگیز است این است که اکثر مردان درباره ی سایز پروستات خود آگاهی ندارند.

اندازه طبیعی پروستات

اندازه پروستات برای یک مرد بالغ به طور طبیعی 15 تا 30 سى سى است (یک نصف اونس تا یک اونس). غربالگری مردانی که برای سرطان پروستات تست سنجش PSA و غربالگری انجام می دهند، این تست ها می توانند با مشخص نمودن اینکه چقدر پروستات بزرگ یا کوچک است بسیار مفید باشند زیرا معلوم می کند که چه میزانی PSA باید در سرم خون خود داشته باشند.

حجم طبیعی پروستات

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که حجم طبیعی پروستات چند سی سی باید باشد؟

آزمایشات زیادی با فرمول های مختلفی وجود دارند اما به عبارت ساده تر یک پروستات با حجم ۶٠ سی سی باید ٢ برابر یک پروستات با حجم ٣٠ سی سی، PSA بسازد.

اندازه خطرناک پروستات

پروستات بزرگ، مانند سرطان پروستات نبوده و خطر این عارضه مانند سرطان پروستات نیست همچنین ممکن است بزرگ شدن پروستات علائمی را برای فرد ایجاد کند که فرد، تحت تاثیر آن قرار گیرد و در افراد بالای 50 سال این مشکل به وجود می آید.

اندازه خطرناک پروستات را نمی توان گفت که دقیقا چه اندازه ای است ولی می توان گفت اگر فرد حس کند که در تخلیه ادرار آن مشکل ایجاد شده است حتما باید به پزشک متخصص اورولوژی و پروستات مراجعه کند.

برای رزرو وقت اینترنتی از مطب دکتر حسین کرمی کلیک کنید.

نوبت دهی اینترنتی

روش های اندازه گیری پروستات

همچنین مقدار PSA می تواند مختص سن نیز باشد یعنی همانطور که سن شما بالا می رود، اندازه پروستات شما نیز باید بیش تر شود بنابراین چرا اندازه ی دقیق آن را نمی توان تشخیص داد؟

از یک متخصص اورولوژی بخواهید که اندازه پروستات شما را به شما بگوید.

با اینکه عدد آن تخمینی است اما می تواند کمک کننده باشد. یک متخصص اورولوژی می تواند با انجام DRE( توشه‌ی رکتال ) و یا چنان چه تا به حال نمونه داده اید ( نمونه های قبلی ) و با استفاده از سونوگرافی از نمونه های گرفته شده اعدادی که حجم یا اندازه پروستات شما را نشان می دهند گزارش دهد.

چه زمانی باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنیم؟

بزرگی پروستات

غده پروستات که در پایین مثانه یافت می شود معمولا به اندازه یک گردو است. این غده می تواند همگام با افزایش سن بزرگ تر شده و سبب ایجاد علائم ناراحت کننده ای در سیستم ادراری از جمله احساس ناتوانی در تخلیه کامل مثانه شود.

در صورت مشکل ساز شدن علائم ادراری به پزشک مراجعه شود. توصیه می شود در صورت مشاهده خون در ادرار، داشتن ادرار دردناک، عدم توانایی در ادرار کردن یا کنترل جریان آن فورا به پزشک مراجعه شود.

وزن غده پروستات

کانال سلامت بهتر بیان دارد که وزن میانگین غده پروستات در حدود 20 گرم یا 0.7 یک اونس می باشد. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه Duke اندازه غده پروستات نه تنها با افزایش سن بلکه با شاخص توده بدنی (BMI) نیز می تواند افزایش یابد.

در مطالعه ای که توسط Stephen Freedland و همکاران در فوریه 2006 در مجله The Journal of Urology منتشر شد مردانی که به طور خفیف چاق بودند غده پروستاتی به وزن 40 گرم (تقریبا 2 برابر وزن معمول) داشتند.

با این حال، مردانی که به صورت بیمار گونه چاق بودند نسبت به مردان ذکر شده غده پروستات کوچک تری داشتند. محققان به این گونه نتیجه گرفتند که این وضعیت ناشی از مقادیر کمتر تستوسترون در سرم خون بوده است.

 روش های تعیین وزن پروستات

به گفته کانال اورولوژی، پزشک می تواند از روش های مختلفی از جمله معاینه مقعدی دیجیتال جهت ارزیابی وزن پروستات و تعیین بزرگ شدن آن استفاده کند.

معاینه مقعدی دیجیتال

در معاینه مقعدی دیجیتال پزشک شکل، اندازه و قوام غده پروستات را به وسیله لمس کردن آن ارزیابی می کند. در حالت ایده آل غده پروستات باید نرم باشد. بافت بدخیم سفت و پایدار بوده و ممکن است نامتقارن نیز باشد.

سونوگرافی پروستات

تست های آزمایشگاهی از جمله آزمایش های خون و سونوگرافی (فراصوت) نیز برای بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شوند.

برای اندازه گیری وزن پروستات معاینه مقعدی دقیق تر است یا سونوگرافی؟

برخی مستندات علمی بیان دارند که برخی روش های ارزیابی وزن غده پروستات دقت بیشتری نسبت به دیگر روش ها دارند. در مطالعه ای که توسط Stacy Loeb و همکاران در ژانویه 2005 در مجله The Journal of Urology منتشر شد کارایی هر دو روش معاینه مقعدی دیجیتال و سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت بر روی 36000 مرد ارزیابی شد.

این دو روش، روش های استفاده شده رایج برای تخمین وزن پروستات می باشند. نتایج بدست آمده بر روی 2283 مرد که تحت عمل پروستاتکتومی رتروپوبیک قرار گرفته بودند بررسی شدند.

محققان نتیجه گرفتند با اینکه سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت وزن پروستات را مقداری کمتر نشان داده است اما این روش نسبت به معاینه مقعدی دیجیتال اعداد دقیق تری را تخمین زده است.

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی غیر سرطانی غده پروستات که به هایپر پلازی خوش خیم پروستات یا BPH نیز نامیده می شود می تواند میزراه را تنگ یا مسدود کرده و سبب ایجاد علائم ادراری شود. این علائم شامل ادرار مکرر، افزایش ادرار در شب، شدید شدن احساس دفع ادرار، ضعیف شدن جریان ادرار و چکه کردن پس از دفع ادرار می شود.

آیا با علائم سرطان پروستات آشنا هستید؟ آیا می دانید سرطان پروستات چگونه درمان می شود؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

کانال اورولوژی بیان می کند که مردان مبتلا به بزرگی پروستات نسبت به دیگر مردان مقادیر بیشتری از پروتئینی به نام (آنتی ژن مختص پروستات یا PSA) تولید می کنند.

 افزایش مقدار PSA با اینکه می تواند نمایانگر سرطان پروستات باشد اما الزاما به معنای ابتلای فرد نیست. در صورتی که سطح PSA در فرد بالا باشد احتمال دارد پزشک نمونه برداری را توصیه کند.

مراحل رشد طبیعی اندازه پروستات

پیشگیرى از بزرگ شدن پروستات (BPH)

غده پروستات به شدت غیر معمول است زیرا این غده در طی چند دوره از زندگی اغلب مردان رشد کرده و بزرگتر می شود.

اولین مرحله رشد، قبل از تولد و یا در هنگام آن تکمیل می شود. در این مرحله پروستات وزنی در حدود 1.5 گرم دارد.

دومین مرحله رشد در اوایل بلوغ و هنگامی اتفاق می افتد که غده پروستات وزنی در حدود 11 گرم دارد.

سومین مرحله رشد در میانه دهه 20 سالگی و هنگامی رخ می دهد که وزن پروستات تقریبا تا به 18 گرم افزایش می یابد.

یک دوره دیگر از رشد آشکار اندازه پروستات هنگامی اتفاق می افتد که مرد به میانه دهه پنجاه سالگی خود رسیده است.

هنگامی که فرد در دهه 70 سالگی خود می باشد، اندازه پروستات به بیشترین وزن خود یعنی 31 گرم می رسد.

علل بزرگ شدن پروستات

بنابراین، در طول زندگی یک مرد غده پروستات به طور طبیعی تا به 21 برابر وزن دوران تولد خود می رسد. با اینکه غده پروستات در بیشتر طول زندگی فرد رشد می کند اما مشکلات جریان ادرار تنها پس از 50 سالگی و در نتیجه آخرین مرحله رشد پروستات به وجود می آیند.

✔️ تغییر در تعادل هورمون های جنسی

دلیل بزرگ شدن غده پروستات در دوره های مختلف رشد هنوز مشخص نیست. با این حال، دو نظریه برای توضیح این پدیده وجود دارد. هر دوی این نظریه ها بر این باورند که تغییرات هورمونی در طول زمان موجب این رشد می شوند.

 همراه با افزایش سن، میزان هورمون مردانه تستوسترون نسبت به مقدار استروژن در حال گردش در بدن کاهش می یابد. استروژن هورمون جنسی اصلی در زنان است که در بدن مردان نیز وجود دارد.

برخی شواهد بیان دارند که این افزایش نسبی در مقدار استروژن در حال گردش ممکن است اثر یکی از مشتقات تستوسترون یعنی DHT را تقویت کند.

اندازه طبیعی پروستات

DHT رشد سلولی را در غده پروستات تحریک کرده و هنگامی به وجود می آید که تستوسترون تحت تاثیر یک آنزیم خاص قرار می گیرد در نتیجه عملکرد استروژن و DHT، رشد سلولی و بزرگ شدن غده ای تقویت می شود.

✔️ تغییر در نقش هورمون DHT

بزرگ شدن اندازه پروستات نیازمند تبدیل هورمون تستوسترون به DHT (دی هیدرو تستوسترون) در حضور آنزیمی خاص به نام 5 آلفا ردوکتاز می باشد.

همزمان با افزایش سن حتی در هنگامی که مقدار تستوسترون در حال گردش افت می کند، مقدار هورمون DHT در غده پروستات بالا باقی می ماند.

برخی شواهد از این نظریه حمایت می کنند که ممکن است این مقدار زیاد هورمون DHT در پروستات، خود به تنهایی سبب رشد سلول و بزرگ شدن اندازه پروستات شود.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

            شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من ۳۹ سال سن دارم دچار سورش ادرار بودم سونو رفتم ، حجم پروستات را ۴۸ سی سی می باشد خوهشمندم راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام شبانه یک عدد تامسولوسین میل کنید

 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من مردی ۳۱ساله هستم مدتی درد در پهلو والت تناسلی داشتم که به دکتر مراجعه کردم تشخیص التهاب یا بزرگی پروستات دادن اما نگرانم تمام آزمایش ها از قبیل خون .کشت ادرار.سونوگرافی از مثانه وبیضه وپروستات نرمال بوده یه مقدار احساس سوزش سر آلت ودرد زیر بیضه دارم داروهای آنتی بیوتیک وشل کننده مجرای ادراری بهم دادن اما نگرانم بسیار آدم وسواسی درباره مریضی هستم راهنماییم کنید از شهرستان هستم
  1. تصویر کاربر NAME یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

 • تصویر کاربر پارسا پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و؛ 36 سال سن دارم اندازه پروستات 36سی سی ، psa 1.5 می باشد ؛ تاخیر در شروع ادرار و قطع و وصل شدن ادار دارم ؛آیا نیاز به درمان دارد؟
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

 • تصویر کاربر سید دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکترآیا با 61 سال سن پروستات با حجم 50ml بالاست ممنونم اگر پاسخ بدینو باید‌چی مصرف کنم ممنونم دردفع ادار هیچ‌مشکلی ندارم راحتم
  1. تصویر کاربر NAME دوشنبه ۹ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام ازمایش PSA بدهید

 • تصویر کاربر سجاد۵ جمعه ۶ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اندازه پروستات من در سال 95، 17.5 سی سی بود ودر سال 98 ، 29.5 سی سی شد که هم اکنون 40 سال دارم آیا مشکلی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۶ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام در صورتی که علامت ندارید مشکلی نیست

 • تصویر کاربر بهنام چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آیا پروستات با حجم 27cc طبیعی است سنم 42 سال است ممنونم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر NAME چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام بله

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۶ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام مدتی است که زیر ناف ودلم درد مبهم وتیرمیکشه سونوگرافی شدم همه چی طبیعی بود میخواستم بدونم حجم پروستات 15ccدرضمن من سه ماه پیش هم سونو شدم حجم پروستات 19ccواونم زده بود طبیعی درضمن سوزش ادرار و خون درادرارومشکل ادرار ندارم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم و اینکه چرا حجم پروستات از 19درسه ماه کوچیکتر شده درضمن 37سال دارم
  1. تصویر کاربر NAME سه شنبه ۳ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام تغییر سایز مهم نیست.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

    

  2. تصویر کاربر محسن سه شنبه ۳ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
   ممنون موفق و موید باشید به لطف الله انشالله
  3. تصویر کاربر NAME جمعه ۶ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   🙏

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر کوروش جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من ادرارم دیرخارج میشه یا تاآخرخالی نمیشه بادست فشارمیدم.سونوگرافی گرفتم گزارشش این بودحجم ۳۵سی سی افزایش مختصر..آیاپروستات من همون ۳۵ گرمه با اصطلاحا فرق داره؟
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام سن؟

 • تصویر کاربر عان شنبه ۷ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .سونو رفتم چکاف ابعاد پروستات 40*30*40باحجم 21سی سی دارم بعد حجم اندازه مثانه طبیعی بود سن 37س دارم اختلال نعوظ دارم بعد مثانه ام خیلی پر میشه دور بر 400 می خوام بدونم مشکلم چی هست
  1. تصویر کاربر NAME شنبه ۷ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام جهت چک ازمایشات مراجعه کنیدجهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب دکتر
  من حدود ۳۲ سال دارم بعد از انجام سونوگرافی اندازه پروستات ۳۱ بود، البته نزدیک به یک سال است گاهی اوقات درد خفیف در ناحیه چپ ریز ناف به پایین تا بیضه چپ احساس میکنم البته نه به طور مداوم. ایا این دو‌مورد به هم مرتبط هستند و نیاز به مراجعه پزشک است؟
  با سپاس فراوان از جنابعالی
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر