اندازه و حجم طبیعی پروستات چقدر است؟

اندازه ی پروستات در مردان با یکدیگر متفاوت است و به همین علت است که مسئله ی پروستات و درمان آن مبهم است. مسئله ای که بسیار شگفت انگیز است این است که اکثر مردان درباره ی سایز پروستات خود آگاهی ندارند. حجم طبیعی پروستات چند سی سی باید باشد؟ اندازه خطرناک پروستات چقدر است؟

پروستات غده ای است که مقداری مایعات را که حین انزال اسپرم حمل می کند، تولید می کند. غده پروستات مجرای ادرار را محاصره می کند، لوله ای که از طریق آن ادرار از بدن عبور می کند. در ادامه به اندازه طبیعی پروستات می پردازیم با ما همراه باشید.

اندازه طبیعی پروستات

اندازه طبیعی پروستات

اندازه طبیعی پروستات حدوداً باید 5 در  3 در 5 سانتی متر باشد و یا به عبارتی تقریباً حجم 25 میلی لیتر را دارد. تقریباً همه مردان با افزایش سن، با بزرگ شدن پروستات مواجه خواهند شد که البته راهکارهای موثری برای درمان بزرگی پروستات وجود دارد.

به طور کلی ، تعداد مردان مبتلا به BPH با افزایش سن به تدریج افزایش می یابد. در سنین 51 تا 60 سالگی ، 50٪ از مردان علائم BPH را نشان می دهند. در مردان بالای 80 سال ، تا 90٪ از مردان علائم این بیماری را نشان می دهند. حدود یک سوم این مردان علائمی ایجاد می‌کنند که نیاز به درمان دارد.

اندازه نرمال پروستات برای یک مرد بالغ به طور طبیعی 15 تا 30 سى سى است (یا به عبارتی یک نصف اونس تا یک اونس). غربالگری مردانی که برای سرطان پروستات تست سنجش PSA و غربالگری انجام می دهند، این تست ها می توانند با مشخص نمودن اینکه چقدر پروستات بزرگ یا کوچک است بسیار مفید باشند زیرا معلوم می کند که چه میزانی PSA باید در سرم خون خود داشته باشند.

حجم طبیعی پروستات

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که حجم طبیعی پروستات چند سی سی باید باشد؟

آزمایشات زیادی با فرمول های مختلفی وجود دارند اما به عبارت ساده تر یک پروستات با حجم ۶٠ سی سی باید ٢ برابر یک پروستات با حجم ٣٠ سی سی، PSA بسازد.

در حجم طبیعی پروستات، غده پروستات اندازه و شکل یک توپ گردو یا گلف است. بزرگ شدن، پروستات ممکن است مانع از جریان ادرار و خروج آن شود.

اندازه خطرناک پروستات

پروستات بزرگ شده به معنی بزرگ شدن غده پروستات است. بزرگ شدن پروستات تقریباً برای همه مردان اتفاق می افتد. پروستات بزرگ شده معمولاً به نام هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) خوانده می شود و به معنای سرطان نیست همچنین خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش نمی دهد.

پروستات بزرگ، مانند سرطان پروستات نبوده و خطر این عارضه مانند سرطان پروستات نیست همچنین ممکن است بزرگ شدن پروستات علائمی را برای فرد ایجاد کند که فرد، تحت تاثیر آن قرار گیرد و در افراد بالای 50 سال این مشکل به وجود می آید.

اندازه خطرناک پروستات را نمی توان گفت که دقیقا چه اندازه ای است ولی می توان گفت اگر فرد حس کند که در تخلیه ادرار آن مشکل ایجاد شده است حتما باید به پزشک متخصص اورولوژی و پروستات مراجعه کند.

برای رزرو وقت اینترنتی از مطب دکتر حسین کرمی کلیک کنید.

نوبت دهی اینترنتی

روش های اندازه گیری پروستات

همچنین مقدار PSA می تواند مختص سن نیز باشد یعنی همانطور که سن شما بالا می رود، اندازه پروستات شما نیز باید بیش تر شود بنابراین چرا اندازه ی دقیق آن را نمی توان تشخیص داد؟

از یک متخصص اورولوژی بخواهید که اندازه پروستات شما را به شما بگوید.

با اینکه عدد آن تخمینی است اما می تواند کمک کننده باشد. یک متخصص اورولوژی می تواند با انجام DRE( توشه‌ی رکتال ) و یا چنان چه تا به حال نمونه داده اید ( نمونه های قبلی ) و با استفاده از سونوگرافی از نمونه های گرفته شده اعدادی که حجم یا اندازه پروستات شما را نشان می دهند گزارش دهد.

چه زمانی باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنیم؟

بزرگی پروستات

غده پروستات که در پایین مثانه یافت می شود معمولا به اندازه یک گردو است. این غده می تواند همگام با افزایش سن بزرگ تر شده و سبب ایجاد علائم ناراحت کننده ای در سیستم ادراری از جمله احساس ناتوانی در تخلیه کامل مثانه شود.

در صورت مشکل ساز شدن علائم ادراری به پزشک مراجعه شود. توصیه می شود در صورت مشاهده خون در ادرار، داشتن ادرار دردناک، عدم توانایی در ادرار کردن یا کنترل جریان آن فورا به پزشک مراجعه شود.

وزن طبیعی پروستات

کانال سلامت بهتر بیان دارد که وزن میانگین غده پروستات در حدود 20 گرم یا 0.7 یک اونس می باشد. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه Duke اندازه غده پروستات نه تنها با افزایش سن بلکه با شاخص توده بدنی (BMI) نیز می تواند افزایش یابد.

در مطالعه ای که توسط Stephen Freedland و همکاران در فوریه 2006 در مجله The Journal of Urology منتشر شد مردانی که به طور خفیف چاق بودند غده پروستاتی به وزن 40 گرم (تقریبا 2 برابر وزن معمول) داشتند.

با این حال، مردانی که به صورت بیمار گونه چاق بودند نسبت به مردان ذکر شده غده پروستات کوچک تری داشتند. محققان به این گونه نتیجه گرفتند که این وضعیت ناشی از مقادیر کمتر تستوسترون در سرم خون بوده است.

 روش های تعیین وزن پروستات

به گفته کانال اورولوژی، پزشک می تواند از روش های مختلفی از جمله معاینه مقعدی دیجیتال جهت ارزیابی وزن پروستات و تعیین بزرگ شدن آن استفاده کند.

معاینه مقعدی دیجیتال

در معاینه مقعدی دیجیتال پزشک شکل، اندازه و قوام غده پروستات را به وسیله لمس کردن آن ارزیابی می کند. در حالت ایده آل غده پروستات باید نرم باشد. بافت بدخیم سفت و پایدار بوده و ممکن است نامتقارن نیز باشد.

سونوگرافی پروستات

تست های آزمایشگاهی از جمله آزمایش های خون و سونوگرافی (فراصوت) نیز برای بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شوند.

برای اندازه گیری وزن پروستات معاینه مقعدی دقیق تر است یا سونوگرافی؟

برخی مستندات علمی بیان دارند که برخی روش های ارزیابی وزن غده پروستات دقت بیشتری نسبت به دیگر روش ها دارند. در مطالعه ای که توسط Stacy Loeb و همکاران در ژانویه 2005 در مجله The Journal of Urology منتشر شد کارایی هر دو روش معاینه مقعدی دیجیتال و سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت بر روی 36000 مرد ارزیابی شد.

این دو روش، روش های استفاده شده رایج برای تخمین وزن پروستات می باشند. نتایج بدست آمده بر روی 2283 مرد که تحت عمل پروستاتکتومی رتروپوبیک قرار گرفته بودند بررسی شدند.

محققان نتیجه گرفتند با اینکه سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت وزن پروستات را مقداری کمتر نشان داده است اما این روش نسبت به معاینه مقعدی دیجیتال اعداد دقیق تری را تخمین زده است.

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی غیر سرطانی غده پروستات که به هایپر پلازی خوش خیم پروستات یا BPH نیز نامیده می شود می تواند میزراه را تنگ یا مسدود کرده و سبب ایجاد علائم ادراری شود. این علائم شامل ادرار مکرر، افزایش ادرار در شب، شدید شدن احساس دفع ادرار، ضعیف شدن جریان ادرار و چکه کردن پس از دفع ادرار می شود.

آیا با علائم سرطان پروستات آشنا هستید؟ آیا می دانید سرطان پروستات چگونه درمان می شود؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

کانال اورولوژی بیان می کند که مردان مبتلا به بزرگی پروستات نسبت به دیگر مردان مقادیر بیشتری از پروتئینی به نام (آنتی ژن مختص پروستات یا PSA) تولید می کنند.

 افزایش مقدار PSA با اینکه می تواند نمایانگر سرطان پروستات باشد اما الزاما به معنای ابتلای فرد نیست. در صورتی که سطح PSA در فرد بالا باشد احتمال دارد پزشک نمونه برداری را توصیه کند.

مراحل رشد طبیعی اندازه پروستات

پیشگیرى از بزرگ شدن پروستات (BPH)

غده پروستات به شدت غیر معمول است زیرا این غده در طی چند دوره از زندگی اغلب مردان رشد کرده و بزرگتر می شود.

اولین مرحله رشد، قبل از تولد و یا در هنگام آن تکمیل می شود. در این مرحله پروستات وزنی در حدود 1.5 گرم دارد.

دومین مرحله رشد در اوایل بلوغ و هنگامی اتفاق می افتد که غده پروستات وزنی در حدود 11 گرم دارد.

سومین مرحله رشد در میانه دهه 20 سالگی و هنگامی رخ می دهد که وزن پروستات تقریبا تا به 18 گرم افزایش می یابد.

یک دوره دیگر از رشد آشکار اندازه پروستات هنگامی اتفاق می افتد که مرد به میانه دهه پنجاه سالگی خود رسیده است.

هنگامی که فرد در دهه 70 سالگی خود می باشد، اندازه پروستات به بیشترین وزن خود یعنی 31 گرم می رسد.

علل بزرگ شدن پروستات

بنابراین، در طول زندگی یک مرد غده پروستات به طور طبیعی تا به 21 برابر وزن دوران تولد خود می رسد. با اینکه غده پروستات در بیشتر طول زندگی فرد رشد می کند اما مشکلات جریان ادرار تنها پس از 50 سالگی و در نتیجه آخرین مرحله رشد پروستات به وجود می آیند.

✔️ تغییر در تعادل هورمون های جنسی

دلیل بزرگ شدن غده پروستات در دوره های مختلف رشد هنوز مشخص نیست. با این حال، دو نظریه برای توضیح این پدیده وجود دارد. هر دوی این نظریه ها بر این باورند که تغییرات هورمونی در طول زمان موجب این رشد می شوند.

 همراه با افزایش سن، میزان هورمون مردانه تستوسترون نسبت به مقدار استروژن در حال گردش در بدن کاهش می یابد. استروژن هورمون جنسی اصلی در زنان است که در بدن مردان نیز وجود دارد.

برخی شواهد بیان دارند که این افزایش نسبی در مقدار استروژن در حال گردش ممکن است اثر یکی از مشتقات تستوسترون یعنی DHT را تقویت کند.

اندازه طبیعی پروستات

DHT رشد سلولی را در غده پروستات تحریک کرده و هنگامی به وجود می آید که تستوسترون تحت تاثیر یک آنزیم خاص قرار می گیرد در نتیجه عملکرد استروژن و DHT، رشد سلولی و بزرگ شدن غده ای تقویت می شود.

✔️ تغییر در نقش هورمون DHT

بزرگ شدن اندازه پروستات نیازمند تبدیل هورمون تستوسترون به DHT (دی هیدرو تستوسترون) در حضور آنزیمی خاص به نام 5 آلفا ردوکتاز می باشد.

همزمان با افزایش سن حتی در هنگامی که مقدار تستوسترون در حال گردش افت می کند، مقدار هورمون DHT در غده پروستات بالا باقی می ماند.

برخی شواهد از این نظریه حمایت می کنند که ممکن است این مقدار زیاد هورمون DHT در پروستات، خود به تنهایی سبب رشد سلول و بزرگ شدن اندازه پروستات شود.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

            شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۳ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 347 مشاهده پرسش
  باسلام.باتوجه به بزرگی پروستات 70سی سی واندازه تقریبی 54*56*57و باعلایم تاخیر در ادرار ومنقطع بودن ان وزود بزود نیاز به دفع پیدا کردن ایا باید بطور مستمر دارو مصرف کرد یا دوره ای .باتوجه باینکه اندازه فوق در طی مصرف دارو تغییر چندانی نمیکند.دارو مصرفی فیناستراید.کپسول تامسولوسین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   اگر علایمتون با دارو کنترله ، ادامه بدین ، اگر نه باید عمل شین
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 296 مشاهده پرسش
  با سلام مجد خدمت آقای دکتر .47 سال سن دارم -حجم پروستات 43 با پی اس آر 0.83 -در آزمایش خونم 2-3 گلبول قرمز دیده شد.ودر مجرای ادار در طول روز ( نه هنگام ادار کردن) سوزشی حس می کنم.مدت 15 روز شده قرص تامسولوسین وفیناسترید وافلوکساسین مصرف می کنم.دارو برای دو ماه تجویز شده است ولی بعد از مصرف 15 روزه هنوز گاهگاهی سوزش مجرا رو دارم .لطفا بفرمائید این موضوع طبیعی است یا قبل از دو ماه سونو بگیرم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   ادامه بدین مایعات بیشتر مصرف کنین
 • تصویر کاربر یاخدا جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 334 مشاهده پرسش
  در ادامه مطلب قبل که گفتم ۳۸ سال دارم
  آزمایش psa جوابش ۰.۴۵ بود
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   طبیعیه
 • تصویر کاربر یاخدا شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 313 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۳۸سال دارم و مشکل خاصی ندارم و برای چکاب سالیانه که آزمایش دادم گفتن که تو ادرار خون هست
  و برای سونو که مراجعه کردم گفتن که یک سنگ سه میلی در کلیه چپ دارم و حجم پروستات را ۳۸ نشان داد
  میخواستم بپرسم که آیا پروستاتم مشکل داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   اگر علایم ادراری دارید شبی یک عدد تامسولوسین مصرف کنید. اگر خون در ادرارتون تکرار شد باید سسستوسکوپی شوید
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  باسلام!ببخشیدچندوقت پیش به دلیل مشکل درتخلیه کامل ادرار واحساس وجودسنگریزه در داخل منی ودرد درناحیه جلوی شکم به دکتر مراجعه کردم سونونوشت حجم پروستات 37 وجودمثانه با جدارنامنظم ووجودیک سنگ 10میلی درکلیه ومقدار psA1.02وfrepsA0.28داروی لووفلوکساسین 500به مدت ده روز خوردم که تاثیرزیادی نداشت ولی مترووحیدازول500یک هفته خوردم خیلی خوب بود الان دوباره همون شرایط اول رو دارم دکتر دوباره لو وفلوکساسین ده روز وتامسواوسین بهم داده به نطرتون این شرایط برام خطرناک نبست ؟درضمن 43سال سنمه وبابام هم که هفتادودوسالشه ودوهفته قبل جراحی پروستات انجام دادن متاسفانه باتسخیص بدخیم درحال انحام کارهای سی تی اسکن وعکس برداری هسته ای است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   شما شبی یک عدد کپسول تامسولوسین مصرف کنید
 • تصویر کاربر روحی شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 306 مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر. پودر دارچین باسه پروستات مضره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   میزان زیادش توصیه نمیشه
 • تصویر کاربر ناصر جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما جناب دکتر کرمی گرامی
  بنده 52ساله هستم 6 ماه پیش 2 سنگ پنج میل و 2 میل درکلیه راست داشتم که دفع شدند
  و مجددا بعد ازسه ماه هر دوکلیه سنگ 3 میل در کلیه راست ویک سنگ2/5میل در کلیه چپ اونموقع براساس سون گرافی حجم پروستات 16 سی سی بود والان حجمش به26رسیده با توجه به اینکه ظرف 6 ماه 10 سی سی افزایش حجم پروستات افزایش یافته و مشکل ادراری هم دارم میخواستم نظر شما رو در این مورد بدون
  سپاس از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   شبی یک عدد کپسول تامسولوسین مصرف کنید‌ از قطره ی سنکول هم هر ۱۲ ساعت ۳۰ قطره استفاده کنید
 • تصویر کاربر امیرعلی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 290 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده بعداز سونوگرافی مشخص شد که ابعاد پروستات ۴۱×36×47وحجم آن ۳۶ سیسی بزرگتر آزارمان می باشدوpsA=/985 میباشد درضمن سن بنده ۴۹ سال میباشد وبعضی اوقات دستشویی لازم میشوم که اگر دیر برسم ممکنه خودمو خیس کنم آیا مشکلم حاد میباشد ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   عدد psa تو چنده ؟ عدد قاطی اومده. اگه میشه عکس ازمایشتون رو بفرستین
 • تصویر کاربر صادقی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 324 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر. من 57 سالمه در سونوگرافی پروستات ابعاد پروستات 35*36*40 میلیمتر و حجم آن حدود 28 سی سی اندازه گیری شده در خط وسط در غده پروستات کیست میلیمترک به اندازه 1/1 میلی متر رویت شده. در امتحان pv حجم رزیدوی اداری 26 سی سی اندازه گیری شده ضمنا موقع دفع ادار احساس درد می کنم و گاها در دفع اداراز فشار ادار کم می شود . لطفا راهنمایی فرمایید. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام ، شبی یک عدد کپسول تامسولوسین مصرف شود و psa سالانه تکرار شود
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  سلام ووقتتون بخیر -47 سال سن دارم -سالیانه آزمایش psaدادم وحداکثر 83 صدم درصد بوده است-جدیدا در آزمایش ادرار خون مخی دیده شد(2-3) ،سوزش ادار وباقی ماندن ادار را دارم -حجم پروستا ت2 سال پیس 30 وجدیداً 43 می باشد( در آزمایش 8 ماه پیش پی اس آی 0.46 ودر آزمایش جدید 0.83 - لطفا راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   مشکلی نیست ، شبی یک عدد کپسول تامسولوسین مصرف شود
درحال دریافت اطلاعات