مهم ترین اطلاعات درباره اندازه پروستات شما

اندازه ی پروستات در مردان با یکدیگر متفاوت است و به همین علت است که مسئله ی پروستات و درمان آن مبهم است. مسئله ای که بسیار شگفت انگیز است این است که اکثر مردان درباره ی سایز پروستات خود آگاهی ندارند.

اندازه طبیعی پروستات

اندازه پروستات برای یک مرد بالغ به طور طبیعی 15 تا 30 سى سى است (یک نصف اونس تا یک اونس). غربالگری مردانی که برای سرطان پروستات تست سنجش PSA و غربالگری انجام می دهند، این تست ها می توانند با مشخص نمودن اینکه چقدر پروستات بزرگ یا کوچک است بسیار مفید باشند زیرا معلوم می کند که چه میزانی PSA باید در سرم خون خود داشته باشند.

حجم طبیعی پروستات

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که حجم طبیعی پروستات چند سی سی باید باشد؟

آزمایشات زیادی با فرمول های مختلفی وجود دارند اما به عبارت ساده تر یک پروستات با حجم ۶٠ سی سی باید ٢ برابر یک پروستات با حجم ٣٠ سی سی، PSA بسازد.

روش های اندازه گیری پروستات

همچنین مقدار PSA می تواند مختص سن نیز باشد یعنی همانطور که سن شما بالا می رود، اندازه پروستات شما نیز باید بیش تر شود بنابراین چرا اندازه ی دقیق آن را نمی توان تشخیص داد؟

از یک متخصص اورولوژی بخواهید که اندازه پروستات شما را به شما بگوید.

با اینکه عدد آن تخمینی است اما می تواند کمک کننده باشد. یک متخصص اورولوژی می تواند با انجام DRE( توشه‌ی رکتال ) و یا چنان چه تا به حال نمونه داده اید ( نمونه های قبلی ) و با استفاده از سونوگرافی از نمونه های گرفته شده اعدادی که حجم یا اندازه پروستات شما را نشان می دهند گزارش دهد.

چه زمانی باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنیم؟

بزرگی پروستات

غده پروستات که در پایین مثانه یافت می شود معمولا به اندازه یک گردو است. این غده می تواند همگام با افزایش سن بزرگ تر شده و سبب ایجاد علائم ناراحت کننده ای در سیستم ادراری از جمله احساس ناتوانی در تخلیه کامل مثانه شود.

در صورت مشکل ساز شدن علائم ادراری به پزشک مراجعه شود. توصیه می شود در صورت مشاهده خون در ادرار، داشتن ادرار دردناک، عدم توانایی در ادرار کردن یا کنترل جریان آن فورا به پزشک مراجعه شود.

وزن غده پروستات

کانال سلامت بهتر بیان دارد که وزن میانگین غده پروستات در حدود 20 گرم یا 0.7 یک اونس می باشد. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه Duke اندازه غده پروستات نه تنها با افزایش سن بلکه با شاخص توده بدنی (BMI) نیز می تواند افزایش یابد.

در مطالعه ای که توسط Stephen Freedland و همکاران در فوریه 2006 در مجله The Journal of Urology منتشر شد مردانی که به طور خفیف چاق بودند غده پروستاتی به وزن 40 گرم (تقریبا 2 برابر وزن معمول) داشتند.

با این حال، مردانی که به صورت بیمار گونه چاق بودند نسبت به مردان ذکر شده غده پروستات کوچک تری داشتند. محققان به این گونه نتیجه گرفتند که این وضعیت ناشی از مقادیر کمتر تستوسترون در سرم خون بوده است.

 روش های تعیین وزن پروستات

به گفته کانال اورولوژی، پزشک می تواند از روش های مختلفی از جمله معاینه مقعدی دیجیتال جهت ارزیابی وزن پروستات و تعیین بزرگ شدن آن استفاده کند.

معاینه مقعدی دیجیتال

در معاینه مقعدی دیجیتال پزشک شکل، اندازه و قوام غده پروستات را به وسیله لمس کردن آن ارزیابی می کند. در حالت ایده آل غده پروستات باید نرم باشد. بافت بدخیم سفت و پایدار بوده و ممکن است نامتقارن نیز باشد.

سونوگرافی پروستات

تست های آزمایشگاهی از جمله آزمایش های خون و سونوگرافی (فراصوت) نیز برای بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شوند.

برای اندازه گیری وزن پروستات معاینه مقعدی دقیق تر است یا سونوگرافی؟

برخی مستندات علمی بیان دارند که برخی روش های ارزیابی وزن غده پروستات دقت بیشتری نسبت به دیگر روش ها دارند. در مطالعه ای که توسط Stacy Loeb و همکاران در ژانویه 2005 در مجله The Journal of Urology منتشر شد کارایی هر دو روش معاینه مقعدی دیجیتال و سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت بر روی 36000 مرد ارزیابی شد.

این دو روش، روش های استفاده شده رایج برای تخمین وزن پروستات می باشند. نتایج بدست آمده بر روی 2283 مرد که تحت عمل پروستاتکتومی رتروپوبیک قرار گرفته بودند بررسی شدند.

محققان نتیجه گرفتند با اینکه سونوگرافی مقعدی به وسیله امواج فراصوت وزن پروستات را مقداری کمتر نشان داده است اما این روش نسبت به معاینه مقعدی دیجیتال اعداد دقیق تری را تخمین زده است.

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی غیر سرطانی غده پروستات که به هایپر پلازی خوش خیم پروستات یا BPH نیز نامیده می شود می تواند میزراه را تنگ یا مسدود کرده و سبب ایجاد علائم ادراری شود. این علائم شامل ادرار مکرر، افزایش ادرار در شب، شدید شدن احساس دفع ادرار، ضعیف شدن جریان ادرار و چکه کردن پس از دفع ادرار می شود.

آیا با علائم سرطان پروستات آشنا هستید؟ آیا می دانید سرطان پروستات چگونه درمان می شود؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

کانال اورولوژی بیان می کند که مردان مبتلا به بزرگی پروستات نسبت به دیگر مردان مقادیر بیشتری از پروتئینی به نام (آنتی ژن مختص پروستات یا PSA) تولید می کنند.

 افزایش مقدار PSA با اینکه می تواند نمایانگر سرطان پروستات باشد اما الزاما به معنای ابتلای فرد نیست. در صورتی که سطح PSA در فرد بالا باشد احتمال دارد پزشک نمونه برداری را توصیه کند.

مراحل رشد طبیعی اندازه پروستات

پیشگیرى از بزرگ شدن پروستات (BPH)

غده پروستات به شدت غیر معمول است زیرا این غده در طی چند دوره از زندگی اغلب مردان رشد کرده و بزرگتر می شود.

اولین مرحله رشد، قبل از تولد و یا در هنگام آن تکمیل می شود. در این مرحله پروستات وزنی در حدود 1.5 گرم دارد.

دومین مرحله رشد در اوایل بلوغ و هنگامی اتفاق می افتد که غده پروستات وزنی در حدود 11 گرم دارد.

سومین مرحله رشد در میانه دهه 20 سالگی و هنگامی رخ می دهد که وزن پروستات تقریبا تا به 18 گرم افزایش می یابد.

یک دوره دیگر از رشد آشکار اندازه پروستات هنگامی اتفاق می افتد که مرد به میانه دهه پنجاه سالگی خود رسیده است.

هنگامی که فرد در دهه 70 سالگی خود می باشد، اندازه پروستات به بیشترین وزن خود یعنی 31 گرم می رسد.

علل بزرگ شدن پروستات

بنابراین، در طول زندگی یک مرد غده پروستات به طور طبیعی تا به 21 برابر وزن دوران تولد خود می رسد. با اینکه غده پروستات در بیشتر طول زندگی فرد رشد می کند اما مشکلات جریان ادرار تنها پس از 50 سالگی و در نتیجه آخرین مرحله رشد پروستات به وجود می آیند.

✔️ تغییر در تعادل هورمون های جنسی

دلیل بزرگ شدن غده پروستات در دوره های مختلف رشد هنوز مشخص نیست. با این حال، دو نظریه برای توضیح این پدیده وجود دارد. هر دوی این نظریه ها بر این باورند که تغییرات هورمونی در طول زمان موجب این رشد می شوند.

 همراه با افزایش سن، میزان هورمون مردانه تستوسترون نسبت به مقدار استروژن در حال گردش در بدن کاهش می یابد. استروژن هورمون جنسی اصلی در زنان است که در بدن مردان نیز وجود دارد.

برخی شواهد بیان دارند که این افزایش نسبی در مقدار استروژن در حال گردش ممکن است اثر یکی از مشتقات تستوسترون یعنی DHT را تقویت کند.

اندازه طبیعی پروستات

DHT رشد سلولی را در غده پروستات تحریک کرده و هنگامی به وجود می آید که تستوسترون تحت تاثیر یک آنزیم خاص قرار می گیرد در نتیجه عملکرد استروژن و DHT، رشد سلولی و بزرگ شدن غده ای تقویت می شود.

✔️ تغییر در نقش هورمون DHT

بزرگ شدن اندازه پروستات نیازمند تبدیل هورمون تستوسترون به DHT (دی هیدرو تستوسترون) در حضور آنزیمی خاص به نام 5 آلفا ردوکتاز می باشد.

همزمان با افزایش سن حتی در هنگامی که مقدار تستوسترون در حال گردش افت می کند، مقدار هورمون DHT در غده پروستات بالا باقی می ماند.

برخی شواهد از این نظریه حمایت می کنند که ممکن است این مقدار زیاد هورمون DHT در پروستات، خود به تنهایی سبب رشد سلول و بزرگ شدن اندازه پروستات شود.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

            شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آشتیانی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۶۹ سالمه. ظرف ۲۰ روز گذشته دوبار خونریزی در ادرار داشتم که هر بار حدود ۳ روز ادامه داشت و بعد قطع شد. به پزشک مراجعه کردم دستور سونوگرافی داد . در گزارش سونوگرافی اندازه پروستات۵۹×۶۶×۶۶ میلیمتر و حجم آن ۱۳۶ cc اعلام شده است.در آزمایش psa اندازه ۴ است. و شبها هم برای ادرار بیدار نمی شوم. لطفاً بفرمایید آیا انجام اقدام خاصی ضرورت دارد؟
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام قرص فیناستراید ۵ روزانه مصرف کنید در صورتی که خونریزی قطع شد تا ۳ ماه درمان را ادامه بدید و در صورت عدم پاسخ کاندید عمل هستید

 • تصویر کاربر سعيد جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  43 ساله هستم اخيرا سونوگرافي پروستات دادم حجم ان 24سي سي زده آيا نرمال هست يا دچار بزرگي پروستات شده ام .ضمن اينكه در تخيله ادار مشكلي ندارم. گاها بعد از ادار احساس سوزش خفيف ميكنم
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام نرمال است

 • تصویر کاربر محمود پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام 55 سالمه اندازه044*37*37 باحجم 31 اخیرا صبح ها زدوتراز حد معول نیاز به دفع ادرار دارم لطفا بفرمایید جهت رفع مشکل چکار باید کرد
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام ازمایش PAA چک کنید

 • تصویر کاربر آرش جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  احتراما اینجانب ۴۳ سال سن دارم رفتم سنوگرافی پروستاتم ۳۸م م است در ادرار مشکل داشتم ۴ ماه قرص فینوپروست ۵ و پورتال 0.4 مصرف کردم سایز پروستات کوچک نشده و دکتر همون داروها را برای چهار ماه دیگر نوشته است که مصرف کنم. آیا پروستات من بدخیم شده و راهکار کوچک شدنش چیست؟
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام ازمایش PSA بدهید و داروها را ادامه

 • تصویر کاربر Maself جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بیمار ۳۳ ساله ، با بزرگی پروستات ۲۵ سی سی ، با علائم خفیف تکرر ادرار درشب ، سوزش ادرار، درد زیر ناف ...
  قرص ترازوسین ، پروستاتان و تامسولوسین مصرف میکند ک علائم را بهتر کرده ....
  آیا ادامه مصرف دارو ها باعث برطرف شدن کامل هیپرتروفی میشود؟ دلیلش چی میتونه باشه ؟ و چ کار های دیگه ای میشه انجام داد؟
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

   هیپرتروفی برطرف نمیشه ولی شدید هم نیست

 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،اقای دکتر پدر بنده مردی62 ساله می باشدشود،ازمایش پروستات جدیدا داده،حجم واندازه پروستات رو زده بطرگتر اط حد طبیعی،حجو ان 41وابعاد ان.
  40*41*46 می باشد،اقای دکتر چکار باید انجام بدهیم چه ازمایش یا قرصی نیازه یا باید دکتر باز بره،چون زده بزرگ تر از حدطبیعی...لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر NAME شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام در صورتی که علائم ادراری دارید تامسولوسین عصر یک عدد مصرف کنید و ازمایش PSA بدهید

 • تصویر کاربر منصور شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مدت یک هفته است در قسمت تحتانی شکم وقبل از دستگاه تناسلی احساس فشار دارم ادرار به خوبی تخلیه نمیشود وچند بار قطع میشود تابه حال مشکل احتباس ادرار نداشته ولی سنگ کلیه داشته ام سونوگرافی کرده واندازه پروستات را ۳۸cc نوشته باتوجه به اینکه ۵۱ ساله هستم آزمایش کشت ادرار هم دادم عفونتی مشاهده نشد استدعا دارم راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر NAME شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام قرص تامسولوسین عصر یک عدد مصرف کنید

 • تصویر کاربر samane پنجشنبه ۲ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر داداشم تازه اپاندیسشوعمل کرده بعدعمل زیرشکم به همراه نافش دردگرفت بعدبیضه اش ورم کرد ادرارش حالت ابری شد تااینکه بردمش دکتر نوارمثانه انجام داد ادرارش همه خالی نمیشه حجم پرتاب ادرارش خیلی پایینه رو ۱۳ هست گفت باید۲۲ باشه
  سونوهم داد واریکوسل گرید ۳ داره
  وگفتن ۲۰سی سی ارارش داخل مثانه میمونه
  پروستاتم بزرگ شده دلیلش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۲ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام سن؟

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . بنده ۵۴ ساله هستم و در دفع ادرار دچار مشکل هستم . در هنگام ادرار به قسمت مثانه و کمر و پا و لگن فشار وارد میشه و درد وحشتناکی داره. در آخر ادرار هم قطره قطره ادرار خارج میشه .سونوگرافی انجام دادم اندازه پروستات 49*47*34 و حجم 42 سی سی بود. و اکوی پارانشیم پروستات هتروژن و افزایش یافته است . خیلی فکرم درگیر شده . مشکل بنده بزرگی پروستات هست یا سرطان پروستات؟ و اکوی پارانشیم پروستان هتروژن است یعنی چه؟
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۲ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام ازمایش PSA‌بدهید و اطلاع بدیدجهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر خسرو پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، من 54 ساله هستم چند روز پیش ازمایش سونو گرافی را در کلینیک بیمارستان لبافی نژاد انجام دادم که حجم پروستات را 23 سی سی اعلام کردن و من در مقاله ای خواندم که اندازه حجم پروستات در افراد 40 تا 50 سال 33 سی سی باید باشد سوال من اینه که ایا طبیعی است با وجود اینکه نسبت به سنم حجم پروستات کوچکتر هم است
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   در صورتی که ادرار مناسب خارج میشه نیاز به کاری ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر