آیا سرطان پروستات درمان دارد؟

انتخاب روش مناسب درمان سرطان پروستات در یک فرد به عوامل متعددی از جمله سرعت رشد سرطان، میزان انتشار آن به سایر بافت ها، سلامت عمومی فرد و همچنین مزایا و عوارض جانبی آن درمان، بستگی دارد.

فهرست موضوعات

آیا پروستات قابل درمان است؟

بله چندین روش برای درمان سرطان پروستات وجود دارد که در ادامه آمده است. برای مردان مبتلا به سرطان پروستات با خطر پایین، ممکن است درمان فوری لازم نباشد. حتی گاهاً بعضی از مردان  هرگز به درمان سرطان پروستات نیاز پیدا نمی کنند و پزشکان توصیه می کنند که بیمار تنها تحت نظر باشد.

علائم سرطان پروستات

سرطان پروستات یکی از بیماری هاییی است که کاملا بی علامت است و ممکنه به صورت اتفاقی کشف شود.  مواردی وجود دارد که پزشک را مشکوک به سرطان پروستات می کند .

زمانی که به متخصص اورولوژی مراجعه می کنید بعد از معاینه مقعدی توسط انگشت که در این حالت ممکن است قوام پروستات تغییر کند و به حالت سنگی تغییر یابد. پزشک برای تشخیص بهتر آزمایش PSA  برای شما تجویز می کند. علائمی که در ادامه ذکر می کنیم ممکن است به همراه سرطان پروستات باشند و ممکن است این علائم وجود نداشته باشد.  در صورت مشاهده هر کدام از موارد زیر باید به پزشک خود مراجعه شود:

 • ضعف یا ناپیوستگی جریان ادرار
 • نیاز شدید به دفع ادرار
 • تکرر ادرار (مخصوصا در هنگام شب)
 • مشکل در شروع جریان ادرار
 • مشکل در تخلیه کامل مثانه
 • درد و سوزش در حین دفع ادرار
 • وجود خون در ادرار یا منی
 • درد ناحیه کمر، ران یا لگن که تسکین نمی یابد.
 • تنگی نفس، احساس خستگی شدید، ضربان سریع قلب، گیجی یا رنگ پریدگی ناشی از کم خونی (آنمی)

مراحل سرطان پروستات

پس از تشخیص ابتلا به سرطان پروستات، آزمایش هایی انجام می شوند تا گسترش سلول های سرطانی درون پروستات یا به دیگر اندام های بدن بررسی شود. سرطان به سه روش می تواند در بدن انتشار یابد. سرطان می تواند از محلی که شروع شده به دیگر نواحی بدن انتشار یابد.
گروه های نمره گلیسون و مقدار PSA جهت تعیین سطح سرطان به کار گرفته می شوند. سطوح سرطان پروستات به شرح زیر هستند:
استیج1 (I)
استیج 2 (II)
استیج 3 (III)
استیج 4 (IV)

سرطان پروستات استیج 1 (I)

در این مرحله سرطان فقط در پروستات یافت شده و در معاینه دیجیتال مقعد قابل تشخیص نیست. این مرحله از سرطان هنگامی یافت می شود که به دلیل افزایش سطح PSA به وسیله یک سوزن از پروستات نمونه برداری شده و یا در حین جراحی با اهداف دیگر از پروستات نمونه برداری می شود. در این مرحله سطح PSA کمتر از 10 بوده و گروه درجه گلیسون 1 می باشد. علاوه بر این موارد، امکان دارد سرطان در حین معاینه دیجیتال مقعد در نیمی از پروستات یا بخشی از آن احساس شود.

سرطان پروستات استیج 2 (II)

در سطح 2 سرطان نسبت به سطح 1 پیشرفت کرده اما به بیرون از پروستات انتشار نیافته است. سطح 2 خود به 3 مرحله تقسیم می شود.

مرحله اول سطح 2

سرطان فقط در پروستات یافت شده و تنها نیم یا مقدار کمتری از پروستات را درگیر کرده است. سطح PSA بین 10 و 20 قرار داشته و گروه درجه گلیسون 1 است. همچنین، امکان دارد سرطان در هر دو نیمه پروستات یافت شود.

مرحله دوم سطح 2

سرطان فقط در پروستات یافت شده و یک یا هر دو نیمه پروستات را به خود درگیر کرده است. سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات کمتر از 20 و گروه درجه گلیسون 2 می باشد.

مرحله سوم سطح 2

سرطان فقط در پروستات یافت شده و یک یا هر دو نیمه پروستات را به خود درگیر کرده است. سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات کمتر از 20 و گروه درجه گلیسون 3 یا 4 است.

سرطان پروستات استیج 3 (III)

سطح 3 به سه مرحله تقسیم می شود.

مرحله اول سطح 3

سرطان فقط در پروستات یافت شده و یک یا هر دو نیمه پروستات را به خود درگیر کرده است. سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات حداقل 20 و گروه درجه گلیسون 1، 2، 3 یا 4 می باشد.

مرحله دوم سطح 3

سرطان از پروستات به غدد وزیکول سمینال یا بافت ها و اندام های مجاور انتشار یافته که از جمله آن ها می توان به مقعد، مثانه و دیواره لگن اشاره کرد. گروه درجه گلیسون 1، 2، 3 یا 4 بوده و سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات می تواند هر مقداری باشد.

مرحله دوم سطح 2

سرطان در یک یا هر دو نیمه پروستات یافت شده و امکان دارد به غدد وزیکول سمینال یا بافت ها و اندام های مجاور انتشار یافته باشد. از جمله این موارد می توان به مقعد، مثانه و دیواره لگن اشاره کرد. گروه درجه گلیسون 1، 2، 3 یا 4 بوده و سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات می تواند هر مقداری باشد.

سرطان پروستات استیج 4 (IV)

سطح 4 سرطان پروستات به دو مرحله تقسیم می شود.

مرحله اول سطح 4

سرطان در یک یا هر دو نیمه پروستات یافت شده و امکان دارد به غدد وزیکول سمینال یا بافت ها و اندام های مجاور انتشار یافته باشد. از جمله این موارد می توان به مقعد، مثانه و دیواره لگن اشاره کرد. سرطان به گره های لنفی مجاور انتشار یافته است. گروه درجه گلیسون 1، 2، 3، 4 یا 5 بوده و سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات می تواند هر مقداری باشد.

مرحله دوم سطح 4

سرطان به دیگر بخش های بدن از جمله استخوان ها و گره های لنفی دور انتشار یافته است.

تعیین سطح سرطان پروستات بر اساس نمره گلیسون و مقدار PSA

 زمانی که پزشک مشکوک به سرطان پروستات است بهترین و قطعی ترین روش برای تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از پروستات است که تحت گاید MRI یا سونوگرافی 12 نمونه از مناطق مشکوک برداشته می شود و جواب پاتولوژی مشخص می کند نمره گلیسون یا گرید غده سرطانی چند است.

گروه های نمره گلیسون و مقدار PSA جهت تعیین مرحله سرطان به کار گرفته می شوند. سطح سرطان بر اساس نتایج آزمایش های تشخیصی و گروه گلیسون تعیین می شود. از جمله این آزمایش ها می توان به آزمایش سنجش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) اشاره کرد. نمونه های بافتی برداشته شده در حین فرایند بیوپسی (نمونه برداری) جهت تعیین نمره گلیسون استفاده می شوند. نمره گلیسون عددی از 2 تا 10 است. این عدد بیان می کند که ظاهر سلول های سرطانی در زیر میکروسکوپ چه مقدار با سلول های طبیعی تفاوت داشته و احتمال انتشار یافتن تومور چقدر است.

هر چه عدد این مقیاس پایین تر باشد، سلول های سرطانی ظاهری شبیه تر به سلول های طبیعی داشته و سرعت رشد و انتشار آن ها کم تر است.

درجه بندی گلیسون

گروه درجه گلیسون به عدد گلیسون بستگی دارد.

 • گرید 1: افراد دارای نمره گلیسون 6 یا کمتر در این دسته جای می گیرند.
 • گرید2 و 3: افراد دارای نمره گلیسون 7 در این دسته جای می گیرند.
 • گرید 4: افراد دارای نمره گلیسون 8 در این دسته جای می گیرند.
 • گرید 5: افراد دارای نمره گلیسون 9 یا 10 در این دسته جای می گیرند.

هر چقدر عدد گرید سرطان پروستات کمتر باشد سرعت تکثیر و رشد سرطان کمتر بوده و کم خطر می باشد. گرید 1 کمتر است و گرید 2 به پروستات خوش خیم نزدیک تر است و هر چه به گرید 5 نزدیک شویم سرعت تکثیر سرطان بالاتر می رود.

زمانی که جواب پاتولوژی می آید بر اساس دو منطقه مجزا بررسی می شود. مثلا می گویند گرید 2 و 3 در این ناحیه بیشتر است و یاگرید 3 و 4 در ناحیه دیگر بالا تر است. اگر مجموع اعداد در خروجی پاتولوژی زیر 6 باشد کم خطر است. بین 6 تا 7 باشد سطح پروستات متوسط است، بالای 8 و 9 پروستات بدخیم بوده و خطرناک است.

آزمایش PSA سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات را در خون سنجش می کند. PSA ماده ای است که توسط پروستات ساخته شده و در مردان مبتلا به سرطان مقدار آن در خون بالا می رود.

روش های درمان سرطان پروستات  بدخیم

بدین معنی که حتماً آزمایشات خون به طور منظم، معاینه ی رکتوم (توشه ی رکتال) و بیوپسی پروستات برای کنترل کردن میزان پیشرفت سرطان انجام شود. چنانچه آزمایشات نشان دهنده ی پیشرفت سرطان در بیمار باشد، ممکن است او کاندید درمان سرطان پروستات به کمک جراحی یا پرتودرمانی شود.

در صورتیکه سرطان پروستات علائمی را ایجاد نکند، سرعت رشد آهسته ای داشته باشد و ناحیه ی کوچکی از پروستات را درگیر کرده باشد، تحت نظر داشتن فرد گزینه ی مناسبی است.

همچنین برای فردی که دارای بیماری خطرناک دیگری است یا سن بالاتری دارد، که در هر دو مورد، درمان سرطان پروستات سخت خواهد شد، فرد باید تحت نظر قرار بگیرد.

TURP

جراحی برداشتن پروستات

یکی از روش های درمان سرطان پروستات ، عمل پروستات شامل برداشتن کل غده ی پروستات (پروستاتکتومی رادیکال)، برخی از بافت های اطراف آن و چندین گره لنفاوی است. پروستاتکتومی رادیکال می تواند به روش های مختلفی انجام شود:

1- استفاده از یک ربات به عنوان دستیار جراحی

در طی عمل جراحی به کمک ربات، ابزارها به یک روبات ماشینی متصل شده و از طریق چندین برش کوچک به شکم وارد می شوند. جراح بر روی کنسول نشسته و از طریق کنترل دستی ربات را برای حرکت دادن ابزار رهبری می کند. پروستاتکتومی ( جراحی برداشتن پروستات ) روباتیک می تواند با جابجایی دقیق تر ابزار نسبت به روش مهاجم سنتی، به جراح کمک کند.

2- ایجاد شکاف در شکم

در این عمل جراحی، غده پروستات از طریق ایجاد شکافی در شکم خارج می شود.

با پزشک خود برای انتخاب روش جراحی مناسب برای وضعیت خاصتان مشورت کنید.

جراحی پروستاتکتومی رادیکال با احتمال ابتلا به بی اختیاری ادراری و اختلال نعوظ همراه است. از پزشک خود بخواهید که درباره ی خطراتی که ممکن است با توجه به شرایطتان با آن ها مواجه شوید، نوع روش انتخابی، سن و وضعیت سلامت عمومی به شما توضیح بدهد.

آیا عمل سرطان پروستات عوارض خطرناکی دارد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید:

عوارض عمل پروستات

پرتو درمانی

یکی از روش های دیگر درمان سرطان پروستات پرتودرمانی است. پرتودرمانی با استفاده از انرژی بالای سلول های سرطانی را از بین می برد. پرتو درمانی سرطان پروستات می تواند به دو روش زیر صورت بگیرد:

1- اشعه ای که از خارج بدن شما می آید ( پرتو های خارجی)

در این روش، شما روی یک میز دراز می کشید و یک دستگاه در اطراف بدن شما حرکت کرده و پرتوهای پر انرژی مانند اشعه ایکس یا پروتون ها را به غده  پروستات شما می تاباند. معمولاً باید این روش پنج روز در هفته به مدت چند هفته باید انجام شود.

2- اشعه ای که درون بدن شما قرار دارد (براکی تراپی)

براکی تراپی  شامل قرار دادن تعدادی از دانه های رادیواکتیو (که به اندازه ی دانه ی برنج هستند) در بافت پروستات است. دانه های رادیواکتیو در طی مدت زمان طولانی پرتوها را با دوز پایین می تابانند. پزشک با استفاده از سوزن هدایت شده توسط سونوگرافی، این دانه های رادیواکتیو را در پروستات شما قرار می دهد. این دانه ها پس از مدتی خود  به خود خاموش شده و نیازی به برداشتن آن ها نیست.

عوارض جانبی پرتودرمانی

ادرار دردناک و مکرر یا فوریت ادرار، و همچنین علائم مقعدی همچون مدفوع شل (آبکی) و یا درد هنگام دفع. اختلال نعوظ نیز ممکن است رخ دهد.

راه های درمان سرطان پروستات

هورمون درمانی

هورمون درمانی، روشی است که در آن تولید هورمون جنسی مردانه یعنی تستوسترون متوقف می شود. سلول های سرطانی پروستات برای رشد نیاز به تستوسترون دارند. قطع مصرف تستوسترون توسط این سلول ها می تواند موجب مرگ آن ها و یا کاهش سرعت رشدشان شود.

گزینه های هورمون درمانی عبارتند از:

1- داروهایی که از تولید تستوسترون در بدن جلوگیری می کنند:

داروهایی با عنوان آگونیست های هورمون آزاد کننده ی هورمون لوتئینیزه کننده (LH-RH) باعث می شوند که بیضه ها دستورالعمل های تولید تستوسترون را دریافت نکنند. داروهایی که معمولاً در این نوع از هورمون درمانی استفاده می شود عبارتند از لوپرولید (لوپرون، الیگارد)، گزرلین (زولادکس)، تریپتورلین (ترل استار) و هیسترلین (ونتاس). دیگر داروهایی که گاهاً استفاده می شوند عبارتند از: کتوکونازول و ابیراترون (زیتیگا).

2- داروهایی که از رسیدن تستوسترون به سلول سرطانی جلوگیری می کند:

این داروها تحت عنوان ضد آندروژن هستند که از دریافت تستوسترون توسط سلول های سرطانی جلوگیری می کند. به عنوان مثال  بیسالوتامید (کازودکس)، نیلوتامید (نیلاندرون) و فلوتامید. داروهای انزالوتامید (Xtandi) در مواقعی که سایر داروها موثر نباشند ، می توانند به کار روند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی یکی از روش های درمان سرطان است که در آن از دارو ها جهت متوقف کردن رشد سلول های سرطانی استفاده می شود. این دارو ها به وسیله کشتن سلول های سرطانی یا توقف تقسیم سلولی آن ها از رشد سرطان جلوگیری می کنند.
شیمی درمانی سیستمی: دارو های شیمی درمانی خوراکی یا تزریقی (به صورت عضلانی یا وریدی) پس از مصرف به جریان خون وارد شده و می توانند به سلول های سرطانی در سرتاسر بدن دست یابند.

شیمی درمانی منطقه ای: در این روش دارو به صورت مستقیم به مایع مغزی نخاعی، یک اندام یا حفره ای از بدن مانند شکم وارد شده و عمدتا سلول های آن ناحیه را تحت تاثیر قرار می دهد.

روش شیمی درمانی به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به دارو های تایید شده برای سرطان پروستات مراجعه کنید. {لینک}

درمان بیولوژیک

درمان بیولوژیک روشی درمانی است که در آن، سیستم ایمنی بیمار جهت مقابله با سرطان به کار گرفته می شود. در این روش مواد ساخت بدن یا آزمایشگاه جهت ارتقا، هدایت یا احیای دفاع طبیعی بدن در برابر سرطان استفاده می شوند. سیپولوسل تی (Sipuleucel-T) نوعی از درمان بیولوژیک است که جهت درمان سرطان های پروستات انتشار یافته (متاستازیک) استفاده می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر به دارو های تایید شده برای سرطان پروستات مراجعه کنید. {لینک}

درمان با دارو های بی فسفونات

دارو های بی فسفونات مانند کلودرونات یا زولدرونات، در هنگام انتشار سرطان به استخوان، بیماری های استخوانی را کاهش می دهند. مردانی که با داروی های ضد آندروژن یا جراحی ارکیکتونی درمان شده اند، در معرض خطر از دست دادن بافت استخوانی قرار دارند. دارو های بی فسفونات خطر ابتلا به شکستگی های استخوانی را در این مردان کاهش می دهند. کاربرد و تاثیر گذاری دارو های بی فسفونات در پیشگیری یا آهسته کردن انتشار سرطان به بافت های استخوانی در آزمایش های بالینی مطالعه شده است. محققان در حال بررسی انواع جدیدی از روش های درمانی در آزمایش های بالینی هستند.

کرایوسرجری

کرایوسرجری روش درمانی است که در آن از یک ابزار جهت انجماد و از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. در این فرایند جهت یافتن ناحیه درمان از تصویر برداری با امواج فراصوت (سونوگرافی) استفاده می شود. این نوع درمان کرایوتراپی نام دارد. کرایوسرجری می تواند سبب ناتوانی جنسی و خارج شدن بی اختیار ادرار از مثانه یا مدفوع از مقعد شود.

درمان سونوگرافی متمرکز با شدت بالا

این مورد یک روش درمانی است که با استفاده از امواج صوتی متمرکز و شدید سلول های سرطانی را از بین می برد. در درمان سرطان پروستات از یک ابزار درون مقعدی جهت ایجاد امواج صوتی استفاده می شود.

پرتو درمانی با اشعه پروتون

پرتو درمانی با اشعه پروتون یکی دیگر از پرتو درمانی های خارجی و پر انرژی است که در آن تومور ها به وسیله اشعه های پروتونی هدف گرفته می شوند. پروتون ها ذرات اتمی کوچک با بار الکتریکی مثبت هستند. محققان در حال مطالعه اثرات این درمانی پرتویی بر سرطان پروستات هستند.

درمان فتودینامیک

درمان فتودینامیک روشی است که در آن با استفاده از یک دارو و نوع خاصی از لیزر سلول های سرطانی از بین می روند. ابتدا، دارویی به ورید بیمار تزریق شده که تنها در حضور لیزر فعال می گردد. این دارو در سلول های سرطانی بیشتر از سلول های طبیعی تجمع می یابد. سپس لیزر به وسیله لوله های فایبر اپتیک به سلول های سرطانی رسیده و با فعال کردن دارو این سلول ها از بین می روند. درمان فتودینامیک سبب رسیدن آسیب اندکی به بافت سالم می شود. این روش اغلب برای درمان تومور هایی استفاده می شود که روی پوست، زیر پوست یا در لایه پوشاننده اندام های داخلی قرار دارند.

درمان سرطان پروستات خوش خیم

موارد درمانی جهت کنترل سرطان های محدود به پروستات و کاهش علائم ادراری می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • برش پروستات از طریق میزراه (TURP)
 • پرتو درمانی

درمان سرطان پروستات بر اساس سطح سرطان

درمان سرطان پروستات بستگی به مرحله و گرید آن دارد که در ادامه به روش های درمان سرطان پروستات بر اساس سطوح مختلف اشاره می کنیم.

درمان سرطان پروستات سطح 1

درمان استاندارد سرطان پروستات سطح 1 می تواند شامل موارد زیر شود:
مراقبت فعال: در صورت شروع سرطان، امکان دارد درمان هورمونی برای بیمار آغاز شود.

 • پروستاتکتومی رادیکال (اغلب همراه با لنف آدنکتومی): امکان دارد پس از جراحی انجام پرتو درمانی برای بیمار تجویز شود.
 • پرتو درمانی داخلی به وسیله دانه های پرتو زا
 • انجام آزمایش بالینی سونوگرافی متمرکز با شدت بالا
 • انجام آزمایش بالینی کرایوسرجری

درمان سرطان پروستات سطح 2

درمان استاندارد سرطان پروستات سطح 2 می تواند شامل موارد زیر شود:
مراقبت فعال: در صورت شروع سرطان، امکان دارد درمان هورمونی برای بیمار آغاز شود.

 • پروستاتکتومی رادیکال (اغلب همراه با لنف آدنکتومی): امکان دارد پس از جراحی انجام پرتو درمانی برای بیمار تجویز شود.
 • پرتو درمانی خارجی: امکان دارد پس از این پرتو درمانی، درمان هورمونی نیز برای بیمار شروع شود.
 • پرتو درمانی داخلی به وسیله دانه های پرتو زا
 • انجام آزمایش بالینی سونوگرافی متمرکز با شدت بالا
 • انجام آزمایش بالینی کرایوسرجری
 • انجام آزمایش بالینی پرتو درمانی با اشعه پروتون
 • انجام آزمایش بالینی درمان فتودینامیک
 • انجام آزمایش بالینی درمان های جدید که از جمله آن ها می توان به هورمون درمانی پس از پروستاتکتومی رادیکال اشاره کرد.

درمان سرطان پروستات سطح 3

درمان استاندارد سرطان پروستات سطح 3 می تواند شامل موارد زیر شود:

 • پرتو درمانی خارجی: امکان دارد پس از این پرتو درمانی، درمان هورمونی نیز برای بیمار شروع شود.
 • پروستاتکتومی رادیکال (اغلب همراه با لنف آدنکتومی): امکان دارد پس از جراحی انجام پرتو درمانی برای بیمار تجویز شود.

مراقبت فعال: در صورت شروع سرطان، امکان دارد درمان هورمونی برای بیمار آغاز شود.

موارد درمانی جهت کنترل سرطان های محدود به پروستات و کاهش علائم ادراری می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • پرتو درمانی خارجی
 • پرتو درمانی داخلی به وسیله دانه های پرتو زا
 • هورمون درمانی
 • برش پروستات از طریق میزراه (TURP)
 • انجام آزمایش بالینی انواع جدید روش های پرتو درمانی
 • انجام آزمایش بالینی کرایوسرجری

درمان سرطان پروستات سطح 4

درمان استاندارد سرطان پروستات سطح 4 می تواند شامل موارد زیر شود:

 • هورمون درمانی
 • هورمون درمانی به همراه شیمی درمانی
 • درمان با دارو های بی فسفونات
 • پرتو درمانی خارجی: امکان دارد پس از این پرتو درمانی، درمان هورمونی نیز برای بیمار شروع شود.
 • پرتو درمانی با تابش امواج آلفا
 • انجام آزمایش بالینی پروستاتکتومی رادیکال به همراه ارکیکتومی

مراقبت فعال: در صورت شروع سرطان، امکان دارد درمان هورمونی برای بیمار آغاز شود.

    دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

            شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

آیا سرطان پروستات درمان دارد؟
3 (60%) 2 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دلینا جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید آقا دکتر من پدرم رفتن سونوگرافی که حجم پروستاتشون 83 سی سی و تومور مارکرشونم تو آزمایش بالاست بنظرتون خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   آزمایشتان را بفرستید

 • تصویر کاربر Simad جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر
  برای همسرمن سرطان پروستات تشخیص داده شده
  و ام آر آی پروستات نمره 5 و مشکلی در قسمتهای دیگه دیده نشده و اسکن استخوان هم خوب بوده . نمونه گیری هم ۷ =(3+4).بوده
  ولی در عرض دو ماه پی اس ای از 76به 150 رسیده
  ماخارج از ایران هستیم
  قرار بود برای عمل بیایم خدمت شما شما گفتید میتونید عمل کنید

  ولی دکترای اینجا میگن چون psa خیلی رفته بالا دیگه نباید جراحی بشه
  دکتر تورو خدا بگید باید چیکار کنیم .
  میگن هرمون درمانی ..نظرتون برامون مهمه
  ممنون.
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)

   هر دو کار را می‌شود کرد.هورمون درمانی هم انتخاب خوبی ست

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر
  ایا برای مریضی با سن 85 سال که با فلوتامید حدود 10 سال تحت درمان سرطان پروستات بوده است و PSA پایین داشته ولی درحال حاضر با بالا رفتن PSA به هورمون درمانی جواب نمی دهد، ارکیکتومی می تواند کمک کند و این عمل لازمست؟
  بسیار ممنون ارادتمند محسنی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   نه رادیو تراپی کمک کننده است
 • تصویر کاربر راد شنبه ۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدر من سرطان خون cll داره ، بعلت مشکلات ادراری به پزشک مراجعه کرد نتایج آزمایش و سونوگرافی و psa 9.2 و free psa 1.84 و حجم پروستات ۴۳.۲ و ناحیه کیستیک ۱۸×۱۴ میلی متر در ناحیه پری فرال پروستات مشاهده شد. برای تعیین نوع تومر پزشک درخواست نمونه برداری از پروستات داد. با توجه به بیماری قبلی پدرم نمونه برداری نیاز به تجهزات خاصی داره؟ ، و مشکلی برای پدرم ایجاد نمیکنه؟ و انجام این تست در شهرستان قابل اعتماد؟ یا لازم به مراکز مجهزتر مراجعه بشه. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر