ورزش برای درمان پروستات موثر است؟

همه ی ما از فواید فراوان ورزش کردن مطلع هستیم اما ورزش برای درمان پروستات و سرطان پروستات  چه میزان موثر است؟برای درمان پروستات و عوارض ناشی از عمل پروستات ورزش های خاصی باید انجام شود که در ادامه آمده است.

فعالیت بدنی می تواند سلامت جسمی و احساسی را بهبود بخشیده و موجب کنترل وزن، حفظ عضلات، کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و حفظ قدرت استخوان ها شود. فعالیت موجب کمک به تعادل و بهبود خواب و کاهش خستگی و اضطراب می شود. ورزش همچنین می تواند باعث کاهش عوارض بالقوه درمان سرطان پروستات شود.

ورزش مناسب برای پروستات

مطالعات نشان داده که در مردان با فعالیت بدنی منظم، خطر ابتلا به سرطان پروستات کمتر است. فعالیت شدید اثر بیشتری به ویژه در مورد خطر سرطان پروستات پیشرفته دارد. همچنین در مردان مبتلا به سرطان پروستات، فعالیت بدنی با بقای بهتر همراه است و مقدار متوسط ​​فعالیت شدید، حدود سه ساعت در هفته، بطور قابل توجهی بهبود سرطان پروستات را افزایش می دهد.

تمرینات Kegel  قبل و بعد از درمان پروستات

بسیاری از درمان های سرطان پروستات می تواند اثرات مضر روی بدن داشته باشد. هورمون درمانی می تواند منجر به پوکی استخوان و از دست دادن توده عضلانی شود که هر دو از طریق ورزش و تمرینات قدرتی بهبود می یابند. درمان های دیگر، مانند جراحی، می تواند بی اختیاری ادرار (عدم توانایی کنترل جریان ادرار) را ایجاد کند. تمرینات Kegel قبل و بعد از درمان سرطان پروستات باعث تقویت عضلات کف لگن می شود که می تواند بی اختیاری را بهبود بخشد.
هر برنامه ای برای فعالیت بدنی باید با وضعیت شخصی و سطح آمادگی جسمانی فرد متناسب باشد. قبل از شروع هر فعالیت ورزشی، با تیم پزشکی خود مشورت کنید.
ورزش کگل برای پروستات

حرکات ورزشی جهت پروستات

عضلات کف لگن از استخوان عانه در جلوی کشاله ران تا استخوان دنبالچه در پشت ادامه دارند و درست زیر پروستات هستند و از مثانه، پروستات و راست روده در لگن حمایت می کنند. با جراحی پروستات، با توجه به نزدیکی این عضلات به پروستات، ضعف عضلانی اجتناب ناپذیر است. با شروع به تقویت عضلات لگنی قبل از عمل، می توان ضعف عضلانی را کاهش داده و همچنین خطر ابتلا به بی اختیاری بعد از عمل پروستات را کاهش داد.
با انقباض عضلات کف لگن می توان جریان ادرار را متوقف کرد. راجع به بلند کردن پرینه، ناحیه بین بافت بیضه ها و راست روده، فکر کنید. برای تعیین این که آیا از عضلات درستی استفاده می کنید، می توانید به بالا رفتن آلت تناسلی در طول انقباض نگاه کنید. از تحت فشار قرار دادن خود اجتناب کنید. سعی کنید عضلات کف لگن را بدون سفت کردن مقعد یا عضلات شکمی تحریک کنید. هنگام تحت فشار قرار دادن این عضلات برای اولین بار، به پشت دراز بکشید و دستان خود را روی ناحیه تحتانی شکم قرار دهید. هنگام تحت فشار قرار دادن عضلات لگن، نباید حرکاتی زیر دستان خود احساس کنید.
اگر هنگام اجرای تمرینات Kegels (که در عکس بالا آمده) نشت ادراری افزایش یابد احتمالا نادرست انجام می دهید. متخصص فیزیوتراپیست میتواند با ارائه ارزیابی، مشاهده و بیو فیدبک به بهبود تقویت لگن کمک کند.

# ورزش قبل از عمل پروستات

برای راحتی می توانید تمرینات Kegel را دراز کشیده یا نشسته روی صندلی انجام دهید. کف لگن را برای 10 ثانیه منقبض کنید و سپس با استراحت 10 ثانیه ای ادامه دهید و پنج بار تکرار کنید این تمرین را سه بار در روز انجام دهید تا عمل جراحی انجام شود.

# ورزش بعد از عمل پروستات

پس از برداشتن کاتتر، با پرستار یا پزشک خود در مورد اینکه چه زمانی می توانید تمرینات Kegel را شروع کنید، صحبت کنید (یا چه زمانی تمرینات را شروع کنید اگر قبل از عمل جراحی انجام نمی دادید).
-با یک انقباض ملایم (کمتر از 100 درصد تلاش) شروع کنید. انقباض را برای مدت سه ثانیه نگه دارید و سپس 15 ثانیه ریلکس بمانید و این کار را سه بار در روز (در هر مرحله پنج مرتبه) تکرار کنید. هر روز شدت انقباضات را افزایش دهید. همچنین، زمان انقباض را با یک ثانیه افزایش و زمان ریلکسیشن را با یک ثانیه در روز کاهش دهید تا زمانی که به مدت 10 ثانیه نگه داشته و یک استراحت 10 ثانیه ای انجام دهید. پنج بار تکرار، سه بار در روز را ادامه دهید.
-گام بعدی این است که تمرینات را نشسته یا ایستاده انجام دهید. فواصل زمانی مشابه را همانطور که در بالا ذکر شد، با یک بازه 5 ثانیه ای انقباض و 15 ثانیه ریلکسیشن ادامه دهید و تا 10 ثانیه انقباض و 10 ثانیه ریلکسیشن پیش بروید.
کاهش تدریجی نشت ادرار و افزایش بازه های زمانی نیاز به ادرار کردن را متوجه خواهید شد. شما همچنین باید فوریت در ادرار کردن را حداقل 15 دقیقه به تاخیر بیاندازید و بدون نشت ادراری به سرویس بهداشتی بروید. اگر با افزایش دفعات ادرار یا نشت زیاد مشکل دارید، با پزشک مشورت کنید.

کاهش وزن با انجام ورزش

وزن اضافی را می توان با افزایش میزان متابولیسم استراحت (RMR) کاهش داد (میزان سوزاندن کالری در هنگام استراحت). RMR هر فرد 60 تا 75 درصد کالری روزانه فرد را تشکیل می دهد، بنابراین حتی افزایش کم RMR به سوزاندن کالری بیشتر کمک خواهد کرد. RMR به مقدار عضلات هر فرد ارتباط دارد.

عضلات 35 تا 50 برابر، کالری بیشتری نسبت به چربی می سوزانند. بنابراین اگر توده عضلانی را با تمرینات قدرتی و ورزش های هوازی افزایش می دهید، RMR افزایش خواهد یافت که می تواند از افزایش وزن جلوگیری کند یا حتی به کاهش وزن کمک کند.

تمرینات قدرتی

تمرینات قدرتی که تحت عنوان تمرینات مقاومتی هم شناخته شده است، می تواند موجب افزایش توده عضلانی و RMR شود و همچنین برای حفظ استخوان های سالم و بهبود تعادل مهم است و از افتادن جلوگیری می کند.
انواع تمرینات قدرتی عبارتند از تمرینات وزن، شنا و بارفیکس است. ورزش دراز نشست ممکن است نشتی ناشی از بی اختیاری استرسی را تشدید کند. با تیم پزشکی یا تراپیست فیزیکی خود در مورد سطح و نوع تمرینات قدرتی که برای شما ایمن است، صحبت کنید.
ورزش کردن

دوچرخه سواری و پروستات

تمرینات هوازی (مانند راه رفتن سریع، رقصیدن، پیاده روی، شنا، دویدن، دوچرخه سواری، تنیس و اسکی روی زمین) باعث افزایش مصرف کالری در طول تمرین و چند ساعت پس از تمرین می شود.
با انجام تمرینات هوازی، بدن شما در RMR خود کالری را به همراه کالری اضافی مورد نیاز برای ورزش های هوازی مصرف می کند. علاوه بر سوزاندن کالری، ورزش های هوازی به ویژه در افزایش سطح طبیعی آنتی اکسیدان ها و حذف مولکول های التهاب پروستات که باعث سرطان می شوند، موثر هستند.

چقدر ورزش برای درمان پروستات خوب است؟

مزایای سلامت فعالیت بدنی مستقیما با میزان فعالیت منظم مرتبط است. به طور کلی، هرچه بیشتر، بهتر است. شدت آن نیز اهمیت دارد، اما نیازی به شدید بودن برای مفید بودن ندارد. فعالیت فیزیکی فقط شامل باشگاه رفتن یا ورزش رفتن نیست، بلکه دوچرخه سواری، باغبانی و نیز انجام کارهای خانگی، بالا رفتن از پله ها و شغلی که فعالیت فیزیکی دارد را نیز شامل می شود.
کالج آمریکایی طب ورزشی توصیه می کند که بزرگسالان سالم حداقل دو و نیم ساعت ورزش های هوازی متوسط ​​در هفته، تمرینات قدرتی دو تا سه روز در هفته؛ و تمرینات تعادل، مهارتی، هماهنگی و انعطاف پذیری دو تا سه روز در هفته انجام دهند. با تیم پزشکی خود در مورد تمرینات مناسب و شدتی که آن را انجام می دهید، و اینکه چقدر باید تمرین کنید، مشورت کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

            شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کریمی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام ااقای دکتر میخواستم بدونم پیش اگهی سرطان پروستات با psa115که‌به‌غدد لنافوی سمت چپ لگن متاستاز داده ولی به استخوان ها متاستاز‌نداده چطور است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   با توجه به گزارش متاستاز های لگنی ، بهتره رادیوتراپی بشه
 • تصویر کاربر رحمان سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام و ارادت
  آقای دکتر من 39 سال سن دارم و چند روز قبل دچار احساس تکرر ادارار شدم اما سوزش ،درد، خون ، در ادرار مشاهده نشد همچنین درد در پهلوها و کمر و زیر شکم داشتم.الان بعد از 2 روز دردها کمتر شده و احساس تکرر ادار هم کم شده است.پاسخ سونوگرافی در 2 نوبت را خدمت شما جهت بررسی ارسال می گردد.خیلی نگران هستم و کلا شخص پر استرسی هستم.لطفا بررسی و در رابطه با درمان اعلام نظر فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   مشکلی نیست ، یه هفته قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت و شبی یک عدد کپسول تامسولوسین مصرف کنید
 • تصویر کاربر اكبر چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 304 مشاهده پرسش
  یک سال امنیک اسید شبی یک عدد مصرف کردم با سونو سال قبل یک نیم برابر بزرگتر شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   عدد psa شما خوبه. اگر با دارو علایم ادراریتون تحت کنترله ، دارو رو ادانه بدین
 • تصویر کاربر اكبر چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  یک سال امنیک اسید شبی یک عدد مصرف کردم با سونو سال قبل یک نیم برابر بزرگتر شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   اگر با دارو تحت کنترله ، مشکلی نیست. ولی دارو رو شبی یک عدد ادامه بدین
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت اقای دکتر...بنده ۳۱سالمه چند مدت احساس درد در ناحیه شکم داشتم چون قبلا چربی کبد گرید دو داشتم و رفتم سونو کامل انجام دادم گفت کبد مشکلی نداره ولی پروستات به سایز پنجاه رسیده گفت اگر رو عرض بزرگ میشد باعث انسداد میشد ولی من مشکل ادرار زیاد ندارم فقط درد در بیضه سمت راست و مثانه سمت راست بیشتر حالت دلدرد خفیف برام اورده لطفا راهنمایی کنیددرضمن تو کمر من پلاتین هست بالای دنبالیچه ولی یادم رفته بود به سونو بگم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   شلام علایم شما پروستاتیت (التهاب پروستات) می باشد. بهترین درمان آن قرص افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرمی هر ۱۲ ساعت می باشد. مدت درمان ۳۰ تا ۴۵ روز است. از مصرف ادویه جات و فلفل و کافیین و قهوه و نوشابه و سیر و پیاز پزهیز کنید.
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  سلام‌مدت‌پنج‌ماه‌هست‌که‌عمل‌انجام‌شده‌وهنوزسوزش‌داردوتکرارادار‌لطفا‌راهنمای‌فرماید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام، چه عملی؟
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  ۲۱ سالمه و فکرمیکنم پروستاتم بزرگ شده به طوری که جدیدا نگه داشتن مدفوع برام سخت شده و گاهی اوقات کنترلی ندارم روش
  نظرتونو میخاستم بدونم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام پروستات به مدفوع خیلی مرتبط نیست
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  ۲۱ سالمه و فکرمیکنم پروستاتم بزرگ شده به طوری که جدیدا نگه داشتن مدفوع برام سخت شده و گاهی اوقات کنترلی ندارم روش
  نظرتونو میخاستم بدونم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام سونوگرافی بدید جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰ ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰
 • تصویر کاربر س دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر بنده 50ساله بیش از 4ماه است سورش دارم و مراجعخ کردم به ارولوزی و سونوگرافی و ازمایش که اندازه پروستات11 و pas کمتراز نیم می باشد ودکتراظهار داشتند که التهاب پروستات دارم و داروداده لیکندردشدید درمقعدو الت دارم بنطر ت چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  سلام من سال قبل هنگام ارضا شدن خون در منی دیدم و تکرر ادرار داشتم گاهی هم فقط حس ادرار بود دکتر قرص تامسولوسین داد خوب شدم الان بعد گذشت یک سال احساس ورم میکنم و نیاز به دفع ادرار لطفا جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام سن؟
درحال دریافت اطلاعات