ورزش برای درمان پروستات موثر است؟

همه ی ما از فواید فراوان ورزش کردن مطلع هستیم اما ورزش برای درمان پروستات و سرطان پروستات  چه میزان موثر است؟برای درمان پروستات و عوارض ناشی از عمل پروستات ورزش های خاصی باید انجام شود که در ادامه آمده است.

فعالیت بدنی می تواند سلامت جسمی و احساسی را بهبود بخشیده و موجب کنترل وزن، حفظ عضلات، کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و حفظ قدرت استخوان ها شود. فعالیت موجب کمک به تعادل و بهبود خواب و کاهش خستگی و اضطراب می شود. ورزش همچنین می تواند باعث کاهش عوارض بالقوه درمان سرطان پروستات شود.

ورزش مناسب برای پروستات

مطالعات نشان داده که در مردان با فعالیت بدنی منظم، خطر ابتلا به سرطان پروستات کمتر است. فعالیت شدید اثر بیشتری به ویژه در مورد خطر سرطان پروستات پیشرفته دارد. همچنین در مردان مبتلا به سرطان پروستات، فعالیت بدنی با بقای بهتر همراه است و مقدار متوسط ​​فعالیت شدید، حدود سه ساعت در هفته، بطور قابل توجهی بهبود سرطان پروستات را افزایش می دهد.

تمرینات Kegel  قبل و بعد از درمان پروستات

بسیاری از درمان های سرطان پروستات می تواند اثرات مضر روی بدن داشته باشد. هورمون درمانی می تواند منجر به پوکی استخوان و از دست دادن توده عضلانی شود که هر دو از طریق ورزش و تمرینات قدرتی بهبود می یابند. درمان های دیگر، مانند جراحی، می تواند بی اختیاری ادرار (عدم توانایی کنترل جریان ادرار) را ایجاد کند. تمرینات Kegel قبل و بعد از درمان سرطان پروستات باعث تقویت عضلات کف لگن می شود که می تواند بی اختیاری را بهبود بخشد.
هر برنامه ای برای فعالیت بدنی باید با وضعیت شخصی و سطح آمادگی جسمانی فرد متناسب باشد. قبل از شروع هر فعالیت ورزشی، با تیم پزشکی خود مشورت کنید.
ورزش کگل برای پروستات

حرکات ورزشی جهت پروستات

عضلات کف لگن از استخوان عانه در جلوی کشاله ران تا استخوان دنبالچه در پشت ادامه دارند و درست زیر پروستات هستند و از مثانه، پروستات و راست روده در لگن حمایت می کنند. با جراحی پروستات، با توجه به نزدیکی این عضلات به پروستات، ضعف عضلانی اجتناب ناپذیر است. با شروع به تقویت عضلات لگنی قبل از عمل، می توان ضعف عضلانی را کاهش داده و همچنین خطر ابتلا به بی اختیاری بعد از عمل پروستات را کاهش داد.
با انقباض عضلات کف لگن می توان جریان ادرار را متوقف کرد. راجع به بلند کردن پرینه، ناحیه بین بافت بیضه ها و راست روده، فکر کنید. برای تعیین این که آیا از عضلات درستی استفاده می کنید، می توانید به بالا رفتن آلت تناسلی در طول انقباض نگاه کنید. از تحت فشار قرار دادن خود اجتناب کنید. سعی کنید عضلات کف لگن را بدون سفت کردن مقعد یا عضلات شکمی تحریک کنید. هنگام تحت فشار قرار دادن این عضلات برای اولین بار، به پشت دراز بکشید و دستان خود را روی ناحیه تحتانی شکم قرار دهید. هنگام تحت فشار قرار دادن عضلات لگن، نباید حرکاتی زیر دستان خود احساس کنید.
اگر هنگام اجرای تمرینات Kegels (که در عکس بالا آمده) نشت ادراری افزایش یابد احتمالا نادرست انجام می دهید. متخصص فیزیوتراپیست میتواند با ارائه ارزیابی، مشاهده و بیو فیدبک به بهبود تقویت لگن کمک کند.

# ورزش قبل از عمل پروستات

برای راحتی می توانید تمرینات Kegel را دراز کشیده یا نشسته روی صندلی انجام دهید. کف لگن را برای 10 ثانیه منقبض کنید و سپس با استراحت 10 ثانیه ای ادامه دهید و پنج بار تکرار کنید این تمرین را سه بار در روز انجام دهید تا عمل جراحی انجام شود.

# ورزش بعد از عمل پروستات

پس از برداشتن کاتتر، با پرستار یا پزشک خود در مورد اینکه چه زمانی می توانید تمرینات Kegel را شروع کنید، صحبت کنید (یا چه زمانی تمرینات را شروع کنید اگر قبل از عمل جراحی انجام نمی دادید).
-با یک انقباض ملایم (کمتر از 100 درصد تلاش) شروع کنید. انقباض را برای مدت سه ثانیه نگه دارید و سپس 15 ثانیه ریلکس بمانید و این کار را سه بار در روز (در هر مرحله پنج مرتبه) تکرار کنید. هر روز شدت انقباضات را افزایش دهید. همچنین، زمان انقباض را با یک ثانیه افزایش و زمان ریلکسیشن را با یک ثانیه در روز کاهش دهید تا زمانی که به مدت 10 ثانیه نگه داشته و یک استراحت 10 ثانیه ای انجام دهید. پنج بار تکرار، سه بار در روز را ادامه دهید.
-گام بعدی این است که تمرینات را نشسته یا ایستاده انجام دهید. فواصل زمانی مشابه را همانطور که در بالا ذکر شد، با یک بازه 5 ثانیه ای انقباض و 15 ثانیه ریلکسیشن ادامه دهید و تا 10 ثانیه انقباض و 10 ثانیه ریلکسیشن پیش بروید.
کاهش تدریجی نشت ادرار و افزایش بازه های زمانی نیاز به ادرار کردن را متوجه خواهید شد. شما همچنین باید فوریت در ادرار کردن را حداقل 15 دقیقه به تاخیر بیاندازید و بدون نشت ادراری به سرویس بهداشتی بروید. اگر با افزایش دفعات ادرار یا نشت زیاد مشکل دارید، با پزشک مشورت کنید.

کاهش وزن با انجام ورزش

وزن اضافی را می توان با افزایش میزان متابولیسم استراحت (RMR) کاهش داد (میزان سوزاندن کالری در هنگام استراحت). RMR هر فرد 60 تا 75 درصد کالری روزانه فرد را تشکیل می دهد، بنابراین حتی افزایش کم RMR به سوزاندن کالری بیشتر کمک خواهد کرد. RMR به مقدار عضلات هر فرد ارتباط دارد.

عضلات 35 تا 50 برابر، کالری بیشتری نسبت به چربی می سوزانند. بنابراین اگر توده عضلانی را با تمرینات قدرتی و ورزش های هوازی افزایش می دهید، RMR افزایش خواهد یافت که می تواند از افزایش وزن جلوگیری کند یا حتی به کاهش وزن کمک کند.

تمرینات قدرتی

تمرینات قدرتی که تحت عنوان تمرینات مقاومتی هم شناخته شده است، می تواند موجب افزایش توده عضلانی و RMR شود و همچنین برای حفظ استخوان های سالم و بهبود تعادل مهم است و از افتادن جلوگیری می کند.
انواع تمرینات قدرتی عبارتند از تمرینات وزن، شنا و بارفیکس است. ورزش دراز نشست ممکن است نشتی ناشی از بی اختیاری استرسی را تشدید کند. با تیم پزشکی یا تراپیست فیزیکی خود در مورد سطح و نوع تمرینات قدرتی که برای شما ایمن است، صحبت کنید.
ورزش کردن

دوچرخه سواری و پروستات

تمرینات هوازی (مانند راه رفتن سریع، رقصیدن، پیاده روی، شنا، دویدن، دوچرخه سواری، تنیس و اسکی روی زمین) باعث افزایش مصرف کالری در طول تمرین و چند ساعت پس از تمرین می شود.
با انجام تمرینات هوازی، بدن شما در RMR خود کالری را به همراه کالری اضافی مورد نیاز برای ورزش های هوازی مصرف می کند. علاوه بر سوزاندن کالری، ورزش های هوازی به ویژه در افزایش سطح طبیعی آنتی اکسیدان ها و حذف مولکول های التهاب پروستات که باعث سرطان می شوند، موثر هستند.

چقدر ورزش برای درمان پروستات خوب است؟

مزایای سلامت فعالیت بدنی مستقیما با میزان فعالیت منظم مرتبط است. به طور کلی، هرچه بیشتر، بهتر است. شدت آن نیز اهمیت دارد، اما نیازی به شدید بودن برای مفید بودن ندارد. فعالیت فیزیکی فقط شامل باشگاه رفتن یا ورزش رفتن نیست، بلکه دوچرخه سواری، باغبانی و نیز انجام کارهای خانگی، بالا رفتن از پله ها و شغلی که فعالیت فیزیکی دارد را نیز شامل می شود.
کالج آمریکایی طب ورزشی توصیه می کند که بزرگسالان سالم حداقل دو و نیم ساعت ورزش های هوازی متوسط ​​در هفته، تمرینات قدرتی دو تا سه روز در هفته؛ و تمرینات تعادل، مهارتی، هماهنگی و انعطاف پذیری دو تا سه روز در هفته انجام دهند. با تیم پزشکی خود در مورد تمرینات مناسب و شدتی که آن را انجام می دهید، و اینکه چقدر باید تمرین کنید، مشورت کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

            شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اميري دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقاي دكتر كرمي من داراي 57 سال دارم و طبق سونوگرافي انجام شده حجم پروستاتم 33cc ميباشد. آيا اين طبيعي ميباشد و يا بايد درمان شوم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   ازمایش پی اس ا دهید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر آرش دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.پسری 25 ساله و مجرد هستم. حدود 4 ماهه که دچار تکرر ادرار، ضعیف بودن جریان ادرار، گاهی دوشاخه شدن ادرار و درد شکمی هستم. دکتر رفتم، آزمایش و سونوگرافی نوشت.حجم پروستات 29 سی سی و باقیمانده ادرار 0 سی سی.دکتر داروهای زیر رو برام تجویز کرد:
  - تاوانکس 500 برای 12 روز که تمام شدن
  - قطره ی پروستاتان که این قطره هم کامل مصرف کردم
  -پروترال 0/4 که این قرص رو هنوز مصرف میکنم.
  دکتر این داروها روی وضعیتم اصلا تاثیری نداشتن. به خاطر تکرر ادرار (هر ساعت یکبار) نمیتونم زیاد بیرون برم و این مشکل زندگیم دچار اختلال کرده.
  دکتر حجم پروستات برای این سن نرماله؟ مشکلم جدیه که داروها تاثیرگذار نبودن؟
  این بیماری قابل درمان هست؟ و من باید چی کار کنم؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   در سن شما بیماری پروستات نداریم
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر حدودا 1 ماه پیش متوجه شدم که دچار عفونت باکتریایی ایکولای مثانه و پرستات شدم. بعد مراجعه پیش متخصص عفونی و درمان با آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین (۵ روز اول تزریقی و ۱۰ روز بعدی با قرص)، مجدداً آزمایش دادم و جواب منفی و هیچ گونه باکتری در ادرار بنده مشاهده نشد. در طی درمان به دلیل درد ناحیه مثانه، سیکلوسیب و تامسولوزین مصرف میکردم. که بعدا متوقف کردم. الان از دوباره درد ناحیه مثانه دارم.
  مخصوصاً بعد از هر بار نزدیکی این درد موضعی ظاهر میشه. کمی درد میگیرد بعد متوقف میشه.
  ادرار هم دارم ولی مثل قبل با شدت نیست و آرام می آید بیرون.
  ممنون میشم راهنمایی ام بکنید. اگه نیاز به مراجعه یا آزمایش دارم بفرمایید تا انجام دهم.
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   اکر زیر ۴۰ سال هستید داروها را قطع کنید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام من ۴۶ سالمه وسوزش پروستات دارم پارسال هم چند‌وقتی سوزش داشتم دکتر‌رفتم سونوگرافی دادم پروستاتم ۲۴ بود psa هم زیر ۴ بود بعد مدتی خوب شدم‌باز الان یک هفته است که سوزشم شروع شده در ضمن مشکل نعوظ ناقص دارم لطفا مرا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر صادق پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خدا قوت رفتم سونو
  پروستات به ابعاد 40.38.41میباشد به حجم تقریبی 33ccلطفا بفرمایید پروستات من طبیعی است ؟ اگر نه چ کنم درمان گیاهی رو توصیه میکنید؟ سن 34سال مثانه هم کاملا تخلیه نمیشوم یعنی معمولا دوباره به دستشویی میرم بعد هر نوبت ادراری
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ۳۱ سالمه مجرد هستم. پروستاتم به اندازه ۲۴ mm بزرگ شده. آیا مشکل خاصی نداره در این سن با توجه به اینکه مجردم هستم پروستاتم بزرگه؟ ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر اسماعیل پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر من 5ماه هست که به التهاب پروستات دچار شدم که قبل از بیماری سنگ کلیه دفع کردم سنگ در مجاری گیر کرد که بافشار دفع کردم چند سری دکتر رفتم که بد از خوب شدم دباره بیماریم برگشته باید چیکار کنم ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   اب زیاد بخورید کافی است
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ارادت به خدمت دکتر باقی مانده ادار 33 cc وحجم پرستات 58cc می باشد وسن من هم 68 سال می باشد باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   ازمایش psaبدهید
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  همسر بنده دچار درد زیر شکم.. درد بین مقعد و بیضه.. درد در کشاله ران می باشد به پزشک مراجعه کردیم سیبرو فلوکساسین و افوفلوکساسین تجویز کردن در طول دوره مصرف کمی بهترن اما بعد از دوره مصرف دوباره درد و اذیت شروع میشه.. نظرتون رو میخواستم بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   این دردها بیشتر عصبی است
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام..کوچیک شدن بیضه چپ،تکرر ادرار،درد در بیضه ها بخصوص بیضه چپ و کلیه درد،بی میلی به ارتباط جنسی نشانه چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   باید معاینه شوید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر