چه غذاهایی برای پروستات مضرند؟

پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه و به اندازه یک گردوی کوچک است. پروستات در ابتدای مجرای ادراری قرار دارد. با بالا رفتن سن، سلامت پروستات به خطر میافتد. عوامل زیادی بر سلامت پروستات تاثیر گذار هستند که یکی از آنها تغذیه است. دراین مقاله به بررسی مواد غذایی مضر برای پروستات میپردازیم.


غذاهای مضر برای بزرگی پروستات چه هستند؟در این مقاله 8 مواد غذایی مضر برای پروستات آمده است، که فرد با کاهش مصرف آنها میتواند تا حدودی از بیماری های پروستات از جمله سرطان پروستات جلوگیری کند. باید به این نکته توجه کرد که این مواد غذایی شامل سایر مواد مورد نیاز بدن نیز هستند و عدم مصرف آنها میتواند بدن را با مشکلات جدی مواجه کند.

گوشت قرمز

در زیر لیستی از غذاهای مضر برای پروستات را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم:

گوشت قرمز و پروستات

سازمان جهانی سلامت، گوشت‌های فرآوری شده، از قبیل سوسیس و کالباس را در رده اول مواد سرطان‌زا قرار داد. این مواد عامل سرطان پروستات هستند. گوشت قرمز مانند گوشت گوسفند و گاو موجب بروز سرطان می‌شوند. این نتایج پس از بررسی و مطالعه ی 800 مورد، توسط گروهی بین‌المللی متشکل از 22 دانشمند از 10 کشور دنیا به‌دست‌آمده است.

مصرف گوشت قرمز، خط ابتلا به سرطان را افزایش میدهد و نیز باعث رشد سلول‌های سرطانی می‌شود. برای حل این مشکل توصیه می‌شود گوشت ارگانیک را جایگزین گوشت‌های آنتی‌ بیوتیک‌دار و هورمونی کنید. همچنین توصیه می‌گردد، مصرف گوشت را به حداقل و هفته‌ای یک‌بار کاهش دهید.

خطر افزایش سرطان پروستات با مصرف سوسیس و کالباس

نتایج بعدی که متعاقباً در نشریه‌های پیشگیری از سرطان منتشر شد نشان میداد که مصرف گوشت قرمز و فرآورده‌های آن از قبیل سوسیس و کالباس باعث افزایش خطر سرطان پروستات در مردان می‌شود. همچنین برای کسانی که قبلاً به این بیماری مبتلا بوده‌اند، خطرناک است.

مرغ

گوشت مرغ مواد غذایی مضر برای پروستات

دکتر مایکل گریگور به دلیل آسیب به‌ سلامتی، به‌ شدت مخالف مصرف گوشت مرغ است. مصرف گوشت مرغ به‌صورت سرخ‌شده، کبابی و دودی به دلیل افزایش خطر سرطان پروستات هرگز به آقایان توصیه نمی‌گردد.

افزایش سرطان پروستات با مصرف گوشت سفید

در مطالعه‌ای که بر روی 1294 مرد مبتلا به سرطان پروستات صورت گرفت، نشان داده شد، مصرف گوشت سفید به‌ خصوص همراه با پوست، جز مواد غذایی مضر برای پروستات به حساب می آید و همچنین خطر ابتلا به سرطان پروستات را تا دو برابر افزایش میدهد.

هتروسیکلیک آمین و موتاژن به مقدار بسیار زیادی در پوست تخم مرغ وجود دارند. در آزمایشی که بر روی موش‌های آزمایشگاهی صورت گرفت، ثابت شد، هتروسیکلیک آمین‌ها یکی از عوامل سرطان پروستات است که موجب آسیب به سلول‌های DNA و بافت پروستات می‌شود.

همان‌طور که پیشتر گفته شد توصیه می‌شود مصرف گوشت را به هفته‌ای یک‌بار کاهش دهید و تا حد امکان از گوشت مرغ ارگانیک به‌جای مرغ آنتی‌بیوتیک‌دار و هورمونی استفاده کنید، همچنین از طبخ و سرو مرغ همراه با پوست جدا خودداری کنید.

تخم مرغ

سرطان پروستات و تخم مرغ

تخم مرغ از مواد غذایی مضر برای پروستات است که به‌ عنوان منبعی از کولین به شمار میرود. این ماده در بسیاری از بافت‌های حیوانی و گیاهی وجود دارد و از عواملی است که خطر ابتلا به سرطان پروستات را دو برابر می‌کند. هر تخم‌مرغ پخته‌شده شامل 300 میلی‌گرم کولین است.

محققان براین باورند هرچه میزان سطح کولین افزایش یابد به همان میزان، خطر ابتلا به سرطان پروستات نیز افزایش می‌یابد. در مطالعاتی که بر روی 47,896 مرد انجام شد، ثابت شد مصرف بالا کولین منجر به سرطان پروستات بدخیم می‌شود. توصیه میشود مصرف تخم مرغ را تا حد امکان کاهش دهید و در وعده های صبحانه به جای تخم مرغ از سبزی های تازه استفاده کنید.

لینیات

ادویه جات مضر برای پروستات

فلفل قرمز خاصیت های بسیاری دارد مانند باز کردن رگ ها و کمک به رابطه جنسی خوب. اما برای کسانی که سرطان پروستات دارند مصرف این ادویه ممکن است مضر باشد.

پروستات و ماست

در مطالعات بسیاری رابطه بین مصرف لبنیات و سرطان پروستات مورد بررسی قرار گرفته است. در مطالعه‌ای که به‌ تازگی بر روی 142,251 مرد انجام شد، رابطه بین افزایش خطر سرطان پروستات و مصرف لبنیات و پروتئین لبنی بررسی شد.

در مطالعه‌ای دیگر که در سال 2016 انجام شد، تأثیر هورمون‌های موجود در لبنیات و نقش آن در سرطان پروستات مورد بررسی قرار گرفت.

تمام نتایجات حاکی از آن بود که هورمون‌ آستروئیدی موجود در لبنیات، موجب تأثیرهای بیولوژیکی بر روی انسان ها و جانداران میشود. پیشنهاد می‌گردد برای تأمین کلسیم به سراغ منابع غنی کلسیم غیر لبنی بروید. شیربرنج و شیربادام سرشار از کلسیم غیر لبنی هستند.

سوالی که برای شما عزیزان مطرح است این است که برای پروستات چی بخوریم؟ جهت کسب اطلاعات بیشر و آشنایی با مواد غذایی مفید برای پروستات بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

برای پروستات چه بخوریم؟

شکر

شکر

شکر از مواد غذایی مضر برای پروستات است. در تحقیقاتی که توسط آکادمی خوراک و تغذیه به عمل آمد، نشان داده شد، مصرف شکر باعث بالا رفتن سطح انسولین و موجب رشد سلول‌های سرطانی و خطر ابتلا به بیماری‌های جدی دیگر می‌شود.

از آنجایی که سلول‌های سرطانی بیشتر گیرنده‌های انسولین را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند، نسبت به شکر واکنش داده و موجب رشد بیش‌ از حد این سلول‌ها می‌شوند.

شکر همچنین موجب چاقی و اضافه‌ وزن می‌شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان را افزایش می دهد. مصرف شکر به‌ صورت کربوهیدرات‌های تصفیه‌ شده و شکر خالص نیز می‌تواند موجب ابتلا به بیماری‌های نامبرده شود.

با توجه به برچسب‌های موجود بر روی مواد غذایی مختلف، توصیه می‌شود موادی را انتخاب کنید که سطح شکر کمتری دارند. همچنین شیرین‌کننده‌های طبیعی را جایگزین شکر کنید.

موادغذایی کنسرو شده

بسیاری از مواد غذایی کنسرو شده، حاوی سمی هستند که موجب سرطان پروستات می‌شود. در تحقیقات نشان داده شد که سم موجود در مواد غذایی کنسرو شده، موجب سرطان پروستات در آقایان و سرطان سینه در بانوان می‌شود.

در تحقیقاتی دیگر ثابت شد، اسپرم‌ها بر اثر سم موجود در مواد غذایی کنسرو شده، آسیب می بینند و یا از بین میروند. در نتیجه توصیه می‌شود از مواد غذایی تازه و مواد غذایی بدون نگه‌ دارنده استفاده کنید.

سویا

سویا

سویا از مواد غذایی مضر برای پروستات است و به  دلایل متعددی باید از مصرف سویا و محصولات آن اجتناب کرد. یکی از دلایل به خاطر دانه‌های سویای اصلاح‌ شده است که در دراز مدت باعث آسیب می‌گردد.

از دلایل دیگر، محصولات تخمیر نشده ی سویا است که باعث تحریک استروژن در مردها و تداخل در میزان تستوسترون و استروژن می‌شود. ایزوفلاونس موجود در سویا یکی دیگر از دلایل است که موجب تداخل در میزان هورمون‌ها و تحریک سلول‌های سرطانی می‌شود.

توصیه می‌گردد از مصرف سویا و محصولات آن برای پیشگیری از سرطان پروستات خودداری کنید. همچنین قبل از خرید مواد غذایی به نوع پروتئین‌های موجود در آن دقت کنید.

آیا سرطان پروستات کشنده است؟ آیا سرطانم پروستات درمان دارد؟ جهت آشنایی با روش ههای درمان سرطان پروستات می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

چربی های اشباع شده

گوشت، لبنیات و مواد سرخ‌شده در آسیب به پروستات و قلب نقش ویژه‌ای دارند. در مطالعات نشان داده شد که درصد بالای چربی‌های اشباع، موجب آسیب به اسپرم‌ها می‌شود.

مصرف مواد غذایی حاوی چربی‌های اشباع‌ شده مثل سیب‌ زمینی سرخ‌کرده، دونات، مرغ و ماهی به دلیل داشتن درصد بالای آلدئیدها، هتروسیکلیک آمین‌ها و آکریلامیدها فرد را در معرض بیشتر سرطان پروستات قرار می‌دهند. توصیه می‌شود از خوردن غذاهای چرب اجتناب کنید و تا حد امکان از برنامه رژیم غذایی خود آنها را حذف کنید.

ماهی های پرورشی

ماهی های پرورشی

همچون گوشت های غیر ارگانیک، ماهی های پرورشی نیز تحت مراحلی درمانی و خاص قرار می گیرند تا این محصولات را به مدت طولانی تری تازه نگه دارند و ظاهر آن ها نیز زیباتر شود و از همه مهمتر اینکه قیمت فروش محصول نیز مقرون به صرفه و پرطرفدار باشد.

متاسفانه تمامی این موارد و فراوری ماهی های پرورشی بدین معنا است که مشتری از خوردن یک ماده غذایی سالم و مقوی محروم خواهد بود.

مواد غذایی خاصی که به ماهی های پرورشی داده می شود سرشار از آلاینده ها هستند و به دلیل جمعیت زیاد ماهی ها در محیط پرورشی بدین معنا است که هرگونه بیماری یا ویروسی به سرعت بین همه ماهی ها گسترش پیدا می کند.

در کنار این موضوع، صاحبان این مکان های پرورش ماهی سعی می کنند جهت از بین بردن بیماری هایی که روش های فراوری خودشان منجر به ایجادشان شده، از آنتی بیوتیک ها استفاده کنند.

در کنار این موضوع که ماهی های پرورشی در حالت عادی میزان ویتامین D و امگا 3 کمی دارند، پس بهتر است به سراغ ماهی های ارگانیک نظیر سالمون و تونا برویم که قطعا ارزش غذایی بالایی داشته و از هیچ پروسه فراوری و آنتی بیوتیک خاصی در آن ها استفاده نشده است.

روغن های حرارت دیده (روغن گرم)

روغن های گیاهی نظیر کانولا، ذرت و سویا زمانی برای قلب افراد مفید هستند که پخته نشده باشند. اما زمانی که شما آن ها را در دمای بالا داغ می کنید، این روغن ها تبدیل به یکی از بدترین مواد برای عضله قلب و در مجموع بدن شما می شوند.

دمای بالا به این روغن های گیاهی آسیب می زند و کیفیت آن را به شدت پایین می آورد. دمای بالا می تواند کلسترول خوب HDL را خیلی زود تبدیل به کلسترول بد LDL کرده و منجر به بروز سرطان و بیماری های قلبی شود.

به جای آن، روغن نارگیل را برای غذا پختن مورد استفاده قرار دهید. این نوع روغن بر اثر گرمای زیاد آسیبی نمی بیند و کیفیت اولیه خود را حفظ خواهد کرد و ضریب سرطان زا بودن آن پایین است. از روغن سبزیجات و روغن زیتون برای سالاد خود استفاده کنید که نیازی به پخته شدن و دمای بالا ندارد.

دکتر حسین کرمی متخصص پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب آقای دکتر برای التهاب عفونی پروستات جدا از ادویه جات مواد اسیدی مثل پرتقال و انار ترش هم مضراست؟ آخه من تازگیا پروستاتم عفونت کرده حس میکنم بعد خوردن این میوه ها یکم دردم میاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 4 هفته پیش)
   در صورت التهاب پروستات بهترین درمان آن قرص افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرمی هر ۱۲ ساعت می باشد. مدت درمان ۳۰ تا ۴۵ روز است. از مصرف ادویه جات و فلفل و کافیین و قهوه و نوشابه و سیر و پیاز پزهیز کنید.
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت جناب پروفسور کرمی.اینجانب 38سال سن دارم والان حدود 18روز درگیر تکرر ادرار هستم وبعد از رفتن به سرویس بهداشتی دوباره احساس دستشویی دارم.ی حس بسیار آزار دهنده در مثانه وبعضا در آلت تناسلی دارم.دوبار سونوگرافی شدم جواب ب نفع پروستاتیت بوده .سی تی از شکم و لگن نرمال بوده آزمایشpsaنرمال بوده عکس از مجاری ادراری نرمال بوده . تقریباً ۲هفته سفکسیم و سیپرو استفاده کردم ۶عدد آمپول آمیکاسین به تجویز پزشک و هر شب ی عدد پرازوسین. کشت ادرار هم منفی .اما متاسفانه هنوز مشکل برطرف نشد ه .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   شلام علایم شما پروستاتیت (التهاب پروستات) می باشد. بهترین درمان آن قرص افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرمی هر ۱۲ ساعت می باشد. مدت درمان ۳۰ تا ۴۵ روز است. از مصرف ادویه جات و فلفل و کافیین و قهوه و نوشابه و سیر و پیاز پزهیز کنید.
 • تصویر کاربر غلام دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام 9 سال پیگیر بارداری تعدادوحرکت اسپرم ضعیف هست ایاقهوه تلخ کافین بالا برای اسپرم خوب هست یانه وهمچنین برای پروستات
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 5 ماه پیش)
   توصیه نمیشه
 • تصویر کاربر سمانه شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام
  اقای دکتر عزیز پدرم با psa 72 مراچعه به پزشک داشتن که بیوبسی انجام دادن و نتیجه سرطان پروتات گرید ۴ و گلیسون ۸ بودن ک در اسکن هسته ای مشکوک به متاساز لگن بودن ولی در سی تی و ام آر آی فقط پروستات نشون داده که پزشک گفتن متاستاز ندارن و ۴۰ جلسه پرتو درمانی انجام دادن بعد یک ماه از گذشت پرتو درمانی براشون امپول زومتا تجویز کردن
  بعد تزریق زومتا خیلی بدن درد شدید داشتن که با گذشت دو سه روز بهتر شدن تا ماه بعد تزریق کنن . علت اینکه زومتا تجویز شده چی میتونه باشه یعنی متاستاز داده که این دارو تجویز شده ممنون میشم کمکمون کنید و به سوالمون پاسخ بدید متاسفانه پزشک خودشون به ما جواب نمیدن تا از نگرانی در بیایم . ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   متاسفانه متاستاز داده.و این درمان ها درمان کننده کمکی هستند و درمان قطعی نیستن
 • تصویر کاربر ارش دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  بنده دردپروستات دارم که باعث میشه میل جنسی کم بشه نعوظ بهم میخوره تاحدیکه نغوظ نداشته باشم پیش دکتر رفتم دوماه ترازوسین استفاده دردعمومیم خوب شدولی بهبودی پیدانکردم هروقت بپشت بخوابم سریع بایدبرم دسشویی اگه نرم کلیه هابهش فشارمیادمیشه راهنمایی بفرمایدچکارکنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام سن؟
  2. تصویر کاربر ارش شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سن 36سالمه آزمایش مربوط psaدادم سالم حجم پروستات 23.5بوده مدتیه درگیرم ولی خوب نمیشه واین رو ریتم جنسیم تاثیر گذاشته حتی اختلال در نعوظ وباعث کم میلی جنسی
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام ترازوسین مصرف نکنید.اگه مشکل قلبی ندارید قبل رابطه جنسی قرص تادالافیل ۱۰ دو ساعت قبل نزدیکی میل کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جعفر شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام 50 سال دارم سه سال پیش نفروکتومی کلیه چپ شدم توسط شما،درحالحاضر پروستات درحال رشد میباشد حجم 39 عدم نعوظ کامل هم دارم لطفا راهنمایی کنیدچیکار کنم پروستات ونعوظ خوب بشه با تشکر عزتی از اردبیل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام در صورتی که کاهش فشار ادرار دارید کپسول تامسولوسین عصر ها یک عدد میل کنید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آلان مدت4 سال مشکل پروستات دارم رفتم دکتر برام سونو نوشت انجام دادم اندازه پروستات 23 مثانه پر 400 سی سی مثانه خالی درحد5 سی سی رانشان داد آزمایش ادرار مشکلی نداشت و دکتر برای من سیپرو تجویز کرد وگفتند شما پروستاتیت دارید وآنتی بیوتیک مصرف کردم بهتر شدم ولی باز بعد مدتی همجواری شدم الان سوزش دارم فشارادار ضعیف شده گرفتگی زیر شکم دارم آقای دکتر الان تقریبا 4 سال این مشکل رادارم درضمن سن من 38 سال دیگه خسته شدم آقای دکتر لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.
 • تصویر کاربر وفایی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  به علت بزرگی پروستاد به پزشک مراجعه کردم دوبار ویزیت شدم هر دفعه دارو تجویز شد..چند روز خوبه مشکلی نیست یکباره سوزش ادرار و درد زیر شکم گاهی هم از قسمت معقد سوزش خفیف دارم درضمن کلیه سمت چپم هم بزرگ شده و سنگسازه.چه اقدامی باید بکنم؟
  ممنون میشم راهنمایی بکنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام سن؟
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام
  من۵۴سالمه اندازه پروستات۴۲*۴۳*۴۷وحجم آن۴۲سی سی آیامشکلی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   در صورتی که مشکل ادراری ندارید خیر
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ۲۴ سالمه و متاهل سنگ حالب لیزر کردم بعد یک ماه سوزش و دیگه درد و سوزش سر آلت بطوری ک انگار سر آلتم‌ له شده و لوله داخلش درد داره و تکرر ادار و احساس پرش ادار ب داخل آلتم و سوزش بعد از رابطه،ک با سی تی اسکن وسونوگرافی کلیه و مثانه و پرستات و آزمایش خون و ادرار،مشکلی دیده نشد ولی اعلاءمم ادامه داشت بعد سیستوسکوپی پزشک مختصر چرک و التهاب مجاری پرستات دید.الان بعد ۳ ماه مصرف انواع انتی بیوتیک و قرص ترازوسین و تامسولوسین و فنازومکس یه چند روز علاءم کمتر بعد اوج میگیره .خواهش میکنم التماس میکنم راهنماییم کنید ک مشکل تنگی ندارم یا با ادامه این درد خطری برام نداره و درمان چطوریه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر