چه غذاهایی برای پروستات مضرند؟

پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه و به اندازه یک گردوی کوچک است. پروستات در ابتدای مجرای ادراری قرار دارد. با بالا رفتن سن، سلامت پروستات به خطر میافتد. عوامل زیادی بر سلامت پروستات تاثیر گذار هستند که یکی از آنها تغذیه است. دراین مقاله به بررسی مواد غذایی مضر برای پروستات میپردازیم.


غذاهای مضر برای بزرگی پروستات چه هستند؟در این مقاله 8 مواد غذایی مضر برای پروستات آمده است، که فرد با کاهش مصرف آنها میتواند تا حدودی از بیماری های پروستات از جمله سرطان پروستات جلوگیری کند. باید به این نکته توجه کرد که این مواد غذایی شامل سایر مواد مورد نیاز بدن نیز هستند و عدم مصرف آنها میتواند بدن را با مشکلات جدی مواجه کند.

گوشت قرمز

در زیر لیستی از غذاهای مضر برای پروستات را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم:

گوشت قرمز و پروستات

سازمان جهانی سلامت، گوشت‌های فرآوری شده، از قبیل سوسیس و کالباس را در رده اول مواد سرطان‌زا قرار داد. این مواد عامل سرطان پروستات هستند. گوشت قرمز مانند گوشت گوسفند و گاو موجب بروز سرطان می‌شوند. این نتایج پس از بررسی و مطالعه ی 800 مورد، توسط گروهی بین‌المللی متشکل از 22 دانشمند از 10 کشور دنیا به‌دست‌آمده است.

مصرف گوشت قرمز، خط ابتلا به سرطان را افزایش میدهد و نیز باعث رشد سلول‌های سرطانی می‌شود. برای حل این مشکل توصیه می‌شود گوشت ارگانیک را جایگزین گوشت‌های آنتی‌ بیوتیک‌دار و هورمونی کنید. همچنین توصیه می‌گردد، مصرف گوشت را به حداقل و هفته‌ای یک‌بار کاهش دهید.

خطر افزایش سرطان پروستات با مصرف سوسیس و کالباس

نتایج بعدی که متعاقباً در نشریه‌های پیشگیری از سرطان منتشر شد نشان میداد که مصرف گوشت قرمز و فرآورده‌های آن از قبیل سوسیس و کالباس باعث افزایش خطر سرطان پروستات در مردان می‌شود. همچنین برای کسانی که قبلاً به این بیماری مبتلا بوده‌اند، خطرناک است.

مرغ

گوشت مرغ مواد غذایی مضر برای پروستات

دکتر مایکل گریگور به دلیل آسیب به‌ سلامتی، به‌ شدت مخالف مصرف گوشت مرغ است. مصرف گوشت مرغ به‌صورت سرخ‌شده، کبابی و دودی به دلیل افزایش خطر سرطان پروستات هرگز به آقایان توصیه نمی‌گردد.

افزایش سرطان پروستات با مصرف گوشت سفید

در مطالعه‌ای که بر روی 1294 مرد مبتلا به سرطان پروستات صورت گرفت، نشان داده شد، مصرف گوشت سفید به‌ خصوص همراه با پوست، جز مواد غذایی مضر برای پروستات به حساب می آید و همچنین خطر ابتلا به سرطان پروستات را تا دو برابر افزایش میدهد.

هتروسیکلیک آمین و موتاژن به مقدار بسیار زیادی در پوست تخم مرغ وجود دارند. در آزمایشی که بر روی موش‌های آزمایشگاهی صورت گرفت، ثابت شد، هتروسیکلیک آمین‌ها یکی از عوامل سرطان پروستات است که موجب آسیب به سلول‌های DNA و بافت پروستات می‌شود.

همان‌طور که پیشتر گفته شد توصیه می‌شود مصرف گوشت را به هفته‌ای یک‌بار کاهش دهید و تا حد امکان از گوشت مرغ ارگانیک به‌جای مرغ آنتی‌بیوتیک‌دار و هورمونی استفاده کنید، همچنین از طبخ و سرو مرغ همراه با پوست جدا خودداری کنید.

تخم مرغ

سرطان پروستات و تخم مرغ

تخم مرغ از مواد غذایی مضر برای پروستات است که به‌ عنوان منبعی از کولین به شمار میرود. این ماده در بسیاری از بافت‌های حیوانی و گیاهی وجود دارد و از عواملی است که خطر ابتلا به سرطان پروستات را دو برابر می‌کند. هر تخم‌مرغ پخته‌شده شامل 300 میلی‌گرم کولین است.

محققان براین باورند هرچه میزان سطح کولین افزایش یابد به همان میزان، خطر ابتلا به سرطان پروستات نیز افزایش می‌یابد. در مطالعاتی که بر روی 47,896 مرد انجام شد، ثابت شد مصرف بالا کولین منجر به سرطان پروستات بدخیم می‌شود. توصیه میشود مصرف تخم مرغ را تا حد امکان کاهش دهید و در وعده های صبحانه به جای تخم مرغ از سبزی های تازه استفاده کنید.

لینیات

ادویه جات مضر برای پروستات

فلفل قرمز خاصیت های بسیاری دارد مانند باز کردن رگ ها و کمک به رابطه جنسی خوب. اما برای کسانی که سرطان پروستات دارند مصرف این ادویه ممکن است مضر باشد.

پروستات و ماست

در مطالعات بسیاری رابطه بین مصرف لبنیات و سرطان پروستات مورد بررسی قرار گرفته است. در مطالعه‌ای که به‌ تازگی بر روی 142,251 مرد انجام شد، رابطه بین افزایش خطر سرطان پروستات و مصرف لبنیات و پروتئین لبنی بررسی شد.

در مطالعه‌ای دیگر که در سال 2016 انجام شد، تأثیر هورمون‌های موجود در لبنیات و نقش آن در سرطان پروستات مورد بررسی قرار گرفت.

تمام نتایجات حاکی از آن بود که هورمون‌ آستروئیدی موجود در لبنیات، موجب تأثیرهای بیولوژیکی بر روی انسان ها و جانداران میشود. پیشنهاد می‌گردد برای تأمین کلسیم به سراغ منابع غنی کلسیم غیر لبنی بروید. شیربرنج و شیربادام سرشار از کلسیم غیر لبنی هستند.

سوالی که برای شما عزیزان مطرح است این است که برای پروستات چی بخوریم؟ جهت کسب اطلاعات بیشر و آشنایی با مواد غذایی مفید برای پروستات بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

برای پروستات چه بخوریم؟

شکر

شکر

شکر از مواد غذایی مضر برای پروستات است. در تحقیقاتی که توسط آکادمی خوراک و تغذیه به عمل آمد، نشان داده شد، مصرف شکر باعث بالا رفتن سطح انسولین و موجب رشد سلول‌های سرطانی و خطر ابتلا به بیماری‌های جدی دیگر می‌شود.

از آنجایی که سلول‌های سرطانی بیشتر گیرنده‌های انسولین را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند، نسبت به شکر واکنش داده و موجب رشد بیش‌ از حد این سلول‌ها می‌شوند.

شکر همچنین موجب چاقی و اضافه‌ وزن می‌شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان را افزایش می دهد. مصرف شکر به‌ صورت کربوهیدرات‌های تصفیه‌ شده و شکر خالص نیز می‌تواند موجب ابتلا به بیماری‌های نامبرده شود.

با توجه به برچسب‌های موجود بر روی مواد غذایی مختلف، توصیه می‌شود موادی را انتخاب کنید که سطح شکر کمتری دارند. همچنین شیرین‌کننده‌های طبیعی را جایگزین شکر کنید.

موادغذایی کنسرو شده

بسیاری از مواد غذایی کنسرو شده، حاوی سمی هستند که موجب سرطان پروستات می‌شود. در تحقیقات نشان داده شد که سم موجود در مواد غذایی کنسرو شده، موجب سرطان پروستات در آقایان و سرطان سینه در بانوان می‌شود.

در تحقیقاتی دیگر ثابت شد، اسپرم‌ها بر اثر سم موجود در مواد غذایی کنسرو شده، آسیب می بینند و یا از بین میروند. در نتیجه توصیه می‌شود از مواد غذایی تازه و مواد غذایی بدون نگه‌ دارنده استفاده کنید.

سویا

سویا

سویا از مواد غذایی مضر برای پروستات است و به  دلایل متعددی باید از مصرف سویا و محصولات آن اجتناب کرد. یکی از دلایل به خاطر دانه‌های سویای اصلاح‌ شده است که در دراز مدت باعث آسیب می‌گردد.

از دلایل دیگر، محصولات تخمیر نشده ی سویا است که باعث تحریک استروژن در مردها و تداخل در میزان تستوسترون و استروژن می‌شود. ایزوفلاونس موجود در سویا یکی دیگر از دلایل است که موجب تداخل در میزان هورمون‌ها و تحریک سلول‌های سرطانی می‌شود.

توصیه می‌گردد از مصرف سویا و محصولات آن برای پیشگیری از سرطان پروستات خودداری کنید. همچنین قبل از خرید مواد غذایی به نوع پروتئین‌های موجود در آن دقت کنید.

آیا سرطان پروستات کشنده است؟ آیا سرطانم پروستات درمان دارد؟ جهت آشنایی با روش ههای درمان سرطان پروستات می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

چربی های اشباع شده

گوشت، لبنیات و مواد سرخ‌شده در آسیب به پروستات و قلب نقش ویژه‌ای دارند. در مطالعات نشان داده شد که درصد بالای چربی‌های اشباع، موجب آسیب به اسپرم‌ها می‌شود.

مصرف مواد غذایی حاوی چربی‌های اشباع‌ شده مثل سیب‌ زمینی سرخ‌کرده، دونات، مرغ و ماهی به دلیل داشتن درصد بالای آلدئیدها، هتروسیکلیک آمین‌ها و آکریلامیدها فرد را در معرض بیشتر سرطان پروستات قرار می‌دهند. توصیه می‌شود از خوردن غذاهای چرب اجتناب کنید و تا حد امکان از برنامه رژیم غذایی خود آنها را حذف کنید.

ماهی های پرورشی

ماهی های پرورشی

همچون گوشت های غیر ارگانیک، ماهی های پرورشی نیز تحت مراحلی درمانی و خاص قرار می گیرند تا این محصولات را به مدت طولانی تری تازه نگه دارند و ظاهر آن ها نیز زیباتر شود و از همه مهمتر اینکه قیمت فروش محصول نیز مقرون به صرفه و پرطرفدار باشد.

متاسفانه تمامی این موارد و فراوری ماهی های پرورشی بدین معنا است که مشتری از خوردن یک ماده غذایی سالم و مقوی محروم خواهد بود.

مواد غذایی خاصی که به ماهی های پرورشی داده می شود سرشار از آلاینده ها هستند و به دلیل جمعیت زیاد ماهی ها در محیط پرورشی بدین معنا است که هرگونه بیماری یا ویروسی به سرعت بین همه ماهی ها گسترش پیدا می کند.

در کنار این موضوع، صاحبان این مکان های پرورش ماهی سعی می کنند جهت از بین بردن بیماری هایی که روش های فراوری خودشان منجر به ایجادشان شده، از آنتی بیوتیک ها استفاده کنند.

در کنار این موضوع که ماهی های پرورشی در حالت عادی میزان ویتامین D و امگا 3 کمی دارند، پس بهتر است به سراغ ماهی های ارگانیک نظیر سالمون و تونا برویم که قطعا ارزش غذایی بالایی داشته و از هیچ پروسه فراوری و آنتی بیوتیک خاصی در آن ها استفاده نشده است.

روغن های حرارت دیده (روغن گرم)

روغن های گیاهی نظیر کانولا، ذرت و سویا زمانی برای قلب افراد مفید هستند که پخته نشده باشند. اما زمانی که شما آن ها را در دمای بالا داغ می کنید، این روغن ها تبدیل به یکی از بدترین مواد برای عضله قلب و در مجموع بدن شما می شوند.

دمای بالا به این روغن های گیاهی آسیب می زند و کیفیت آن را به شدت پایین می آورد. دمای بالا می تواند کلسترول خوب HDL را خیلی زود تبدیل به کلسترول بد LDL کرده و منجر به بروز سرطان و بیماری های قلبی شود.

به جای آن، روغن نارگیل را برای غذا پختن مورد استفاده قرار دهید. این نوع روغن بر اثر گرمای زیاد آسیبی نمی بیند و کیفیت اولیه خود را حفظ خواهد کرد و ضریب سرطان زا بودن آن پایین است. از روغن سبزیجات و روغن زیتون برای سالاد خود استفاده کنید که نیازی به پخته شدن و دمای بالا ندارد.

دکتر حسین کرمی متخصص پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اسرافیل دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  اقای دکتر کرمی بنده بعضیاز روزها و بعضی شبها تقریبا هر ۴۰ دقیقه یک بار میرم دستشویی و به سختی و با اذیت و سوزش. زیاد ادرار کمی خارج میشه .
  آیا نوع خوراک در این حالت تاثیر دارد
  لطفا راهنمایی بفرمایید . متشکرم
  1. تصویر کاربر NAME دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام سن؟

 • تصویر کاربر گلچین دوشنبه ۹ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا لاغر شدن بعد بیماری طبیعی است
  آیا پف کردن صورت عادیه
  1. تصویر کاربر NAME دوشنبه ۹ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   لاغر کردن در حد چند کیلو؟

 • تصویر کاربر غلامرضا پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.65 ساله هستم پروستاتم را دو-سه سال پیش به علت بند آمدن ادرار لیزر کرده ام، تست شد سرطان نداشتم اما یک موردBCC در نقطه دیگر بدن داشته ام که عمل کردم و مشکلی نیست. دیگر سیگار نمی کشم اما در آزمایش جدیدم PSA برابر با 5.6 دیده می شود.مشکل ادراری ندارم.کراتینین هم در محدوده نرمال است. تشخیص شما چیست و چه کاری باید انجام بدهم؟
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام سونوگرافی پروستات انجام بدید و ازمایش تان را تکرار کنید

 • تصویر کاربر داوود پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر.بنده47سال دارم و همیشه درحال ورزش هستم،ولی یه مدتی است مشکل ادرار دارم نه زیاد ولی به صورت ضعیف و آزمایش دادم هنوز جواب نگرفته ام شما بگویید مشکل پروستات دارم یا نه؟قبلا هم این پیام را دادم
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام سونوگرافی پروستات انجام بدید جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چه غذاهای برای پروستات مفیده.. و توده چطور از بین میره.. ممنون
  1. تصویر کاربر NAME شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام منظور سرطان هست یا نوع خوش خیم؟

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود فراوان .من ۴۶ سالمه.پدرم پروستات خوشخیم داشت که عمل شد.پروستات من ابعاد ۳۸ در ۴۰ هست مشکل ادرار و عیره ندارم.سوالم از جناب دکتر اینه که با توجه به رژیم لاغری کتو مجبور به خوردن تخم مرغ روزانه هستم.ایا خوردن تخم مرغ روزانه برای پروستات مشکلی ایجاد نمیکند
  1. تصویر کاربر NAME شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام خیر

 • تصویر کاربر فرزاد چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و ادب خدمت جناب دکتر
  من 45سالمه واخیرا در ازمایش پروستات متدجه شدم سایز اون 24شده ایا مشگلی پیش میاد؟؟
  در ضمن با درمان به حالت اول برمیگرده؟؟سپاس از توجهتون
  1. تصویر کاربر NAME چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 8 ماه پیش)

   بر نمیگرده،ولی اگه علامت ادراری ندارید جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربر بهرام جمعه ۵ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بادرود و روزخوش. 4ماه پیش پی اس ای من 5بود.بر اثر قرص آمیوفارم و یا ویروس شایع. دچار اسهال وبی اشتهایی به مدت 20 روز به 7 رسیده و در این مدت به سختی دفع ادرار داشتم.اکنون دفع بهتری دارم اما کافی نیست و عرق میکنم. اندازه پروستات طبیعی است. 75 ساله ام و 6 سال پيش عمل هایپر پلازی خوش‌خیم داشتم. درد وشب ادراری و خون در ادرار ندارم.در این 1ماه 5کیلو کم کرده ام.آیا مشکوک به سرطان هستم؟. سپاس از راهنمایی تان.
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۵ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   ازمایش را تکرار و در صورت بالا بودن کاندید نمونه برداری هستید جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر صادق جمعه ۵ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  موتی است که بعد ار ادرار قطره ایی نازل میشود و شبها هنگام خواب در آلت خود احساس تیر کشیدگی میکنم که تا انتهی مخرح احساسش میکنم
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۵ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   سن؟

 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۵ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .مخلصم .ممنونیم بخاطر این روش که مردم رو بیشتر اگاه میکنید.اقای دکتر پدرم سنش۶۷سال هست و من عاشقشم .امروز جواب آزمایششو گرفتیم بردیم پیش دکترش و گفت سرطان پروستات بدخیم داره و راهی که دکتر داد گفت عمل نکنید بهتره چون بعد عمل پدرم اذیت میشه .اقای دکتر شما راهی هست که هرچی زودتر برگه آزمایش پدرم رو بیارم پیش شما و شما برسی کنید یا اگه امکان هست به سلامتیش اسیب نمیزنه عمل کنید بهتر بشه .نبود پدرم مرگ من است .هرلحظه دارم بهش فکر میکنم خواب ارامش ندارم.بعد از خدا و خدا و خدا شمارو داریم .راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۵ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   مدارک را برای ما بفرستید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر