◀️ سرطان پروستات بدخیم ▶️

نقطه آغازین سرطان پروستات بدخیم را می توان غده پروستات نام برد. سرطان پروستات بدخیم مربوط به زمانی است که سرطان از غده پروستات گسترش یابد و سایر اندام های بدن را درگیر کند. علائم پروستات بدخیم چیست؟

سرطان پروستات بدخیم چه نواحی را دربر می گیرد؟

سرطان با رها شدن از غده سرطانی اصلی و حمله به بافت‌های مجاور گسترش می‌یابد و پیشرفت می‌کند. سرطان به‌طور مستقیم بر بافت‌های نزدیک اثر میگذارد ولی می تواند از طریق سیستم لنفاوی، بروی سایر قسمت‌های دور بدن نیز اثر بگذارد.

غدد سرطانی می توانند در هر قسمت از بدن رشد کنند، اما سرطان پروستات برخی از قسمت های بدن را بیشتر درگیر می کنند که این قسمت‌ها عبارت‌اند از:

✅ غدد فوق‌ کلیه

✅ استخوان‌ها

✅ کبد

✅ ریه

سرطان پروستات سطح 4 زمانی اتفاق می‌افتد که سرطان در دیگر قسمت‌ها و بافت‌های بدن گسترش‌ یافته باشد. در بیشتر اوقات سرطان پروستات در همان مراحل ابتدایی توسط پزشک تشخیص داده می‌شود. به‌ طور کلی سرعت رشد این سرطان کم است اما قابلیت گسترش در دیگر بافت‌ها و برگشت دوباره بیماری بعد از درمان را دارد.

سرطان پیشترفته پروستات

علائم پروستات بدخیم

سرطان پروستات ممکن است در بسیاری از مردان هیچ‌گونه علامت خاصی نداشته باشد. در مواردی مشکل در دفع ادرار و وجود خون در ادرار از علا‌ئم آن است. برخی از علائم عمومی آن عبارتند از:

☑ ضعف

☑ خستگی

☑ کاهش وزن

دیگر علائم سرطان پروستات بدخیم  بر اساس محل گسترش و بزرگی غده عبارت‌اند از:

 ✔ گسترش سرطان در بافت‌های استخوان، باعث درد و شکستگی استخوان می‌شود.

✔ گسترش سرطان در کبد موجب ورم شکمی، زردی پوست، زردی چشم‌ها یا به‌ اصطلاح یرقان می‌شود.

✔ نفس‌تنگی و درد در ناحیه قفسه سینه از علائم پیشرفت سرطان در ریه است.

✔ سرطان در سر باعث سردرد، سرگیجه و بیهوشی می‌شود.

چه کسانی در معرض خطر سرطان پروستات بدخیم هستند؟

علت اصلی سرطان پروستات هنوز مشخص نیست، اما خطر ابتلا به این نوع سرطان در آقایان، از 50 سالگی به بعد افزایش می‌یابد. در برخی گروه‌ها ازجمله مردان آفریقایی-آمریکایی و مردانی که دارای نوعی جهش ژنتیکی خاص همچون BRCA1، BRCA2 و HOXB13 هستند، خطر پیشرفت سرطان پروستات بدخیم بسیار زیاد است.

بسیاری از مردان مبتلا به سرطان پروستات، هیچ‌گونه سابقه خانوادگی برای این بیماری ندارند. اما پدر و برادر مبتلا به این بیماری، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

سی تی اسکن

تشخیص سرطان پروستات بدخیم 

چنانچه درگذشته به سرطان پروستات مبتلا بوده‌اید حتی اگر روند درمانتان به پایان رسیده است، در صورت مشاهده هرگونه علامتی باید به پزشک مراجعه کنید. برای تشخیص بازگشت و گسترش سرطان پروستات، پزشک به تجویز چند نمونه تصویربرداری می‌پردازد که شامل موارد زیر می‌شوند:

✅ اشعه ایکس (X-rays)

✅ سی‌تی‌اسکن (CT scans)

✅ اسکن اِم آر آی (MRI scans)

✅ اسکن پِت (PET scans)

✅ اسکن استخوان

گاهی ممکن است نیازی به هیچ‌کدام از موارد بالا نباشد. آزمایشات بالا بر اساس علائم و آزمایش فیزیکی برای بیمار تجویز می‌گردند.

هرگونه ناهنجاری موجود در تصاویر به معنای سرطان نیست و تجویز آزمایش‌های دیگر برای تشخیص دقیق الزامی است. در صورت کشف توده، دستور توده برداری توسط پزشک تجویز خواهد شد.

در آزمایش تکه‌برداری قسمتی از بافت مشکوک توسط پزشک برداشته و هرگونه مورد مشکوک در مورد بافت برداشته‌شده، توسط آزمایش پاتولوژی تشخیص داده می‌شود. در صورت وجود سرطان پروستات نیز میزان وخامت آن توسط این آزمایش مشخص می‌گردد.

درمان سرطان پروستات بدخیم

سرطان پروستات قابل‌ درمان است اما هرچه بیماری بیشتر پیشرفت کرده باشد روند درمان سخت‌تر خواهد شد. درمان سرطان پروستات بدخیم به دو صورت درمان نقطه‌ای و سیستمی است. هر دو درمان در  بیشتر آقایان به‌ صورت هم‌ زمان استفاده می شوند.

هورمون تراپی

هورمون تراپی با سرکوب هورمون‌های مردانه مانع رشد سلول‌های سرطانی پروستات می‌شود. موارد زیر انواع مختلفی از هورمون تراپی هستند:

برداشتن بیضه

در این روش بیضه‌ها که محل تولید هورمون‌های جنسی مردانه هستند، از طریق عمل جراحی برداشته می‌شوند.

لوتانیزه

در این روش تولید تستوسترون درون بیضه، از طریق تزریق داروهایی کاهش میابد.

آنتیگونیست LHRH

 داروهایی هستند که به‌سرعت موجب پایین آمدن سطح تستوسترون می‌شوند. این داروها به‌صورت ماهانه و به شکل تزریق زیر جلدی مورد استفاده قرار میگیرند.

درمان دارویی پروستات

کنترل‌کننده‌های CYP17

 همانند آنچه بیان شد موجب پایین آمدن سطح تستوسترون می‌شوند و به‌صورت روزانه و به شکل قرص مصرف می‌گردند. حساسیت، اختلالات جنسی و کم‌خونی، از عوارض مصرف این داروها هستند.

پرتودرمانی

پرتودرمانی خارجی برای غده پروستات و دیگر قسمت‌های بدن زمانی به کار می رود که بیماری تا استخوان‌ها پیشرفت کرده باشد. خستگی از عوارض این روش درمانی است.

در پرتودرمانی داخلی دانه‌های رادیواکتیو توسط پزشک درون پروستات جای گذاری می‌شوند. این دانه قابلیت تولید اشعه با دوز کم‌ و زیاد را دارد. از عوارض این روش نیز اختلالات جنسی، مشکل در دفع ادرار و مشکلات روده ای است.

شیمی‌درمانی‌

سلول‌های سرطانی بدن با روش شیمی‌درمانی کشته می‌شوند. شیمی‌درمانی باعث کوچک شدن تومورهای موجود میشود و از رشد تومورهای جدید جلوگیری می کند. از عوارض جانبی این روش حالت تهوع، کاهش اشتها و کاهش وزن است.

تزریق واکسن

واکسن Sipuleucel-T به‌منظور درمان سرطان پروستات پیشرفته ، به‌خصوص زمانی که هورمون تراپی مؤثر واقع نشود، تجویز می‌شود. این واکسن باعث تقویت و تولید گلبول‌های سفید می‌شود. واکسن در 3 دوز جداگانه و به فاصله زمانی دو هفته تزریق می‌شود. از عوارض این  واکسن می توان به حالت تهوع،سردرد، کمردرد و درد مفاصل اشاره کرد.

عمل پروستات بدخیم

اگرچه عمل جراحی گزینه‌ای برای برداشتن تومور است اما به‌ندرت توسط پزشک تجویز می‌گردد، زیرا سرطان پروستات میتواند در قسمت‌های مختلف بدن پیشرفت کند.

جراحی پروستات

شایسته است در مورد تأثیر هرکدام از روش‌های درمانی بر کیفیت زندگی با پزشک خود مشورت کنید. پزشک علاوه بر درمان سرطان، ممکن است برای علائم خاصی چون درد، خستگی و مشکل دفع ادرار، راه‌حل‌هایی را به بیمار ارائه دهد.

برای سرطان پروستات بدخیم چه‌کاری می‌توان انجام داد؟

دانستن در مورد سرطان پروستات و اتخاذ تصمیم آگاهانه بسیار مهم و ضروری است. با پزشک خود راحت باشید، تمام احساسات و نگرانی‌های خود را در این مورد با وی در میان بگذارید و در این مورد از ایشان کسب اطلاع کنید.

برخی درمان‌های متمم، در روند درمان سرطان پروستات مفید هستند، برای مثال:

✅ یوگا و دیگر حرکات درمانی

✅ موسیقی‌درمانی

✅ مدیتیشن، ریلکسیشن و ورزش‌های هوازی

✅ ماساژ

پیشینه سرطان پروستات

نخستین سندی که سرطان را شرح داده است توسط ادوین اسمیت روی پاپیروس در حدود 3000 سال قبل از میلاد نوشته شده است. او نوشته است که این یک بیماری بدون درمان (لاعلاج) است.

حقایقی شگفت انگیز درباره سرطان پروستات

گوجه فرنگی و هندوانه منبع خوبی از لیکوپن هستند، لیکوپن یک آنتی اکسیدان طبیعی است که در گیاهان وجود دارد و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. سالم بودن هیچ وقت خیلی خوش مزه نیست.

افراد مشهوری که به این دلیل جان باخته اند:

1967: لنگستون هیوز (Langston Hughes)، نویسنده و رهبر هارلم رنسانس، به دلیل سرطان پروستات از دنیا رفت

1993: فرانک زاپا، یک ستاره را در گذشته، به دلیل سرطان پروستات از دنیا رفت.

کلام آخر

هیچ درمانی برای سرطان پروستات بدخیم یا سطح 4 وجود ندارد. تمام تلاش گروه پزشکی در روند درمان، به‌ منظور کنترل بیماری است. نتیجه این درمان بستگی به‌سرعت رشد سرطان و پاسخ مثبت بدن به درمان دارد. فرد می‌تواند سال‌ها با سرطان پروستات به زندگی خود ادامه داد.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

◀️ سرطان پروستات بدخیم ▶️
4.1 (82%) 10 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .تشکر از سایت خوبتون
  پدر ۷۶ سال سن دارد ۲سال پیش یک دفعه دچار کمردرد و لاغری شد پس از ازمایشات مربوط psaمشخص شد ۳۷۰۰ هست پس از تجویز امپول هر سه ماه دیفرلاین ۱۱.۲۵ و زولنا تزریق شد عدد امد روی ۲۰ ولی درحال حاضر امپول دیگه جواب نمیده و عدد psa 1900 شده .لطفا راهنمایی بفرمایید در حال حاضر راه حل چیست؟البته بیوبسی هم انجام شده
  1. تصویر کاربر NAME یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام نتیجه بیوپسی را بفرستید

 • تصویر کاربر جلال جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پدرمن75 سالشونه. متاسفانهpsa بالای 100 بود بیوپسی انجام شد گلیسیون3+4 نشان داده شد . اسکن استخوان سالم بود متاسفانه ام ار ای نشان داد که به غدد لنفاوی سرایت کرده شماچه پیشنهادی برای درمان دارید.
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   جواب ام ار ای را بفرستید

 • تصویر کاربر جعفر سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدرم ۷۶ سال سن دارن...شش ماه تشخیص بیماری سرطان پروستات داده شده...هر روز قرص میخورن و هر سه ماه یک آمپول میزنن...به قول دکترشون هورمون درمانی انجام میشه...مقدار پی اس ای هم الان از ۲۲ رسیده به کمتر از هفت صدم...خیلی نگرانم...خانواده غیر من از این موضوع خبر ندارن...چقدر این موضوع خطرناکه؟آیا بیماریشون خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر NAME سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام.بیماری ایشان می‌تواند تحت کنترل طول عمر خوبی داشته باشند اما سرطان از بین نمیرود

 • تصویر کاربر سمیه چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .پدرمو73سال دارن با مشکل ادرار به پژشک مراجعه کردن که psa17بود سووند وصل کردن بعد 20روز شد 30دوباره که سوند رو برداشتن شد 27 پزشک براشون کپسول تامسولسین نوشتن تا حدودی مشکل ادار خوب شده اندازه پروستاتش 163هست نیاز به نمونه برداری هست ؟ایا احتمال سرطان پروستات هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسنعلی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ۶۵ ساله هستم دو سال قبل رادیو تراپی شدم و الان دوباره psa ام داره زیاد میشه وبه ۵۸/ رسیده دو سال هم دفرنین ۲۸ روزه تزریق کرده بودم
  ضمنا در زمان خوابم نعوظ غیر ارادی دارم بطوری که مجرای ادارم درد می گیرد
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   دکتر انکولوگ بروید
 • تصویر کاربر حمیدرضا سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام، وجود خون در ادرار با اندکی درد در آلت و بزرگ شدن نسبی پروستات و آزمایش سیتولژی ادرار مشکلی را نشان نداده و سنگ در کلیه نبوده چه بیماری میتواند باشد؟ با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر تکرار شد باید بررسی بیشتر کنید
 • تصویر کاربر حامد سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،پدر من هشت سال پیش سرطان پروستات داشت که عمل کردن و. به گفته دکتر کُل پروستات تخلیه شد و. بعدش هم هیچ درمان دیگه ایی رو. دکتر لازم ندونست الان بعد. هشت سال psa بالا نشون میده ۱.۸
  من میخواستم بدونم وقتی دیگه پروستاتی وجود نداره چطور میتونه دوباره تو. همون منطقه عود کنه وقتی بافت رو کامل خارج کردن؟
  و دوم اینکه اگر عود کرده باشه روند. درمان جراحیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   رادیوتراپی کنید
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.پدرم ۲۱ روزه عمل پروستات انجام داده نتیجه آزمایش ایشان اومده.ممنون میشم که در مورد این برگه آزمایش نظر بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   نتیجه را به دکترتان نشان دهید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر