هر آنچه که باید در مورد عمل پروستات بدانید.

عمل پروستات معمولاً با بیرون آوردن کل یا قسمتی از پروستات همراه است. سرطان پروستات، افزایش سایز پروستات و هایپرپلاسیا خوش‌خیم پروستات ازجمله دلایل عمده برای عمل جراحی پروستات هستند.

پروستات غده‌ای است که در زیر مثانه و در جلو رکتوم قرار دارد. پروستات نقش بسیار مهمی در سیستم تولیدمثل مردانه دارد. اسپرم به‌وسیله مایعی که پروستات تولید می‌کند در سیستم تولیدمثل منتقل می‌شود.

انواع مختلف عمل جراحی پروستات، تحت بیهوشی کامل و یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند. پزشک در مورد انواع بی‌حسی و بیهوشی با توجه به وضعیت بیمار تصمیم‌گیری می‌کند.

هدف از انجام عمل پروستات

هدف از عمل جراحی پروستات مواردی است که در ذیل آمده است:

✔ بهبود شرایط

✔ توانایی دفع ادرار

✔ افزایش توانایی نعوظ

✔ کاهش عوارض جانبی

✔ کاهش درد قبل، هنگام و بعد از عمل جراحی

معاینه پروستات

انواع عمل پروستات

هدف از عمل جراحی نیز بستگی به شرایط گوناگون دارد. به‌ عنوان‌ مثال هدف از عمل جراحی سرطان پروستات، برداشتن بافت سرطانی است. در هایپرپلاسیا خوش‌خیم پروستات، هدف برداشتن بافت پروستات و درمان مشکل ادرار است.

 عمل جراحی باز

عمل جراحی باز در واقع همان روش قدیمی جراحی است که با ایجاد شکاف در پوست و برداشتن پروستات و بافت اطراف آن همراه است. این عمل به دو دسته کلی تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

# رتروپیوبیک رادیکال

جراح شکافی در ناحیه بین ناف تا استخوان شرمگاه ایجاد می‌کند. در موارد بسیاری پزشک تنها پروستات را برمیدارد اما چنانچه وی مشکوک به پیشروی سرطان باشد، بافت اطراف را نیز برای آزمایش برمیدارد. درصورتی‌که سرطان پیشروی کرده باشد پزشک از ادامه جراحی خودداری می‌کند.

# پرینیال رادیکال

 ناحیه بین مقعد و آلت تناسلی شکافته می‌شود و در این حالت پزشک غدد لنفاوی را برنمی‌دارد. این روش نسبت به روش قبل زمان کمتری می‌برد اما خطرات احتمالی بسیاری دارد.

برای بیشتر دانستن درباره ی عمل جراحی رادیکال پروستات اینجا کلیک کنید.

❗ نکته: هر دو روش ذکر شده ممکن است توسط بیهوشی کامل یا بی‌حسی موضعی انجام شوند.

 روش لاپاروسکپ‌

لاپاروسکپ‌ نوعی عمل برای جراحی پروستات است. این عمل نیز به دو دسته کلی تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است:

# عمل پروستات لاپاروسکپیک رادیکال

 برای این کار جراح برای واردکردن ابزار کوچک جراحی، نیازمند ایجاد چندین شکاف ریز است. سپس پزشک با استفاده از لوله باریکی که به آن دوربین متصل است داخل ناحیه را بررسی می‌کند.

لاپاراسکوپی
# عمل پروستات لاپاروسکپیک رادیکال به کمک ربات

 این روش با تداخل ربات‌ها همراه است. برای این منظور، پزشک بازوهای ربات را درحالی‌که موضع عمل را به‌وسیله مانیتور مشاهده می‌کند، کنترل می‌نماید. عمل جراحی به کمک بازوهای رباتیک، قدرت مانور بیشتری را نسبت به سایر روش ها به پزشک می‌دهد.

چه تفاوتی میان این روش‌ها وجود دارد؟

بر اساس بازبینی که در سال 2010 در مورد روش‌های مختلف عمل پروستات صورت گرفت، نتیجه براین اساس شد که تفاوت خاصی میان روش‌های عمل باز، لاپاروسکپیک و به کمک ربات وجود ندارد. اما برخی بیماران روش‌های لاپاروسکپیک و به کمک ربات را ترجیح می‌دهند زیرا ممکن است:

✅ خونریزی کمتری داشته باشند.

✅ درد کمتری داشته باشند.

✅ مدت کمتری در بیمارستان بستری شوند.

✅ زودتر بهبود یابند.

بعد از عمل پروستات چه میشود؟

بیمار به‌طورکلی پس از گذشت 24 ساعت از عمل جراحی از بیمارستان مرخص می‌شود. برای خالی کردن مثانه و دفع ادرار بیمار نیازمند سوند است که به مدت 1 الی 2 هفته پس از عمل بیمار باید از این طریق دفع ادرار نماید. پس‌ از آن سوند توسط پزشک یا پرستار برداشته می‌شود و فرد خود قادر به ادرار کردن است.

درد

هرکدام از انواع عمل‌های جراحی در مورد پروستات انجام‌شده باشد، احساس درد و سوزش در محل زخم تا چند روز پس از عمل را به همراه دارد. علاوه بر این، موارد دیگری نیز ممکن است مشاهده شوند ازجمله:

☑ لکه خون در ادرار

☑ ادرار همراه با سوزش

☑ مشکل در نگه‌داشتن ادرار

☑ عفونت‌های ادراری

التهاب پروستات

این علائم، چند روز تا چند هفته پس از عمل عادی هستند. زمان بهبودی نیز بستگی به عوامل زیادی ازجمله: نوع و شدت عمل جراحی، سلامتی و دستور پزشک دارد. پزشک ممکن است به برخی افراد توصیه کند که انجام فعالیت‌های فیزیکی از جمله مقاربت‌های جنسی را کاهش دهند.

عوارض جانبی عمل پروستات

معمولاً بیشتر عمل‌های جراحی عوارضی را به دنبال دارند، ازجمله:

✔ حساسیت به داروی بیهوشی و بی‌حسی

✔ خونریزی

✔ التهاب در محل زخم

✔ آسیب به برخی اندام‌ها

✔ انعقاد خون

✔ تب

✔ سرماخوردگی

✔ ورم زخم حاکی از وجود عفونت

❗ نکته: در صورت مسدود شدن ادرار و مشاهده خون در داخل آن به پزشک مراجعه نمایید.

عوارض جانبی دیگری نیز در ارتباط با عمل پروستات مشاهده می‌شود که شامل موارد ذیل است:

# مشکلات ادراری

 شامل مواردی از قبیل ادرار دردناک، ادرار منقطع و مشکل در نگه‌داری ادرار است. این مشکلات معمولاً چند ماه پس از عمل، برطرف می‌شوند. استمرار این مشکلات و عدم کنترل ادرار در موارد بسیار نادر وجود دارد.

مشکلات جنسی

# اختلال در نعوظ

 عدم نعوظ آلت تناسلی 8 الی 12 هفته پس از عمل جراحی عادی بوده و در صورت آسیب به عصب‌ها این زمان طولانی‌تر نیز میشود. مجرب و متخصص بودن پزشک و به کار بردن ظرافت لازم حین عمل، خطرات ناشی از این عمل را تا اندازه‌ای کاهش می‌دهد. البته لازم به ذکر است برخی آقایان متوجه کوچک‌تر شدن آلت تناسلی پس از عمل پروستات می‌شوند.

# اختلالات جنسی

 اختلالاتی از قبیل اختلال در زمان ارگاسم و اختلال در باروری نیز در برخی افراد پس از عمل مشاهده می‌شود که می‌تواند به دلیل برداشته شدن غدد اسپرم‌ساز حین عمل باشد. در صورت هرگونه نگرانی در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

پس از عمل پروستات

استراحت کافی پس از عمل بسیار توصیه می‌شود، هرچند ممکن است پس از عمل احساس خستگی در بیمار بیشتر شود. زمان بهبود نیز بستگی به نوع و شدت عمل جراحی، سلامت بدن و دستور پزشک دارد. دستور پزشک عبارت است از:

☑ تمیز نگه‌داشتن محل زخم

☑ عدم رانندگی تا یک هفته پس از عمل

☑ عدم انجام فعالیت‌های سنگین تا 6 هفته

☑ پرهیز از استخر و وان

☑ پرهیز از نشستن بیش از 45 دقیقه

☑ مصرف به‌موقع و منظم داروها

باوجود اینکه ممکن است خود قادر به انجام فعالیت باشید اما توصیه می‌شود در زمانی که سوند به شما متصل است یک نفر همراه با خود داشته باشید. نوشیدن مایعات، مصرف مواد غذایی فیبردار و ورزش‌های سبک نیز در این مدت به شما توصیه می‌شود.

 

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

 

 

هر آنچه که باید در مورد عمل پروستات بدانید.
4 (80%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 47 سال سن دارم به تازگی سونوگرافی دادم حجم پروستات 39cc میباشد ایا از نظر شما حجم زیاد است یا نه و احتیاج به درمان دارد؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   از نظر من عالی است
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  احتراما بنده از علائم پروستات بیشتر درد ناحیه لگن و انتهای آلت رادارم و تا بحال 2 مرتبه پیش دکترهای متخصص رفته ام و هربار با داروهایی موقت برطرف شده ولی باز این درد ولم نمیکنه . لطفا بگین چکار کنم که این درد برطرف بشه ؟ کدام یک از داروهارا مصرف کنم ؟ آیا فیناستراید خوب هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر ‌مریم دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  پدرم مبتلا به سرطان پروستات با Gleason score= 9 می باشد. به تازگی تحت هورمون درمانی با آمپول میکرورلین قرار گرفته است. هفته گذشته آزمایش خون داد که نتیجه آن Alkaline phosphat= 1693 و Ferritine= 1341 است. در ضمن قرص بیکالوکس هم مصرف می کند. آیا این افزایش عوارض جانبی امپول فوق الذکر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   چاره ای جز مصرف دارو نیست
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. آمپول میکرورلین 11/25 تا چه اندازه می تواند در درمان سرطان پروستات تاثیر داشته باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)
   فقط کنترل کننده تست
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  46سال سن دارم آزمایش سال قبل پروستات 1/18 و امسال 1/70 میباشد هیچ مشکلی هم ندارم در آزمایش و سونوگرافی هم موردی ذکر نشده و حجم 22cc,قید شده آیا باید دارو مصرف کنم و نگران کننده می باشد؟
  1. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)
   46سال سن دارم آزمایش سال قبل پروستات 1/18 و امسال 1/70 میباشد هیچ مشکلی هم ندارم در آزمایش و سونوگرافی هم موردی ذکر نشده و حجم 22cc,قید شده آیا باید دارو مصرف کنم و نگران کننده می باشد؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)
   جای نکرانی نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر کاظم سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. من چند سال است پروستات دارم . وتحت نظر دکتر هستم و برایم چهارماه،چهار ماه دارو تجویز.می کند.در ضمن طی پروسپی خوش خیم است حال می خواستم بدانم تا کی به این روال ادامه خواهد شد.در ضمن نتیجه آزمایش و سونوگرافی بنده که دو سه روز است گرفتم بدین شرح است لطفاً راهنمایی کنید
  psa 3-ph 6.5 -specific gravity 1020- در سونوگرافی نیز حجم پروستات 135سی سی بعد از تخلیه مثانه باقیمانده ادراری 100سی سی اندازه گیری شده است.و در سی تی اسکن نیز نشوده شده پروستات برجسته میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)
   با مدارک بیایید ببینم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر داریوش سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام با عرض خسته نباشی من حدود یکسال ونیم هست که دارای علایم التهاب پروستات هستم که اوایل خفیف بود ولی درحال حاضر احتیاج به ادارار در شب دوبار وشروع ادرار با تاخیر وبعض ی اوقات درد درنواحی باسن چندبار به پزشک مراجعه کرده ام انتی بیوتیک مصرف شده سپس تامسولوسین هرشب یکبار درضمن سونوگرافی در چندین مرحله شده که خیلی نامتعارف نبوده آخرین psa درمردادماه امسال 1/5 درسن 54 سالگی میباشد خواهشمند است راهنمایی بفرمائین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)
   نیاز به درمان ندارید
 • تصویر کاربر حمزه سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدر من ٧٠ ساله ست از روز يكشنبه ٢ ارديبهشت ماه بعلت نيومدن إدرار سوند وصل كردن ولي از روز چهارشنبه غروب درد بسيار شديدي تو شكم و پهلو ها مخصوصا پهلوم سمت راست احساس ميكنن كه كلا بي تابشون كرده بشدت و آزمايش و سونوگرافي داديم و در جوابيه سونوگرافيش نوشته: مثانه بدون ضايعه و ژناتيو جداري و لومينال مشاهده شد
  مثانه با ضخامت جداري ٤ ميلي متر به نفع سيستيت حاد مشاهده شد
  پروستات با حجم ٧٤ سي سي و با اكوپترن هتروژن مشاهده شد.(BPH)
  و ايشون بشدت از روز چهارشنبه غروب درد دارن،آيا مثانه پدرم عفونت كرده و اين درد براي اين موضوعه ؟؟ميخواستم بدونم آيا داروي آنتي بيوتيكي هست براي از بين بردن عفونت و كم شدن دردش؟؟ و اينكه ايشون بايد عمل بشه يا با دارو مشكل حل ميشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب بهتر است در اين شرايط عمل كنند
 • تصویر کاربر طوسي سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخير من ٤٠ ساله هستم و چند روز پيش بعد از دفع ادرار يك قطره خون مشاهده كردم ازمايش ادرار دادم كه مشكل خاصي نبود ، سونوگرافي ابعد پرو ستات را ١.٦ برابر معمول با يك كيست ساده ١١ ميلي متري در ناحيه مركزي تشخيص داده ، ابعاد پرو ستات 47*42*31
  هيچ علامتي از مشكلات پرو ستات ندارم ايا نياز به پيگيري بيشتر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب از مظر من معم نيست اهميت ندهيد
 • تصویر کاربر علي سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشد خدمت جناب آقاي دكتر
  بنده 37 سالمه و يك ماه قبل از طريق شركت چكاب سراسري براي كارمندان گرفتن كه نتيجه آزمايش total psa : 2 ng/ml مي باشد. در حالي كه اكثر كارمنداي شركت حتي كساني كه سن بيشتر از من دارن نتيجه آزمايش پروستاتشون زير عدد يك هستد.در حال حاضر سوزش ادرار ندارم ولي شبها يك بار احتياج به دستشويي دارم (قبل از خواب يك ليوان شير ميخورم) .ضمنا بنده در زمان مجردي متاسفانه زياد خود ارضايي ميكردم و الان هم كه متاهل و داراي يك فرزند هستم زياد با همسرم رابطه جنسي دارم.آقاي دكتر ميخواستم بدونم آيا پروستات من نسبت به سنم و بزرگ و هست؟ و آياد نياز به تحت نظر بودن و درمان دارم؟
  نتيجه آزمايش پيوست مي باشد
  با سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب در صورت سابق مثبت خانوادهگي سرطان پروستات در خانواده نيازكند پي گيري است٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  2. تصویر کاربر علي سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   با سلام و تشكر از پاسختون
   خير در خانواده سابقه سرطان پروستات من نديدم يا اگر بوده من خبر نداشتم
   يعني احتمال اينكه بنده سرطان پروستات داشته باشم يا بگيرم زياده؟
   چكار بايد بكنم؟
  3. تصویر کاربر علي سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   با سلام و تشكر از پاسختون
   خير در خانواده سابقه سرطان پروستات من نديدم يا اگر بوده من خبر نداشتم
   يعني احتمال اينكه بنده سرطان پروستات داشته باشم يا بگيرم زياده؟
   چكار بايد بكنم؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   نه هر سال تحت نظر باشيد بهتر است
  5. تصویر کاربر علي سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   عذر خواهي ميكنم بايد پيش چه دكتري برم؟
   تخصصشون چي بايد باشه؟
   ممنون
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)
   در خدمتم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر