بهترین راه درمان پروستاتیت یا بزرگی پروستات چیست؟

بزرگی پروستات با بالا رفتن سن به سراغ خیلی از مردان می آید که می تواند برای آن ها نگران کننده باشد. اما خبر خوب این است که بزرگی پروستات ارتباطی با سرطان پروستات ندارد. این مشکل با نام های مختلفی از جمله پروستات بزرگ شده، هیپرپلازی خوشخیم پروستات، و یا همان BPH معرفی می شود.

بنا به گفته ی سازمان ملی بیماری های اورولوژی و کلیوی، شایع ترین مشکل پروستات در مردان بالای 50 سال، بزرگی پروستات است. بیش از نیمی از مردان تا سن ۶٠ سالگی به BPH مبتلا می شوند. این عدد برای مردان با سن بالاتر(تا ٨۵ سالگی) به ٩٠٪‏ آن ها می رسد. بهترین درمان بزرگی پروستات چیست؟

پروستاتیت چیست؟

پروستات غده ای است که با تولید مایعی، اسپرم را در طول انزال حمل می کند. بزرگی پروستات به معنی بزرگ شدن این غده است. منظور از بزرگی پروستات همان هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) است که قابل درمان است.

اندازه طبیعی پروستات

اندازه ی پروستات در هر سنی متفاوت است. در افراد سالم، پروستات حدوداً به اندازه ی یک گردو است، اما در مردان مسن این غده می تواند به طور قابل توجهی بزرگ شود.

اندازه ی طبیعی پروستات در یک مرد بالغ 15 تا 30 سی سی است. چنانچه سایز این غده بزرگ تر از 30 سی سی شود، به احتمال زیاد دچار هیپرپلازی خوش خیم یا سرطان پروستات شده است. اما این سوال پیش می آید که من چگونه متوجه بزرگی پروستات خود شوم؟

علائم بزرگی پروستات

تکرر ادرار شبانه می تواند اولین نشانه ی بزرگی پروستات باشد. علائم دیگر شامل موارد زیر است:

✅ جریان ادراری ضعیف یا آهسته

✅ احساس تخلیه نشدن مثانه به صورت کامل

✅ مشکل در شروع ادرار کردن

✅ ضرورت در ادرار کردن

✅ تکرر ادرار (در اغلب شب ها بطوریکه فرد را از خواب بیدار می کند)

✅ جریان ادرار که شروع و متوقف می شود.

✅ نیاز به اعمال فشار برای ادرار کردن

✅ ادرار قطره قطره

درمان بزرگی پروستات

بهترین راه کوچک شدن پروستات

چنانچه فرد به درمان های دارویی پاسخ نداد، می توان از شیوه های متعدد درمانی دیگر برای کوچک شدن پروستات بهره برد. این شیوه ها در کاهش اندازه ی پروستات موثرند.

1- ‏TUMT

این درمان برای انسدادهای خفیف تا متوسط ​ می تواند ​باعث کاهش حجم، فوریت، فشار و تناوب ادراری شود، اما هیچ کدام از مشکلات تخلیه ی مثانه را اصلاح نمی کند.

در این روش، رایانه های متصل به مایکروویو با ایجاد گرما بافت مربوطه را تخریب و با استفاده از خنک کننده هایی پیشابراه را حفظ می کنند. این درمان به صورت بیهوشی است.

عوارض جانبی احتمالی شامل سوزش و درد هنگام ادرار بمدت چندین هفته است. فوریت در دفع ادرار و کاهش حجم مایع منی نیز ممکن است به وجود بیاید.

2- ‏TUNA

این روش نیز با از بین بردن بافت پروستات، جریان ادرار و علائم را بهبود می بخشد. در این روش امواج رادیویی با فرکانس بالا توسط سوزن هایی که به طور مستقیم به پروستات متصل هستند (ممکن است بیهوشی لازم باشد) بافت پروستات را تخریب می کنند.

عوارض جانبی احتمالی شامل درد، فوریت یا تکرر ادراری برای چند هفته است.

3- استنت های پروستات

در بعضی موارد، یک استنت فلزی کوچک در پیشابراه قرار داده می شود تا گشاد شده و باز نگه داشته شود. این عمل با بیهوشی موضعی یا نخاعی و به صورت سرپایی انجام می شود.

معمولاً، استنت ها فقط برای مردانی هستند که نمی خواهند و یا نمی توانند دارو مصرف کنند یا کسانی که تمایلی به انجام عمل جراحی ندارند.

این روش می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد و حتی علائم را بهبود نبخشند. در برخی موارد، فرد دچار درد هنگام ادرار یا عفونت های مکرر ادراری می شود. استنت ها گران بوده و برداشت آنها دشوار است.

4- جراحی پروستات

در اکثر مردان مبتلا به بزرگی پروستات شدید، جراحی می تواند علائم را تسکین دهد اما هر دو روش مزایا و معایب خود را دارد. عمل پروستات به دو نوع بسته و باز انجام می شود که در صورتی که غده پروستات زیر 50-60 گرم باشد عمل های بسته مانند TURP توصیه می شود اما در مواردی که غده پروستات بالای 60 گرم باشد جراحی های باز مانند پروستاتکتومی توصیه می شود.

علاوه بر بزرگی پروستات یکی دیگر از مشکلاتی که مردان بالای 50 سال را تهدید می کند سرطان پروستات است. آیا می دانید چه روش هایی برای درمان سرطان پروستات بدخیم وجود دارد؟

درمان سرطان پروستات بدخیم

رایج ترین روش جراحی بزرگی پروستات است که بیش ترین میزان کاهش علائم را به همراه خواهد داشت. در این روش فقط بافتی را که دور پیشابراه رشد کرده و فشار اعمال می کند، برداشته می شود تا ادرار بتواند به راحتی جریان یابد.

4-1- TUIP

دراین روش به جای برداشت کل پروستات در بافت آن برش ایجاد می کنند. این کار باعث کاهش فشار تحمیل بر پیشابراه و تسهیل عمل دفع ادرار می گردد.

4-2- جراحی بزرگی پروستات با لیزر

این روش با استفاده از یک لیزر  با انرژی بالا بافت پروستات را از بین می برد. این عمل با بیهوشی عمومی انجام شده و ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان از یک شب قبل باشد. این روش علائم را فوراً بهبود می بخشد ؛ با این حال مردان ممکن است بمدت چند هفته پس از جراحی از ادرار دردناک رنج ببرند.

4-3- جراحی باز پروستات (پروستاتکتومی)

هنگامی که یک روش های فوق قابل اجرا نباشند،جراحی باز (که نیاز به برش در شکم وجود دارد) می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در است روش بافت پروستات برداشته می شود.

پروستاتکتومی باز معمولا  زمانی انجام می شود که غده ی پروستات به طور چشمگیری بزرگ شده است، احتمال آسیب به مثانه وجود دارد، سنگ های مثانه تشکیل شده باشند، و یا تنگی پیشابراه ایجاد شده باشد.

بخش داخلی پروستات برداشته می شود. این عمل تحت بیهوشی عمومی یا نخاعی انجام شده و چند هفته تا چند ماه بهبودی آن به طول  می انجامد.

عوارض جانبی مشابه با TURP و شامل از دست دادن خون که نیاز به انتقال خون باشد، بی اختیاری ادرار، مشکلات نعوظ و انزال می شود.

عوارض جراحی پروستات

پس از این جراحی امکان انزال رتروگراد وجود دارد که مشکلی در رابطه با باروری ایجاد نمی کند. عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

# خونریزی که نیازمند انتقال خون است(نادر)

# ادرار دردناک

# عفونت های ادراری مکرر

# تنگ شدن گردن مثانه و وجود خون در ادرار (هماچوری )

درمان خانگی بزرگی پروستات

در ادامه به درمان های خانگی بزرگی پروستات اشاره می کنیم.

 تغییر سبک زندگی و تغذیه

برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند در از بین بردن علائم بزرگ شدن پروستات موثر باشد. قبل از شروع درمان دارویی و یا انجام عمل جراحی توصیه هایی که در ادامه آمده است را انجام دهید.

☑ مصرف الکل و کافئین را محدود کنید.

☑ نوشیدن مایعات در شب را محدود کنید.

☑ سعی کنید حداقل هر سه ساعت یک بار ادرار کنید.

☑ فعالیت بدنی داشته باشید.

☑ وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید.

☑ مصرف چربی های سالم را افزایش دهید.( مانند غذاهای سرشار از امگا 3)

ورزش کگل

ورزش کف لگنی که با عنوان ورزش کگل شناخته می شوند می تواند با تقویت عضلات لگن به درمان علائم ادراری بزرگی پروستات مانند بی اختیاری ادراری کمک کند.

انجام این ورزش که شامل منقبض کردن و سپس رها کردن عضلات لگن است می تواند به تقویت مثانه برای کنترل ادرار و بستن اسفنکتر کمک کند. برای اینکه تشخیص این عضله کار مشکلی است این تمرین را در هنگام ادرار کردن انجام دهید تا عضله های درگیر را شناسایی کنید.

عضله را منقبض کنید تا سرعت ادرار کند شود، سپس ادرار کردن را برای 20 ثانیه متوقف کنید( انجام همیشگی این ورزش هنگام ادرار توصیه نمی شود و بعد از شناسایی عضلات لگن این تمرین را خارج از زمان ادرار کردن انجام دهید). به طور کلی توصیه می شود مردان 3 تا 5 بار در روز تمرینات کگل را انجام دهند.

درمان گیاهی بزرگی پروستات

برخی از گیاهان دارویی هم در درمان بزرگی پروستات موثرند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

✔️ نخل بادبزنی اره ای (Saw Palmetto)

 مصرف این گیاه به درمان علائم ادراری ناشی از اندازه پروستات مانند اختلال های ادراری و مثانه بیش فعال کمک می کند. مصرف طولانی مدت این گیاه نیز بی خطر است.

✔️ ریشه گزنه

طبق مطالعاتی که در ژاپن انجام شده این ماده دارای ترکیبات هیدروفوبیک مانند استروئید است که منجر به مهار  بافت غشای پروستات می شود که می تواند رشد سلول های پروستات را متوقف کند.

✔️ روغن دانه کدو تنبل

 طبق تحقیقات انجام شده روغن دانه کدو در طی سه ماه توانست علائم پروستات بزرگ شده را کاهش دهد.

بزرگی پروستات در مردان جوان

پروستات بزرگ شده یا بزرگی پروستات معمولا در افرادی با 50 سال سن و بیشتر بروز می‌کند و کمتر پیش می‌آید فردی در بازه 20 الی 40 سالگی دچار بیماری BPH شود.

اگر مشکل بزرگی پروستات در یک مرد جوان بروز کند می‌تواند منجر به نگرانی‌هایی شود، چرا که این موضوع در نهایت علائمی همچون جریان نامناسب ادرار، کارکرد نامنظم کلیه، عفونت مثانه و عفونت ادراری متناوب را شامل می‌شود.

بزرگی پروستات پیشگامی برای بیماری سرطان پروستات است و اکثر افرادی که مشکل بزرگی پروستات دارند در نهایت به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند بنابراین بروز پدیده بزرگی پروستات در مردان جوان نگران کننده است.

در هنگام تولد، اندازه ی غده ی پروستات کوچک است. هنگامی که سطح تستوسترون در دوران بلوغ افزایش می یابد، پروستات به سرعت رشد کرده و تا سن 20 سالگی سایز آن دو برابر می شود.

سپس سرعت رشد آن در دو دهه ی بعدی کاهش یافته و معمولاً طی سال ها مشکلی را ایجاد نمی کند. در کم تر از 10٪ مردان 30 ساله اندازه ی پروستات بزرگ می شود.

هنگامی که یک مرد به سن 40 سالگی برسد، پروستات دوره ی دوم رشد خود را آغاز می کند . بزرگ شدن پروستات در جوانان حتما باید مورد بررسی قرار گیرد زیرا می تواند عوارضی برای آن ها به دنبال داشته باشد. بزرگ شدن پروستات در جوانان می تواند به دلیل مسائل ژنتیکی، ناهنجاری های بیضه و یا برخی تغییرات هورمونی رخ دهد.

خوردن دارو برای درمان پروستات

داروهای درمان بزرگی پروستات

داروهای متعددی وجود دارند که برای درمان پروستات بزرگ مورد تایید FDA هستند. درمان دارویی برای مردانی که علائم خفیفی دارند و یا به بیماری قلبی مبتلا هستند و عمل جراحی به آن ها توصیه نمی شود، مورد استفاده قرار می گیرد. اما درمان دارویی درمان قطعی نیست.

مسدود کننده های آلفا

این داروها اندازه ی پروستات را کاهش نمی دهند، اما در بهبود علائم بسیار موثر هستند. آنها با شل کردن عضلات دور پروستات و گردن مثانه باعث می شوند که ادرار به راحتی جریان پیدا کند. این داروها سریع الاثر بوده و علائم را در عرض یک یا دو روز بهبود می بخشند. این دارو ها عبارتند از:

✅ فلوماکس (تامسولوزین)

✅اوروکساترال (آلفوزوسین)

✅ هیترین (ترازوسین)

✅ کاردورا (دوکسازوسین) 

✅ راپافلو (سیلوودوسین)

شایع ترین عارضه جانبی این دارو ها سرگیجه است. سایر عوارض جانبی معمولا خفیف و قابل کنترل هستند. عوارض جانبی احتمالی شامل سردرد، ناراحتی معده و گرفتگی بینی است. این داروها برای مردانی که  دچار احتباس ادرار شدید و عفونت های ادراری مکرر هستند، مناسب نمی باشند.

مهار کننده های آنزیم 5-آلفا ردوکتاز

این داروها می توانند با کاهش سطح هورمون مردانه به نام دی هیدرو تستوسترون (DHT) که در رشد پروستات دخیل است، سایز پروستات را کوچک کنند.

این داروها نسبت به داروهای مسدود کننده ی آلفا مدت بیش تری طول می کشد تا اثر کنند، اما پس از سه ماه، جریان ادرار بهبود می یابد. این داروها می توانند خطر احتباس حاد (عدم توانایی ادرار کردن) و همچنین نیاز به جراحی پروستات را کاهش دهند. این داروها عبارتند از:

✅ پروسکار (فیناستراید)

✅ آوودارت (دوتاستراید)

عوارض جانبی آلفا ردوکتاز

عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

✅  مشکلات نعوظ

✅ کاهش میل جنسی

✅ کاهش حجم مایع منی

این عوارض جانبی معمولاً خفیف بوده و با قطع دارو اتمام می یابند.

همچنین می توان ترکیبی از چند دارو برای درمان به کار برد.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صدیق چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اینجانب ۷۲ ساله و عمل قلب باز در تاریخ ۱۳۸۹ انجام داده ام البته مبتلا به کبد چرب هستم و در حال درمان می باشم و به مدت ۴ سال قرص سیتالوپرام جهت رفع افسرگی استفاده کرده ام و در زمان مصرف آن دارو دچار هیچ اختلال نعوظی نبودم و بعد از رفع افسرگیم دچار بزرگی پروستات شدم و خوشبختانه ان را هم با کمک دارو درمان کردم اما متاسفانه هم اکنون مبتلا به اختلال نعوظ گشتم لطفا اینجانب را جهت رهایی از این اختلال راهنمایی فرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر فریدون چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر: PSA اینجانب دارای نوسان بوده در چند سال پیش یکبار به عدد 7 افزایش وبعدبه عدد 3 کاهش یافته وهمین نوسانات ادامه داشته واکنون طی 8 ماه از 5.5به 6.16 رسیده است. سن بنده 61 وسال است.گفته می شود اگر T-PSA بین 4 تا 10 باشد واگر نسبت F-PSAبه T_PSAبیشتر از 0.25باشد احتمالاً پروستا سرطانی است این نسبت برای بنده 0.11 است چه کار باید انجام دهم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر پدرم ۵۷ سال سن داره ۲ ماه پیش علائم تکرر ادرار تا ۶ بار در شب ، سستی بدن ، بالا رفتن قند( سابقه قند نداشته) سرگیجه و...
  پیدا کرد بردیم دکتر اولش سونو و آزمایش که گرفتن گفتن پروستات یکم بزرگه ولی نرماله بعدش یکسری قرص نوشتن بعد یک مدت حالش بدتر شد بردیم دکتر گفتن عفونت پروستات، بعدش گفتن عفونت وارد خون شده، ۱۱ رو آنتی بیوتیک توی رگ زدن واسش یکم بهتر شد آوردیمش خونه باز در عرض ۷ روز حالش بدتر شد بردیم بیمارستات دیگه اونا هم آنتی بیوتیک وریدی تجویز کردن بعد چند روز از پروستاتش ام آر آی گرفتن گفتن ۱۵۰cc شده، چکار کنیم جناب دکتر الانم بیمارستان بقیه الله بستریه، لطفا راهنماییمون کنید ممنون از لطف بی کران
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهرداد سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حجم پروستاتم ۲۶سی سی هستش سنمم بیست و یک سالمه دکتر میگه یه مقدار بزرگه
  شما چی فکر میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،
  ـ پروستات برداشته شود آیا ادرار بی اختیار میاد یا تحت اختیاره؟
  ـ قرص گیاهی (پروستازین) میشه جایگزین امنیک کرد؟
  ـ بزرگی پروستات را چگونه تشخیص می دهید؟ اینطورکه متوجه شدم آزمایش خون برای اطلاع از کنسر است نه بزرگی آن.
  ـ وقتی مایعات زیاد میخورم و به موقع رفع حاجت میکنم نسبتاً راحت‌تر تخلیه دارم ولی به موقع تخلیه نکنم خیلی کند تخلیه می شود و در دو مرحله انجام میدم!
  ـ اگر سوزش و راحت تخلیه نشدن ادرار را تحمل کنم آیا نیاز به خوردن دارو (من امنیک مصرف میکنم) هست، تا کی باید مصرف کرد؟
  ـ شما فرمودید امنیک را شب، قبل از خواب مصرف کنید ولی در بروشور توصیه کرده بعداز صبحانه یا اولین وعدهٔ غذایی !
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
   شب قبل از خواب علمی است
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر جانم پروستات بزرگ شد شد45 چ کارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
   اگر مشکل ادرار ندارید درمان نمیخواهد
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام یکی دو و شاید هم بیشتر من به عارضه تکرر ادرار دچار هستم و مجبور شب ها بیدار شده و خروج ادرار به کندی انجام میشه و هم اکنون هم از کپسول تامسولوسین پس از صرف صبحانه استفاده می کنم و این امر هم باعث ضعف در روابط جنسی زاشویی گردیده است لطفا راه درمان با عوارض کمتر را بفرمایید سپاس فرهادی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
   باید تست ارودینامیک بگیرید علت مشخص شود۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر علي پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. براي بزرگي پروستات دارويي كه احتمالن اسمش بيليرون 50 باشد 60عددراتجويز كرده اند.با توجه به سن پدرم كه 87 ساله اند و حجم پروستات در سونو 106ccاعلام شده است.لطفن
  دارويي قوي تر كه 100درصد حجم پروستات را بعد از يك ماه كاهش دهد حتي اگر قيمتش به40ميليون تومان هم برسد را پيشنهاد كنيد .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  اینجانب 47 سال سن دارم در آزمایش خون مقدار psa = 4 گزارش شده سونوگرافی انجام دادم که بزرگی پروستات نرمال بوده
  در عین حال علائمی مانند شب ادراری،سوزش ادرار، ادرار قطره قطره یا باقی ماندن ادرار ندارم
  آیا تست psa و نمونه برداری را توصیه می فرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علي پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.پدرم 87ساله وداراي پوكي استخوان و سابقه ي سكته ي خفيف است.دو ماه پيش كه ادرارش بند آمدو سوند وصل كرد PSAحدود12بوده است و فيناسترايد و تامسولوسين و پروستاتان مصرف كرده است و15روز پيش سوزن ديفرلين 11.25ميلي گرم فرانسوي زده بود بعد از آن قرص كلسيم دي را همراه بقيه داروهامصرف كرد. در تاريخ97/10/15جحم پروستات در سونو گرافي 106CCبوده است و گفته اند كه PSAپدرم پايين آمده است و همان سوزن ديفرلين را هر سه ماه يكبار تكرار كند .با اين شرايط حضرت عالي داروي RILUZOLEكه به تازگي محققان آمريكايي آن را براي سرطان ابتدايي يا پيشرفته ي پروستات علاوه بر بيماري اي ال اس پيشنهاد مي كنند بهتر مي دانيد يا كابا زيتاكسل فرانسوي را؟لطفن دوز مصرف را مشخص فرماييد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر