دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی چیست؟

علت بزرگ شدن پروستات در جوانان چیست؟ بزرگی پروستات یا پروستات بزرگ شده یک وضعیت پاتولوژیک دستگاه ادراری است که در آن غده ى پروستات متورم و ملتهب می شود. کار پروستات تولید مایع منی است. بزرگی پروستات باعث فشار بر پیشابپراه و کاهش تخلیه ی ادرار می شود.

علت بزرگ شدن پروستات چیست؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که علت بزرگ شدن پروستات چیست؟

علت بزرگ شدن پروستات هنوز مشخص نشده است ولی موارد زیر در بزرگ شدن آن تاثیر گذارند:

 • داشتن زمینه ارثی
 • اضافه وزن
 • بیماری دیابت
 • بی تحرکی

به طور نرمال بزرگی پروستات با افزایش سن و با تغییرات هورمون های جنسی مردانه از نوع خوش خیم آن، ایجاد شده و همچنین در سنین بالای 50 سال دیده می شود و در سنین بین 20-40 سال نادر است. بزرگی پروستات در یک مرد جوان نگران کننده است زیرا اختلال جریان ادراری می تواند همراه با مشکلات دیگر نظیر اختلال عملکرد کلیه، عفونت مثانه و عفونت های مکرر دستگاه ادراری باشد.

علائم پروستات در جوانان

بزرگی پروستات در مردان جوان با مشکل ادراری شروع می شود و اگر درست تشخیص داده نشود و به موقع درمان نشود ممکن است بر اساس شدت و میزان التهاب دچار عوارض دیگر بیماری شوند. علائم بزرگی پروستات در مردان جوان ممکن است دیده نشود و بعد از ماه ها یا سالها پیشرفت بیماری علایم ظاهر شوند.

کاهش جریان ادرار

فرد نه تنها جریان ادرار ضعیف دارد بلکه حس می کند مثانه اش کاملا خالی نشده و حین ادرار درد دارد. تا زمانی که پیشابراه زیر فشار پروستات است و مثانه کاملا تخلیه نشود دفع ادرار ناقص صورت می گیرد.

تراوش ادرار

به دلیل فشار پروستات بزرگ شده جریان ادرار از پیشابراه مختل می شود و مثانه خوب تخلیه نمی شود و حس پرشدگی دارد و از آنجا که مقدار زیادی از ادرار قادر به عبور از مثانه نیست، منجر به تکرر نشت ادرار به دلیل افزایش ضربان های ادراری می شود.

 تردید ادراری

هر وقت که به دستشویی می روید برای مدت طولانی ترشحات ادراری دارید. این شرایط را تردید ادراری مى گویند که یکی دیگر از علایم رایج بزرگی پروستات در جوانان است.

شب ادراری در مردان

 شب ادراری

1 بار شب از خواب بیدار شدن و تخلیه ی ادرار طبیعی است ولی اگر 4 بار یا بیشتر در شب اتفاق بیفتد قطعا به پروستات بزرگ شده در مرد جوان اشاره می کند.

 ادرار چکه چکه

گاهی ممکن است بی اختیار چند قطره ادرار لباس زیر شما را خیس کند، یا گاهی به طور فوری نیاز به تخلیه ی ادرار به حدی شدید شود که قبل از رسیدن به دستشویی کمی ادرار ترشح شود.

تکرر ادرار

این وضعیت به خاطر فشار پروستات بزرگ شده بر پیشابراه و مانع بر سر راه تخلیه ی ادرار ایجاد می شود، مثانه پر و پرتر می شود و نیاز به تخلیه ی مکرر ادرار افزایش می یابد.

بی اختیاری ادرار

فرد قبل از اینکه به دستشویی برسد مقداری از ادرار خارج مى شود.

 تلاش براى ادرار

به دلیل فشار پروستات بزرگ شده بر پیشابراه برای تخلیه ی ادرار باید تلاش کرد که می تواند دردناک باشد.

درد هنگام ادرار

بزرگ شدن پروستات باعث درد در هنگام ادرار می شود و علامت رایج این بیماری است.

 ادرار چرکی

در پروستات بزرگ پیشرفته چرک در ادرار ظاهر می شود، اگر چرک در ادرار دیده شود یعنی فرد حتما پروستات بزرگ دارد و باید اقدامات پزشکی انجام شود.

خون در ادرار

 خون در ادرار

هماچوری در مرحله ی پیشرفته ی بیماری دیده می شود.

سوزش ادرار

این نیز می تواند نشانه ای از پروستات بزرگ باشد. ممکن است هر بار تخلیه ی ادرار با سوزش همراه باشد.

دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی

دلایل بزرگ شدن پروستات مشخص نیست اما مطالعات نشان می دهد که تغییر هورمون جنسی مردانه ممکن است علت این بیماری باشد. معمولا در افراد مسن رخ می دهد. بر اساس مطالعات علت بزرگی پروستات در مردان جوان می تواند علل اولیه مثل علل ژنتیکی، هر گونه سابقه ناهنجاری های بیضه یا برخی تغییرات هورمونی غیر طبیعی باشد.

سرطان پروستات

سرطان پروستات بدخیم به صورت ناگهانی بروز نمی دهد. حتی انواع تهاجمی این بیماری نیز با گذشت زمان به وجود می آیند. به همین ترتیب، هیچ گاه برای داشتن یک سبک زندگی سالم که می تواند به کاهش خطر تشخیص ابتلا به سرطان در آینده کمک کند دیر نیست.

علل ابتلا به سرطان پروستات

طبق نتایج مطالعاتی که در ارتباط با سبک زندگی و توانایی تاثیر آن بر خطر ابتلا یا زنده ماندن فرد از سرطان پروستات صورت گرفته، شواهدی وجود دارند که بیانگر نقش داشتن  عوامل زیر هستند:

 • رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز یا لبنیات پر چرب
 • مصرف زیاد کلسیم
 • سیگار کشیدن
 • قرار گرفتن در معرض سموم آفت کش
 • مصرف بیش از حد الکل
 • بی تحرکی
 • داشتن اضافه وزن
سرطان پروستات در مراحل اولیه اغلب علائمی ندارد!

یک دلیل بزرگ برای اینکه سرطان پروستات می تواند افراد را غافلگیر کند این است که فرد مخصوصا در مراحل اولیه سرطان، علائمی را از خود بروز نمی دهد.

همزمان با پیشرفت بیماری، علائم می توانند مشکلات ادراری (مانند مشکل در ادرار، افزایش دفعات یا شدت احساس نیاز به ادرار کردن)، اختلالات نعوظ و پدیدار شدن خون در ادرار را شامل شود.

با این حال، از آن جایی که این علائم می توانند علائم بیماری های دیگری باشند که به طور معمول در مردان بروز می دهند ممکن است نادیده گرفته شوند. بنابراین، در صورت شک داشتن باید این علائم را بررسی کرد.

سرطان پروستات می تواند در بین مردان جوان تر بسیار تهاجمی تر باشد!

ممکن است این موضوع غیر عادی به نظر رسد، اما هر چه فرد در سن پایین تری به سرطان پروستات مبتلا شود احتمال مرگ او در اثر این بیماری بیشتر است. یکی از دلایل عمده این است که سرطان پروستات معمولا هیچ علائمی در مراحل اولیه خود ندارد.

به همین دلیل، هنگامی که سرطان پروستات تهاجمی در مردان جوان تر تشخیص داده می شود، اغلب به یک مرحله پیشرفته تر وارد شده و درمان آن با چالش های بیشتری همراه خواهد بود.

دلیل دیگر این است که سرطان های پروستات که در مردان جوان تر بروز می دهند با سرعت بیشتری رشد کرده و می توانند نسبت به سرطان های پروستات یافت شده در مردان مسن تر، مهلک تر باشند.

مردان جوانی که در معرض خطر زیادی هستند باید زود تر غربالگری شوند.

احتمال ابتلای مردانی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پروستات هستند 2 تا 3 برابر بیشتر است. در صورتی که مردان جوان آشنایانی مبتلا به این بیماری داشته باشند، این احتمال حتی بیش از این می شود.

در حالی که جامعه سرطان آمریکا به مردان دارای احتمال متوسط ابتلا به سرطان پروستات توصیه می کند که از سن 50 سالگی از نظر ابتلا به این بیماری غربالگری شوند، مردانی که در معرض خطر بالاتری قرار دارند (از جمله آمریکاییان آفریقایی تبار) باید این غربالگری را از سن 45 سالگی شروع کنند.

درمان بزرگی پروستات در مردان جوان

در حالی که اقدامات پزشکی مناسب در درمان بزرگ شدن پروستات ضروری است، بسیاری از درمان های طبیعی وجود دارد که می تواند علائم پروستات بزرگ در مردان جوان را کنترل کند. این روش های خانگی عبارتند از:

✅ زمان تخلیه ی ادرار

این کار کاملا یک درمان طبیعی موثر برای کنترل علائم پروستات بزرگ است. حتی اگر احساس تخلیه ی ادرار ندارید هر نیم یا یک ساعت یک بار به دستشویی بروید، این کار نه تنها کنترل فوری ادرار را بر عهده خواهد داشت، بلکه فشار روی مثانه و پیشابراه را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

✅ تخلیه به موقع ادرار

هر وقت نیاز به تخلیه ی ادرار داشتید به دستشویی بروید. سعی نکنید ادرار را نگه دارید این باعث استرس اضافی به مثانه و پیشابراه، به خصوص در موارد پروستات بزرگ شده می شود. بنابراین هر وقت احساس نیاز به تخلیه ی ادرار داشتید به دستشویی بروید، این یک راه طبیعی برای کنترل بر تخلیه ادرار به علت بزرگی پروستات در مردان جوان است.

فواید نوشیدن آب

✅ نوشیدن آب زیاد

نوشیدن مقدار زیادی آب پیشابراه را از باکتری پاک می کند و همچنین مثانه را آرام می کند و از این رو کاملا طبیعی برای درمان علائم پروستات بزرگ در مردان جوان است.

✅ ورزش منظم

این نیز یک درمان موثر طبیعی برای پروستات بزرگ است. این کار نه تنها فشار در پیشابراه را کاهش می دهد، بلکه باعث کاهش علائم پروستات در جوانان می شود. بهترین ورزش برای این وضعیت منقبض و شل کردن عضلات کف لگن است. انجام این تمرین در طولانی مدت در آرام سازی التهاب غده پروستات و درمان پروستات موثر است.

حسین کرمی دکتر متخصص پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یوسف دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. بزرگی پروستات بنده ۳۳درسونی گرافی مشاهده شده، آیا عمل باز یابسته ویا بامصرف دارو کوچک ویاخوب میشود؟ممنون ازلطف شما.
  1. تصویر کاربر NAME دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام در صورتی که علامت ادراری ندارید نیاز به کاری نیست

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من بیضه سمت چپم گاهی درد میکند، و موقع سکس آلت تناسلی من کامل نميشه، نميتونم سکس رضایت مندی داشته باشم. چگونه درمان کنم. ممنونم.
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام جهت بررسی ازمایش بایستی بدهیدجهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 45 سالمه. آزمایش pSA دادم 1.4 بود ضمناً در آزمایش ادار هم مقدارکمی خون دیده شده که سابقه آزمایش 10 ساله داره و هر سال که آزمایش دادم خون دیده می شد.ضمناً در 15 سال قبل یکبار سابقه دفع سنگ کلیه 1*2 میل داشتم.به نظر شما مشکل پروستات دارم؟
  1. تصویر کاربر NAME چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام سونوگرافی کلیه و مجاری ادرای و مثانه و پروستات انجام بدیدجهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ 

 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام 44 سالمه سونوی پروستاتم 34سی سی حجم دارد نگران هستم بفرمایید باید چکاری انجام دهم متاهل هم هستم با تشکر
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 4 ماه پیش)

   ازمایش PSA بدهید و در صورت نرمال بودن و نداشتن علامت ادراری نیاز به کاری نیست

 • تصویر کاربر عباس جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود خدمت جناب پروفسور
  بنده 35 سالمه ومتاهل هستم، مشکل دوشاخه شدن ادرار رو دارم،شبها حس میکنم مثانه م کاملا تخلیه نشده ومجدددا باید مراجعه کنم، و مقدار تخلیه ادرارم کمتر شده نسبت به قبل، هنگام تخلیه مدفوع ادرارم قطع میشه،حس میکنم هنگام نزدیکی خروج منی به شدت قبل نیس، با توجه به اینکه پدرم هم پروستات داره چکاری باید انجام بدم، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  پیشاپیش سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام سونوگرافی پروستات و کلیه انجام بدیدجهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر محمدی جمعه ۸ آذر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید. من 47 سال دارم و به‌علت کاهش سطح تستسترون و انجام ورزش بدنسازی، زیر نظر دکتر مجبور به استفاده از تستسترون هستم . آیا تزریق این هورمون باعث بزرگ شدن پروستات می‌شود؟
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۸ آذر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام احتمال دارد

 • تصویر کاربر بابک جمعه ۸ آذر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،42سال سن دارم ،درد زیر شکم داشتم ازمایش و سونو گرافی دادم ،سونوگرافی پروستات 39سی سی بود دکتر قرص افلوکساسین300و پروترال 0/4و پروستات کر تجویز کرد،در ضمن بعد از ادرار به اندازه یک سکه لباس زیر م خیس می شود این داروها برای یک ماه داده شده،چون عوارض داره این قرص ها می خوام ببینم بعد از اتمام قرص ها مشکلات جنسی برطرف میشه،با تشکر
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۸ آذر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام بله برطرف میشه

 • تصویر کاربر A.m شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  اقای دکتر 2 ماهی هستش که با 20 ثانیه تاخیر ادرار میکنم مخصوصا صبح ها.رفتم دکتر قرص تامسلوسین دادند و گفتن به مدت 1 ماه مصرف کن.الان 20 روزی هستش که میخورم خیلی بهترم ولی کامل نه.من 32 دارم و با توجه به مطالبی که در خواندم کمی نگران شدم که مشکوک به سرطان پروستات نباشم.لطفا راهنمایی بفرمایید و چه کارهایی و ازمایشاتی هستش که میتوانم انجام بدم.سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام سن؟

  2. تصویر کاربر A.m شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 5 ماه پیش)
   با عرض سلام
   32 سال دارم.
  3. تصویر کاربر NAME شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

   سرطان در این سن مطرح نیست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بابك دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عصربخير محضر پروفسور عزيز
  پدرم 72 ساله بعداز ازمايشات سونوگرافي و ازمايشات باليني و MRI توسط دكتر علي ذوالفقاري از تبريز معاينه شده وامروز در جواب mri گفتن ك بايست براي نمونه برداري اقدام كنن وما فعلا دست نگهداشتيم جواب ازمايشات خوش خيم پروستات بوده در حد خ كم رشدكرده و 50 ميلي ادرار و توده اي بقطر 19 ميلي متر در mri مشهوده ك دكتر ذوالفقاري گفتن ك نمونه برداري بايست بشه ايا نمونه برداري خطرناك نيس ..؟ ايا ايشون تو اين كار دكتر حاذقين ...؟ لطفا اقاي پروفسور بيشتر راهنمائي فرمائيد مرسي
  1. تصویر کاربر NAME شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام ازمایش PSA بیمار چند است؟

  2. تصویر کاربر بابك یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 5 ماه پیش)
   جناب پروفسور ضمن عرض ادب ازمايشات سونوگرافي MRI و .. ارسال شد احمد نوري 72 ساله از تبريز
  3. تصویر کاربر بابك یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 5 ماه پیش)
   نتايج ازمايشات ارسال شد
  4. تصویر کاربر NAME دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 5 ماه پیش)

   ازمایش را تکرار کنید.میشود هم نمونه برداری شود یا می‌شود هر سه ماه ازمایش

    PSA بدید و در صورت بالا رفتن بیوپسی کنید.دکترتان را متاسفانه حضور ذهن ندارم

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲ آبان ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، خسته نباشید . 44 سالمه .از دو سال پیش گاهی اوقات به خصوص وقتی که مثانه ام پر بود ، ادرارم دو شاخه می شد و فشار آن کم شده بود . تا الان با این موضوع کنار اومده بودم .ولی چند روزی است که فشار ادرارم خیلی کم شده و مانند نخ می آید و خیلی بهم فشار میاد . چکار کنم ؟ از جراحی پروستات و عوارض آن خیلی می ترسم .اگه قرص معرفی کردین ، لطفا دوز و زمان مصرفش رو هم قید کنین . ممنون .
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۲ آبان ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام تامسولوسین ۴/ شبانه یک عدد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر