دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی چیست؟

علت بزرگ شدن پروستات در جوانان چیست؟ بزرگی پروستات یا پروستات بزرگ شده یک وضعیت پاتولوژیک دستگاه ادراری است که در آن غده ى پروستات متورم و ملتهب می شود. کار پروستات تولید مایع منی است. بزرگی پروستات باعث فشار بر پیشابپراه و کاهش تخلیه ی ادرار می شود.

علت بزرگ شدن پروستات چیست؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که علت بزرگ شدن پروستات چیست؟

علت بزرگ شدن پروستات هنوز مشخص نشده است ولی موارد زیر در بزرگ شدن آن تاثیر گذارند:

 • داشتن زمینه ارثی
 • اضافه وزن
 • بیماری دیابت
 • بی تحرکی

به طور نرمال بزرگی پروستات با افزایش سن و با تغییرات هورمون های جنسی مردانه از نوع خوش خیم آن، ایجاد شده و همچنین در سنین بالای 50 سال دیده می شود و در سنین بین 20-40 سال نادر است. بزرگی پروستات در یک مرد جوان نگران کننده است زیرا اختلال جریان ادراری می تواند همراه با مشکلات دیگر نظیر اختلال عملکرد کلیه، عفونت مثانه و عفونت های مکرر دستگاه ادراری باشد.

علائم پروستات در جوانان

بزرگی پروستات در مردان جوان با مشکل ادراری شروع می شود و اگر درست تشخیص داده نشود و به موقع درمان نشود ممکن است بر اساس شدت و میزان التهاب دچار عوارض دیگر بیماری شوند. علائم بزرگی پروستات در مردان جوان ممکن است دیده نشود و بعد از ماه ها یا سالها پیشرفت بیماری علایم ظاهر شوند.

کاهش جریان ادرار

فرد نه تنها جریان ادرار ضعیف دارد بلکه حس می کند مثانه اش کاملا خالی نشده و حین ادرار درد دارد. تا زمانی که پیشابراه زیر فشار پروستات است و مثانه کاملا تخلیه نشود دفع ادرار ناقص صورت می گیرد.

تراوش ادرار

به دلیل فشار پروستات بزرگ شده جریان ادرار از پیشابراه مختل می شود و مثانه خوب تخلیه نمی شود و حس پرشدگی دارد و از آنجا که مقدار زیادی از ادرار قادر به عبور از مثانه نیست، منجر به تکرر نشت ادرار به دلیل افزایش ضربان های ادراری می شود.

 تردید ادراری

هر وقت که به دستشویی می روید برای مدت طولانی ترشحات ادراری دارید. این شرایط را تردید ادراری مى گویند که یکی دیگر از علایم رایج بزرگی پروستات در جوانان است.

شب ادراری در مردان

 شب ادراری

1 بار شب از خواب بیدار شدن و تخلیه ی ادرار طبیعی است ولی اگر 4 بار یا بیشتر در شب اتفاق بیفتد قطعا به پروستات بزرگ شده در مرد جوان اشاره می کند.

 ادرار چکه چکه

گاهی ممکن است بی اختیار چند قطره ادرار لباس زیر شما را خیس کند، یا گاهی به طور فوری نیاز به تخلیه ی ادرار به حدی شدید شود که قبل از رسیدن به دستشویی کمی ادرار ترشح شود.

تکرر ادرار

این وضعیت به خاطر فشار پروستات بزرگ شده بر پیشابراه و مانع بر سر راه تخلیه ی ادرار ایجاد می شود، مثانه پر و پرتر می شود و نیاز به تخلیه ی مکرر ادرار افزایش می یابد.

بی اختیاری ادرار

فرد قبل از اینکه به دستشویی برسد مقداری از ادرار خارج مى شود.

 تلاش براى ادرار

به دلیل فشار پروستات بزرگ شده بر پیشابراه برای تخلیه ی ادرار باید تلاش کرد که می تواند دردناک باشد.

درد هنگام ادرار

بزرگ شدن پروستات باعث درد در هنگام ادرار می شود و علامت رایج این بیماری است.

 ادرار چرکی

در پروستات بزرگ پیشرفته چرک در ادرار ظاهر می شود، اگر چرک در ادرار دیده شود یعنی فرد حتما پروستات بزرگ دارد و باید اقدامات پزشکی انجام شود.

خون در ادرار

 خون در ادرار

هماچوری در مرحله ی پیشرفته ی بیماری دیده می شود.

سوزش ادرار

این نیز می تواند نشانه ای از پروستات بزرگ باشد. ممکن است هر بار تخلیه ی ادرار با سوزش همراه باشد.

دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی

دلایل بزرگ شدن پروستات مشخص نیست اما مطالعات نشان می دهد که تغییر هورمون جنسی مردانه ممکن است علت این بیماری باشد. معمولا در افراد مسن رخ می دهد. بر اساس مطالعات علت بزرگی پروستات در مردان جوان می تواند علل اولیه مثل علل ژنتیکی، هر گونه سابقه ناهنجاری های بیضه یا برخی تغییرات هورمونی غیر طبیعی باشد.

سرطان پروستات

سرطان پروستات بدخیم به صورت ناگهانی بروز نمی دهد. حتی انواع تهاجمی این بیماری نیز با گذشت زمان به وجود می آیند. به همین ترتیب، هیچ گاه برای داشتن یک سبک زندگی سالم که می تواند به کاهش خطر تشخیص ابتلا به سرطان در آینده کمک کند دیر نیست.

علل ابتلا به سرطان پروستات

طبق نتایج مطالعاتی که در ارتباط با سبک زندگی و توانایی تاثیر آن بر خطر ابتلا یا زنده ماندن فرد از سرطان پروستات صورت گرفته، شواهدی وجود دارند که بیانگر نقش داشتن  عوامل زیر هستند:

 • رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز یا لبنیات پر چرب
 • مصرف زیاد کلسیم
 • سیگار کشیدن
 • قرار گرفتن در معرض سموم آفت کش
 • مصرف بیش از حد الکل
 • بی تحرکی
 • داشتن اضافه وزن
سرطان پروستات در مراحل اولیه اغلب علائمی ندارد!

یک دلیل بزرگ برای اینکه سرطان پروستات می تواند افراد را غافلگیر کند این است که فرد مخصوصا در مراحل اولیه سرطان، علائمی را از خود بروز نمی دهد.

همزمان با پیشرفت بیماری، علائم می توانند مشکلات ادراری (مانند مشکل در ادرار، افزایش دفعات یا شدت احساس نیاز به ادرار کردن)، اختلالات نعوظ و پدیدار شدن خون در ادرار را شامل شود.

با این حال، از آن جایی که این علائم می توانند علائم بیماری های دیگری باشند که به طور معمول در مردان بروز می دهند ممکن است نادیده گرفته شوند. بنابراین، در صورت شک داشتن باید این علائم را بررسی کرد.

سرطان پروستات می تواند در بین مردان جوان تر بسیار تهاجمی تر باشد!

ممکن است این موضوع غیر عادی به نظر رسد، اما هر چه فرد در سن پایین تری به سرطان پروستات مبتلا شود احتمال مرگ او در اثر این بیماری بیشتر است. یکی از دلایل عمده این است که سرطان پروستات معمولا هیچ علائمی در مراحل اولیه خود ندارد.

به همین دلیل، هنگامی که سرطان پروستات تهاجمی در مردان جوان تر تشخیص داده می شود، اغلب به یک مرحله پیشرفته تر وارد شده و درمان آن با چالش های بیشتری همراه خواهد بود.

دلیل دیگر این است که سرطان های پروستات که در مردان جوان تر بروز می دهند با سرعت بیشتری رشد کرده و می توانند نسبت به سرطان های پروستات یافت شده در مردان مسن تر، مهلک تر باشند.

مردان جوانی که در معرض خطر زیادی هستند باید زود تر غربالگری شوند.

احتمال ابتلای مردانی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پروستات هستند 2 تا 3 برابر بیشتر است. در صورتی که مردان جوان آشنایانی مبتلا به این بیماری داشته باشند، این احتمال حتی بیش از این می شود.

در حالی که جامعه سرطان آمریکا به مردان دارای احتمال متوسط ابتلا به سرطان پروستات توصیه می کند که از سن 50 سالگی از نظر ابتلا به این بیماری غربالگری شوند، مردانی که در معرض خطر بالاتری قرار دارند (از جمله آمریکاییان آفریقایی تبار) باید این غربالگری را از سن 45 سالگی شروع کنند.

درمان بزرگی پروستات در مردان جوان

در حالی که اقدامات پزشکی مناسب در درمان بزرگ شدن پروستات ضروری است، بسیاری از درمان های طبیعی وجود دارد که می تواند علائم پروستات بزرگ در مردان جوان را کنترل کند. این روش های خانگی عبارتند از:

✅ زمان تخلیه ی ادرار

این کار کاملا یک درمان طبیعی موثر برای کنترل علائم پروستات بزرگ است. حتی اگر احساس تخلیه ی ادرار ندارید هر نیم یا یک ساعت یک بار به دستشویی بروید، این کار نه تنها کنترل فوری ادرار را بر عهده خواهد داشت، بلکه فشار روی مثانه و پیشابراه را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

✅ تخلیه به موقع ادرار

هر وقت نیاز به تخلیه ی ادرار داشتید به دستشویی بروید. سعی نکنید ادرار را نگه دارید این باعث استرس اضافی به مثانه و پیشابراه، به خصوص در موارد پروستات بزرگ شده می شود. بنابراین هر وقت احساس نیاز به تخلیه ی ادرار داشتید به دستشویی بروید، این یک راه طبیعی برای کنترل بر تخلیه ادرار به علت بزرگی پروستات در مردان جوان است.

فواید نوشیدن آب

✅ نوشیدن آب زیاد

نوشیدن مقدار زیادی آب پیشابراه را از باکتری پاک می کند و همچنین مثانه را آرام می کند و از این رو کاملا طبیعی برای درمان علائم پروستات بزرگ در مردان جوان است.

✅ ورزش منظم

این نیز یک درمان موثر طبیعی برای پروستات بزرگ است. این کار نه تنها فشار در پیشابراه را کاهش می دهد، بلکه باعث کاهش علائم پروستات در جوانان می شود. بهترین ورزش برای این وضعیت منقبض و شل کردن عضلات کف لگن است. انجام این تمرین در طولانی مدت در آرام سازی التهاب غده پروستات و درمان پروستات موثر است.

حسین کرمی دکتر متخصص پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام من38سالمه قطع ادرار داشتم سونوگرافی گرفتم 4.9 سی پروستات نشان داده‌ایم عکس گرفتم بطور منظم تنگی مجرای ادرار نشان داد چه راه حلی توصیه دارید پزشک گفته اول باید تنگی حل بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   در مورد تنگی مجرای ادراریتون باید عکس RUG شما دیده شه. بر حسب نوع و میزان تنگی ، بهتون گفته میشه که چه کاری انجام شه جهت اخذ نوبت حضوری با ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس بگیرین
 • تصویر کاربر نیما یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ۱۷ ساله هستم و حدود ۳ سال خود ارضایی داشتم ببخشید ۴ روزی میشه که ادرارم با تاخیر شروع میشه مثل قبل نیست و احساس میکنم تو مثانم چند قطره ادرار مونده وقتی هم دراز می کشم حس میکنم از ناحیه پروستات یه چیزی اضافه شده بهش بعضی وقتا هم یکم درد میکنه ناحیه پروستاتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   احتمالا التهاب پروستات باشه ، ولی قبل از درمانش ابتدا سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام بدین
 • تصویر کاربر نیما یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ۱۷ ساله هستم ببخشید ۴ روزی میشه که ادرارم با تاخیر شروع میشه مثل قبل نیست و احساس میکنم تو مثانم چند قطره ادرار مونده وقتی هم دراز می کشم حس میکنم از ناحیه پروستات یه چیزی اضافه شده بهش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام دهید در مرحله اول
 • تصویر کاربر J دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۳۱ ساله هستم.بعد از یک رابطه بدون کاندوم نچندان طولانی سریع منی من اومد و خودم تعجب کردم.بعد اون روز زیر شکمم درد میکنه و بعد از سونوگرافی التهاب پروستات و بزرگی ۲۷ سی سی بود که دکتر تشخیص دادن التهاب به همراه عفونت.خیلی نگرانم به طوریکه تو یک هفته ۳ و ۴ کیلو وزن کم کردم.یک قرص تاوانکش ۵۰۰ روزی یک عدد.پرتروال 0.4 روزی یک عدد. و امپول تسترون نوشتن هنوز نزدم.
  گفتن بعد ده روز خوب میشی.ایا این نسخه برای التهاب یا بزرگی؟
  ایا عفونت در ازمایش ادرار مشخص نمیشود؟
  هرازگاهی دور مقعد هم درد میکنه
  تا چه میزان نگران باید باشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام. جوانی هستم 42 سالهآزمایش سونو گرفتم گفتند پروستاتم 3 است .دکتر قرص پروستات داده .و فقط تکرر ادار دارم.چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام ازمایش psa رو دو هفته بعد تکرار کنید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من 14 سالمه و بعضی وقتا احساس میکنم ادرار در کلاهک التم باقیمونده
  چیکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام توصیه به سونوگرافی با مثانه پر و خالی مبشه
 • تصویر کاربر اسی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من ۲۸ سالمه ازبچگی تاالان یادم نمیاد سابقه شب ادراری داشته باشم. ورزش فوتبال وفوتسال انجام میدم .دیشب شب ادراری داشتم اونم به مقدارزیاد خیلی واسم عجیب بود ونگران شدم .قدم ۱۷۵ وزنم ۹۳ کیلو توپر ورزشکاری هستم چندساله نزدیکی زیاددارم هفته ای ۵ بار میانگین. یه سالی هست دچارمشگل عدم نعوز هم هستم ممنون میشم یه مشاوره کامل بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام شب ادراری اگه تکرار نشد مشکلی نیست.جهت نعوظ نیازمند یک سری ازمایش هستید. جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰ ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰
 • تصویر کاربر سام شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام من 29سالمه 4ساله ادرارم دوشاخه میشه و تکرار ادرار زیاد دارم و قبل از رسیدن به دستشویی فشار زیادی بهم میاد و همیشه ریزش ادارا دارم باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.
 • تصویر کاربر کسری شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما دکتر گرامی
  بنده پسری ۲۴ ساله هستم
  سوزش ادراری داشتم و در هنگام انزال درد داشتم
  رفتم دکتر گفت بزرگی پروستاته کلی انتی بیوتیک دادن الان ۵ ماهه این دارو ها تامسولوسین باکلوفن و 40تا داکسی ساکلین
  قبلا فشار ادرار اول کم بود فشار میاوردم مثل یه چیزی چسبیده باشه یهو باز میشد
  اما یه بار دکتر که گفت باید تخلیه منی داشته باشین هنگام انزال دچار عدم خروج منی شدم و نتونستم ادرار کنم دکتر ماساژ پروستات داد گف خیلی ورم داره
  اما همچنان ادرار دو شاخ دارم
  حس درد دارم انگار یه چیزی نمیزاره با فشار ادرار بیاد و اذیت میکنه
  فشار ادرار کمه.
  من از سرطان میترسم
  و میخوام بدونم چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من 24 سالمه
  ببخشید من زمانی که آلتم به حالت نعوظ در میاد زیر کیسه بیضه ها(فاصله بین مقعد تا کیسه بیضه) متورم میشه مثل یه گردو و بعد از بین رفتن حالت نعوظ به حالت قبل بر میگرده خواستم ببینم مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر