علت بزرگ شدن پروستات در جوانان و درمان آن

آیا بزرگ شدن پروستات در جوانان نگران کننده است و نیاز به بررسی دارد؟ علت بزرگ شدن پروستات چیست؟بزرگی پروستات یا پروستات بزرگ شده یک وضعیت پاتولوژیک دستگاه ادراری است که در آن غده ى پروستات متورم و ملتهب می شود. کار پروستات تولید مایع منی است. بزرگی پروستات باعث فشار بر پیشابراه و کاهش تخلیه ی ادرار می شود.

دلایل بزرگ شدن پروستات

به طور نرمال بزرگی پروستات در سنین بالای 50 سال دیده می شود و در سنین بین 20-40 سال نادر است. بزرگی پروستات در یک مرد جوان نگران کننده است زیرا اختلال جریان ادراری می تواند همراه با مشکلات دیگر نظیر اختلال عملکرد کلیه، عفونت مثانه و عفونت های مکرر دستگاه ادراری باشد.

علائم پروستات در جوانان

بزرگی پروستات در مردان جوان با مشکل ادراری شروع می شود و اگر درست تشخیص داده نشود و به موقع درمان نشود ممکن است بر اساس شدت و میزان التهاب دچار عوارض دیگر بیماری شوند. علایم بزرگی پروستات در مردان جوان ممکن است دیده نشود و بعد از ماه ها یا سالها پیشرفت بیماری علایم ظاهر شوند.

کاهش جریان ادرار

فرد نه تنها جریان ادرار ضعیف دارد بلکه حس می کند مثانه اش کاملا خالی نشده و حین ادرار درد دارد. تا زمانیکه پیشابراه زیر فشار پروستات است و مثانه کاملا تخلیه نشود دفع ادرار ناقص صورت می گیرد.

تراوش ادرار

به دلیل فشار پروستات بزرگ شده جریان ادرار از پیشابراه مختل می شود و مثانه خوب تخلیه نمیشود و حس پرشدگی دارد و از آنجا که مقدار زیادی از ادرار قادر به عبور از مثانه نیست، منجر به تکرر نشت ادرار به دلیل افزایش ضربان های ادراری می شود.

 تردید ادراری

هر وقت که به دستشویی می روید برای مدت طولانی ترشحات ادراری دارید. این شرایط را تردید ادراری مى گویند که یکی دیگر از علایم رایج بزرگی پروستات در جوانان است.

شب ادراری در مردان

 شب ادراری

1 بار شب از خواب بیدار شدن و تخلیه ی ادرار طبیعی است ولی اگر 4 بار یا بیشتر در شب اتفاق بیفتد قطعا به پروستات بزرگ شده در مرد جوان اشاره می کند.

 ادرار چکه چکه

گاهی ممکن است بی اختیار چند قطره ادرار لباس زیر شما را خیس کند، یا گاهی به طور فوری نیاز به تخلیه ی ادرار به حدی شدید شود که قبل از رسیدن به دستشویی کمی ادرار ترشح شود.

تکرر ادرار

این وضعیت به خاطر فشار پروستات بزرگ شده بر پیشابراه و مانع بر سر راه تخلیه ی ادرار ایجاد می شود، مثانه پر و پرتر می شود و نیاز به تخلیه ی مکرر ادرار افزایش می یابد.

بی اختیاری ادرار

فرد قبل از اینکه به دستشویی برسد مقداری از ادرار خارج مى شود.

 تلاش براى ادرار

به دلیل فشار پروستات بزرگ شده بر پیشابراه برای تخلیه ی ادرار باید تلاش کرد که می تواند دردناک باشد.

درد هنگام ادرار

بزرگ شدن پروستات باعث درد در هنگام ادرار می شود و علامت رایج این بیماری است.

 ادرار چرکی

در پروستات بزرگ پیشرفته چرک در ادرار ظاهر می شود، اگر چرک در ادرار دیده شود یعنی فرد حتما پروستات بزرگ دارد و باید اقدامات پزشکی انجام شود.

خون در ادرار

 خون در ادرار

هماچوری در مرحله ی پیشرفته ی بیماری دیده می شود.

سوزش ادرار

این نیز می تواند نشانه ای از پروستات بزرگ باشد. ممکن است هر بار تخلیه ی ادرار با سوزش همراه باشد.

علت بزرگ شدن پروستات در مردان جوان

دلایل بزرگ شدن پروستات مشخص نیست اما مطالعات نشان می دهد که تغییر هورمون جنسی مردانه ممکن است علت این بیماری باشد. معمولا در افراد مسن رخ می دهد. بر اساس مطالعات علت بزرگی پروستات در مردان جوان می تواند علل اولیه مثل علل ژنتیکی، هر گونه سابقه ناهنجاری های بیضه یا برخی تغییرات هورمونی غیر طبیعی باشد.

سرطان پروستات

سرطان پروستات به صورت ناگهانی بروز نمی دهد. حتی انواع تهاجمی این بیماری نیز با گذشت زمان به وجود می آیند. به همین ترتیب، هیچ گاه برای داشتن یک سبک زندگی سالم که می تواند به کاهش خطر تشخیص ابتلا به سرطان در آینده کمک کند دیر نیست.

علل ابتلا به سرطان پروستات

طبق نتایج مطالعاتی که در ارتباط با سبک زندگی و توانایی تاثیر آن بر خطر ابتلا یا زنده ماندن فرد از سرطان پروستات صورت گرفته، شواهدی وجود دارند که بیانگر نقش داشتن  عوامل زیر هستند:

 • رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز یا لبنیات پر چرب
 • مصرف زیاد کلسیم
 • سیگار کشیدن
 • قرار گرفتن در معرض سموم آفت کش
 • مصرف بیش از حد الکل
 • بی تحرکی
 • داشتن اضافه وزن

✔️ سرطان پروستات در مراحل اولیه اغلب علائمی ندارد

یک دلیل بزرگ برای اینکه سرطان پروستات می تواند افراد را غافلگیر کند این است که فرد مخصوصا در مراحل اولیه سرطان، علائمی را از خود بروز نمی دهد.

همزمان با پیشرفت بیماری، علائم می توانند مشکلات ادراری (مانند مشکل در ادرار، افزایش دفعات یا شدت احساس نیاز به ادرار کردن)، اختلالات نعوظ و پدیدار شدن خون در ادرار را شامل شود.

با این حال، از آنجایی که این علائم می توانند علائم بیماری های دیگری باشند که به طور معمول در مردان بروز می دهند ممکن است نادیده گرفته شوند. بنابراین، در صورت شک داشتن باید این علائم را بررسی کرد.

✔️ سرطان پروستات می تواند در بین مردان جوان تر بسیار تهاجمی تر باشد

ممکن است این موضوع غیر عادی به نظر رسد، اما هر چه فرد در سن پایین تری به سرطان پروستات مبتلا شود احتمال مرگ او در اثر این بیماری بیشتر است. یکی از دلایل عمده این است که سرطان پروستات معمولا هیچ علائمی در مراحل اولیه خود ندارد.

به همین دلیل، هنگامی که سرطان پروستات تهاجمی در مردان جوان تر تشخیص داده می شود، اغلب به یک مرحله پیشرفته تر وارد شده و درمان آن با چالش های بیشتری همراه خواهد بود.

دلیل دیگر این است که سرطان های پروستات که در مردان جوان تر بروز می دهند با سرعت بیشتری رشد کرده و می توانند نسبت به سرطان های پروستات یافت شده در مردان مسن تر، مهلک تر باشند.

✔️ مردان جوانی که در معرض خطر زیادی هستند باید زود تر غربالگری شوند

احتمال ابتلای مردانی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پروستات هستند 2 تا 3 برابر بیشتر است. در صورتی که مردان جوان آشنایانی مبتلا به این بیماری داشته باشند، این احتمال حتی بیش از این می شود.

در حالی که جامعه سرطان آمریکا به مردان دارای احتمال متوسط ابتلا به سرطان پروستات توصیه می کند که از سن 50 سالگی از نظر ابتلا به این بیماری غربالگری شوند، مردانی که در معرض خطر بالاتری قرار دارند (از جمله آمریکاییان آفریقایی تبار) باید این غربالگری را از سن 45 سالگی شروع کنند.

درمان بزرگی پروستات در مردان جوان

در حالی که اقدامات پزشکی مناسب در درمان بزرگ شدن پروستات ضروری است، بسیاری از درمان های طبیعی وجود دارد که می تواند علائم پروستات بزرگ در مردان جوان را کنترل کند. این روش های خانگی عبارتند از:

زمان تخلیه ی ادرار

این کار کاملا یک درمان طبیعی موثر برای کنترل علائم پروستات بزرگ است. حتی اگر احساس تخلیه ی ادرار ندارید هر نیم یا یک ساعت یک بار به دستشویی بروید، این کار نه تنها کنترل فوری ادرار را بر عهده خواهد داشت، بلکه فشار روی مثانه و پیشابراه را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

تخلیه به موقع ادرار

هر وقت نیاز به تخلیه ی ادرار داشتید به دستشویی بروید. سعی نکنید ادرارتان را نگه دارید این باعث استرس اضافی به مثانه و پیشابراه، به خصوص در موارد پروستات بزرگ شده می شود. بنابراین هر وقت احساس نیاز به تخلیه ی ادرار داشتید به دستشویی بروید، این یک راه طبیعی برای کنترل بر تخلیه ادرار به علت بزرگی پروستات در مردان جوان است.

فواید نوشیدن آب

نوشیدن آب زیاد

نوشیدن مقدار زیادی آب پیشابراه را از باکتری پاک می کند و همچنین مثانه را آرام می کند و از این رو کاملا طبیعی برای درمان علائم پروستات بزرگ در مردان جوان است.

 ورزش منظم

این نیز یک درمان موثر طبیعی برای پروستات بزرگ است. این کار نه تنها فشار در پیشابراه را کاهش می دهد، بلکه باعث کاهش علائم پروستات در جوانان می شود. بهترین ورزش برای این وضعیت منقبض و شل کردن عضلات کف لگن است. انجام این تمرین در طولانی مدت در آرام سازی التهاب غده پروستات و درمان پروستات موثر است.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

علت بزرگ شدن پروستات در جوانان و درمان آن
4.1 (82.11%) 19 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۱۱ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  سوال بنده این هست که بنده ۳۳ سالمه و مجردم و دچاربزرگی پروستات به میزان۳۵ سیسی شدم.ایا این موضوع برای ازدواج و توانایی ارتباط با همسر و بچه دار شدنم مشکل بوجود میاره.ممنون بابت مشاوره.
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۱۱ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   خیر

 • تصویر کاربر نیما شنبه ۶ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید.آقای دکتر من 25سالمه و حدودا 12ساله التهاب مزمن غیرباکتریال و عصبی دارم و تو این سالا تمامی علائم را دارا هستم و زندگیم را شدیدا تحت تاثیر قرار داده میخوام بدونم غیر از رعایت کردن یکسری نکات آیا این مشکل درمان قطعی دارد و با بالاتر رفتن سن چه اتفاقی می افتد بدتر میشود؟آخر این مشکل چیست شدیدا نگرانم.
  1. تصویر کاربر NAME شنبه ۶ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

 • تصویر کاربر وهاب جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد،بنده ٣٣ ساله هستم و سونوگرافي كردم و پروستات ٣٠ بود و ازمايش پي اس آ و اي اس آر انجام دادم و جواب هر دو ازمايش يك بود و هنگاه ادرار كردن يكم زمان ميبره تا ادرارم تخليه بشه،اگر راهنماييم كنيد ممنون ميشم
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید من مشگلم عدم تخلیه کامل ادرار و تکرر ادرار. وقطره قطره امدن ادار است دوسال زیر نظر دکترم که تشخیضص داده بود شما مثانه عصبی دارید تا این که دکترم عوض کر دم برام سیتوسکپی تشخیصی نوشت رفتم انجام دادم گفت پروستات نسبت به سنت بزرگه دارو داد بهتر نشدم رفتم جای فوق تخصص. مدارکم بردم اما پزشگ فوق تخصص گفت مثانه عصبی داری من الان باید کدام تشخیص توجه کنم ممنون. میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سن؟

 • تصویر کاربر بهروز سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر
  من حدود ده ساله امنيك مصرف ميكنم از طرفى
  بموازات مشكل آسم وآلرژى سينوزست پيدا كردم
  اخيرأ شنيده ام مشكلات تنفسى ام ميتونه دررابطه
  با مصرف امنيك باشه آيا اين درسته? ضمنأ من
  ٦٨ ساله ميباشم با تشكر ازشما
  1. تصویر کاربر NAME سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   ارتباط با عوارض دارویی دارد و در صورت عدم تحمل عوارض راه حل عمل جراحی است

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما دکتر عزیز جوانی ۳۸ ساله هستم با جثه ای تقریبا درشت
  دیروز جهت انجام سونوگرافی به دکتر سونوگراف مراجعه کردم که در حین بررسی پروستات اندازه ۴۴ ml رو گفتن و خیلی نگران شدم. در ضمن هیچ یک از علایم مشکلات و ناراحتی پروستات را ندارم( اعم از درد سوزش عفونت وجود خون در ادرار و غیره)در ضمن آزمایش ادرار هم دادم و همه چیز نرمال بود. خواهشا راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر NAME چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   نیاز به کاری ندارد نگران نباشید

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید جناب دکتر بنده ۳۲ساله هستم..جناب دکتر درد ناحیه زیر شکم داشتم بعد از سونو داخل جواب نوشته شده احتمال conjestion یا پروستاتیت،بعد از مراجعه به پرشک دو عدد قرص یکی امنیک ۴.میلی برای صبح و ویسول ۵(سولیفناسین سوکسینات)برای شب هر کدام یکی،متاسفانه بعد از ۲۰ روز مصرف بهبود زیادی حاصل نشده.خواهشمند است جناب دکتر راهنماییم کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر NAME سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

 • تصویر کاربر amir جمعه ۸ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین
  بنده تقریبا ۱۸ سالمه حدودا یک ماه میشه که در ادرار کردن مشکل دارم ( برای ادرار کردن نیاز دارم که فشار بیشتری به خودم بیارم. و مثل همیشه نیست )
  هیچکدام از علائم. خون در ادرار _اضطرار ادرار _تکرر ادرار _ ادرار در شب _ بی اختیاری رو ندارم. احساس. گرفتگی و انگار یک چیز اضافه در ناحیه پروستات حس میکنم در انتهای ادرار که فشار بیشتری محبورم بیارم این حس بیشتره اوایل شدت این مشکل کمتر بود اما دو سه روزه شدید تر شده. گاهی هم احساس میکنم بعد از تخلیه همچنان مقداری ادرار در مثانه باقی مانده واریکوسل گرید ۳. دوطرف دارم. و درد خفیف کشاله ران که نمیدونم از پروستات هست یا واریکوسل
  خودارضایی دارم وسابقه خانوادگی عمل پروستات ممنون
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۸ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

   ازمایش اسپرم دهید و در صورت مختل شدن آن عمل جراحی واریکوسل پیشنهاد میشه

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید .جناب دکتر درد ناحیه زیر شکم داشتم بعد از سونو داخل جواب نوشته شده احتمال conjestion یا پروستاتیت،بعد از مراجعه به پرشک دو عدد قرص یکی امنیک ۴.میلی برای صبح و ویسول ۵(سولیفناسین سوکسینات)برای شب هر کدام یکی،متاسفانه بعد از ۲۰ روز مصرف بهبود زیادی حاصل نشده.خواهشمند است جناب دکتر راهنماییم کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر NAME شنبه ۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سن؟

  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   با سلام ۳۲ سال
  3. تصویر کاربر NAME سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. من 31 ساله هستم. تکرر ادرار دارم و ادرارم دو شاخه ای می شود. گهگاهی هم باید با فشار ادرارم را تخلیه کنم. به متخصص مراجعه کردم و بعد از سونوگرافی گفتن BPH دارم. لذا برام قطره پروستاتان و قرص فیناستراید و پرازوسین نوشتن. آیا این مسئله در آینده منجر به سرطان پروستات می شود؟ خیلی ها می گویند مصرف قرص فیناستراید خطرناک است و حس جنسی را از بین می برد و ممکن است منجر به عقیمی شود. آیا این موضوع درست است یا خیر؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر NAME شنبه ۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   تبدیل به سرطان نمی‌شود.برروی کیفیت اسپرم تاثیر گذار هست ولی بسیار کم منجر به عقیمی می‌شود که معمولا علت های دیگری دارد

   شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر