آزمایش PSA برای تشخیص سرطان پروستات و تفسیر آن

آزمایش PSA یک آزمایش خون است که می تواند به تشخیص مشکلات پروستات، از جمله سرطان پروستات کمک کند. در ادامه ما توضیح می دهیم که چه کسی می تواند آزمایش PSA را انجام دهد، چه اتفاقی خواهد افتاد و نتایج آن چه معنایى دارد.

آزمایش PSA مزایا و معایبی دارد. قبل از انجام آن باید با پزشک خود صحبت کنید. بعضی از مردان براى انجام آزمایش PSA مشکل دارند. شما می توانید در مورد چگونگی انجام این آزمایش بیشتر مطالعه کنید.

آزمایش PSA چیست؟

آزمایش PSA یک آزمایش خون است که مقدار آنتی ژن اختصاصى پروستات (PSA) در خون شما را اندازه گیری می کند. PSA یک پروتئین تولید شده توسط سلول های طبیعی در پروستات و همچنین توسط سلول های سرطانی پروستات است. طبیعی است مقدار کمی از PSA را در خون شما باشد، و با افزایش سن این مقدار افزایش یابد و پروستات شما بزرگتر شود. افزایش سطح PSA ممکن است نشانه ى این باشد که شما مشکلى در پروستات خود دارید، اما این مشکل لزوما سرطان نیست.

 

چه کسی می تواند آزمایش PSA را انجام دهد؟

اگر بیش از 50 سال سن دارید، می توانید آزمایش آنتی ژن اختصاصى پروستات (PSA) را انجام دهید. اگر بیش از 45 سال سن دارید و خطر ابتلا به سرطان پروستات در شما بالا است، به عنوان مثال اگر رنگ پوست شما سیاه یا سابقه ى خانوادگی دارید، ممکن است بخواهید با پزشک خود در مورد انجام آزمایش PSA مشورت کنید.

در موارد زیر پزشک انجام آزمایش PSA را توصیه نمی کند:

1) در صورتی که نشانه یا علامتى نداشته باشید.

2) اگر مشکلات جدی دیگرى داشته باشید، به این معنی که ممکن است کاندیدای مناسبی برای درمان سرطان پروستات نباشید.

3) اگر درمان سرطان پروستاتبه طولانی تر  شدن زندگی تان کمک نکند.

اما اگر علائم احتمالی مشکل پروستات داشته باشید، پزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص در بیمارستان ارجاع دهد. براى بعضی از مردان آزمایش PSA به عنوان بخشی از چکاپ در نظر گرفته مى شود.

افزایش سطح PSA نشانه چیست؟

افزایش سطح PSA می تواند نشانه ای از مشکل پروستات باشد مثل:

عوامل دیگری نیز می توانند سطح PSA مردان را افزایش دهند. اگر سطح PSA بالایی داشته باشید، پزشک شما ممکن است آزمایش های دیگر را برای پیدا کردن علت درخواست کند یا شما را به یک متخصص ارجاع دهد.

پروستاتیت

آزمایش PSA و سرطان پروستات

سطح بالای PSA می تواند نشانه ى سرطان پروستات باشد. اما بسیاری از مردان با سطح بالاى PSA سرطان پروستات ندارند. و برخی از مردان با سطح PSA طبیعی دارای سرطان پروستات هستند.

ممکن است احتمال ابتلا به سرطان پروستات در شما بیشتر باشد اگر :

 • شما 50 سال سن یا بیشتر دارید.
 •  پدر یا برادرتان سرطان داشته اند.
 • رنگ پوست شما سیاه است.

برای تعیین اینکه آیا شما نیاز به ویزیت یک متخصص دارید یا خیر ، پزشک شما علاوه بر سطح PSA به چیز هاى دیگرى نیز توجه خواهد کرد. همچنین به این موضوع توجه مى کند که در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستید و اینکه آیا در گذشته بیوپسی پروستات انجام داده اید. ممکن است پزشک معاینه توشه رکتال (DRE) را انجام دهد تا بررسی کند که پروستات شما عادی است یا خیر. و یک آزمایش ادرار برای رد کردن احتمال عفونت ادراری انجام دهید.

انجام آزمایش PSA

اگر علائمى مثل مشکلات ادرارى، نگرانى در مورد مشکلات پروستات یا خطر ابتلا به سرطان پروستات دارید مى توانید این آزمایش را انحام دهید. پزشک یا پرستار شما باید قبل از اینکه تصمیم به انجام آن بگیرید، با شما درباره ى مزایا و معایب تست PSA صحبت کند.

اگر تصمیم گرفتید که آزمایش PSA را انجام دهید، از شما یک نمونه خون گرفته مى شود و آن را به یک آزمایشگاه ارسال می کنند تا آزمایش شود. مقدار PSA در خون شما بر حسب نانوگرم (یک میلیاردم گرم) در هر میلی لیتر خون (ng / ml) اندازه گیری می شود.

چه چیز هایی می تواند سطح PSA را تحت تاثیر قرار دهد؟

آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) توسط سلول های سالم در پروستات تولید می شود، بنابراین طبیعی است که مقدار کمی از PSA را در خون خود داشته باشید. با افزایش سن مقدار آن افزایش می یابد و شما بزرگتر می شوید و پروستات شما نیز بزرگتر می شود. مشکلات پروستات، مانند پروستات بزرگ شده یا التهاب پروستات ، می توانند سطح PSA را افزایش دهند، اما بسیاری از موارد دیگر نیز می توانند سطح PSA شما را تحت تاثیر قرار دهند.

1) عفونت ادراری 

یک آزمایش برای عفونت ادراری درخواست مى شود چرا که می تواند سطح PSA را افزایش دهد. اگر عفونت داشتید، پس ابتدا عفونت را باید درمان کرد . . قبل از آزمون PSA باید حدود شش هفته منتظر بمانید تا عفونت رفع شود .

2) ورزش شدید 

ممکن است از شما خواسته شود 48 ساعت قبل از آزمایش PSA ورزش شدیدى مثل دوچرخه سواری، انجام ندهید.

3) انزال 

ممکن است از شما خواسته شود که 48 ساعت قبل از آزمایش PSA، از فعالیت های جنسی که منجر به انزال می شود جلوگیری کنید.

4) رابطه ى جنسی مقعدی و تحریک پروستات 

رابطه ى جنسی مقعدى ممکن است سطح PSA را به مدت طولانی افزایش دهد. همچنین تحریک پروستات در طول رابطه ى جنسی سطح PSA را افزایش می دهد. حتى بهتر است یک هفته قبل از آزمایش PSA از آن اجتناب کنید.

5) معاینه توشه رکتال (DRE) 

انجام DRE درست قبل از آزمایش PSA ممکن است سطح PSA را به مقدار کمی افزایش دهد.

6) بیوپسی پروستات

اگر طی شش هفته قبل از آزمایش PSA یک بیوپسی پروستات داشته باشید، می تواند میزان PSA را افزایش دهد.

7) داروها

هر داروی تجویزی یا بدون نسخه اى را که مصرف می کنید به پزشکتان اطلاع دهید، چرا که بعضی دارو ها می توانند سطح PSA مردان را تحت تاثیر قرار دهند. برای مثال، مهار کننده های 5-آلفا ردوکتاز مانند فورستراید (Proscar:registered:) یا دوتاسترید (Avodart:registered:)، که برای درمان پروستات بزرگ شده استفاده مى شوند، می توانند سطح PSA را کاهش داده و نتیجه آزمایش کاذب شود.

8) سایر آزمایشات یا عمل جراحی

اگر یک کاتتر (سوند ) داشته باشید یا آزمایش یا عمل جراحی بر روی مثانه یا پروستات انجام داده باشید، لازم است شش هفته براى آزمایش PSA صبر کنید.

تست psa پروستات

تفسیر آزمایش psa

از آنجا که بسیاری از چیزها می توانند سطح PSA را تحت تاثیر قرار دهند، تنها آزمایش PSA نمی تواند به شما بگوید که آیا سرطان پروستات دارید. پزشک شما به بررسی موارد زیر می پردازد:

☑ سطح PSA شما

☑ نتیجه ى DRE

☑ آیا شما در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستید یا خیر

☑ هر گونه مشکلات دیگر و یا چیزهایی که ممکن است سطح PSA شما را تحت تاثیر قرار دهد.

☑ آیا قبلا برای سرطان پروستات آزمایشى انجام داده اید؟

اگر سطح PSA شما 3 نانوگرم در میلی لیتر یا بالاتر باشد پزشک شما را حتما به یک متخصص ارجاع مى دهد. اما این فقط یک راهنما است. اگر دلایل دیگری برای افزایش سطح PSA شما وجود داشته باشد نیازى به پیگیرى نیست و باید در یک زمان دیگر آزمایش تکرار شود .

اگر سطح PSA شما کمتر از 3 نانوگرم در میلی لیتر باشد اما خطر بیشتری برای سرطان پروستات به دلایل دیگری مانند سابقه خانوادگی در شما وجود دارد نیاز به بررسى هاى بیشترى است.

مزایا و معایب آزمایش PSA

مزایا

1) مى تواند قبل از ایجاد هر گونه علامتى سرطان پروستات را تشخیص دهد .

2) ممکن است به تشخیص یک سرطان در حال توسعه در مرحله ى اولیه کمک کند، که درمان ممکن است گسترش سرطان را متوقف کند.

3) انجام منظم PSA برای مردانى که بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند مفید خواهد بود.

معایب

1) ممکن است سطح PSA افزایش یابد حتی اگر شما سرطان پروستات نداشته باشید. بسیاری از مردان با سطح PSA افزایش یافته سرطان پروستات ندارند.

2) آزمایش PSA ممکن است سرطان پروستات را تشخیص ندهد. از هر 7 مرد یک مرد (15 درصد) با سطح نرمال PSA ممکن است سرطان پروستات داشته باشد و در هر 50 مرد یک نفر (2 درصد) با PSA طبیعی ممکن است سرطان پروستات با توسعه ى شدید داشته باشد .

3) اگر سطح PSA شما افزایش یابد، ممکن است نیاز به آزمایش های بیشتری از جمله بیوپسی داشته باشید. بیوپسی می تواند عوارض جانبی مانند درد، عفونت و خون در ادرار و مایع منی داشته باشد.

4) ممکن است سرطان پروستات با توسعه ى کم در شما تشخیص داده شود که هرگز هیچ مشکلی برایتان ایجاد نکرده است. اما تشخیص سرطان ممکن است موجب نگرانی شما شود و تصمیم به درمانى بگیرید که به آن نیاز ندارید .

5) درمان سرطان پروستات عوارض جانبی دارد که می تواند زندگی روزانه شما را تحت تاثیر قرار دهد شامل مشکلات ادرار، روده و نعوظ .

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

            شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را             مطرح نمایید.

آزمایش PSA برای تشخیص سرطان پروستات و تفسیر آن
4 (80%) 3 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رستگار جمعه ۷ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام استاد گرامی.من پدرم آزمایش psaدادهpsatotal9/38بودهوfree2/0.بعد پزشکش گفت که یک دوره آنتی بیوتیک بخوره و دوباره آزمایش بده الان آزمایش داده وpsa totalشده7/11وfree1/8.به نظر شما نیاز به بیوبسی داره ویا عفونت اداریه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   باید نمونه برداری کنید
 • تصویر کاربر مهران دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام آقای دکتر پدرم ۷۹ سالشه مشکل پروستات داره الان چندساله دارو مصرف میکرد تا اینکه دوهفته پیش یه کم تکرر ادرار پیدا کرد که شبها اذیت بود بردمش دکتر آزمایش نوشت وآزمایشش psa۱۰۷ بود دکتر درخواست اسکن استخوان داده و گفت سرطان پروستات داره البته تو آزمایش عفونت شدید ادراری هم داره امروز به یه دکتر دیگه نشون دادم میگه نه سرطان نداره کلیه هاش تنبل شدن هیچ دردو سوزش ادراری هم نداره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   باید بررسی شود
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم آزمایش پدرمو تفسیر کنید نگرانشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   ا زمایش خوب است
 • تصویر کاربر ا پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،وقتتون بخیر
  در مورد نمونه برداری انجام شده از پروستات،جواب به این شکل آمده،لطفا توضیح میدید؟
  Diagnosis
  A:right prostate,core needle biopsy:
  Benign prostate tissue.
  برای چپ هم همین رو نوشته و در ادامه نوشته
  Malignancy not seen in recieve specimen
  ICD O C
  ICD O M
  پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سرطانی نیست
  2. تصویر کاربر ا شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   خیلی ممنون از پاسخگویی و لطفتون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سپاس
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب وقت بخیرسن 44ساله چند روزیه که تکررادرار با سوزش خیلی خفیف دارم وسایر علایم را ندارم فقط چند هفته پیش جهت درد کلیه سونو گرافی کامل از شکم دادم کلیه ها فاقد سنگ بوده پروستات در حداکثر بزرگی طبیعی هست وهمانژیوم کبدی دارم وکبد چرب در گرید یک ودر ازمایش ادرار خون بسیار کم دیده شده ....لطفا راهنمایی بفرمایید سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   در سن شما بیماری نگران کننده پروستات نیست
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. ببخشید من شبی دو تا سه بار برای ادرار بیدار میشوم. کمی سوزش ادرار دارم و سرعت ادرارم هم کم است. 43 سال سن دارم. هنگام انزال سوزش شدید ولی موقتی آلت دارم. آزمایش psa1. 27بود.آیا با وجود PSA نرمال، احتمال داشتن سرطان پروستات درمن وجود دارد؟ و آیا آزمایش جدیدتر و دقیق تر PSA، برای تشخیص زود هنگام سرطان پروستات، وجود دارد؟ در ضمن مقدار کمی عفونت منی دارم. ولی عفونت ادرار ندارم. درد لگن و.... هم ندارم. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   در سن شما بیماری نپروستات نیست
 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، freePSA/PSA : 58 به چه معناست و آیا جدی بوده و نیازمند پیگیری است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده چند سوال دارم ۱_ من متاسفانه در سال های گذشته خیلی زیاد استمناء میکردم و خیلی سریع ارضا میشدم به چهل ثانیه ام نمیکشید آیا بعد ازدواج و رابطه جنسی با خانومم هم این مشکلو خواهم داشت؟درمانش چیه؟۲_من استمناء رو توبه کردم ماه رمضون بود رفتم دستشویی گلاب به روتون بعد ادرارم یه چیزی از منی کمرنگتر و صفت تر اومده بود از نوک آلتم بیرون مونده بود آلتمو گرفتم کشیدم اومد رو انگشتام کش میومد و بوی بدی داشت و خیلی چرب بود ادرارمم خون داشت و بریده بریده و با زور دادن به خودم ادرار میکردم و بازم تو مجاری ادراری میمونه و ادرارم با فشار نیست به نظر شما این مشکلات نشانه ی چیه ؟آیا بخاطر استمناء زیاد من تو گذشتست؟ خیلی ممنون میشم جواب بدید باتشکر از دکتر کرمی عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   با ترک استمنا همه ازبین میرود
 • تصویر کاربر پروستات سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام؛
  پدرم چند سالي هست كه مشكل پروستات داره و از چند سال پيش هم قرص مصرف ميكرد ولي الان حدود 3 سالي ميشه كه مي گفت ديگه خوب شدم و قرص هاش رو قطع كرد
  بعد از اين كه يه مدت دوباره اذيت شد، ازش سونو گرفتيم اندازه پروستات به 50 رسيده، آزمايش هم داد كه نزديك به 7 شده.psa
  دكترش هم بهش قرص داده و گفته بعد از خوردن قرص ها ( يك ماه بعد ) دوباره آزمايش رو تكرار كنه
  شايان ذكر است كه چند سال پيش كه آزمايش و سونو داده بود فقط بزرگي پروستات داشت واسه سرطان هم مشكلي نداشته.
  ضمن تشكر از شما دكتر محترم، مي خواستم نظرتون رو بدونم؟؟؟
  ضمنا الان 54 سالشه.
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب اگر ازمايش سرطان پروستات خوب است ومشكل نخليه نيست درمان نميخواهد
 • تصویر کاربر محمدتنهایی سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مشاوره حضوری جهت انجام عمل باز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠ تماس
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر