چه غذاهایی برای پروستات مضرند؟

پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه و به اندازه یک گردوی کوچک است. پروستات در ابتدای مجرای ادراری قرار دارد. با بالا رفتن سن، سلامت پروستات به خطر میافتد. عوامل زیادی بر سلامت پروستات تاثیر گذار هستند که یکی از آنها تغذیه است. دراین مقاله به بررسی مواد غذایی مضر برای پروستات میپردازیم.


غذاهای مضر برای بزرگی پروستات چه هستند؟در این مقاله 8 مواد غذایی مضر برای پروستات آمده است، که فرد با کاهش مصرف آنها میتواند تا حدودی از بیماری های پروستات از جمله سرطان پروستات جلوگیری کند. باید به این نکته توجه کرد که این مواد غذایی شامل سایر مواد مورد نیاز بدن نیز هستند و عدم مصرف آنها میتواند بدن را با مشکلات جدی مواجه کند.

گوشت قرمز

در زیر لیستی از غذاهای مضر برای پروستات را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم:

گوشت قرمز و پروستات

سازمان جهانی سلامت، گوشت‌های فرآوری شده، از قبیل سوسیس و کالباس را در رده اول مواد سرطان‌زا قرار داد. این مواد عامل سرطان پروستات هستند. گوشت قرمز مانند گوشت گوسفند و گاو موجب بروز سرطان می‌شوند. این نتایج پس از بررسی و مطالعه ی 800 مورد، توسط گروهی بین‌المللی متشکل از 22 دانشمند از 10 کشور دنیا به‌دست‌آمده است.

مصرف گوشت قرمز، خط ابتلا به سرطان را افزایش میدهد و نیز باعث رشد سلول‌های سرطانی می‌شود. برای حل این مشکل توصیه می‌شود گوشت ارگانیک را جایگزین گوشت‌های آنتی‌ بیوتیک‌دار و هورمونی کنید. همچنین توصیه می‌گردد، مصرف گوشت را به حداقل و هفته‌ای یک‌بار کاهش دهید.

خطر افزایش سرطان پروستات با مصرف سوسیس و کالباس

نتایج بعدی که متعاقباً در نشریه‌های پیشگیری از سرطان منتشر شد نشان میداد که مصرف گوشت قرمز و فرآورده‌های آن از قبیل سوسیس و کالباس باعث افزایش خطر سرطان پروستات در مردان می‌شود. همچنین برای کسانی که قبلاً به این بیماری مبتلا بوده‌اند، خطرناک است.

مرغ

گوشت مرغ مواد غذایی مضر برای پروستات

دکتر مایکل گریگور به دلیل آسیب به‌ سلامتی، به‌ شدت مخالف مصرف گوشت مرغ است. مصرف گوشت مرغ به‌صورت سرخ‌شده، کبابی و دودی به دلیل افزایش خطر سرطان پروستات هرگز به آقایان توصیه نمی‌گردد.

افزایش سرطان پروستات با مصرف گوشت سفید

در مطالعه‌ای که بر روی 1294 مرد مبتلا به سرطان پروستات صورت گرفت، نشان داده شد، مصرف گوشت سفید به‌ خصوص همراه با پوست، جز مواد غذایی مضر برای پروستات به حساب می آید و همچنین خطر ابتلا به سرطان پروستات را تا دو برابر افزایش میدهد.

هتروسیکلیک آمین و موتاژن به مقدار بسیار زیادی در پوست تخم مرغ وجود دارند. در آزمایشی که بر روی موش‌های آزمایشگاهی صورت گرفت، ثابت شد، هتروسیکلیک آمین‌ها یکی از عوامل سرطان پروستات است که موجب آسیب به سلول‌های DNA و بافت پروستات می‌شود.

همان‌طور که پیشتر گفته شد توصیه می‌شود مصرف گوشت را به هفته‌ای یک‌بار کاهش دهید و تا حد امکان از گوشت مرغ ارگانیک به‌جای مرغ آنتی‌بیوتیک‌دار و هورمونی استفاده کنید، همچنین از طبخ و سرو مرغ همراه با پوست جدا خودداری کنید.

تخم مرغ

سرطان پروستات و تخم مرغ

تخم مرغ از مواد غذایی مضر برای پروستات است که به‌ عنوان منبعی از کولین به شمار میرود. این ماده در بسیاری از بافت‌های حیوانی و گیاهی وجود دارد و از عواملی است که خطر ابتلا به سرطان پروستات را دو برابر می‌کند. هر تخم‌مرغ پخته‌شده شامل 300 میلی‌گرم کولین است.

محققان براین باورند هرچه میزان سطح کولین افزایش یابد به همان میزان، خطر ابتلا به سرطان پروستات نیز افزایش می‌یابد. در مطالعاتی که بر روی 47,896 مرد انجام شد، ثابت شد مصرف بالا کولین منجر به سرطان پروستات بدخیم می‌شود. توصیه میشود مصرف تخم مرغ را تا حد امکان کاهش دهید و در وعده های صبحانه به جای تخم مرغ از سبزی های تازه استفاده کنید.

لینیات

ادویه جات مضر برای پروستات

فلفل قرمز خاصیت های بسیاری دارد مانند باز کردن رگ ها و کمک به رابطه جنسی خوب. اما برای کسانی که سرطان پروستات دارند مصرف این ادویه ممکن است مضر باشد.

پروستات و ماست

در مطالعات بسیاری رابطه بین مصرف لبنیات و سرطان پروستات مورد بررسی قرار گرفته است. در مطالعه‌ای که به‌ تازگی بر روی 142,251 مرد انجام شد، رابطه بین افزایش خطر سرطان پروستات و مصرف لبنیات و پروتئین لبنی بررسی شد.

در مطالعه‌ای دیگر که در سال 2016 انجام شد، تأثیر هورمون‌های موجود در لبنیات و نقش آن در سرطان پروستات مورد بررسی قرار گرفت.

تمام نتایجات حاکی از آن بود که هورمون‌ آستروئیدی موجود در لبنیات، موجب تأثیرهای بیولوژیکی بر روی انسان ها و جانداران میشود. پیشنهاد می‌گردد برای تأمین کلسیم به سراغ منابع غنی کلسیم غیر لبنی بروید. شیربرنج و شیربادام سرشار از کلسیم غیر لبنی هستند.

سوالی که برای شما عزیزان مطرح است این است که برای پروستات چی بخوریم؟ جهت کسب اطلاعات بیشر و آشنایی با مواد غذایی مفید برای پروستات بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

برای پروستات چه بخوریم؟

شکر

شکر

شکر از مواد غذایی مضر برای پروستات است. در تحقیقاتی که توسط آکادمی خوراک و تغذیه به عمل آمد، نشان داده شد، مصرف شکر باعث بالا رفتن سطح انسولین و موجب رشد سلول‌های سرطانی و خطر ابتلا به بیماری‌های جدی دیگر می‌شود.

از آنجایی که سلول‌های سرطانی بیشتر گیرنده‌های انسولین را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند، نسبت به شکر واکنش داده و موجب رشد بیش‌ از حد این سلول‌ها می‌شوند.

شکر همچنین موجب چاقی و اضافه‌ وزن می‌شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان را افزایش می دهد. مصرف شکر به‌ صورت کربوهیدرات‌های تصفیه‌ شده و شکر خالص نیز می‌تواند موجب ابتلا به بیماری‌های نامبرده شود.

با توجه به برچسب‌های موجود بر روی مواد غذایی مختلف، توصیه می‌شود موادی را انتخاب کنید که سطح شکر کمتری دارند. همچنین شیرین‌کننده‌های طبیعی را جایگزین شکر کنید.

موادغذایی کنسرو شده

بسیاری از مواد غذایی کنسرو شده، حاوی سمی هستند که موجب سرطان پروستات می‌شود. در تحقیقات نشان داده شد که سم موجود در مواد غذایی کنسرو شده، موجب سرطان پروستات در آقایان و سرطان سینه در بانوان می‌شود.

در تحقیقاتی دیگر ثابت شد، اسپرم‌ها بر اثر سم موجود در مواد غذایی کنسرو شده، آسیب می بینند و یا از بین میروند. در نتیجه توصیه می‌شود از مواد غذایی تازه و مواد غذایی بدون نگه‌ دارنده استفاده کنید.

سویا

سویا

سویا از مواد غذایی مضر برای پروستات است و به  دلایل متعددی باید از مصرف سویا و محصولات آن اجتناب کرد. یکی از دلایل به خاطر دانه‌های سویای اصلاح‌ شده است که در دراز مدت باعث آسیب می‌گردد.

از دلایل دیگر، محصولات تخمیر نشده ی سویا است که باعث تحریک استروژن در مردها و تداخل در میزان تستوسترون و استروژن می‌شود. ایزوفلاونس موجود در سویا یکی دیگر از دلایل است که موجب تداخل در میزان هورمون‌ها و تحریک سلول‌های سرطانی می‌شود.

توصیه می‌گردد از مصرف سویا و محصولات آن برای پیشگیری از سرطان پروستات خودداری کنید. همچنین قبل از خرید مواد غذایی به نوع پروتئین‌های موجود در آن دقت کنید.

آیا سرطان پروستات کشنده است؟ آیا سرطانم پروستات درمان دارد؟ جهت آشنایی با روش ههای درمان سرطان پروستات می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

چربی های اشباع شده

گوشت، لبنیات و مواد سرخ‌شده در آسیب به پروستات و قلب نقش ویژه‌ای دارند. در مطالعات نشان داده شد که درصد بالای چربی‌های اشباع، موجب آسیب به اسپرم‌ها می‌شود.

مصرف مواد غذایی حاوی چربی‌های اشباع‌ شده مثل سیب‌ زمینی سرخ‌کرده، دونات، مرغ و ماهی به دلیل داشتن درصد بالای آلدئیدها، هتروسیکلیک آمین‌ها و آکریلامیدها فرد را در معرض بیشتر سرطان پروستات قرار می‌دهند. توصیه می‌شود از خوردن غذاهای چرب اجتناب کنید و تا حد امکان از برنامه رژیم غذایی خود آنها را حذف کنید.

ماهی های پرورشی

ماهی های پرورشی

همچون گوشت های غیر ارگانیک، ماهی های پرورشی نیز تحت مراحلی درمانی و خاص قرار می گیرند تا این محصولات را به مدت طولانی تری تازه نگه دارند و ظاهر آن ها نیز زیباتر شود و از همه مهمتر اینکه قیمت فروش محصول نیز مقرون به صرفه و پرطرفدار باشد.

متاسفانه تمامی این موارد و فراوری ماهی های پرورشی بدین معنا است که مشتری از خوردن یک ماده غذایی سالم و مقوی محروم خواهد بود.

مواد غذایی خاصی که به ماهی های پرورشی داده می شود سرشار از آلاینده ها هستند و به دلیل جمعیت زیاد ماهی ها در محیط پرورشی بدین معنا است که هرگونه بیماری یا ویروسی به سرعت بین همه ماهی ها گسترش پیدا می کند.

در کنار این موضوع، صاحبان این مکان های پرورش ماهی سعی می کنند جهت از بین بردن بیماری هایی که روش های فراوری خودشان منجر به ایجادشان شده، از آنتی بیوتیک ها استفاده کنند.

در کنار این موضوع که ماهی های پرورشی در حالت عادی میزان ویتامین D و امگا 3 کمی دارند، پس بهتر است به سراغ ماهی های ارگانیک نظیر سالمون و تونا برویم که قطعا ارزش غذایی بالایی داشته و از هیچ پروسه فراوری و آنتی بیوتیک خاصی در آن ها استفاده نشده است.

روغن های حرارت دیده (روغن گرم)

روغن های گیاهی نظیر کانولا، ذرت و سویا زمانی برای قلب افراد مفید هستند که پخته نشده باشند. اما زمانی که شما آن ها را در دمای بالا داغ می کنید، این روغن ها تبدیل به یکی از بدترین مواد برای عضله قلب و در مجموع بدن شما می شوند.

دمای بالا به این روغن های گیاهی آسیب می زند و کیفیت آن را به شدت پایین می آورد. دمای بالا می تواند کلسترول خوب HDL را خیلی زود تبدیل به کلسترول بد LDL کرده و منجر به بروز سرطان و بیماری های قلبی شود.

به جای آن، روغن نارگیل را برای غذا پختن مورد استفاده قرار دهید. این نوع روغن بر اثر گرمای زیاد آسیبی نمی بیند و کیفیت اولیه خود را حفظ خواهد کرد و ضریب سرطان زا بودن آن پایین است. از روغن سبزیجات و روغن زیتون برای سالاد خود استفاده کنید که نیازی به پخته شدن و دمای بالا ندارد.

دکتر حسین کرمی متخصص پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده بیست هفت سالمه مجردم سی تی اسکن کردم هم مثانم هم کلیه هام هم پروستات استاندارده دکتر بهم گفت یکم التهاب داری بهم قرص لووفولوکسین تولورین و تامسولین بعد مصرف کردم بهتر شدم اما ادرارم دیر میاد سی چهل ثانیه بعد قبل دکتر خوبتر بودم زود میومد قرص ها مصرف کردم اینجوری شدم علتش چیه درمانش چیه
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

  2. تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)
   آقای دکتر خوردن قرص امنیک و لووفلوکساسین 500بخورم مشکلی نداره چون دکتر بهم گفت علت دیر آمدن ادرار قرص تولردین چکار کنم اون دوتا قرص تنهایی بخورم بی اختیاری ادراری بوجود نمیاره سوالم همینه امنیک لووفلوکساسین بخورم کمک به خوب شدن التهاب پروستات نمیکنه لطفا راهنمایی کنید
  3. تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)
   خوردن امنیک و لووفلوکساسین 500 مدت استفادشون چقده بی اختیاری نمیاره؟ بعد که خوب شدم چطور قطع کنم یدفعه یا کم کم لطفا راهنمایی کنید
  4. تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)
   آقای دکتر تاخیر در شروع ادارم از بین قرص تولردین1و لووفلوکساسین500و تامسولین کدام علتش بوده من یک ماه خوردم قرص ها ادارم کامل خالی میکردم اما تاخیر شروع میشد قبلش تاخیر نداشتم علت کدوم قرصه درمان قرصی نداره ادرارم زود بیاد تاخیر نداشته باشه یک ماه خوردم قرص ها بعد قطع کردم دوباره التهاب دارم الان تاخیر در شروع دارم درمان واقعی چیه قرص ها را دوباره بخورم کدوم ها رو بخورم راهنمایی کنید وضع مالیم خراب ممنون میشم ازت
  5. تصویر کاربر NAME یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   معمولا به درمان دارویی خیلی پاسخ نمیده.یک ماه بخورید و توصیه ها را اجرا کنید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  53 ساله ام
  به علت ادرار 2شاخه و معطل شدن برای دفع قطرات ادرار و اینکه پس از قضای حاجت(مدفوع) ، بارها استبرا میکردم اما تا 10 دقیقه همچنان قطرات ادارار داشتم به دکتر مراجعه و سونوگرافی و آزمایش تجویز شد
  جواب آزمایش سونوگرافی به شرح زیر است
  ابعاد پروستات 38mm*47mm*43mm
  باحجم 34 cc و پس ار تخلیه مثانه میزان ریزودی ادراری باقیمانده 36cc است
  psa(cl) 0.7
  free psa(cl) 0.2
  ESR 1st hr 3mm

  تجویز دارو شدم به
  پروستاتان روزی 2 عدد
  فیناستراید 5 قبل شام یکی

  باتوجه به نوع مشکلی که دارم لطفا جنابعالی هم نظرتان را بفرمایید
  ممنونم که جواب بدهید
  1. تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   ضمنا اکوی بافتی پروستات هموژن است
   باتشکر
  2. تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   ضمنا اکوی بافتی پروستات هموژن است
  3. تصویر کاربر NAME جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   تا زمانی که داروها موثر بودند مصرف کنید در صورت عدم پاسخ کاندید تراش پروستات هستیدجهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید من ۲۵ ساله هستم که میرم حمام بعداز حمام نمیتونم ادارم را نگهدارم انتسکوپی دادم دکتر گفت التهاب پروستات داری ولی دارو زیاد خوردم خوب نشدم
  1. تصویر کاربر NAME جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

 • تصویر کاربر داوود دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر... بنده ۵۵ساله هستم مشکل خروج ادرار دارم بطوریکه ادار با تاخیر خیلی زیاد و بصورت قطره قطره خارج میشه چند بار آزمایش و سونوگرافی دادم ولی هر بار پزشکان گفتند که هیچ مشکلی ندادم آیا میشه هیچ بیماری نداشته باشم ولی خروج ادار طبیعی نباشه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  آخرین سونوگرافی مربوط به ۲ ماه پیش میشه که تصویر آن را براتون فرستادم.
  1. تصویر کاربر NAME دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   سونوگرافی تان را مجدد بفرستید

 • تصویر کاربر معین دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من برای رفلاکس معده لانزو30 وو1عدد کلدنیوم یی مصرف وبرای فشارخون متورال وتیویتن600 میخورم مدتی است دچار احتباس ادراری شدم درسونوگرافی وضعیت کلیه ها وپروستات خوب بود ودرازمایش خون وادرار جواب کشت منفی وpsa من3 بود ایا می تواند از عوارض دارو مخصوصا کلدنیوم سی باشد
  1. تصویر کاربر NAME دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   سن تان؟

 • تصویر کاربر رستم پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای پو رستات برکشتنی هست یا باید عمل کرد که
  1. تصویر کاربر NAME پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام.تا زمانی که به درمان دارویی پاسخ دهد دارو مصرف به صورت همیشگی ‌ در غیر این صورت که به دارو جواب ندهد جراحی پیشنهاد میشود

 • تصویر کاربر جعفری چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام 44 سال سن دارم و التهاب پروستات دارم بدنسازی کار میکنم و مصرف تخم مرغ و سینه مرغ بالایی دارم با توجه به مطالبی که شما عرض کردین مصرف این مواد برام مضر میباشد و نگران شدم با توجه به علاقه ای که به بدنسازی دارم موندم چه پروتئین هایی مصرف کنم لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر NAME چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام.مصرف ماهی و میگو مفیده

 • تصویر کاربر ترنج شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدر من 48 ساله هست حدود 8 سال هست بندش ادرار دارد و درد درنواحی چپش است برایش چه خوب است از دارو و خوراک
  1. تصویر کاربر NAME شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام.سونوگرافی کلیه و پروستات انجام داده است؟

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من پیرو سوزش ادرار به اورولوژیست مراجعه کردم. در سونوگرافی کلیه ها سالم و بدون سنگ بود. مثانه سالم بود.اندازه پروستات 23 (بیست و سه) گرم ولی التهاب داشت. البته سال گذشته شهریور 97 که برای سنگ سونو دادم اندازه پروستات 20(بیست) گرم بود. حال سوال من این است که داروی که پزشک معالج به من داده است و مصرف کردم(سیپروفلوکساسین) اگر خوب نشدم و دوباره سوزش داشتم باید چی کار کنم و علت آن چیست؟ در ضمن من هم آزمایش ادرار و هم آزمایش خون دادم و هیچ موردی نبود و در ادرار هم خون ندارم. با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر ساسان چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر جوانی هستم ۳۷ساله آخرین سونو گرافی که انجام دادم نوشته بود اندازه پروستات ۲۸ سی سی نسبت به سن بیمار بزرگ است مشکل عفونت ادرار وهیدرونفز متوسط کلیه هستم وداخل ادرارم بیشتر وقتا خون هست دوبارم داخل مایع منی خون دیدم میشه نظر شمارو بدونم که چه داروی استفاده بکنم واینکه مریضی من چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر