درمان التهاب پروستات با قرص سیپروفلوکساسین

قرص سیپروفلوکساسین نوعی آنتی بیوتیک از دسته ی فلوروکینولون ها است که برای عفونت های حاد و مزمن باکتریایی استفاده میشود. در این مقاله به بررسی قرص سیپروفلوکساسین برای عفونت ادراری و سایر کاربردهای این قرص میپردازیم.

 قرص سیپروفلوکساسین برای التهاب پروستات

این آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های شایع باکتریایی مرتبط با التهاب پروستات شامل موارد زیر استفاده میشود:

✅ اشریشیا کلی

✅ گونه های پروتئوس

✅ انتروباکتریاسه های دیگر مانند کلبسیلا، انتروباکتر و گونه های سراشیا

✅ سودوموناس آئروژینوزا

قرص سیپروفلوکساسین برای عفونت ادراری

علاوه بر تاثیر این قرص برای التهاب پروستات، سیپرو برای درمان عفونت باکتریایی در قسمت‌های مختلف بدن مانند عفونت ادراری کاربرد دارد.

سیپروفلوکساسین برای درمان عفونت‌های حاد مجاری ادراری (مانند پیلونفریت حاد بدون عارضه) و یا درمان عفونت‌های ادراری ساده (سیسیت حاد) نیز به کار برده می‌شود.

درمان عفونت ادراری با سیپروفلوکساسین

قرص سیپروفلوکساسین برای عفونت ادراری

قرص سیپروفلوکساسین در درمان عفونت ادراری که شامل موارد زیر است موثر است:

 • عفونت مثانه
 • عفونت کلیه
 • عفونت پروستات

اگرچه سیپرو در درمان عفونت ادراری موثر است اما توجه کنید سیپروفلوکساسین بهترین دارو برای درمان عفونت های ادراری نیست و بهتر است در ابتدا از سایر آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کرد. چرا که خطر عوارض جانبی جدی ناشی از سیپرو از مزایای آن بیشتر است.

دوز سیپروفلوکساسین در عفونت ادراری مردان

در مورددوز سیپروفلوکساسین در عفونت ادراری یا عفونتهای کلیوی جدی،بزرگسالان قرص سیپرو 250 میلی گرمی را 2 بار در روز ( یعنی هر 12 ساعت یک بار ) به مدت 7 الی 14 روز باید مصرف کنند.

قرص سیپروفلوکساسین برای سوزش ادرار

اگر سوزش ادرار ناشی از عفونت باشد، این قرص می‌تواند موثر باشد. سیپروفلوکساسین با توقف رشد باکتری ها کار می کند. باید بدانید که این آنتی بیوتیک فقط عفونت های باکتریایی را درمان می کند. بنابراین اگر سوزش ادرار ناشی از عوامل دیگری به جز عفونت باشد، این قرص را نباید مصرف کنید.

قرص سیپروفلوکساسین برای عفونت کلیه

سیپرو گاهی اوقات برای عفونت های کلیوی مورد استفاده قرار می گیرد، اما به دلیل خطر عوارض جانبی جدی ، به عنوان بهترین آنتی بیوتیک در درمان عفونت کلیه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

نحوه مصرف قرص سیپروفلوکساسین

سیپرو در سه فرم زیر وجود دارد:

✔ قرص هایی که میتوانند چند بار در روز استفاده شوند، یا قرص های طولانی رهش که یک بار در روز استفاده میشوند. قرص های طولانی رهش قیمت بالاتری دارند.

✔ مایع

✔ آمپول های وریدی

قطع مصرف قرص سیپروفلوکساسین 

اگر اتفاقات زیر را تجربه کردید فورا مصرف سیپرو را قطع کرده و به پزشک خود مراجعه کنید:

✅ تب

✅ کهیر

✅ خارش 

✅ پوسته شدن پوست یا تاول زدن خود به خودی

✅ ورم چشم، صورت، دهان، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها، زانو و کف پا

✅ خستگی شدید

✅ اشکال در تنفس و بلع

✅ ضربان قلب سریع

✅ غش کردن

✅ از دست دادن هوشیاری

✅ زردی پوست یا چشم

✅ سیاهی ادرار

✅ کاهش ادرار

✅ تشنج

✅ کبودی و خونریزی غیر معمول

✅ درد مفصل یا عضله

علاوه بر التهاب پروستات مشکل دیگری که مردان را تهدید می کند سرطان پروستات است. برای آشنایی با بهترین روش درمان سرطان پروستات می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

درمان سرطان پروستات

آیا در طی استفاده از قرص سیپروفلوکساسین نیاز است که رژیم خاصی را رعایت کنم؟

سیپرو میتواند در صورت همراهی با کافئین اثرات بیش از حدی بر جای بگذارد، مانند اضطراب، بیخوابی شدید، تپش قلب یا بیقراری. استفاده از نوشیدنی های کافئین دار خود را محدود کنید.

اگر یک بار استفاده از دارو را فراموش کردم، چه کنم؟

اگر یک بار استفاده از قرص سیپروفلوکساسین را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی بودید، آن را دوبرابر نکنید و طبق الگوی سابق آن را مصرف کنید تا دارو به اتمام برسد. بیشتر از چیزی که پزشک توصیه کرده است، دارو را مصرف نکنید.

روش نگهداری از قرص سیپروفلوکساسین

قرص نباید در سرما و گرمای شدید نگه داری شود و بهتر است در درمای اتاق بماند. خیلی از پزشکان توصیه میکنند سیپرو مایع در یخچال نگهداری شود، اما مطمئن شوید که یخ زده نمیشود. نگه داری آن برای 14 روز در دمای اتاق مشکلی ندارد. بعد از اتمام دوره ی 14 روزه ی درمان، سیپروی مایع باقیمانده باید دور ریخته شود.

در صورت مصرف بیش از اندازه ی تصادفی آن باید چکار کرد؟

اگر بیش از اندازه سیپرو مصرف کردید، با اورژانس تماس بگیرید.

عوارض قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰

همه ی دارو ها عوارض جانبی دارند. عوارض جانبی ای که اگر بیشتر از چند روز ادامه داشتند باید به پزشک خود بگویید، شامل موارد زیر میشوند.

 • درد شکمی یا مقعدی
 • اسهال
 • سردرد
 • سوزش سردل
 • تهوع و احساس سنگینی معده
 • تکرر ادرار
 • ناراحتی واژنی یا ترشح از آن
 • تهوع

عوارض جانبی جدی تر شامل موارد زیر هستند:

 • احساس نگرانی
 • تنگی نفس یا خس خس سینه
 • گیجی یا تغییر وضعیت ذهنی
 • افسردگی
 • زردی یا زرد شدن سفیدی چشم
 • بیحال شدن بعد از مصرف سیپرو
 • سریع شدن ضربان قلب
 • راش پوستی یا تاول
 • اسهال شدید یا خونی
 • تنگی گلو یا احساس خفگی

تب

هشدارهای استفاده از قرص سیپروفلوکساسین

قرص سیپروفلوکساسین و دیگر آنتی بیوتیک های دسته ی فلوروکینولون دارای برگه ی هشداری مانند زیر هستند:

زانو درد

خطر التهاب و پاره شدن تاندون در بیماران بالای 60 سال

 فلوروکینولون ها که شامل سیپرو میشوند، با افزایش خطر التهاب تاندون و پاره شدن آن در تمام سنین ارتباط دارند. این خطر در افراد مسن به خصوص بیماران بالای 60 سال، بیمارانی که کورتیکو استروئید مصرف میکنند، بیماران دارای مشکلات کلیوی و قلبی و افراد با سابقه پیوند ریه بیشتر میشود.

✅ التهاب تاندون که منظور از آن التهاب بافتی است که عضله را به استخوان متصل میکند.

✅ پارگی تاندون که منظور از آن قطع شدن یا پاره شدن جزئی بافتی است که، عضله را به استخوان متصل میکند.

✅ تورم تاندون، به خصوص در تاندون آشیل پاشنه ی پا

این مشکلات میتوانند در هر سنی بروز یابند، اما در بیماران بالای 60 سال، کسانی که کورتیکو استروئید مصرف میکنند، افرادی که بیماری های کلیوی، قلبی یا پیوند ریه دارند، شایع تر میباشند. علاوه بر این، شما باید مصرف هر گونه داروی کورتیکو استروئید که ممکن است خطر التهاب تاندون را افزایش دهد، به پزشک خود بگویید.

اگر هر گونه علائم مرتبط با التهاب تاندون مانند درد، تورم، درد در اثر لمس، سفتی عضلات یا مفاصل را تجربه کردید، آن را به پزشک خود اطلاع دهید. اگر موارد زیر را تجربه کردید، استفاده از سیپرو را برای التهاب پروستات قطع کرده و فورا به پزشک مراجعه کنید:

✔ احساس یا شنیدن یک صدای ترکیدن در ناحیه تاندون

✔ کبودی در ناحیه تاندون بعد از یک جراحت

✔ تجربه ی یک درد شدید یا ناتوانی در تحمل وزن در ناحیه تحت تاثیر

تشدید ضعف عضلانی در افراد مبتلا به میاستنی گراویس

فلوروکینولون ها که شامل سیپرو میشوند، ممکن است سبب تشدید ضعف عضلانی در افراد مبتلا به میاستنی گراویس شوند. استفاده از قرص سیپروفلوکساسین در افرادی که بیماری شناخته شده ی میاستنی گراویس دارند، ممنوع میباشد.

سوزش کف پا

بی حسی دست و پا

نوروپاتی محیطی، یا آسیب عصب، میتواند در روزهای نخست استفاده از قرص سیپروفلوکساسین رخ دهد. بیشتر بیماران این حالت را با درد، مورمور شدن یا بی حسی در دست و پا توصیف میکنند. بعضی افراد تغییر در احساس لمس دقیق، درد، احساس سرما یا گرما را تجربه میکنند.

نوروپاتی درکل بعد از قطع دارو برطرف میشود، اما اگر مصرف آن قطع نشود ممکن است سبب آسیب های دائمی شود. بعضی اوقات آسیب های عضلانی حتی بعد از قطع مصرف دارو ممکن است از بین نروند.

قرص سیپروفلوکساسین همچنین ممکن است باعث بدتر شدن میاستنی گراویس که بیماری ای عصبی عضلانی است، شود. این بیماری با تضعیف عضلات نمایان میشود. اگر این شرایط را دارید حتما به پزشک خود بگویید. اگر بعد از مصرف سیپرو به ضعف عضلانی مبتلا شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

قبل از استفاده از قرص سیپروفلوکساسین اگر به یکی از موارد زیر مبتلا هستید حتما به پزشک خود بگویید:

☑ اختلال ریتم قلبی

☑ مشکلات تاندونی

☑ آرتریت

☑ اختلال عضلانی یا عصبی

☑ بیماری های کبدی یا کلیوی

☑ اپیلپسی

☑ دیابت

☑ استفاده از رقیق کننده های خونی

سیپروفلوکساسین

❗نکته: قرص های سیپرو را نصف نکنید و نجوید. اگر قرص را نمیتوانید ببلعید، از پزشکتان بخواهید تا سیپرو مایع برای شما تجویز کند.

اگر شما از داروی مایع استفاده میکنید قبل از مصرف، آن را به خوبی تکان دهید. اگر آن را به خوبی تکان ندهید و به درستی آنتی بیوتیک دریافت نکنید ممکن است درمان شما با شکست مواجه شود.

اگر چه دستورالعمل کاملی برای طول مدت درمان وجود ندارد، بسیاری از پزشکان مدت طولانی آن را تجویز میکنند. (4 الی 6 هفته به خصوص در صورت نیاز به بستری شدن) شما باید تمام دارو را تا به اتمام رسیدن آن مصرف کنید.

آیا برای استفاده از قرص سیپروفلوکساسین احتیاطی لازم است؟

اگر سابقه ی واکنش به سیپرو یا دیگر فلوروکینولون ها را دارید، باید پزشک خود را در جریان بگذارید. اگر شما سابقه ی حساسیت به دیگر فلوروکینولون ها را دارید، نباید برای درمان التهاب پروستات از قرص سیپروفلوکساسین استفاده کنید. دیگر فلوروکینولون ها عبارتند از:

☑ فکتیو (Factive )

☑ لوکویین

☑ آولکس

اگر داروی دیگری استفاده میکنید، پزشک خود را در جریان بگذارید. اگر از داروهای ضد انعقادی مانند وارفارین استفاده میکنید، یا درمان خاصی برای نامنظمی ریتم قلبی خود دارید مانند مصرف آمیودارون، سیپرو گزینه ی مناسبی برای درمان التهاب پروستات شما نیست.

سیپروفلوکساسین

⛔ سپرو نباید به همراه داروی تئوفیلین و زانافلکس به دلیل ایجاد عوارض شدید و کشنده مصرف شود.

اگر شما از داروهای دیگر مانند آنتی اسید ها، داروهای خاص ایدز یا مکمل های ویتامینی استفاده میکنید، نباید همراه با سیپرو آن ها را استفاده کنید، زیرا باعث کاهش عمل سیپرو میشوند.

از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خودداری کنید، یا در صورت لزوم از پوشش مناسب استفاده کنید. سیپرو پوست شما را در برابر نور خورشید حساس میکند، و این موضوع میتواند سبب ایجاد تاول هایی مانند آفتاب سوختگی شود.

قرص سیپروفلوکساسین میتواند سبب ایجاد گیجی، سرگیجه و احساس سبکی سر شود. قبل از رانندگی و استفاده از ماشین آلاتی که نیاز به دقت دارند از خوردن دارو اجتناب کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباس یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ۳۴ سال سن دارم التهاب پروستات دارم یکماه سیپرو فلوکساسین۵۰۰ و تامسولوسین و مونته لوکاست ۱۰ میخورم۲۵ روز اول همه چی حل شده بود سوزش و درد بالای مثانه ولی بعد از ۲۵ روز کم کم سوزش برگشت و درد خفیفم دارم هنوز آیا ادامه بدم تو دارو ها یا دارو هارو عوض کنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   بهترین درمان التهاب پروستات قرص افلوکساسین ۲۰۰ میلیگرم هر ۱۲ ساعت و کپسول تامسولوسین ۰.۴ میلیگرم شبی یک عدد و قرص ملوکسیکام ۷.۵ میلیگرمی هر ۱۲ ساعت می باشد. مدت درمان ۳۰ تا ۴۵ روز است. از مصرف ادویه جات و فلفل و کافیین و قهوه و نوشابه و سیر و پیاز پزهیز کنید.
 • تصویر کاربر ستاره یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی دردپهلوکمردرد سوزش ادارسرکیجه ادارزیاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   لطفا توضیح کامل تر داده شود
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده ۳۶سالمه و دوبار سنگ شکنی کلیه داشتم
  در کل کلیه هام سنگ ساز هستند...
  الان چند مدت که ادرارم تیره تر شده و درد پهلو دارم
  سونوگرافی رفتم هیچی نشون نمیده
  کاشت ادرار هم همینطور
  میخواستم بدونم مشکل چیه
  کم ادرار هم شدم بخصوصی روزها

  الآنم یه هفته میشه سیپرو مصرف میکم
  ولی زیاد فرقی نکردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   سی تی اسکن انجام شود ، مصرف مایعاتتون بیشتر شه ، اگر سی تی خوب بود درد مربوط به کلیه نیست
 • تصویر کاربر شاهرخ شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام علیکم ببخشید ایا ژوزیشن رابطه جنسی در بزرگ شدن پروستات تاثیر دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. آقای دکتر براالتهاب پروستات 30روز داروی افلوکساسین300 روزی دوبار ملوکسیکام7.5 روزی دوبار و ترازوسین 2 هر شب ی عدد مصرف کردم ولی باز حس میکنم یه کوچولو درد داره ولی خیلی خیلی کم شده خودارضایی هم که ترک کردم ب لطف خدا، سونو هم رفتم همه چیم سالم بود حجم پروستات 9سی سی و کلا همه چی طبیعی نوشته بود واریکوسل هم ندارم.. سوالم اینه آیا باز درمانمو ادامه بدم؟ اخه کنکوری هم هستم داروها خیلی کسلم میکرد اگه نیاز نباشه نمیخوام دارو مصرف کنم بخاطر درسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   یک ماه کافیه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   از مصرف ادویه جات و فلفل و کافیین و قهوه و نوشابه و سیر و پیاز پزهیز کنید.
  3. تصویر کاربر سجاد شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   مرسی ممنونم دکترجان
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   🙏🙏
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر شهرام یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر من الان چند روزی می شود ادرار منقطع دارم و هنگام تخلیه خیلی راحت ادرا ر نمیکنم وروز اول هم تب داشتم وهر چنند دفعه یک بار دردهای خیلی شدید در نامیه کف لگن دارم من ۵۰ سال سن دارم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام سونوگرافی انجام دهید و psa چک کنین و از کپسول تامسولوسین شبی یک عدد استفاده کنین
 • تصویر کاربر قاسم دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر،، پدر بنده 78 سالش هست مرتب در کشت ادرار ان اشریشاکلی رشد می کند تا الان انواع انتی بیوتیک مصرف کرده که متاسفانه مجددا عود می کند توصیه جناب عالی چی هست که ما انجام دهیم ولی تا الان کوتریموکسازول و با سیپرو با هم مصرف نکرده و لی در سونوگرافی تاکید می شود که پروستات عفونت دارد البته سنگ کلیه هم دارد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   شاید منشا عفونت از سنگ باشد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   بر اساس جواب کشت ادرار باید انتی بیوتیک داده شود و منشا عفونت خارج شود
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   مراجعه حضوری داشته باشین
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   تماس با ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر موری دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام. من ۳۵ سال دارم.و نوک آلت تناسلیم درد میکنه بعد از ادرار دردش بیشتر میشه. چکاری باید کنم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   ازمایش ادرار و سونوگرافی بدهید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  بنده ۴۳ سالمه در حدود یک سال گذشته مشکل تخلیه ادار بدون هیچ دردی داشتم و ادار به صورت کامل تخلیه نمیشد و احساس گرمای بیش از حد در قسمت پروستات در بعضی از ساعتها در روز داشتم بعداز مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی مشخص شد ادار به صورت کامل از مثانه تخلیه نشده و حدود ۱۰٪ در مثانه میماند و اندازه پروستات طبیعی بوده طبق دستور پزشک با وجود حساسیت گوارشی به کپسول سیپرو فلوکساسین کپسول ازیترومایسین و قرص سینوپروست روزی یک عدد به مدت یک ماه انجام شد و خوب شدم الان دوباره متاسفانه به همون مشکل دچار شدم لطفا در مورد مصرف مجدد داروها راهنمایی بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام توصیه به مصرف تامسولوسین روزی یک عدد میشه
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  درود دکتر. بنده ۲۷ سال سن دارم. به تازگی دچار سوزش ادرار شدم.. در طول روز خیلی احساس ادرار دارم..ولی خیلی کمه ادرارم همراه با درد و سوزش..مقداری بدن درد دارم مخصوصا در ناحیه کمرم.. و کمی هم تب و لرز

  ممنون میشم راهنمایی کنید...سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام ازمایش و کشت ادرار و سونوگرافی انجام بدید
درحال دریافت اطلاعات