داروهای درمان بزرگی پروستات و عوارض آن

آیا برای پروستات بزرگ درمان دارویی وجود دارد؟عوارض داروهای بزرگی پروستات کدامند؟

پروستات بزرگ شتری است که در خانه همه مردان بالای ۵۰ سال دیر یا زود می خوابد. بزرگی پروستات خود را با کاهش قطر جریان ادرار، قطره قطره آمدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار ، تکرر و سوزش ادرار و اختلال در تخلیه ادرار و باقی ماندن ادرار در داخل مثانه و شب بیدار شدن های مکرر، نشان می دهد.
بزرگی پروستات بیماری سن است. با گذر زمان تغییرات سنی در بدن ایجاد می شود و به عنوان مثال: پوکی استخوان ها، سفید شدن موها و چین وچروک پوست و …

پروستات در آقایان مسن نیز شروع به بزرگ شدن و باعث بستن خروجی مثانه می گردد.

کپسول بزرگی پروستات

آیا راهی برای جلوگیری از بزرگی پروستات وجود دارد؟

جواب منفی است. همچنان که گفته شد بزرگی پروستات بیماری سن مردان است، ۳۰% مردان بین ۴۰-۵۰ سال و ۵۰ درصد مردان بین ۵۰-۶۰ سال و ۷۰درصد مردان بین ۶۰-۷۰ سال مبتلا به بزرگی پروستات می شوند.

آیا ارتباطی بین بزرگی پروستات و فعالیت جنسی مرد وجود دارد؟

برخلاف تصور عمومی که فکر می کنند انجام فعالیت های جنسی باعث بزرگی پروستات و بیماری آن می شود، این تفکر کاملاً غلط است و بر اساس تحقیقات ثابت شده انجام فعالیت های جنسی و مقاربت مداوم و منظم باعث شادابی غده پروستات می شود و برعکس عدم مقاربت و یا فاصله زیاد بین رابطه جنسی باعث تورم پروستات می گردد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدیم باید چه کار کنیم؟

در صورت مشاهده اختلال در تخلیه ادرار باید به پزشک ارولوژی مراجعه و بررسی شوید. این بررسی ها عبارتند از:

 1. انجام آزمایش PSA و آزمایش ادرار و عملکرد کلیه ها
 2. سونوگرافی از کلیه ها، مثانه و پروستات و ادرار باقیمانده
 3. معاینه انگشتی در صورت تشخیص پزشک

علائم و نشانه های بزرگی پروستات بر اساس شدت انسداد به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقیسم می شوند.

در نوع خفیف: سوزش مختصر ادراری، کاهش مختصر فشار و سرعت ادراری دیده می شود ولی تخلیه مثانه خوب انجام می شود و فرد علیرغم علائم از تخلیه ادراری شکایت ندارد.
نوع متوسط: دوشاخه شدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار، شب بیدار شدن های مکرر ادراری و زور زدن هنگام تخلیه ادرار و باقیمانده زیاد ادرار در مثانه می باشد.
نوع شدید: ادرار بسیار باریک و تخلیه ادراری کاملاً مشکل و اذیت کننده شده و فرد چه بسا دچار احتباس ادراری می شود که مجبور می شویم برای بیمار سوند فولی گذاشته شود.

آخرین روش های درمان پروستات کدامند؟

درمان بزرگی پروستات بسته به شدت علائم است. نوع خفیف و متوسط اغلب با ذاروهای بزرگی پروستات و در نوع شدید درمان جراحی به عنوان خط اول درمانی پیشنهاد می شود.

آیا برای بزرگی پروستات درمان قطعی دارویی وجود دارد؟

هنوز دارویی در دنیا که پروستات را کوچک نماید کشف نشده است و لذا نقش داروهای بزرگی پروستات به صورت تسکینی می باشد.

التهاب پروستات

مکانیسم اثر داروهای بزرگی پروستات در درمان چگونه است؟

داروهای بزرگی پروستات که امروزه برای درمان استفاده می شوند عبارتند از: شل کننده های عضلات صاف (مثل امنیک ، تامسولوسین، پرازوسین، ترازوسین) این داروها باعث مهار کردن گیرنده های آلفا که در پروستات و کپسول آن قرار دارد باعث شل شدن گردن مثانه و لذا باز شدن خروجی مثانه و باعث احساس راحتی در تخلیه ادرار می شوند. این داروها را با عنوان خط اول درمانی برای پروستات های بزرگ شده با علائم خفیف تا متوسط پیشنهاد می کنیم و به بیمار توصیه می کنیم. با محدودیت مصرف مایعات شبانه قبل از خواب یکی از این کپسول ها را استفاده نمایند که باعث روان شدن جریان ادرار صبحگاهی می شود.

مدت زمان استفاده از داروهای بزرگی پروستات چقدر است؟

اگر فرد ی مبتلا به علائم بزرگی پروستات شود باید تا آخر عمر از این داروها استفاده نماید چون اثر این داروها موقتی است و در صورت قطع دارو بلافاصله علائم بزرگی پروستات خود را نشان می دهند.

آیا داروهای بزرگی پروستات که شل کننده عضلات پروستات هستند مثل تامسولوسین، امنیک، پرازوسین و ترازوسین عارضه خاصی دارند؟

با توجه به مصرف دراز مدت این داروها لازم است با عوارض آن آشنا شوید:

۱- قطع و یا کم شدن مایع منی در موقع نزدیکی : داروهای بزرگی پروستات باعث شل شدن و بازماندن گردن مثانه هنگام انزال شده و باعث می شوندکه مایع منی عوض خروج از مجرا به داخل مثانه ریخته شود و با ادرار دفع گردد.

۲- کاهش شدت نعوظ: به علت اثر شل کنندگی این قرص ها در پروستات باعث شل شدن عضلات صاف آلت تناسلی مرد نیز می شود و لذا نعوظ سفت ممکن است ایجاد نشود.

۳- افت فشار خون: مصرف همزمان داروهای بزرگی پروستات با داروهای پایین آورنده فشارخون ممکن است باعث تشدید افت فشار خون شده و باعث ضعف سرگیجه، سردی در اندام تحتانی و یا افتادن ناگهانی فرد به زمین شود و به همین خاطر توصیه می شود که این داروها شب ها قبل از خواب مصرف شوند.

دیگر داروهای بزرگی پروستات :داروهایی هستند که باعث بلوکه شدن تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون در خون می شود. بزرگترین محرک بزرگ شدن غده پروستات هورمون دهیدروتستوسترون است. این داروها از قبیل فیناستراید، دوتاستراید باعث مهار در تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون شود. شش ماه بعد از مصرف این دارو حجم غده پروستات ۳۰ درصد کم می شود ولی در صورت قطع دارو دوباره به حالت اولیه پروستات بر می گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

داروهای درمان بزرگی پروستات و عوارض آن
3.5 (70%) 2 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۲۵( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.بنده۲۲سال سن دارم از یه سال پیش دچار شب اداری شدم ک حدودا شبی یه بار بیدار میشدم و دسشویی میرفتم.از ۶ماه پیش شب اداریم بیشتر شد و گاها دو یه بار برای دفع ادرار بیدار میشدم.سنوگرافی انجام دادم سایز پروستاتم ۳۶بود دکتر سه ماه قرص تامسولوسین و فینستراید ۱میلی گرم مصرف کردم ولی نه تنها تاثیر نداشت بلکه به تدریج فشار دفع ادرارم کمتر و کمتر شد و اکثر احساس دفع ناقص دارم و حجم ادارم در هر سری دفع کم شده.خواستم ببینم چ نوع بیماری پروستاتیه و درمانش چیه....خیلی ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۲۵( 6 ماه پیش)
   باید نوار مثانه بگیرید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربرعباس پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ ۱۷:۰۲( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Abbas Babaey:
  باسلام.بنده 38 سال سن دارم. مدتی است احساس میکنم ادرارم ومایع منی بافشارکم خارج میشود..آزمایش psa1/1 را نشان داده نمیدانم علت چیست .ضمنا مشکلی هم دارم که نمیدانم به آن بستگی دارد وآنهم بیرون زدگی مقدارخیلی کم مقعدویک جوش مانند در ده سانتی بالای مقعد..ببخشید...سپاس
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ ۱۷:۰۲( 8 ماه پیش)
   بیرون زدهگی را به دکتر گوارش بروید از نظر من شما سالمید
 • تصویر کاربرربرت یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ ۰۸:۲۵( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  احتراما" ، 64 ساله هستم و 8 ماه پیش ، در آمریکا ، تحت عمل رباتیک پروستات ، بعلت سرطان پروستات ، قرارگرفتم. تمام آزمایشات لازم نشان می داد که بافت سرطانی در داخل پروستات بوده و حتی نتیجه پاتولوژی هم بعد از عمل بسیار خوب و نشان می داد هیچ مشکلی وجود ندارد. بعد از عمل سه بار تا بحال آزمایش PSA ازمن گرفته شده که نتیجه 0/1 (یک دهم ) به طور ثابت بوده است . اینجا می گویند همه چی OK است ، ولی این سوال برایم مطرح می باشد که وقتی من پروستات ندارم پس PSA بالای صفر چه معنایی دارد؟ باتشکر بسیار
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ ۰۸:۲۵( 8 ماه پیش)
   سلام اگر در پيگيري هر سه ماه حالت بالا رونده داشته باشد نشان از عود خواهد بود وگرنه زير8/ قابل قبول است عمده روند بالا رونده گي پي اس ا بعد از عمل است
 • تصویر کاربرمحسن.. یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ ۰۸:۲۰( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده ۲۶ سالمه و حدودا شونزده ماه پیش اول یه عفونت گرفتم که سوزش ادرار و خروج ترشحات داشتم دکتر برام انتی بیوتیک نوشت خوب شدم ولی یک هفته بعدش دوباره دچار سوزش ادرار و منقطغ شدن ادرار شدم رفتم دکتر گفتن پروستاتیت داری و انتی بیوتیک و تامسولوسین برام نوشتن دو ماهی میشه میخورم ولی بهبودی نسبی داشتم حدود چهل درصد و به طور کامل خوب نشدم گاهی اوقات احساس سوزش در زیر بیضه ها و الت میکنم و به طور کلی کیفیت زندگیم تعغیر کرده حدود چندین ماه هم بنا به دلایلی دکتر نرفتم و بیماری تا حد زیاذی عود کرده بود تا مجبور شدم دکتر برم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ ۰۸:۲۰( 8 ماه پیش)
   داروها را قطع كنيد ورزش كنيد وبه اين موضوع اهميت ندهيد
 • تصویر کاربربهرام‌ شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ۱۵:۵۵( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان بنده ۵۳ دارم قرص اومنیک استفاده میکنم بعد پایان مصرف مدت زمان تجویز پزشک باز لازم استفاده کنم ،ممنون میشم راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ۱۵:۵۵( 9 ماه پیش)
   اگر مشکل ادراری نداری نخورید
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ ۲۳:۱۱( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز
  نه سوزش ادرار دارم نه قطع و وصل ادرار و نه تکرار ادرارٰ، فقط هر وقت میخواهم بخوابم نیم ساعت بعدش از خواب بیدار میشو م و باید برای تخلیه مثانه به دستشویی بروم .ظهر موقع خواب2 بار و شب نیز 2 بار و اگه ظهر نخوابم تا شب احساس ادرار نمیکنم . با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ ۲۳:۱۱( 10 ماه پیش)
   بيشتر تلقين وعصبي است قبل از خواب مايعات كم بخوريد
 • تصویر کاربرمحمد پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ ۱۷:۱۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من چند سال پیش بعلت عفونت اداری - وجود خون در ادار -احساس درد در هنگام خروج منی همراه با خون تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار گرفتم و به صورت نسبی خوب شدم به گونه ای که درد همراه خروج منی خیلی کم شد در آن زمان آزمایش psa بین 1 و 2 بود
  هفته پیش که سونوگرافی کردم سایز پرستات 34*39*36 mm و 26 حجم آن 26 سی سی بود
  در ضمن سن من 44 سال می باشد
  در حال حاض احسال می کنم که در بعضی از مواقع ادارم باریک شده
  می خواستم سوال کنم که مشکل خروج به سختی ادرار می تونه به صورت پریودیک و هر از چند گاهی اتفاق بیفتد
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ ۱۷:۱۸( 10 ماه پیش)
   بله در سن شما جدا از اندازه پروستات جاي نگراني نيست
 • تصویر کاربرهانی سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۰۲( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من 3 سالی است که متوجه بزرگ بودن پروستات در خودم شدم میخواهم بدانم آیا بزرگی پروستات خطرناک است ؟چه چیزی برای بزرگی پروستات خوب است ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۰۲( 11 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر