آنتی بیوتیک برای التهاب پروستات

مصرف آنتی بیوتیک برای التهاب پروستات معمولا اولین قدم درمانی است. در زمان وجود التهاب های مربوط به عفونت باکتریال برای از بین بردن آن ها از آنتی بیوتیک استفاده می شود.

التهاب پروستات یا پروستاتیت که مردم به آن ورم پروستات نیز می گویند، یکی از بیماری های آزار دهنده است که در افراد میانسال دیده می شود. در این افراد معمولا ادرار به راحتی خارج نمی شود، درد کمر، درد بالای مثانه دیده می شود و یا افراد احساس می کنند ادرارشان تخلیه نمی شود. پروستاتیت اغلب به علت آلوده شدن مجرا بر اثر بیماری های منتلقه از تماس های جنسی به وجود می آید. شایع ترین این بیماری ها سوزاک و کلامیدیا است. اولین توصیه ما به افراد رعایت بهداشت جنسی است که باعث پیشگیری از این بیماری می شود. دومین توصیه این است که در صورت مبتلا شدن به عفونت مجرا به پزشک مراجعه کنید.

آنتی بیوتیک برای التهاب پروستات

التهاب پروستات به همه آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهد. پروستات نسبت به آنتی بیوتیک دیر جذب است و فقط دو نوع آنتی بیوتیک برای التهاب پروستات موثر است. یکی از این دسته ها سولفونامید ها هستند که داروی کوتریموکسازول زیر مجموعه این دسته است که هر 12 ساعت باید بیمار مصرف کند. داروی دوم فلوروکینولون ها هستند که در راس این ها سیپروفلوکساسین(500mg) است. این داروها باید تحت نظر پزشک استفاده شود زیرا در اکثر افراد مصرف بی رویه این داروها و یا مصرف ناقص آن ها منجر به عدم موفقیت در درمان التهاب پروستات می شود.

داروهای ضد التهاب مانند بروفن، ژلوفن، دیکنوفناک نیز در کنار این داروها می توانند موثر باشند. از طرف دیگر به افراد توصیه می شود در آب گرم بنشینند که بسیار کمک کننده است. بیماران از مصرف ادویه جات، قهوه، شکلات حاوی کافئین و چای پر رنگ اجتناب کنند و مایعات زیاد مصرف کنند.

اگر التهاب و ورم پروستات درمان نشود می تواند به التهاب پروستات مزمن تبدیل شود که تا آخر عمر گریبان گیر بیمار می شود.

گاهی اوقات نیز این آنتی بیوتیک ها در هنگام التهاب های غیر باکتریال هم استفاده می شوند تا از احتمال بوجود آمدن هر نوع عفونتی پیشگیری کنند. با این وجود با توجه به عوارض جانبی آن ها ، استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها توصیه نمی شود.

بیمارهایی که دارای التهاب های شدید باکتریال هستند در معرض عفونت های شدید بوده و ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان و آنتی بیوتیک های تزریقی داشته باشند.

کسانی که دارای التهاب های مزمن باکتریال می باشند هم نیازمند استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی به مدت چندین هفته هستند، با این وجود ممکن است علایم بیماری آن ها هر از گاهی عود بکند.

خوردن دارو برای درمان پروستات

حتی بیمارانی که مبتلا به التهاب مزمن پروستات و یا سندرم درد مزمن لگن(CP/CPPS) هستند ، با وجود اینکه هیچ گونه عفونتی ندارند ولی به این دلیل که علایم آن ها شبیه به التهاب های باکتریال پروستات است ، برای درمان آن ها از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند. مشکل اصلی تجویز این گونه از آنتی بیوتیک ها در بیماری های CP/CPPS به این صورت است که این التهاب ها بوسیله باکتری ها ایجاد نشده اند و در نتیجه هیچ گونه آنتی بیوتیکی در آن ها تاثیر نخواهد داشت. ممکن است تشخیص علت اینگونه التهاب ها دشوار باشد و نیازمند معاینات همراه با دارو ها و درمان های مختلفی باشد. مانند درمان های سنتی ، فیزوتراپی و مکمل های دارویی.

عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها

تعداد کمی از آنتی بیوتیک های شایع مانند سیپرو دارای عوارض جانبی خطرناکی هستند. در صورت امکان بهتر است از این گونه آنتی بیوتیک ها در دراز مدت استفاده نکرده و حدالامکان از روش های جایگزین استفاده نمود، مخصوصا زمانی که هیچ گونه باکتری مربوط به بیماری وجود ندارد. باید توجه داشت که علاوه بر عوارض جانبی ذکر شده ، استفاده بی رویه از این گونه دارو ها باعث مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک ها می شود.

آنتی بوتیک ها باعث نابودی باکتری های مفید بدن نیز می شوند که این کار باعث عدم توانایی بدن در مقابله با باکتری های فرصت طلب و همچنین یکسری از بیماری های گوارشی خواهد شد. در هنگام مصرف آنتی بیوتیک ها ، استفاده از طیف گسترده ای از مکمل های غذایی و پروبیوتیک های طبیعی توصیه می شود. این پروبیوتیک ها در جایگزین کردن باکتری های مفید دستگاه گوارش که بوسیله آنتی بیوتیک ها از بین رفته اند موثر خواهند بود.

در مجموع باید گفت بهترین کار پیشگیری از ابتلا به این بیماری است که با رعایت نکات بهداشت جنسی ممکن می شود.  در صورت مشاهده هر گونه عفونت از مجرا به پزشک مراجعه کنید. در صورت مبتلا شدن نیز باید از لحاظ زمان و دوز مصرف تحت نظر پزشک باشید.

در ادامه می توانید پادکست دکتر حسین کرمی درباره آنتی بیوتیک ها برای درمان التهاب پروستات را نیز گوش کنید.

 دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

آنتی بیوتیک برای التهاب پروستات
3.4 (67.27%) 11 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چندسالی بود ادرارم خوب نمیومد18سالگیباتجویزدکترقرص های اعصاب مصرف کردم و نتیجه بخش بوددرسن 28 سالگی بعداز سکس متوجه شدم مشکل ادارارم برطرف شده تااینکه چندسال بعد درسن 31 سالگی ابجو مصرف کردم ابتدا ادرارم پرفشار میومد بعد ازگذشت چند ساعت مشکلاتی که سال های قبل داشتم و ادرارم نمیومد دوباره ایجاد شد سونوگرافی و آزمایش دادم کلیه ها و مثانه مشکلی نداشتند و دکترم بادیدن جواب آزمایش گفت التهاب پروستات داری یک ورق کبسول ساوپالمتو مصرف کردم خیلی خوب بود ولی متاسفانه کبسول ساوپالمتودیگ گیرنمیاد بعدازاون پروستات هلث هم مصرف کردم نتیجه بخش نبودتو این مدت انتی بیوتیک هم زیادخوردم مانند تاواناکس مجردهستم لازم به ذکر هست احساس دردندارم فقط ادررام کم فشار هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 38ساله هستم و مدتی هست که درد ناحیه میزراه و لگن خصوصا در فصل سرد سال دارم در سونوگرافی از پروستات اندازه آن را 28سی سی اعلام کردن لطفا بفرمائید چیکار کنیم تا این درد از بین برود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   در سن شما مهم نیست
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 38ساله هستم و مدتی هست که درد ناحیه میزراه و لگن خصوصا در فصل سرد سال دارم در سونوگرافی از پروستات اندازه آن را 28سی سی اعلام کردن لطفا بفرمائید چیکار کنیم تا این درد از بین برود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   در اب گرم بشینید
 • تصویر کاربر هژار جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چرا مدتی است که هنگام نزدیکی منی از بدن خارج نمی شود و به داخل مثانه بر می گردد.لازم به ذکر است که برای التهاب پرستات داروهای مدالوسین 4درصد و فیناید1 و قطره پروستاتان را مصرف می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   عارض دارو است با قطع بهتر میشوید
 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چندی پیش بعلت وجود سنگ کلیه داروهای گیاهی مصرف نمودم که خوشبختانه سنگ دفع شد.الان سوزش ادرا دارم و به هنگام بیرون امدن منی هم سوزش دارم.علت را بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   اب بخورید خوب میشوید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 26 سال سن دارم حدود سه ماه پیش به طور ناگهانی دچار سوزش ادرار شدم و بعد از دفع ادرار چند قطره مایع لزج خون مانند دفع میشد رفتم دکتر گفتند التهاب پروستات داری چهار تا آمپول سفازولین برام تزریق کرد و بهم قرص سیپروفلوکساسین داد درد شکمم کمتر شد و دفع مایع خون مانند هم قطع شد ولی همچنان دفع ادرارم مثل قبلا نبود و مشکل داشتم رفتم پیش یه دکتر دیگه اونهم گفت التهابه و بهم لوفلوکساسین داد ولی متاسفانه همچنان درد در کشاله ران در نزدیک بیضه رو گهگاهی دارم و دفع ادرارم هنوز به راحتی قبلا نیست . متاسفانه نمیتونم بیام تهران .کرمانشاه زندگی میکنم.لطفا تشخیص خودتون رو بفرمائید یا یه دکتر خوب در کرمانشاه بهم معرفی کنید .لطفا جواب بدید دارم میمیرم از استرس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمود دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.بعداز ادرار کردن سوزش سر الت دارم بعضی اوقات زیرکیسه بیضه ها سوزش وخارش دارم به نظر شمامشکل چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   ازمایش دهید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۳ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام؛ ۱۸ سال دارم و چند ماهی است که علائم ذکر شده برای التهاب پروستات مثل تکرر ادرار ، احساس تخلیه نشدن کامل مثانه را دارم و چند روزه که در ناحیه بالای مثانه و زیر بیضه چپ احساس درد دارم... به نظرتون التهاب پروستات دارم یا مشکل دیگری است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   در سن شما بیماری نداریم
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام؛ چند روزه در محل پروستات و زیر مثانه احساس درد دارم که زمان خروج ادرار هم در همون محل با تنگی و درد مواجهم. میخواستم دارویش رو بدونم که چی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، بنده حدود ۱۵ سالی است که معمولا بعد از تخلیه ادرار اگر فشار بیاورم، مایع غلیظی شبیه عفونت از مجرای ادرارم تخلیه می شود، قبلا دکتر رفتم گفتند چون تخلیه جنسی کم دارید، طبیعی است. اما چند روز قبل هنگام تخلیه جنسی بجای منی مایعی کاملا شبیه عفونت و سبز رنگ تخلیه شد. ضمن اینکه بنده چون بیرون زدگی دیسک کمر دارم، تصورم این بود که درد مربوط به دیسک است، اما الان فکر می کنم شاید علت آن پروستاتیت باشد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر