آنتی بیوتیک برای التهاب پروستات

مصرف آنتی بیوتیک برای التهاب پروستات معمولا اولین قدم درمانی است. در زمان وجود التهاب های مربوط به عفونت باکتریال برای از بین بردن آن ها از آنتی بیوتیک استفاده می شود.

التهاب پروستات یا پروستاتیت که مردم به آن ورم پروستات نیز می گویند، یکی از بیماری های آزار دهنده است که در افراد میانسال دیده می شود. در این افراد معمولا ادرار به راحتی خارج نمی شود، درد کمر، درد بالای مثانه دیده می شود و یا افراد احساس می کنند ادرارشان تخلیه نمی شود. پروستاتیت اغلب به علت آلوده شدن مجرا بر اثر بیماری های منتلقه از تماس های جنسی به وجود می آید. شایع ترین این بیماری ها سوزاک و کلامیدیا است. اولین توصیه ما به افراد رعایت بهداشت جنسی است که باعث پیشگیری از این بیماری می شود. دومین توصیه این است که در صورت مبتلا شدن به عفونت مجرا به پزشک مراجعه کنید.

آنتی بیوتیک برای التهاب پروستات

التهاب پروستات به همه آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهد. پروستات نسبت به آنتی بیوتیک دیر جذب است و فقط دو نوع آنتی بیوتیک برای التهاب پروستات موثر است. یکی از این دسته ها سولفونامید ها هستند که داروی کوتریموکسازول زیر مجموعه این دسته است که هر 12 ساعت باید بیمار مصرف کند. داروی دوم فلوروکینولون ها هستند که در راس این ها سیپروفلوکساسین(500mg) است. این داروها باید تحت نظر پزشک استفاده شود زیرا در اکثر افراد مصرف بی رویه این داروها و یا مصرف ناقص آن ها منجر به عدم موفقیت در درمان التهاب پروستات می شود.

داروهای ضد التهاب مانند بروفن، ژلوفن، دیکنوفناک نیز در کنار این داروها می توانند موثر باشند. از طرف دیگر به افراد توصیه می شود در آب گرم بنشینند که بسیار کمک کننده است. بیماران از مصرف ادویه جات، قهوه، شکلات حاوی کافئین و چای پر رنگ اجتناب کنند و مایعات زیاد مصرف کنند.

اگر التهاب و ورم پروستات درمان نشود می تواند به التهاب پروستات مزمن تبدیل شود که تا آخر عمر گریبان گیر بیمار می شود.

گاهی اوقات نیز این آنتی بیوتیک ها در هنگام التهاب های غیر باکتریال هم استفاده می شوند تا از احتمال بوجود آمدن هر نوع عفونتی پیشگیری کنند. با این وجود با توجه به عوارض جانبی آن ها ، استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها توصیه نمی شود.

بیمارهایی که دارای التهاب های شدید باکتریال هستند در معرض عفونت های شدید بوده و ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان و آنتی بیوتیک های تزریقی داشته باشند.

کسانی که دارای التهاب های مزمن باکتریال می باشند هم نیازمند استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی به مدت چندین هفته هستند، با این وجود ممکن است علایم بیماری آن ها هر از گاهی عود بکند.

خوردن دارو برای درمان پروستات

حتی بیمارانی که مبتلا به التهاب مزمن پروستات و یا سندرم درد مزمن لگن(CP/CPPS) هستند ، با وجود اینکه هیچ گونه عفونتی ندارند ولی به این دلیل که علایم آن ها شبیه به التهاب های باکتریال پروستات است ، برای درمان آن ها از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند. مشکل اصلی تجویز این گونه از آنتی بیوتیک ها در بیماری های CP/CPPS به این صورت است که این التهاب ها بوسیله باکتری ها ایجاد نشده اند و در نتیجه هیچ گونه آنتی بیوتیکی در آن ها تاثیر نخواهد داشت. ممکن است تشخیص علت اینگونه التهاب ها دشوار باشد و نیازمند معاینات همراه با دارو ها و درمان های مختلفی باشد. مانند درمان های سنتی ، فیزوتراپی و مکمل های دارویی.

عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها

تعداد کمی از آنتی بیوتیک های شایع مانند سیپرو دارای عوارض جانبی خطرناکی هستند. در صورت امکان بهتر است از این گونه آنتی بیوتیک ها در دراز مدت استفاده نکرده و حدالامکان از روش های جایگزین استفاده نمود، مخصوصا زمانی که هیچ گونه باکتری مربوط به بیماری وجود ندارد. باید توجه داشت که علاوه بر عوارض جانبی ذکر شده ، استفاده بی رویه از این گونه دارو ها باعث مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک ها می شود.

آنتی بوتیک ها باعث نابودی باکتری های مفید بدن نیز می شوند که این کار باعث عدم توانایی بدن در مقابله با باکتری های فرصت طلب و همچنین یکسری از بیماری های گوارشی خواهد شد. در هنگام مصرف آنتی بیوتیک ها ، استفاده از طیف گسترده ای از مکمل های غذایی و پروبیوتیک های طبیعی توصیه می شود. این پروبیوتیک ها در جایگزین کردن باکتری های مفید دستگاه گوارش که بوسیله آنتی بیوتیک ها از بین رفته اند موثر خواهند بود.

در مجموع باید گفت بهترین کار پیشگیری از ابتلا به این بیماری است که با رعایت نکات بهداشت جنسی ممکن می شود.  در صورت مشاهده هر گونه عفونت از مجرا به پزشک مراجعه کنید. در صورت مبتلا شدن نیز باید از لحاظ زمان و دوز مصرف تحت نظر پزشک باشید.

در ادامه می توانید پادکست دکتر حسین کرمی درباره آنتی بیوتیک ها برای درمان التهاب پروستات را نیز گوش کنید.

 دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و پروستات در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را  مطرح نمایید.

آنتی بیوتیک برای التهاب پروستات
3.3 (66.67%) 6 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحامد دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۴۰( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام؛ چند روزه در محل پروستات و زیر مثانه احساس درد دارم که زمان خروج ادرار هم در همون محل با تنگی و درد مواجهم. میخواستم دارویش رو بدونم که چی مصرف کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۴۰( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربرحسن دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۳۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، بنده حدود ۱۵ سالی است که معمولا بعد از تخلیه ادرار اگر فشار بیاورم، مایع غلیظی شبیه عفونت از مجرای ادرارم تخلیه می شود، قبلا دکتر رفتم گفتند چون تخلیه جنسی کم دارید، طبیعی است. اما چند روز قبل هنگام تخلیه جنسی بجای منی مایعی کاملا شبیه عفونت و سبز رنگ تخلیه شد. ضمن اینکه بنده چون بیرون زدگی دیسک کمر دارم، تصورم این بود که درد مربوط به دیسک است، اما الان فکر می کنم شاید علت آن پروستاتیت باشد.
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۳۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربرعلیرضا سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۲۳:۱۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مدتی است که دکتر اززیر بیضه تا مقعد سوزش دارم مراجعه کردم به دکترمرزبان ایشان هشت تا امیکاسین 500هردوازده ساعت ویک ماه سیپروفلوکساسین ویک دارو تاموسولین دادن اروم شدم بعد یک هفته ازدرمان درباره عفونت ادرار گرفتم وزیرشکمم درد گرفت رفتم یک دکتر دیگه مجبورشدم چون شهرستان هستم سه تا امیکاسین و مترونیدازول بهم داد خوب شدم تا یک ماه دوباره اززیر بیضه ناراحتی سوزش پیدا کردم رفتمدپیش دکتر مرزبانی بیست روز قرص اریترومایسین که هرهشت ساعت بخورم روزگارم وسیاه کرد بعد ازسه روز دیگه نخوردم نمیدونم الان چکارکنم
  نمیتونمدبیام تهران به نظذ شما کوتریمکوسازول بخورم چند روز دکتر لطفا منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۲۳:۱۷( 2 هفته پیش)
   ورزش واب زیاد ونشستن در اب گرم کافی است
 • تصویر کاربرعلیرضا سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۲( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 18 سال دارم و گاهی اوقات ادرار یه سختی دفع میشه یا با تاخیر میاد و مکرر احساس داشتن ادرار دارم آیا این نشان دهنده ی بزرگی پروستات هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۲( 5 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب در سن سما ليماري پروستات وغيره نداريم
 • تصویر کاربرنسرین دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ۱۱:۱۰( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پیرو سوالات قبل مدارک ارسال می شود.ایشان بیماری دیابت هم دارند و انسولین تزریق می کنند ضمن ان که فشار خون بالا هم دارند و عمویم هم سرطان پروستات دارند دکتر لطف می کنید دقیقا توضیح دهید در چه مرحله ای هستند و ما چه کار کنیم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ۱۱:۱۰( 8 ماه پیش)
   سریعا بیایید ببینم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربرمحسن چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ ۰۷:۲۴( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر من جوان 26 ساله هستم چندین سال مشکل تکرار ادرار دارم ..مثلا بعد از ادرار احساس ادرار مجدد دارم ...مثلا با با اب یخ شستن باعث تشدید این حس میشه .....اما اخیرا خیلی زیاد شده که با بستن کمربند یا بیرون رفتن احساس ادرار دارم حتی بصورت چند قطره و به همین ترتیب ادامه دارد ............ حتی بعضی وقتا که اردار با فشار بیرون میاد باز هم آخر کار این حس هست...چندین دکتر هم رفتم قرص زیادی دادند ...من جملله پروستاتان گیاهی ....ولی اصلا تاثیری نداشت .... اصفهان هستم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ ۰۷:۲۴( 10 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر